Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.823 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Agnieszka Dyczewska - Światopogląd na talerzu. Wegetarianizm jako przejaw współczesnej religijności

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie. A co ludziom?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Symulowali 1% ludzkiego mózgu (07-08-2013)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: http://kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Mirek
"Skoro komputery pracujące w petaskali, takie jak komputer K, są w stanie symulować obecnie 1% ludzkiego mózgu, to oznacza, że będziemy mogli symulować pracę całego mózgu za pomocą komputerów pracujących w eksaskali"
Do tekstu..
Dolphins remember each other for decades (07-08-2013)
Autor: Karen Ravn
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Allie and Bailey knew each other when they both lived in Florida. More than 20 years later, Allie lives near Chicago and Bailey lives in Bermuda, but Allie's name still rings a bell for Bailey. That would not be breaking news, except that Allie and Bailey are not people: they are dolphins. Bailey's recollection of Allie's name - or more precisely, of her 'signature whistle', which functions as a name among dolphins - is the most durable social memory ever recorded for a non-human. Yet it is only one of many data points in a study that found that it is the rule, not the exception, for bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) to recognize whistles from their distant past"
Do tekstu..
W Rumunii buduje się 10 świątyń miesięcznie. To najbiedniejszy kraj UE (07-08-2013)
Autor: rik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
cytat z artykułu: "W wielu przypadkach politycy przekazują publiczne pieniądze kapłanom, a ci odpłacają się poparciem w wyborach." Skąd my to znamy?
Do tekstu..
Pendolino w Polsce: superszybkie pociągi nie rozpędzą się na polskich torach (07-08-2013)
Autor: Konrad Majszyk
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: liliac
"Resort transportu i PKP jeszcze w 2012 r. obiecywały, że pociąg dojedzie ze stolicy nad Bałtyk w 2,5 godz. Ostatnio była mowa o 3 godz. Jednak Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor" jest gotów się założyć, że nie będzie to szybciej niż 3 godz. 20 min. - Bardzo chciałbym się mylić, ale moja pesymistyczna prognoza to 3 godz. 40 min z Warszawy Centralnej do Gdyni (z przystankami w Warszawie Wschodniej, Iławie, Malborku i Tczewie). Pociągi bezpośrednie pojadą o 10 minut krócej - przewiduje Robert Wyszyński z portalu Rynek Kolejowy. To oznacza powrót do czasów przejazdu sprzed 20 lat"
Do tekstu..
Czy zimą 2017 r. zabraknie w Polsce prądu? (07-08-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
W Polsce buduje się bowiem za mało nowych bloków energetycznych, a część starych kończy swój żywot. Read more: http://wyborcza.biz/Energetyka/1,129200,14399548,Czy_zima_2017_r__zabraknie_w_Polsce_pradu_.html#BoxSlotII3img#ixzz2bHFntwgk
Do tekstu..
Moczymy nogi (07-08-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Posłowie wyjechali na wakacje. Parlament - wylęgarnia absurdów - zamknięty. Z gwiazd show-polityki aktywność (w stylu: "na Gierka") wykazuje jedynie dwóch Jarosławów: Kaczyński i Gowin.
Do tekstu..
Dekada stracona dla rodziny (07-08-2013)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Unulfo
Polska pod względem dzietności kobiet zajmuje 13 miejsce na świecie. Niestety, 13 od końca, czyli 212 w rankingu.
Do tekstu..
Nienawidził autora karykatur Mahometa. Teraz podał mu rękę (07-08-2013)
Autor: rf/roody
Źrodło: tvn24.pl, CNN, PAP Zgłosił/a: JK
Niezwykły zwrot w historii karykatur Mahometa opublikowanych przez duńskiego rysownika Kurta Westergaarda w 2005 roku. Ahmed Akkari były muzułmański duchowny, który przed laty krytykował (rysownika, teraz spotkał się z nim (w Danii i przeprosił za swoje zachowanie.
Do tekstu..
Brain Molecule Regulating Human Emotion, Mood Uncovered (07-08-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
A RIKEN research team has discovered an enzyme called Rines that regulates MAO-A, a major brain protein controlling emotion and mood. The enzyme is a potentially promising drug target for treating diseases associated with emotions such as depression.
Do tekstu..
Ekologiczna żywność - zdrowsza czy nie? (06-08-2013)
Autor: Ewelina Hallmann, Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polskie Radio Zgłosił/a: liliac
"Sondaże wskazują, że 1/3 Polaków jest gotowa kupić ekoprodukty. Polska nie należy w tym względzie do czołówki światowej, ale notujemy roczny wzrost ekorynku o 20-30 procent. Tymczasem wciąż trwa spór co do faktycznych różnic między żywnością eko i konwencjonalną."
Do tekstu..
Tidy Desk or Messy Desk? Each Has Its Benefits (06-08-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"Working at a clean and prim desk may promote healthy eating, generosity, and conventionality, according to new research. But, the research also shows that a messy desk may confer its own benefits, promoting creative thinking and stimulating new ideas."
Do tekstu..
pokochać GMO (06-08-2013)
Autor: jan borowicz, franciszek fijałkowski
Źrodło: malakulturawspolczesna.org Zgłosił/a: liliac
"Przeprowadzony niedawno przez TNS Pentor sondaż wykazał, ze blisko dwie trzecie Polaków nie wie, co kryje się za skrótem GMO, przy czym "duży poziom wiedzy" na ich temat deklaruje zaledwie 2% respondentów. Nie powinien więc dziwić wynik ankiety wykonanej"
Do tekstu..
Król Maroka ułaskawił pedofila, który wielokrotnie wykorzystywał dzieci (06-08-2013)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"O ułaskawienie hiszpańskiego pedofila, który zgwałcił jedenaścioro dzieci, poprosił marokańskiego monarchę król Hiszpanii Juan Carlos. Król Maroka prośby posłuchał. Jak teraz tłumaczy, nie miał pojęcia, że to pedofil i cofnął decyzję o ułaskawieniu oraz zwolnił kierownika więzienia, w którym przebywał pedofil. Mężczyzna zdążył jednak wyjechać z kraju. W poniedziałek po południu został aresztowany w Murcji w Hiszpanii"
Do tekstu..
Kto upolitycznił seks w Polsce (06-08-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa przez barykadę, z polonistą z mojego pokolenia. "Kronos? Czy naprawdę trzeba TO było wydawać? Czego się z TEGO dowiem o Gombrowiczu WAŻNEGO?". W pierwszej chwili nie zrozumiałem (zanim sobie nie przypomniałem wszystkiego). Gombrowicz bez seksualności? Miłosz bez seksualności? Herbert bez seksualności? Hertz i Krzeczkowski bez seksualności? Maria Dąbrowska bez seksualności? Jarosław Iwaszkiewicz bez seksualności? AK-owcy bez seksualności?
Do tekstu..
Wlk. Brytania. Pierwszy w historii burger z probówki. "Smakuje dość dobrze (06-08-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
Pierwszy w historii burger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy zostanie zaprezentowany dzisiaj na konferencji w Londynie. Podczas transmitowanej na żywo konferencji mięso zostało usmażone i zjedzone przez ochotników.
Do tekstu..
Homo ecnomicus to homo idioticus (06-08-2013)
Autor: Mark Buchanan
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
Najnowsze badania pokazują, że nastawione na własny interes egoistyczne zachowania w dłuższej perspektywie prowadzą do klęski - pisze w felietonie Mark Buchanan.
Do tekstu..
Odwołany metropolita Lublany przeprasza (05-08-2013)
Autor: pb, kg (KAI/katoliska-cerkev.si) / br, Lublana
Źrodło: http://ekai.pl Zgłosił/a: Mirek
"archidiecezja Maribor [...] w wyniku serii nieprzemyślanych decyzji i inwestycji finansowych zadłużyła się [...] na ogromną sumę ok. 800 mln euro"
Do tekstu..
Podatkowe zombie żre portfele (05-08-2013)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: Blogbank.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Abonament RTV to podatek straszny i bezsensowny. Pod każdym niemal względem. Po pierwsze jego konstrukcja sprawia, że pobór jest nieskuteczny. Po drugie finansuje on instytucję, która już potrzebna nie jest. Politycy zamiast zastanowić się nad jego likwidacją, robią wszystko, by zastąpić go inną daniną, która będzie łatwiejsza i skuteczniejsza w poborze".
Do tekstu..
Papież, geje i kremówki (05-08-2013)
Autor: Marcin Dzierżanowski
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: slik
Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać" - powiedział, wracając samolotem z Brazylii, papież Franciszek. Jego wypowiedź wprowadziła w konsternację polskich komentatorów kościelnych.
Do tekstu..
The milk revolution (05-08-2013)
Autor: Andrew Curry
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Most people who retain the ability to digest milk can trace their ancestry to Europe, where the trait seems to be linked to a single nucleotide in which the DNA base cytosine changed to thymine in a genomic region not far from the lactase gene. There are other pockets of lactase persistence in West Africa, the Middle East and south Asia that seem to be linked to separate mutations. The single-nucleotide switch in Europe happened relatively recently. Thomas and his colleagues estimated the timing by looking at genetic variations in modern populations and running computer simulations of ho
Do tekstu..
Mebel a nie Nobel, czyli efekt Matyldy (05-08-2013)
Autor: Justyna Kowalska
Źrodło: Codziennik Feministyczny Zgłosił/a: liliac
"Wiele i wielu nie wie. A warto, bo kobiet-naukowczyń i kobiet-wynalazczyń było wiele! Historia zatarła ich nazwiska, a zasłużone nagrody nie trafiły do ich rąk. Współpracując ze sławnymi mężczyznami-naukowcami, kolegami po fachu albo mężami, równie utalentowane kobiety zostawały ostatecznie uznane za coś na kształt "asystentek", a ich wkład w badania - zminimalizowany, albo wręcz zupełnie niedostrzeżony"
Do tekstu..
Sikać czy nie sikać do morza? (05-08-2013)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Tytułowy dylemat wydawać się może bardzo przyziemny, ale wpisuje się w letnią kanikułę i, od razu dodam, pomoże zrzucić niektórym plażowiczom kamień z serca. Otóż, można sikać. Szczególnie do oceanu. Chyba, że ma się zapalenie pęcherza moczowego, wtedy nie."
Do tekstu..
Szkoły kształcą przyszłych pracowników, a powinny... (05-08-2013)
Autor: Krzysztof Rybiński
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Zamiast stanu umysłu 'dostanę jakąś pracę' trzeba u młodego człowieka wytworzyć stan umysłu 'stworzę swoje miejsce pracy, zostanę przedsiębiorcą'".
Do tekstu..
"Charaktery", modelki Playboya i autyzm (04-08-2013)
Autor: Neuro Bigos
Źrodło: neurobigos.wp.com Zgłosił/a: Unulfo
Czy dieta może leczyć z autyzmu?
Do tekstu..
Lavinia, która utorowała drogę włoskim malarkom (04-08-2013)
Autor: Bożena Fabiani
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
"Lavinia Fontana żyła i tworzyła w latach 1552-1614. Wspólnie z inną szesnastowieczną mistrzynią pędzla, Sofonisbą Anguissolą, została jedną z pierwszych zawodowych malarek, które osiągnęły równorzędną pozycję z mężczyznami. - Była samodzielną szefową warsztatu, miała swoich czeladników, przyjmowała zlecenia prywatne i publiczne - wyliczała Bożena Fabiani. Co więcej, Fontana w swoim malarstwie wykraczała poza tradycyjną tematykę, ówcześnie przypisywaną kobietom. - Lavinia malowała wszystko, także duże obrazy o tematyce biblijnej, a nawet mitologicznej, z nagimi postaciami. To różni ją od gromady cichych malarek malujących dla bliższych i dalszych znajomych - mówiła historyk sztuki. Mimo niezwykle silnej męskiej konkurencji kariera Lavinii rozwinęła się w dynamicznym tempie. Szybko sta
Do tekstu..
Skąd się wzięło złoto na Ziemi? (04-08-2013)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Gwiazdy neutronowe mogą występować parami jako pozostałość po układach gwiazd podwójnych. W takim układzie krążą one wokół wspólnego punktu, zbliżając się do siebie z biegiem czasu. Kończy się to wszystko wielką kolizją. Jak wyliczono, tego typu kolizje w układzie gwiazd neutronowych podwójnych zdarzają się raz na 100 tysięcy lat w galaktykach podobnych do naszej Drogi Mlecznej. Trzeba zatem mieć szczęście, żeby zaobserwować na niebie taką właśnie eksplozję. Takie szczęście przydarzyło się 3 czerwca 2013, gdy teleskopy NASA zauważyły w gwiazdozbiorze Lwa krótki rozbłysk promieni gamma (ang. gamma-ray burst)"
Do tekstu..
Władca parafii (04-08-2013)
Autor: Renata Kim/Rafał Kędura
Źrodło: Newsweek Polska/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Proboszcz często rządzi parafią jak folwarkiem: niepokornym odmówi ślubu, dziecka im nie ochrzci albo skarci z ambony. Ludzie wolą siedzieć cicho. Ale czasem rodzi się bunt.
Do tekstu..
Bajki dla naiwnych (04-08-2013)
Autor: Mirosław Mazaniec
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Polityka prorodzinna tego rządu jest jak pięknie pomalowany dom".
Do tekstu..
Protokół rozbieżności (03-08-2013)
Autor: Krzysztof Iszkowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Polemika o. Dostatniego z prof. Hartmanem pokazuje, że w sporze o relacje między Państwem a Kościołem wyczerpano już wszystkie argumenty. Ponieważ osiągnięcie wspólnego stanowiska w kwestii stosunków Państwo-Kościół jest równie niemożliwe jak kompromis w sprawie istnienia Boga (albo jest, albo go nie ma, nie może istnieć tylko trochę), to dalsze próby wzajemnego dogłębnego zrozumienia niewiele wniosą. Lepiej jest uczciwie i dobitnie pokazać, w czym się różnimy. Niech zestawienie to posłuży obywatelom, którzy w wyborach zdecydują m.in. o tym, jak tworzona przez nich wspólnota polityczna powinna
Do tekstu..
Przebadani (03-08-2013)
Autor: Maciej Zatoński
Źrodło: sceptycy.org Zgłosił/a: JK
NHS - National Health Service to brytyjski odpowiednik naszego NFZ. Ostatnio na czele tej organizacji, odpowiedzialnej bezpośrednio za zdrowie Brytyjczyków, znalazł się Pan Jeremy Hunt. Poza wiarą w wielokrotnie zdyskredytowane pseudo-terapie, pan Hunt ostatnio wpadł na pomysł tzw. "Przeglądów zdrowia". Pomysł ten przypomina trochę przeglądy okresowe pojazdów. Cel jest wielce szlachetny. Oto bowiem zdrowe osoby, w wieku między 40 a 74 lata zostaną zaproszone na bezpłatne badania! W trakcie tych badań lekarze zwrócą uwagę na styl życia, czynniki ryzyka, zmierzone zostanie ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Na podstawie tych badań osobom o większym ryzyku zostaną zapisane leki na nadciśnienie oraz lekarz zaleci ruszenie dupy sprzed telewizora, aby stracić kilkadziesiąt kilog
http://sceptycy.org/?p=1533

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365