Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.239.704 wizyty
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7284 tekstów. Zajęłyby one 28740 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3430 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kissinger w książce "O Chinach" wspominał swoją rozmowę z premierem Chin z 1972: - Panie premierze, co sądzi pan o skutkach Rewolucji Francuskiej? Chińczyk zamyślił się, po czym odparł: - Za wcześnie, aby oceniać.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Co groziło w dawnej Polsce za niechodzenie do kościoła? (29-12-2013)
Autor: Kamil Janicki
Źrodło: ciekawostkihistoryczne.pl Zgłosił/a: tabrek
Nawet w Polsce Kościół boryka się z niską frekwencją na niedzielnych mszach świętych. Wbrew pozorom nie jest to wcale nowy problem. Po prostu w średniowieczu i epoce nowożytnej kler reagował na niego o wiele bardziej stanowczo. Jakie czasy, takie metody.
Do tekstu..
Książęta biznesu: Odzyskiwacze, dawniej wyzyskiwacze (29-12-2013)
Autor: Tomasz Molga
Źrodło: biznes.newsweek.pl Zgłosił/a: JK
W PRL o przedwojennej arystokracji mówiło się "wyzyskiwacze". Dziś należałoby mówić - "odzyskiwacze". Młode pokolenie Lubomirskich, Radziwiłłów, Sobańskich, Krasickich odbudowuje dawne fortuny zaczynając od odzyskanych od państwa majątków.
Do tekstu..
Exclusive Interview: Filmmaker Kate Logan on ‘Kidnapped For Christ’ (28-12-2013)
Autor: Melanie Votaw
Źrodło: www.reellifewithjane.com Zgłosił/a: Cezary B
Interesujący wywiad z autorką filmu "Kidnapped For Christ" opowiadającego o chrześcijańskiej szkole poprawczej dla amerykańskich dzieci działającej w Republice Dominikany.
Do tekstu..
Jest oświadczenie Kurii Warszawsko-Praskiej i Łowickiej ws. wypadku z udziałem.. (28-12-2013)
Autor: (JM)
Źrodło: onet.pl; KAI Zgłosił/a: slik
"Ta sytuacja zasługuje na potępienie i nigdy nie powinna się była wydarzyć. Żaden człowiek, ani tym bardziej kapłan, nigdy nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu" - napisali we wspólnym oświadczeniu kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej i rzecznik prasowy Kurii Łowickiej, odnosząc się do czwartkowego wypadku samochodowego, którego sprawcą był pijany ksiądz. Obydwie kurie przepraszają za tę sytuację i proszą o wybaczenie poszkodowaną i jej bliskich. Zapewniają też, że będą współpracować z organami państwowymi w tej sprawie.
Do tekstu..
Chytry traci dwa razy (28-12-2013)
Autor: Andrzej Kiejna
Źrodło: eneuropsychiatria.pl Zgłosił/a: liliac
"Odwróciłbym ten argument. Nas nie stać na to, by tej refundacji odmawiać. O powodach mówiłem wyżej: brak tej refundacji przekłada się często na obciążenie budżetu rodzin i państwa znacznie wyższymi nakładami na opiekę nad osobą, która nowocześnie leczona takiej opieki by nie potrzebowała i na dodatek mogła pracować."
Do tekstu..
Promosaurus, poradnik promocji nauki (28-12-2013)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"...parę miesięcy temu miał swoją premierę Promosaurus. I ponieważ blog niniejszy jest jednym z patronów tego przedsięwzięcia, to spróbuję czytających te słowa przekonać do zajrzenia do tegoż poradnika, jeśli dotąd tego nie zrobili. Promosaurus jest bowiem poradnikiem promocji nauki, a pewnie większość, jeśli nie wszyscy P.T. Czytelnicy mojego bloga zgodzą się, ze naukę i wiedzę promować warto i trzeba. Tylko jak to robić?"
Do tekstu..
Galernicy (28-12-2013)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
W 900 polskich galeriach handlowych przed świętami uwijają się setki tysięcy sprzedawców. 80 proc. z nich to ludzie z wyższym wykształceniem albo studenci.
Do tekstu..
Wyścig bogów (27-12-2013)
Autor: Matthias Schulz
Źrodło: onet.pl; Der Spiegel Zgłosił/a: slik
Wy­sta­wa otwar­ta nie­daw­no w Mu­zeum Re­gio­nal­nym w Karls­ru­he sta­wia sobie za cel zna­le­zie­nie od­po­wie­dzi na epo­ko­we py­ta­nie hi­sto­rii re­li­gii: jak to się stało, że to­czą­cą się w sta­ro­żyt­no­ści walkę kon­ku­ren­cyj­ną wy­gra­ło wła­śnie chrze­ści­jań­stwo? Co spra­wi­ło, że Jezus stał się su­per­gwiaz­dą?
Do tekstu..
Bp Mering do proboszczów: nie ma obowiązku odczytania z ambon listu KEP ... (27-12-2013)
Autor: jsch
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Bp Wiesław Mering wydał dyspozycję proboszczom diecezji włocławskiej, że nie ma obowiązku odczytania listu episkopatu dotyczącego gender, ale list jest do wykorzystania duszpasterskiego - powiedział rzecznik kurii ks. Artur Niemira.
Do tekstu..
Poland: From Tragedy to Triumph (27-12-2013)
Autor: Mitchell A. Orenstein
Źrodło: Foreign Affairs Zgłosił/a: MA
Warsaw is sometimes called “the phoenix city” because of the way it rose, like the mythical bird, from the ashes of World War II. Today, many ordinary Poles and investors are wondering just how high the phoenix can fly.
Do tekstu..
Polska traci na przestępstwach finansowych miliardy dolarów rocznie (27-12-2013)
Autor: jkl
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: JK
W wyniku przestępstw, korupcji i nieczystych działań biznesowych z Polski wypłynęło w 2011 r. ponad 9 mld dol. - wynika z raportu waszyngtońskiej organizacji Global Financial Integrity. Wynik z ubiegłej dekady sytuuje nas w niechlubnej światowej czołówce.
Do tekstu..
Szokujące zachowanie księdza. Kobieta w szpitalu (27-12-2013)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl; Zgłosił/a: slik
Policjanci z Łowicza zatrzymali 66-letniego księdza podejrzewanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, po tym jak stawił się w tamtejszej komendzie mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Duchowny prawdopodobnie zostanie przesłuchany dopiero w sobotę.
Do tekstu..
Świąteczna rocznica i obrazek (27-12-2013)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"26 grudnia roku 1898 francuski chemik Pierre Curie i jego żona, chemiczka Maria Curie-Skłodowska, ogłosili odkrycie nowego pierwiastka - Radu - rozpoczynając nową erę chemii i fizyki. Ich małżeństwo i odkrycia są znane, nawet w pewnym stopniu zmitologizowane z bardzo silnym przesunięciem punktu ciężkości na Marię - w efekcie mało kto wie że Piotr też dokonał paru ciekawych odkryć, które zresztą silnie wiązały się z tym najsłynniejszym, dlatego w swej historycznej dygresji poprowadzę wątek od nietypowej strony."
Do tekstu..
Za parawanem (27-12-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
A skoro jesteśmy przy miłości bliźniego, byłoby nietaktem pominąć list pasterski biskupów na Niedzielę św. Rodziny. Szczególnie że dzisiaj rodzina nie jest już taka święta. Zżera ją gender, parawan naszego Kościoła. Seksualizacja dzieci i młodzieży, nauka masturbacji (wspierana przez Światową Organizację Zdrowia), wprowadzanie seksualnych patologii do edukacji, służby zdrowia i placówek kulturalno-oświatowych - to wszystko gender. Lista zagrożeń jest nieskończona.
Do tekstu..
Piorunujące pierwsze wrażenie (27-12-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Badania nad tym, jaki wpływ na postrzeganie innych osób ma nasze pierwsze o nich wrażenie, mają już, bagatela, blisko sto lat. Zaczęło się w pierwszych dekadach XX wieku, gdy Edward Thorndike, amerykański psycholog z Uniwersytetu Columbia badający zachowania zwierząt oraz proces uczenia się, zdefiniował tak zwany efekt aureoli. Thorndike badając wojskowych zaobserwował, że oficerowie są bardziej skłonni oceniać swoich podwładnych albo bardzo dobrze albo bardzo źle, na podstawie pojedynczych tylko przesłanek."
Do tekstu..
Co ci katolicy to ja nawet nie (27-12-2013)
Autor: Tomasz Herok
Źrodło: Utilitymon Zgłosił/a: liliac
"Zresztą w ogóle związek między religijną praktyką a religijną wiarą jest dla mnie nieoczywisty. Wydaje mi się, że patrzymy na wszystkie religie przez pryzmat religii abrahamowych, a szczególnie protestanckiego chrześcijaństwa, w którym wiara w określoną kosmologię, eschatologię i metafizykę jest czymś najbardziej zasadniczym, obrzędy są na drugim planie, a z etyką bywa różnie. Tymczasem na świecie istnieje i istniało mnóstwo religii, w których wiara w dogmaty nie jest taka istotna, albo wręcz nie ma żadnych dogmatów. Takich starożytnych Greków mało interesowało, czy ktoś naprawdę wierzy w Zeusa i jak go rozumie. Tym bardziej nikt nie zastanawiał się, które mity z Zeusem to te prawdziwe. Nie oznacza to jednak, że było im wszystko jedno, czy bierze się udział w religijnych obrzędach, z
Do tekstu..
Słynna mapa regresu sieci zaktualizowana. Jest coraz gorzej… (26-12-2013)
Źrodło: Rynek Kolejowy Zgłosił/a: MA
Mapa regresu sieci kolejowej w Polsce na przestrzeni 2008-2013. Koleją obecnie rządzą bankowcy i rządy te to ciężkie doświadczenie dla polskich kolei. Wiecie, że kasowanie mnóstwa linii niewiele ma wspólnego z ich ekonomiczną opłacalnością? Wielu uważa, że jest to sabotaż pod kątem prywatyzacji (konieczność obniżenia wartości spółek kolejowych). Szymon Komusiński z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ pisze: "Ktokolwiek sądził, że po rzezi z 2000 roku i późniejszych akcjach dobijania ocalałych linii sięgnęliśmy dna - słyszy dziś intensywne pukanie od spodu..."
Do tekstu..
Dlaczego można chcieć usunąć ciążę i to akurat w Wigilię? (26-12-2013)
Autor: Nina Wum
Źrodło: ninawum.com Zgłosił/a: ramichael
Czytelniku! Jeżeli deklaracja pani Bratkowskiej wzbudza w Tobie uczucia oscylujące między pobłażliwym rozbawieniem ("te feministki to pocieszne są, he, he") pogardą ("się nie zabezpieczała, tępa dzida jedna, a teraz dupę zawraca") a głębokim oburzeniem ("co za potworność") to zapraszam do lektury. Chętnie Ci wyjaśnię, jak można chcieć usunąć ciążę - i to akurat w Wigilię.
http://www.ninawum.com/?p=790
Teledetoks, czyli odcięłam się od telewizora (26-12-2013)
Autor: Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Forsycjo
"O ludziach, którzy zrywają umowy z dostawcami telewizji, odcinają kable, likwidują anteny satelitarne i zostawiają sobie tylko internet".
Do tekstu..
NASA lays out long-term vision for astrophysics (26-12-2013)
Autor: Alexandra Witze
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A new year is a good time to make long-term plans, and NASA has jumped into the deep end of planning. On 20 December the US space agency's astrophysics division released a wish list of future space missions - looking three decades into the future, and even beyond. The new 'astrophysics road map' is notable not because it restates broad and popular themes it thinks scientists should pursue, such as 'Are we Alone?', 'How Did We Get Here?' and 'How Does Our Universe Work?', but because the report, compiled by a team led by NASA's Chryssa Kouveliotou, also lays out the technologies needed to help missions answer these broad-brush questions"
Do tekstu..
Religia albo śmierć! (26-12-2013)
Autor: Armand Ryfiński
Źrodło: ryfinski.blog.pl Zgłosił/a: slik
W obawie o życie Wasze i Waszych rodzin ujawniam Wam już dzisiaj treść listu, który miał być opublikowany 29 grudnia w niedzielę świętej Rodziny, a czynię to z uwagi na olbrzymią nagonkę na Kościół i wartości, które trzeba natychmiast ocalić.
Do tekstu..
Fasolka czyli dziecko (26-12-2013)
Autor: Magdalena Piekara
Źrodło: Zadra Zgłosił/a: liliac
"W Polsce zagubił się gdzieś normalny dyskurs dotyczący ciąży i macierzyństwa. Został zastąpiony mistyczno-słodkopierdzącym ględzeniem o fasolce umieszczonej pod serduszkiem i o stanie błogosławionym. Nie mam nic przeciwko temu, gdy kobieta w ciąży personifikuje płód, nazywa go pieszczotliwie, rozmawia z nim czy mówi o jego cechach charakteru. To jest w porządku, bo właśnie w taki sposób przygotowuje się do roli matki, nawiązuje więź psychiczną z dzieckiem, które ma się dopiero urodzić. A poza tym, jej ciąża, jej sprawa - może mówić, jak chce. Natomiast jeśli w sferze publicznej, w mediach ktoś zaczyna używać "ciążowej nowomowy" czy też szerzej - fizjologicznej mowy ezopowej, to dostaję mdłości"
Do tekstu..
Zagrożenie rodziny płynące z episkopatu (26-12-2013)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Małyska
"Publiczne, uporczywe szerzenia kłamstw co prawda przeważnie nie jest karalne, ale powinno być przynajmniej nazwane po imieniu. Szczególnym bohaterem ostatnich miesięcy jest tym zakresie Episkopat Polski i podlegli mu słudzy Kościoła. Oczywiście panowie w sukienkach mają prawo uważać, że znają całą i ostateczną prawdę na temat szczęścia w rodzinie. Tym bardziej, że sami rodzin nie posiadają. Co pozwala im na całą sprawę spojrzeć z odpowiedniego dystansu. Najprzyjemniej z wielką stanowczością wypowiadać się o rzeczach, których nie znamy z autopsji."
Do tekstu..
Conservative groups spend up to $1bn a year to fight action on climate change (25-12-2013)
Autor: Suzanne Goldenberg
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"Conservative groups may have spent up to $1bn a year on the effort to deny science and oppose action on climate change, according to the first extensive study into the anatomy of the anti-climate effort."
Do tekstu..
Pierwszy wykryty kandydat na egzoksiężyc (25-12-2013)
Autor: Krzysztof Kanawka
Źrodło: kosmonauta.net Zgłosił/a: liliac
"Jest możliwe, że ludzkość właśnie wykryła pierwszy księżyc spoza naszego Układu Słonecznego. Egzoksiężyc krąży wokół samotnej planety pozasłonecznej (tzn. nie krążącej wokół żadnej gwiazdy). Cały system otrzymał oznaczenie MOA-2011-BLG-262 i został wykryty dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego"
Do tekstu..
Czy Bratkowska szkodzi sprawie? (25-12-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Chodzenie na paluszkach wokół zygot, morul, zarodków, czy płodów bez działających mózgów nie jest kulturą, nie jest posługiwaniem się argumentami, nie jest tolerancją i szacunkiem. Jest dezercją rozumu, przyzwoitości, oraz oddaniem ekstremistom pola bitwy jakim jest język. Rzecz, która kiedyś była rozpatrywana jako problem czysto medyczny, czyli aborcja, indukowane poronienie, jest dziś, na serio, przez większość społeczeństwa traktowane jako poważny problem moralny. To ten stan jest patologiczny, jest szokujący, powinien wzbudzać wściekłość, a nie, że ktoś chce lub nie chce zrobić sobie skrobankę w wigilię, lub zapeklować zygotę"
Do tekstu..
Szpitale w rękach biskupów (25-12-2013)
Autor: Sarah Kliff
Źrodło: The Washington Post; onet.pl Zgłosił/a: slik
Gdy porodówka zarządzana jest w imieniu Boga, niektóre kobiety nie mogą liczyć tam na litość.
Do tekstu..
Visual Jokes about Christmas and Santa Claus (24-12-2013)
Autor: Guntis Pakalns
Źrodło: Folklore: Electronic Journal of Folklore Zgłosił/a: Forsycjo
Artykuł traktuje o świętach, Świętym Mikołaju, Dziadku Mrozie i Śnieguroczce w kontekście internetowego humoru.
Do tekstu..
Czy juan ma szansę zastąpić dolara? (24-12-2013)
Autor: Tomasz Gruszecki
Źrodło: www.obserwatorfinansowy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Od wielu lat Chiny dążą do utworzenia nowej waluty rezerwowej świata, renmimbi opartej o fizyczne złoto. Czynią to jak zwykle z ogromną determinacją i długoterminową strategią Państwa... no i z charakterystyczną dla siebie mądrością.
Do tekstu..
Skazany za homoseksualizm, pośmiertnie ułaskawiony. Elżbieta II zrehabilitowała (24-12-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Elżbieta II oficjalnie ułaskawiła Alana Turinga, matematyka i pioniera informatyki, który prawie 60 lat temu popełnił samobójstwo po tym, jak skazano go na kastrację chemiczną za homoseksualizm. Ciepło do postaci Turinga odniósł się także premier David Cameron, przypominając, że podczas II wojny światowej jego praca (Turing był członkiem zespołu, który rozszyfrował Enigmę) przyczyniła się do uratowania wielu osób. - Doktor Alan Turing był wyjątkowym człowiekiem, odznaczającym się wspaniałym umysłem - dodał minister sprawiedliwości Chris Grayling."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365