Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.935 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tibetans' genes have quickly adapted to high altitude (06-07-2010)
Autor: By Rachel Bernstein
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
"Wyżyna Tybetańska jest krainą jaków, szerpów - i gwałtownej ewolucji"
Do tekstu..
Alzheimer's patient is taking her chances in clinical trial (06-07-2010)
Autor: By Shari Roan
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
Zastosowanie terapii genowej daje cień nadziei dla chorych z chorobą Alzheimera.
Do tekstu..
Teczka Hudala (05-07-2010)
Autor: Eugeniusz Guz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Zaprzyjaźniony z Piusem XII biskup był agentem Trzeciej Rzeszy w Watykanie.
Do tekstu..
Adres zapisany w genach. Wędrówki europejskich populacji ptaków (05-07-2010)
Autor: Katarzyna Mokwa
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"U niektórych gatunków ptaków pamięć trasy wędrówki trwa w populacji dzięki tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, u innych zaś jest zapisana w genach i dziedziczona w obrębie populacji"
Do tekstu..
Od Zorna do Edelmana (05-07-2010)
Autor: Tomasz Handzlik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Z jednej strony tradycyjna muzyka Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich wykonywana przez kantorów, ale też i artystów sceny etnicznej. A z drugiej jazz, rock i szalona improwizacja - wczoraj w Krakowie zakończył się 20. Festiwal Kultury Żydowskiej"
Do tekstu..
59 noblistów i młodzi naukowcy w Lindau (05-07-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Mam 85 lat i wciąż bawi mnie robienie eksperymentów, na dodatek zajmuję się tym często w soboty. Gdy osiągniecie mój wiek i będziecie w soboty robić doświadczenia, to znaczy, że nauka jest dla was. W ten oto sposób sędziwy Oliver Smithies, uhonorowany noblem z medycyny w roku 2007, zwrócił się do tłumu młodych ludzi w niemieckim Lindau nad Jeziorem Bodeńskim. W minionym tygodniu odbyło się tam kolejne, już 60., doroczne spotkanie młodych badaczy z noblistami."
Do tekstu..
Wiek kamieni (05-07-2010)
Autor: Przemysław Urbańczyk
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Dokładne określenie wieku średniowiecznych budowli kamiennych pozwala skorelować je z ważnymi zdarzeniami historycznymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody datowania polscy badacze rozwiązali zagadkę czasu powstania monumentalnych budowli średniowiecznej Polski"
Do tekstu..
Zobaczyć niewidzialne (04-07-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Zespół badaczy z New York University School of Medicine pod kierunkiem doktora Martina Balsera ustalił niedawno (a swe odkrycie opisał w periodyku "Proceedings of the National Academy of Sciences"), że na przedramieniu przeciętnego człowieka żyje blisko 250 gatunków bakterii. Z tego stada znamy 182. Osiem procent z nich nie było wcześniej opisanych. Z kolei w przewodzie pokarmowym dorosłego człowieka znajduje się ponad kilogram stałych mieszkańców."
Do tekstu..
Demokracja, kobiety i nowe technologie (04-07-2010)
Autor: Barbara Suchy
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wyzwania stojące przed aktywistami w krajach niedemokratycznych, rola kobiet w demokracji i wykorzystanie nowoczesnych technologii do jej szerzenia - to główne tematy rozmów na międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Krakowie z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Uczestniczą w niej przedstawiciele rządów i organizacji pozarządowych z całego świata."
Do tekstu..
Piersi pod pachą (04-07-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku (blogi Polityki) Zgłosił/a: liliac
O greckim malarstwie wazowym ciekawostek kilka.
Do tekstu..
Rysy na lakierze, czyli o problemach z erekcją (04-07-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Światło naczyń ulega zwężeniu, krew przeciska się przez nie z coraz większym trudem. Postępująca miażdżyca w naczyniach wieńcowych, a więc tych, które zaopatrują w tlen i substancje odżywcze nasze serca, grozi zawałem. Te same zmiany toczące się w naczyniach doprowadzających krew do prącia skutkują tym, że osiągnięcie erekcji jest coraz trudniejsze. To tak jakby pompować sterowiec słomką - opisuje ów problem wspomniany dr Kenneth Purvis."
Do tekstu..
Okazy z oazy (03-07-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Już od pół wieku Polacy zgłębiają tajemnice Palmyry, oazy na Pustyni Syryjskiej, która wyrosła na handlu, zaś pod rządami kobiety ośmieliła się rzucić wyzwanie Rzymowi."
Do tekstu..
Połączeni i podłączeni: młodzi w sieci (03-07-2010)
Autor: Mateusz Halawa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak kształtuje się tożsamość w dobie sieci? Kluczowa jest tu świadomość powiązania z innymi, z którymi możemy się skontaktować i którzy mogą skontaktować się z nami (socjolog Marek Krajewski pisze, że ciała wrośnięte w nowomedialne sieci wchodzą w specyficzny stan czuwania)." Refleksje po pracy nad projektem badawczym "Młodzi i media"
Do tekstu..
Pope launches mission to re-evangelise the West (03-07-2010)
Autor: Jerome Taylor
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Pope Benedict XVI has created a new office to "re-evangelise" the Western world in an attempt to roll back secularist advances in what the Vatican sees as the traditional heartland of Christendom.
Do tekstu..
Zabytkowa kamieniczka zniknęła z powierzchni ziemi (02-07-2010)
Autor: Bartłomiej Knapik
Źrodło: http://www.tuwroclaw.com Zgłosił/a: slik
Ulica Kanonia, nr 9. Wrocławski Ostrów Tumski, tuż obok ogrodu botanicznego. W tym miejscu stała zabytkowa kamieniczka. Już jej nie ma i nikt nie wie, czy została rozebrana zgodnie z prawem.[..] Właścicielem nieruchomości jest Metropolia Wrocławska, czyli kościół. Nikt nie chciał tam dziś z nami na ten temat rozmawiać.
Do tekstu..
Regulatorowe RNA w mózgu (02-07-2010)
Autor: M.Gabryelska, M.Szymański, M.Z. i J. Barciszewscy
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
O RNA w ogóle i w szczególe. Zwłaszcza w mózgu.
Do tekstu..
Kopiuję, więc żyję (02-07-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Naśladownictwo jest najwyższą formą komplementu - głosi ludowa mądrość. A jednak małpowanie nie cieszy się społeczną estymą. Na temat ludzi, którzy nad własną opinię przedkładają zdanie większości, wygłasza się zwykle niepochlebne uwagi, aluzyjnie (lub całkiem wprost) nawiązujące do braku kręgosłupa, owczego pędu i chorągiewek na wietrze. Niesłusznie! To właśnie owi epigoni zapewniają sukces własnemu gatunkowi. Naśladowanie, a nie innowacyjność ani kreatywność, leży u podstaw ludzkiej kultury, umożliwia przetrwanie i ułatwia kontakty społeczne."
Do tekstu..
Pula populistów (02-07-2010)
Autor: Tomasz Maćkowiak
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W Europie Środkowej po hasła populistyczne sięgają nie tylko ekstremiści, ale także liderzy wielkich ugrupowań: od węgierskiego Fidesz przez słowacki SMER po polskie PiS."
Do tekstu..
USA: diecezje deklarują bankructwo, by nie musieć płacić ofiarom księży-pedofili (01-07-2010)
Autor: ps
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: grzesiek
Bogate amerykańskie diecezje twierdzą, że nie mają pieniędzy i zgłaszają do sądu wnioski o upadłość - wszystko po to by nie musieć płacić dorosłym dziś ofiarom molestowania przez księży - donosi "The Huffington Post".
Do tekstu..
Polecz się na próbę (01-07-2010)
Autor: Piotr Kossobudzki
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Trwają prace nad ustawą o badaniach klinicznych. Udział w nich kojarzy się często z królikami doświadczalnymi w rękach przekupnych lekarzy. Straszne? Nieprawdziwe."
Do tekstu..
Strach przed penisem (01-07-2010)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka polityczna Zgłosił/a: liliac
Prezydent miasta Zielona Góra kazał wykastrować pomnik nagiego mężczyzny, który miał stanąć przed aquaparkiem. O tym i o tym, co było dalej, czyli luźne refleksje o basenie pod eunuchem.
Do tekstu..
Kobiety wracają do kuchni (01-07-2010)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Równouprawnienie odchodzi do lamusa. Najwięksi macho 'wygrali cichą wojnę, nawet nie biorąc do ręki broni'. Wszystko przez modę na karmienie piersią, ekologiczne pieluszki i zupki bio Taką diagnozę - czy raczej krzyk rozpaczy - sformułowała w swojej najnowszej książce 'Le conflit. La femme et la mere' ('Konflikt. Kobieta i matka') znana francuska filozofka i feministka Elisabeth Badinter. Ostrzega ona, że pozycja kobiet we Francji i w całym świecie zachodnim pogarsza się, bo społeczeństwo napiera na nie, by zapomniały o własnych potrzebach i spełniały wszystkie życzenia 'żarłocznego i despotycznego dziecka, które pożera swoją matkę'."
Do tekstu..
Lekarz kaleczył łechtaczki małych dziewczynek (01-07-2010)
Autor: Olga Walendziak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Skandal wśród amerykańskich naukowców - lekarz z Cornell University usuwał swoim kilkuletnim pacjentkom część łechtaczki, a następnie badał wrażliwość organów płciowych dziewczynek za pomocą wibrującego urządzenia."
Do tekstu..
Rymowana agitacja (01-07-2010)
Autor: Anna Dąbrowska, Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: Ekspress wyborczy- blog Polityki Zgłosił/a: liliac
"Przedwyborcze napięcie związane z nadchodzącą II turą narasta także w internecie, czego dowodem są krążące po sieci mniej lub bardziej udane wierszowane wytwory twórczości tzw. elektoratu. Ostatnio głównie PO."
Do tekstu..
Kościół, czyli dobra inwestycja (01-07-2010)
Autor: Malwina Wrotniak
Źrodło: http://www.bankier.pl/ Zgłosił/a: Gołębiewski
Mieszkania urządzano już w byłych fabrykach, szkołach czy magazynach, dlaczego więc nie zrobić tego samego z budynkami sakralnymi? Dawne obiekty kościelne adaptuje się dziś nie tylko na lofty, ale też kluby, biblioteki czy muzea.
Do tekstu..
Species Concepts and Species Delimitation (30-06-2010)
Autor: Kevin de Queiroz
Źrodło: Systematic Biology- journal of the Society of Systematic Biologists Zgłosił/a: liliac
Różne koncepcje pojęcia gatunku.
Do tekstu..
Dziedziczenie doskonałe. Plazmidowe systemy stabilnego dziedziczenia (30-06-2010)
Autor: Michał Dmowski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak to się dzieje, że bakterie oporne są na tak wiele antybiotyków naraz? Winne są plazmidy - cząsteczki DNA, które jedna bakteria może szybko i bez trudu przekazać drugiej. Na dodatek dzięki wyrafinowanym systemom molekularnym plazmidy są bardzo stabilnie utrzymywane w komórce bakteryjnej."
Do tekstu..
Syberyjscy krewniacy Apaczów (30-06-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Międzynarodowy zespół badaczy odkrył wiele pokrewieństw między językiem pewnego nielicznego już syberyjskiego ludu i około 50 językami północnoamerykańskich Indian."
Do tekstu..
High-Level Conference on Tolerance and Non-Discrimination (30-06-2010)
Źrodło: osce.org Zgłosił/a: coreless
W dniach 29-30 czerwca w Astanie odbywała się konferencja OBWE na wysokim szczeblu na temat tolerancji i zapobiegania dyskryminacji. Na stronie można znaleźć najważniejsze dokumenty i wystąpienia.
Do tekstu..
Why Russia and the U.S. still spy (30-06-2010)
Autor: By Peter Earnest
Źrodło: CNN Zgłosił/a: coreless
Dlaczego USA i Rosja nadal szpiegują siebie nawzajem?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365