Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.284 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Coś się jednak w świecie zmieniło. Dawniej błaźni walczyli o miejsce przy tronie; dziś walczą o tron."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Puzzle i śpiew leczą demencję (02-12-2011)
Zgłosił/a: Faith
Dwie godziny dziennie spędzone na układaniu puzzli, rozwiązywaniu krzyżówki albo śpiewaniu są w stanie zapobiec demencji lub złagodzić jej objawy. Do takiego wniosku doszli niemieccy lekarze na podstawie badań przeprowadzonych podczas specjalnych sesji terapeutycznych.
Do tekstu..
Arabia Saudyjska: uchylenie zakazu prowadzenia dla kobiet sprawi, że w kraju (02-12-2011)
Zgłosił/a: Faith
Zdaniem państwowej rady religijnej w Arabii Saudyjskiej, uchylenie zakazu prowadzenia pojazdów dla kobiet sprawi, że w kraju "nie będzie już dziewic" - informuje dailymail.co.uk.
Do tekstu..
Bunt wydawców przeciw EMPIK-owi (02-12-2011)
Autor: Izabela Szymańska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na półkach Empiku coraz trudniej znaleźć powieść fantasy ''Taniec ze smokami'' George'a R.R. Martina, być może zniknie bestsellerowa biografia Danuty Wałęsy. Wydawcy wstrzymują dostawy, bo sieć zalega im z zapłatami."
Do tekstu..
Kościół nie Biedronka (02-12-2011)
Autor: Ryszarda Socha
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Gdy arcybiskup generał Sławoj Leszek Głódź został metropolitą gdańskim, wiadomo było, że zaiskrzy politycznie. Iskrzenia estetycznego nikt nie przewidział."
Do tekstu..
Były zakonnik napastował dziesiątki dzieci - jest wyrok (02-12-2011)
Autor: (ah)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Francuski sąd skazał na 5 lat więzienia za czyny pedofilskie byłego zakonnika, członka katolickiej Wspólnoty Błogosławieństw. Oskarżony przyznał się, że napastował seksualnie dziesiątki dzieci. Po dwudniowym, bardzo głośnym w mediach francuskich procesie, sędziowie w Rodez na południu Francji uznali Pierre-Etienne'a Alberta winnym popełnienia aktów pedofilskich wobec 38 chłopców i dziewczynek w wieku od 5 do 14 lat. W sumie, według organów ścigania, były duchowny napastował seksualnie blisko 60 nieletnich osób, ale część tych czynów przedawniła się.
Do tekstu..
Most Północny im. Oślego Uporu (02-12-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: Blog Lewy Dolny Zgłosił/a: Komar
Radni przydzielili nazwę dla Mostu Północnego, nie licząc się z opinią większości Warszawiaków. Świat się zmienia, ustroje upadają, a arogancja rządzących jest zawsze taka sama.
Do tekstu..
Jak zdjąć krzyż ze ściany urzędu (01-12-2011)
Autor: Janusz A. Majcherek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Usunięcie symboli religijnych z pomieszczeń i przestrzeni należących do instytucji publicznych będzie znacznie trudniejsze, niż byłoby wcześniej niedopuszczenie do ich tam powieszenia"
Do tekstu..
Każdy może być klimatologiem (01-12-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"Dziś będzie o łatwości formułowania pomysłów w klimatologii czyli o sprzężeniach zwrotnych. Globalne ocieplenie nie jest jedynym tematem naukowym ważnym obecnie społecznie a mimo to wzbudza najwiecej kontrowersji. Z teorią inteligentnego projektu, badaniami komórek macierzystych, czy aspektami biologii molekularnej są związane podobne emocje, ale raczej ze stroną etyczną badań; natomiast rzadko kwestionowane są bezpośrednie pomiary a nawet interpretacje pomiarów. Natomiast w badaniach klimatu proponowane są nagminnie alternatywne interpretacje pomiarów i krytykowana jest metodologia naukowa"
Do tekstu..
Psiogłowy Eneasz (01-12-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Dla starożytnych Rzymian odpowiednikiem Pielgrzymów byli rzecz jasna Romulus i Remus, założyciele Wiecznego Miasta, ale także trojański książe Eneasz. O ile o wychowankach wilczycy słyszał chyba każdy, to Eneasz jest dziś postacią raczej zapomnianą."
Do tekstu..
Dukaj: Czuję się jak kukułczy podrzutek (01-12-2011)
Autor: Wojciech Orliński, Jacek Dukaj
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Samo określenie "polski pisarz" jest już dwupoziomowe - pisze po polsku, więc to niby oczywiste, ale masz także drugie znaczenie, mocne, przykuwające nieszczęśnika właśnie do całej tej naszej tradycji specyficznych powinności i uwikłań pisarza zniewolonego narodu, od zaborów do PRL-u. A ja się do niej absolutnie nie poczuwam."
Do tekstu..
Efekt nasycenia pasma dla humanistów (01-12-2011)
Autor: bukowylas
Źrodło: Anomalia klimatyczna Zgłosił/a: liliac
"Co się stanie, jeżeli w atmosferze znajdzie się więcej CO2 niż obecnie? Czy będzie miało to wpływ na efekt cieplarniany? Czy wzmocni się jeszcze bardziej czy może już nie?"
Do tekstu..
Co się w Polsce robi z ''pedałami''? (01-12-2011)
Autor: es
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Co druga osoba homo lub biseksualna doświadczyła przemocy psychicznej z powodu orientacji. Co siódma - fizycznej, co dziesiąta - seksualnej. W zeszłym tygodniu samobójstwo popełnił uczeń gimnazjum szykanowany za to, że wyznał miłość koledze z klasy. Jedna z respondentek zgłosiła, że jest regularnie gwałcona przez ojca i brata, bo chcą ją "wyleczyć" z homoseksualizmu - drastyczny raport Kampanii Przeciw Homofobii"
Do tekstu..
Uzależniona od aborcji (01-12-2011)
Autor: Dota Szymborska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Autorka książki "Niemożliwe macierzyństwo" z pewnością jest jedną z rekordzistek, używa swojego przykładu by pokazać jak brak szacunku do swojego ciała wpływa na zachowanie kobiet. Z perspektywy czasu bohaterka nie czuje się ani winna ani dumna z tego, co zrobiła. Jak sama mówi, napisała tą książkę by pomóc kobietom. Najważniejsze jest dla niej to by, te, które miały aborcję nie czuły się opuszczone, by nie pozostawały same ze swoim wyborem."
Do tekstu..
Papież PiS nie przekonał (01-12-2011)
Autor: Wojciech Szacki, Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Benedykt XVI potępił wczoraj karę śmierci. - Dla nas ważniejsze są słowa abp. Józefa Michalika - mówi na to europoseł PiS Ryszard Czarnecki. A Jarosław Kaczyński powiedział: - Politykę uprawiamy na własną odpowiedzialność i mam prawo mieć inny pogląd."
Do tekstu..
"Byłem jak lis w kurniku, tam było pełno dzieci" (30-11-2011)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (bart) Zgłosił/a: slik
We Francji rozpoczął się proces byłego zakonnika, członka katolickiej Wspólnoty Błogosławieństw, oskarżonego o napastowanie seksualne dzieci i nieletnich nastolatków. Przyznał się on do popełnienia zarzucanych mu czynów. Główny oskarżony w odbywającym się na południu kraju procesie, 61-letni Pierre-Etienne Albert, odpowiada za napastowanie seksualne 38 chłopców i dziewczynek w wieku od 5 do 14 lat. Do wszystkich przestępczych czynów miało dojść w latach 1985-2000 we Wspólnocie Błogosławieństw w departamencie Aveyron w południowej Francji.
Do tekstu..
Uczeń dostał zakaz modlitwy w szkole (30-11-2011)
Autor: jak//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Osiemnastoletni muzułmanin z Berlina nie może modlić się na terenie szkoły, gdyż mogłoby to doprowadzić do konfliktów na tle religijnym w szkole - orzekł w środę niemiecki Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku, odrzucając apelację gimnazjalisty Yunusa M."
Do tekstu..
Czy należy kochać kobiety? (30-11-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego Zgłosił/a: liliac
"Judeo-greckie badź łacińskie fundamenty naszej cywilizacji tak bardzo nam się spodobały, że przyznając się do dziedzictwa, wypinamy z dumą pierś, mamroczemy kilka nazwiski filozofów, wspominamy kolumnę jońską, twierdzenie Pitagorasa lub jeszcze ewentualnie rzymskie Akwedukty i chętnie przechodzimy do porządku dziennego nad najokrutniejszymi żartami i szyderczym rechotem historii odziedziczonym z dobrodziejstwem inwentarza."
Do tekstu..
Komunikacja (30-11-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"W ostatnim numerze czasopisma dla ogółu fizyków "Physics Today" jest artykuł na temat problemów sposobu wypowiedzi naukowców na temat badań klimatycznych. Artykuł napisał Richard Somerville, który jest profesorem w Instytucie Oceanografii im. Scripps i był członkiem IPCC. Oczywiście ten artykuł jest reakcją na "climategate", rozmawiałem o tym z Somervillem wielokrotnie i kibicowałem jego potyczkom w tym czasie, a właściwie i teraz. Dokładniej - chodzi o to, że naukowcy są mało przgotowani do dyskusji na temat zmian klimatycznych. Na właśnie - dlaczego?"
Do tekstu..
Czy rozumiemy ocieplanie się Arktyki? (30-11-2011)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna - blog o zmianach klimatu Zgłosił/a: liliac
"Czyli wszystko się zgadza? No, nie bardzo. Mianowicie lodu w Arktyce ubywa szybciej niż przewidują istniejące modele."
Do tekstu..
Rodzina multimilionera oskarżona ws. kościelnej ziemi (30-11-2011)
Autor: SG/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Jeden z najbogatszych Polaków Jacek D. i członkowie jego rodziny odpowiedzą przed sądem za nieprawidłowości związane z zakupem ziemi zwróconej Kościołowi przez Komisję Majątkową. Gliwicka prokuratura zarzuca im wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i pranie pieniędzy."
Do tekstu..
Kardynał Dziwisz obłudnie o wyzwiskach i agresji (29-11-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
"Do usunięcia z naszego języka przekleństw i wyzwisk oraz słów raniących i poniżających wezwał w liście na adwent metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.[] Kardynał zwraca w nim uwagę, że w "naszym świecie jest wiele agresji i złości, wzajemnych pretensji i oskarżeń". - Zacznijmy od usunięcia z naszego języka przekleństw i wyzwisk, słów raniących i poniżających, zachowań wprowadzających niepokój i dzielących ludzi.
Do tekstu..
Dr Jack Levine i magnetyczna opaska. Triumf głupoty. (29-11-2011)
Autor: ToNiePrzejdzie
Źrodło: www.tonieprzejdzie.pl Zgłosił/a: Allajah
"Jednego nie mogę zrozumieć – 200 lat później dysponujemy już zaawansowaną genetyką, technikami PCR, fMRI, umiemy przeszczepić niemal każdy organ, a mimo to, brednie pokroju magnetyzmu w opaskach i kamieniach, mają nadal wzięcie."
Do tekstu..
Komentarz do artykułu Agnieszki Kołakowskiej " Cieplarniane fusy" (29-11-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"19 listopada 2011 roku Rzeczpospolita zamieściła artykuł Agnieszki Kołakowskiej pt."Cieplarniane fusy", będący kolejnym głosem w dyskusji o globalnym ociepleniu. Niestety, podobnie jak wcześniejsze publikacje tej autorki, nie ma on wiele wspólnego z faktami, a tym bardziej z dziennikarską rzetelnością, stąd też niniejsza polemika."
Do tekstu..
IGNobel 2011: psychologia. Nie tylko 2011 i nie tylko psychologia (29-11-2011)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy - blog Zgłosił/a: liliac
"Równolegle z bardziej szanowanymi Nagrodami Nobla przyznaje się ich mniej poważne odpowiedniki, nazywane niekiedy Antynoblem - Nagrody Ig Nobla. Wyróżnione nimi zostają prace naukowe, które najpierw śmieszą, potem zaś zmuszają nas do zastanowienia."
Do tekstu..
Witchcraft and our Court System (29-11-2011)
Autor: Leo Igwe
Źrodło: saharareporters.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
I am writing to express my outrage over the conviction of two people for witchcraft in Bauchi state. Sadly this misjudgment by a court of law has not received the opprobrium and condemnation it deserves.
Do tekstu..
Panteon Rodaków (PR). Leon Czołgosz (29-11-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Tak kończy się historia Leona Czołgosza, który pragnąc zdobyć uznanie tych, którzy go nie lubili postanowił - w interesie tych tych, którzy jego poparcia nie pragnęli, kierując się ideami, których nie rozumiał i wychodząc z błędnych założeń - zamordować wybranego przez siebie prezydenta, ściągając na siebie niechęć i nienawiść wszystkich. Gdyby nie pomoc zarazków gangreny - nawet to by mu się nie udało."
Do tekstu..
UK: Tysiące dziewczynek czeka obrzezanie (29-11-2011)
Autor: http://www.mojawyspa.co.uk
Źrodło: http://www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Każdego roku w Londynie ponad 3 tys. dziewczynek zostaje obrzezanych. Ma to miejsce w rodzinach imigranckich i jest związane z religią. - Gdyby problem dotyczył białych dzieci cały kraj by huczał - podkreślają przedstawiciele organizacji wspierających mniejszości etniczne.
Do tekstu..
Muzułmanie bojkotują ewolucję… na uczelniach medycznych (29-11-2011)
Autor: Euroislam
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Brytyjscy studenci medycyny wyznający islam wychodzą z wykładów na temat ewolucji twierdząc, że sprzeczna jest ona z ideą kreacjonizmu ustanowioną przez Koran.
Do tekstu..
Idea z zalążkiem kryzysu (28-11-2011)
Autor: Anna Słojewska
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: wuesjot
Wspólna waluta bez wspólnej polityki gospodarczej, przy ewidentnej nierównowadze makroekonomicznej między członkami związku i stale łamanych kryteriach stabilności, od początku nosiła w sobie zalążek kryzysu. W pełni słabość pomysłu została obnażona podczas obecnego kryzysu w strefie euro.
Do tekstu..
Schoolkids skipping shots getting 'much worse' (28-11-2011)
Autor: MIKE STOBBE
Źrodło: msnbc.msn.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
More parents are opting out of school shots for their kids. In eight states now, more than 1 in 20 public school kindergartners aren't getting all the vaccines required for attendance, an Associated Press analysis found.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365