Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.246 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pomysł, że dobry Bóg wysyła ludzi na męki piekielne, jest całkowicie godny potępienia. Są to majaczenia obłędu, zdegenerowane przesądy".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
O seksie, Świętej Rodzinie i pszczołach (14-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Już święty Augustyn twierdził, że gdyby Bóg zechciał, by człowiek rozmnażał się bez seksu, uczyniłby go pszczołą.
Do tekstu..
How the Nazis stole Christmas (14-02-2011)
Autor: Francois Becker
Źrodło: www.telegraph.co.uk Zgłosił/a: Andrzej Michalski
"Presents wrapped in paper covered with Nazi symbols nestling beneath a tree adorned with swastikas and grenade-shaped baubles: welcome to Christmas under Adolf Hitler's Third Reich."
Do tekstu..
Kruchcik (14-02-2011)
Zgłosił/a: Kruchcik
Serdecznie zapraszamy na nowy blog śledzący to, co najważniejsze w kościelnej modzie, propagandzie i PR: kruchcik.blogspot.com/ Dowiedz się, jakie relikwiarze modne są w tym sezonie, co śpiewać przy niedzieli i czy liturgia może być glamour! Pudelek i Plotek to bezbożna przeszłość, odwiedź Kruchcika!
http://kruchcik.blogspot.com/
Za dużo księży w wojsku (14-02-2011)
Autor: Marcin Górka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: libertyn
Nowy ordynariusz polowy wojska polskiego bp Józef Guzdek chce zrobić porządek z opuszczonymi przez armię parafiami.
Do tekstu..
Zespół "Tygodnika Powszechnego" współpracował z SB? (14-02-2011)
Autor: (Marek Bartosik, meg)
Źrodło: www.wp.pl, Polska Gazeta Krakowska Zgłosił/a: slik
"Cena przetrwania. SB a 'Tygodnik Powszechny'" - taki tytuł nosi książka Romana Graczyka, która jeszcze się nie ukazała, a już wywołała ogromne emocje. Rozgłos gwarantuje jej ujawnienie nazwisk trzech tajnych współpracowników SB (według autora) z czołówki legendarnego zespołu "Tygodnika": Mieczysława Pszona (TW "Szary" i TW "Geza"), Marka Skwarnickiego (TW "Seneka") i Stefana Wilkanowicza (TW "Trybun"). Książka powstała... na zamówienie szefostwa "Tygodnika", które zbadanie akt SB dotyczących pisma powierzyło Graczykowi w 2006 roku.
Do tekstu..
Obowiązkowe lekcje seksu? (14-02-2011)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gimnazjaliści uprawiają seks, ale uczą się go od rówieśników i z internetu. Szkoła? Nie pamiętają, co jest na WDŻ. Rodzice? Nie umiemy rozmawiać z dziećmi o seksie - przyznaje co piąty rodzic.
Do tekstu..
"Kardynał Dziwisz mianował się na nowe stanowisko" (14-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Kardynał Dziwisz mianował się ostatnio na nowe ekskluzywne stanowisko. Jest on szafarzem papieskich relikwii. Pod Krakowem z pewnością ruszyła już fabryka relikwiarzy. Pytanie tylko, jaka jest skuteczność tych relikwii? Będziemy ją obserwować na przykładzie Roberta Kubicy
Do tekstu..
Głośny apel teologów: kościół potrzebuje zmian (13-02-2011)
Autor: Artur Sporniak/ Tygodnik Powszechny
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
4 lutego pojawił się dokument "Kościół 2011: konieczny przełom", który przez tydzień podpisało 205 teologów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, w tym rektorzy katolickich uczelni i dziekani wydziałów teologicznych. Lista jest ciągle otwarta. Opublikowane memorandum wzywają do dyskusji o palących problemach Kościoła: potrzebie reformy struktur, zniesienia celibatu i dopuszczenia kobiet do urzędów kościelnych.
Do tekstu..
Neuroestetyka i ewolucyjne podstawy przeżyć estetycznych (13-02-2011)
Autor: Włodzisław Duch
Źrodło: www.fizyka.umk.pl Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego istnieją przeżycia estetyczne i w jaki sposób nasze mózgi je tworzą? Na pytania typu "dlaczego" można odpowiedzieć z perspektywy ewolucyjnej, na pytania "w jaki sposób" można odpowiedzieć analizując przepływ i interpretację informacji przez różne struktury mózgu."
Do tekstu..
Mity astronomii (13-02-2011)
Autor: Hubert Taler
Źrodło: http://mity.posterous.com Zgłosił/a: liliac
"Zainspirowany książką Phila Plaita "Bad Astronomy" , postanowiłem wypisać kilka popularnych, a błędnych, twierdzeń na temat astronomii. Nawet dobrze brzmi: astronomiczne błędy! Do tego Phil upiera się, że ludzkość od zawsze patrzyła w gwiazdy, i że astronom, to jest prawdziwy najstarszy zawód świata!"
Do tekstu..
Procesy przetwarzania pamięci a powstawanie marzeń sennych (część pierwsza) (13-02-2011)
Autor: Lucidologia
Źrodło: Lucidologia - blog Zgłosił/a: liliac
"Odmienne podejście do tematu teorii snów zaprezentowali w roku 1977 panowie Hobson i McCarley, formułując teorię aktywacji-syntezy. Jej podstawowe założenie, wyraźnie przeciwstawne do hipotezy Freuda mówi, że sny powstają w wyniku chaotycznie generowanych wyładowań neuronów pnia mózgu podczas snu REM. Doświadczenie stanu, który odbieramy jako sen jest wynikiem próby uporządkowania tych sygnałów w logiczną całość przez wyższe ośrodki korowe."
Do tekstu..
Apoptoza w medycynie sądowej (13-02-2011)
Autor: Rafał Skowronek
Źrodło: www.kryminalistyka.fr.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy medycyna sądowa na bieżąco śledzi postępy biologii molekularnej i próbuje wykorzystać je praktycznie? Czym jest apoptoza i w jaki sposób jest powiązana z praktyką sądowo-lekarską? Na wyżej postawione pytania postaram się odpowiedzieć. Oczywiście nie sposób w tak krótkim tekście wyczerpać temat, więc osoby, które zechcą zgłębić swą wiedzę odsyłam do specjalistycznego piśmiennictwa."
Do tekstu..
Assange i zbrodnie Pinocheta (13-02-2011)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po publikacji Wikileaks rząd Chile złożył w prokuraturze zawiadomienie o morderstwie. Chodzi o zbrodnię sprzed prawie 30 lat. Jest niemal pewne, że za tajemniczą śmiercią byłego prezydenta Eduarda Freia Montalvy stoi tajna policja dyktatury Augusto Pinocheta
Do tekstu..
Pomógł Jerzy Buzek. Cenny grunt dla uczelni (12-02-2011)
Autor: bf
Źrodło: www.tvnwarszawa.pl Zgłosił/a: slik
Chrześcijańska Akademia Teologiczna dostała od rady miasta w wieczystą dzierżawę cenną działkę na Bielanach. Choć teren jest wart ponad 20 milionów złotych, CHAT zapłaci tylko 10 procent tej kwoty. O to, by dostać działkę na specjalnych zasadach bezdomna uczelnia starała się już od wielu lat. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, sprawę rozstrzygnął ostatecznie osobisty telefon Jerzego Buzka do Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Do tekstu..
Ixquick, czyli anonimowa i bezpieczna wyszukiwarka? (12-02-2011)
Autor: \m/ojtek
Źrodło: hcsl Zgłosił/a: kiryl
Czy zastanawiacie się czasem nad tym, jak wiele naszych sekretów można by poznać na podstawie samej tylko analizy naszych zapytań kierowanych do internetowych wyszukiwarek? Czy Google gromadzi naszą historię wyszukiwania? Oczywiście tak. Co więc zrobić, by w trakcie wyszukiwania mimowolnie nie zdradzać wszystkich swoich tajemnic? Można przykładowo skorzystać z pewnej anonimowej wyszukiwarki, która w dodatku może zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas odwiedzania poszczególnych zwracanych wyników...
http://www.ixquick.com/
Kokos i Steinhaus (12-02-2011)
Autor: Jerzy Tyszkiewicz
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"Zadanie o kokosie, którego przypadkowym autorem zostałem, jest świetnym przykładem idealistycznego podejścia do matematyki, które mój Mistrz (tak myślę dziś o Steinhausie, choć nigdy Go nawet nie spotkałem i uprawiam zupełnie inne rejony matematyki, a czasem już nawet nie-matematykę) oskarżał o wrogość wobec matematyki stosowanej."
Do tekstu..
Przechwytywanie 1 maja (12-02-2011)
Autor: Igor Strapko
Źrodło: Krytyka Polityczna.pl Zgłosił/a: ob
Pomysłodawcą pierwszomajowej beatyfikacji jest kardynał Stanisław Dziwisz. To on zasugerował tę datę papieżowi. 1 maja to Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jak się łatwo domyślić w tym roku, bo w przyszłości nie każdy 1 maja będzie wypadać w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, nawet nie każdy będzie wypadać w niedzielę. Będzie za to wypadać w dzień wolny od pracy. Kardynał Dziwisz przytoczył też ten "dodatkowy argument wolnych dni w Polsce między 1 a 3 maja, dzięki czemu - stwierdził - Ťmoi rodacy będą mogli udać się do Rzymu, by wziąć udział w ceremonii beatyfikacji naszego najdroższego Jana Pawła IIť" (PAP). A w przyszłości będą mogli jeździć do Rzymu na rocznice beatyfikacji - mógłby dodać Dziwisz.
Do tekstu..
Gloria Pantelerii (12-02-2011)
Autor: Tadeusz Olszański
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W 1943 r. w podkarpackich lasach walczył oddział żydowskich partyzantów ze Stanisławowa. Jego dowódcą była utalentowana i urodziwa Anda Luft."
Do tekstu..
Komisja za zasłoną milczenia (12-02-2011)
Autor: Joanna Darkiewicz
Źrodło: Krytyka Polityczna.pl Zgłosił/a: ob
Media praktycznie przemilczały bezterminowe odroczenienie sprawy niekonstytucyjności przepisów o Komisji Majątkowej przez Trybunał Konstytucyjny. Wody w usta nabrali również dyżurni antyklerykałowie, tacy jak Joanna Senyszyn czy Janusz Palikot. Czyżby wraz z odroczeniem sprawy i likwidacją Komisji Majątkowej na jej działalność miała znów zapaść zasłona milczenia?
Do tekstu..
Rewolucja! Rydzyk został skazany! (11-02-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Sąd nie miał wątpliwości które prawo jest ważniejsze - świeckie czy kościelne. Sensacyjna wiadomość doszła właśnie z Torunia. Tadeusz Rydzyk został dziś skazany przez miejscowy sąd. Karą za zorganizowanie nielegalnej zbiórki na uczelnię, geotermię i TV Trwam jest 3,5 tysiąca grzywny.
Do tekstu..
Ojciec Rydzyk ukarany (11-02-2011)
Autor: interia.pl
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: maniek1
Sąd w Toruniu ukarał dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka karą 3, 5 tys. zł grzywny za prowadzenie zbiórki bez zezwolenia.
Do tekstu..
Dość grania na nerwach (11-02-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"sprawa nie jest błaha, bo przypadkowe nawet przecięcie czy uszkodzenie nerwu może prowadzić - w zależności od tego, o jakim nerwie mówimy - do całej gamy objawów, zaczynając od odrętwienia, a na paraliżu kończąc. W trakcie operacji nerwy rozpoznaje się po ich wyglądzie oraz położeniu względem pozostałych części ciała. Mniejsze i cieńsze włókna łatwo jednak przeoczyć lub błędnie rozpoznać. Nie wspominająco przypadku, gdy to właśnie włókno nerwowe jest obiektem ataku raka - wówczas operacja staje się spacerem po polu minowym."
Do tekstu..
Siły wsparcia. Co zaordynować ordynariatowi polowemu (11-02-2011)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
W armii polskiej zmieniło się wszystko, z wyjątkiem ordynariatu polowego, który obchodzi właśnie 20-lecie.
Do tekstu..
Relikwie Jana Pawła II dla Roberta Kubicy (11-02-2011)
Autor: TVN24, iar
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, relikwie przekazał przebywającemu we Włoszech reporterowi TVN24. Z prośbą, by dziennikarz wręczył je przebywającemu w szpitalu Robertowi Kubicy. Przekazana przez krakowskiego metropolitę kropla papieskiej krwi to tzw. relikwia I stopnia, najcenniejsza, bo związana z ciałem przyszłego błogosławionego. Jak powiedział kardynał, Kubica pochodzi z Krakowa, ma tam swoich fanów. Życzy mu szybkiego powrotu do zdrowia i poleca go opiece Jana Pawła II.
Do tekstu..
Radio Maryja bierze PiS (11-02-2011)
Autor: (kab, mj)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Ojciec Tadeusz powinien być usatysfakcjonowany. Co prawda, PiS nie spełni w pełni żądania o. Rydzyka, by aż połowa pierwszych miejsc na listach wyborczych partii Kaczyńskiego przypadła osobom związanym z toruńskim redemptorystą. Będzie to jednak znaczna ich część - czytamy w "Polsce".
Do tekstu..
Ostrożnie z internetem (11-02-2011)
Autor: Maria Popielewicz
Źrodło: naszdziennik.pl Zgłosił/a: ramichael
Tekst tak kuriozalny, że aż ciekawy. "Coraz powszechniejszy dostęp do internetu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, możliwość umieszczania w nim dowolnych treści, łatwość wyszukiwania i pewna anonimowość mogą stanowić realne zagrożenie. Egzorcyści alarmują, że strony zawierające treści okultystyczne mogą narażać przeglądające je osoby na wpływy demonów i na opętania."
Do tekstu..
Rektor nakazuje wytypować ochotników na pielgrzymkę... (11-02-2011)
Autor: onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Gazeta Wyborcza": Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego nakazał dziekanom wytypować do udziału w pielgrzymce do Smoleńska przedstawiciela z każdego wydziału uczelni. 10 kwietnia wyjazd do Smoleńska organizuje działające przy kurii wrocławskie Radio Rodzina. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski rozesłał do dziekanów pismo w tej sprawie, w którym nakazuje wytypowanie do udziału w pielgrzymce jednego przedstawiciela danego wydziału. Cytowani przez gazetę dziekani wydziałów nie mają zamiaru podporządkować się tej decyzji. Argumentują, że uczelnia jest instytucją neutralną światopoglądowo, a wyjazd ma charakter religijny. Więcej w "Gazecie Wyborczej".
Do tekstu..
Partia rządząca, na którą nikt nie głosował (10-02-2011)
Autor: Magdalena Goetz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Zastanawiam się, jak wiele obywatelek i obywateli naszego kraju zdaje sobie sprawę z istnienia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu i jak wiele osób w tej grupie zna realny wpływ tej Komisji na kształt polskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej. Jestem niemal pewna, że szczególnie ta druga grupa jest bardzo mała, bo efekty prac tej komisji nie są transparentnie prezentowane obywatelom, a wręcz są czasem utajniane.
Do tekstu..
Jak robić dzieci (10-02-2011)
Autor: Sławomir Mizerski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozbudzanie seksualności w Polsce zagraża brakiem dzieci", ostrzegł arcybiskup Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, podczas katechezy w ramach 22 Pielgrzymki Parlamentarzystów.
Do tekstu..
Pobił księdza, który w dzieciństwie go molestował (10-02-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Teraz stanie przed sądem. Ksiądz wiedzie dalej spokojne życie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365