Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.754.080 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Reporterka "Gazety" pracowała jako zawijacz w fabryce krówek: Jestem z (19-11-2013)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Przez osiem godzin zawijam cukierki w papierki. Jak nabiorę wprawy, dostanę 3 złote za kilogram, potem - gdy będę jeszcze szybsza - już tylko złotówkę.
Do tekstu..
"Bez ideologii gender Skłodowska-Curie nie dostałaby Nobla". (19-11-2013)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nie zgadzamy się na ograniczanie szans życiowych dziewczynek i chłopców w imię stereotypów i zabobonów - pisze Anna Dryjańska. Na jutrzejsze popołudnie Feminoteka i Porozumienie Kobiet 8 Marca zapowiadają protest przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Do tekstu..
Why Red Paint Darkens over the Centuries (19-11-2013)
Autor: Philip Ball
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
Experiments and calculations reveal the chemical reactions that cause the brilliant red in ancient paintings to turn dark over time, as well as potential preservation measures. For many centuries mercury sulfide was the painter's finest red pigment, but in some old paintings it has now darkened to a blackish color. The explanation has been controversial, but a research team using a combination of x-ray spectroscopy and first-principles calculations now claims to have discovered the photochemical processes responsible, as they report in Physical Review Letters. They say that the findings might help to clarify the optimal conditions for protecting paintings.
Do tekstu..
Marcin Kącki o pedofilskim skandalu w chórze Polskie Słowiki: wiedzieli i nie re (19-11-2013)
Autor: Ewa Koszowska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Małyska
"Pytam urzędnika, który nadzorował chóry: "Wiedział pan?" A on w obecności swojej żony mówi: "Mnie jedna czy druga dupa chłopaka nie interesowała. Ja chciałem mieć poziom chóru". Żona siedzi obok i go łaja: "Co ty wygadujesz?" Ale on macha ręką: "E tam, babskie gadanie". Marcin Kącki, autor książki "Maestro" opowiada Wirtualnej Polsce historię pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki."
Do tekstu..
Kochani pupile są Europejczykami? (19-11-2013)
Autor: mmuc, zbyt; BBC
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: Małyska
"Badania, których wyniki opublikował "Science", opierają się o analizy materiału genetycznego psów i szkieletów wilków sprzed kilkunastu tysięcy lat. Do tej pory naukowcy sądzili, że te dwa gatunki rozłączyły się 15 tysięcy lat temu w Azji. Jednak ostatnio odnaleziono szkielety psów, które okazały się dużo starsze - mają nawet 30 tysięcy lat."
Do tekstu..
"Klauzula sumienia jest nadużywana i służy narzucaniu pacjentom przekonań m (19-11-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Według organizacji kobiecych, ale też części lekarzy, powoływanie się na klauzulę sumienia, by uniemożliwić przerwanie ciąży, to dziś zjawisko powszechne. Zabiegów odmawiają całe szpitale, mimo że mają kontrakty na ich wykonanie. Powołując się na klauzulę, odmawiają nawet informowania, gdzie aborcji można dokonać. Lekarze utrudniają wykonanie badań diagnostycznych, nie chcą wystawiać zaświadczeń o stanie płodu czy zdrowia ciężarnej. Ani informować o metodach antykoncepcji czy przepisywać środków antykoncepcyjnych. Aptekarze odmawiają ich sprzedaży. Powołują się na klauzulę, choć nie przewiduje jej ustawa o zawodzie farmaceuty."
Do tekstu..
"Cejrowski nawołuje do przestępstwa". Zawiadomili prokuraturę (18-11-2013)
Autor: -
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Kampania Przeciw Homofobii złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojciecha Cejrowskiego. Chodzi o wywiad dla "Newsweeka", w którym Cejrowski mówił o spaleniu "Tęczy" na placu Zbawiciela w Warszawie podczas Marszu Niepodległości: "należy palić takie pomniki, należy zwalczać wszelkimi sposobami, nielegalnymi również...".
Do tekstu..
Dzieci, które próbują popełnić samobójstwo (18-11-2013)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Ośmiolatek chciał odebrać sobie życie, bo czuł się samotny. Dziewięciolatek, bo bał się Armagedonu. W Polsce samobójstwa próbują popełniać coraz młodsze dzieci. Czasem niestety im się udaje
Do tekstu..
Ksiądz Zbigniew R. skazany za pedofilię może odbywać karę (18-11-2013)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Były proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu ksiądz Zbigniew R. może odbywać karę dwóch lat więzienia za pedofilię; pozwala na to stan jego zdrowia - uznał Sąd Okręgowy w Koszalinie. Postanowienie jest prawomocne. Koszaliński sąd rozpoznawał zażalenie skazanego na wydane 16 października postanowienie sądu rejonowego o nieodroczeniu wykonania kary.
Do tekstu..
Dlaczego polska prawica boi się seksu? (18-11-2013)
Autor: Renata Kim, Agata Bielik-Robson:
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawica ostrzega przed edukacją seksualną, by odwrócić uwagę od skandali związanych z molestowaniem dzieci przez księży. Chodzi o to, by pokazać, że to nie księża pedofile demoralizują dzieci, ale ideologia gender i osławiona pornografizacja - mówi filozofka Agata Bielik-Robson.
Do tekstu..
Boni: Religia to nie religioznawstwo. Nie powinno jej być na maturze (18-11-2013)
Autor: wg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Nie ma ku temu żadnych przesłanek prawnych. Religia to nie religioznawstwo i nie powinna być na maturze religii - podkreślił w RMF FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Episkopat od lat stara się przeforsować, by religia była jednym z przedmiotów dodatkowych, który uczniowie mogliby wybierać na maturze."
Do tekstu..
USA wysyłają sondę Maven na Marsa. Start w poniedziałek (18-11-2013)
Autor: IAR, kk
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Choć sonda może wygląda nieco osobliwie, ma całkiem poważne zadanie - tłumaczy Jim Morrissey z NASA i dodaje, że Maven poleci na Marsa, by zbadać tamtejszą atmosferę. Naukowcy zastanawiają się, dlaczego czerwona planeta straciła sporą część otaczającej ją powłoki gazowej. Sonda to zbada i sprawdzi przy okazji, jaki był wpływ klimatu na warunki na powierzchni Marsa oraz czy mogły tam żyć mikroby."
Do tekstu..
W jej stopę wgryzła się groźna pchła. Zamiast ją usunąć, rozpoczęła eksperyment (18-11-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Marlene Thielecke, doktorantka z Berlina, walczyła na Madagaskrze z paskundą chorobą, zwaną tungozą, którą wywołują pchły piaskowe. Gdy sama została zaatakowana przez pasożyta, postanowiła zobaczyć, co się stanie."
Do tekstu..
Jaki jest rekord głodowej stawki za pracę na godziny? (18-11-2013)
Autor: red
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
2,40 zł (pół euro) za godzinę - tyle firma z Trójmiasta zaproponowała dozorcy za pilnowanie placu budowy. Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają w systemie płacy godzinowej, aby obejść przepisy o płacy minimalnej i w rozliczeniu miesięcznym zapłacić pracownikowi znacznie mniej niż ustawowe 1,6 tys. zł brutto. I nie chodzi o krótkie zlecenia - bo tak firmy tłumaczą, dlaczego nie podpisały umowy o pracę. Jakiś milion ludzi pracuje na godziny za 5-6 zł. Starcza na bochenek chleba i niewiele więcej. Ten rodzaj zatrudnienia to busz po polsku. Wyzysk, zapłacą albo i nie, wzgarda ze strony pracodawcy, żadnej ochrony prawnej ani widoków, by z biedy się wydostać. Źle to wróży naszej przyszłości. Najwyższy czas zająć się tym na poważnie.
Do tekstu..
Nowotwór jak drzewo: aby go zniszczyć, trzeba ściąć pień. Odkrycie angielskich g (17-11-2013)
Autor: wom, bbc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Atakujący człowieka nowotwór może tak naprawdę składać się z kilku - odmiennych genetycznie - nowotworów. A każdy z nich może wymagać trochę innej terapii - twierdzą angielscy lekarze."
Do tekstu..
Tabletka po stosunku w Niemczech dostępna bez recepty. "W Polsce? Recepta? (17-11-2013)
Autor: Wiktoria Beczek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"- W Polsce to, że kobieta musi uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną bardzo utrudnia sprawę. Najbardziej cierpią na tym nastolatki i kobiety, których nie stać na to żeby pójść do ginekologa prywatnie, bo oczekiwanie na wizytę państwową wynosi czasem nawet kilka miesięcy - mówiła w rozmowie z nami Anka Grzywacz z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny."
Do tekstu..
Jak walczyć z przerzutami raka? (17-11-2013)
Autor: Paweł Walewski, Magdalena Król
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Na co dzień postrzega się lekarzy weterynarii jako specjalistów leczących zwierzęta. Mamy jeszcze wiele innych funkcji, ale ten stereotyp odmawia nam prawa do zajmowania się biologią człowieka. Niestety, nawet najlepsze medyczne lub biologiczne czasopisma naukowe podkreślają w instrukcji dla autorów, że publikują tylko teksty o zagadnieniach dotyczących bezpośrednio chorób ludzi. Tymczasem na poziomie badań podstawowych procesy zachodzące w ustroju ludzkim i innych ssaków są niemal identyczne. Dlatego moje badania dotyczące nowotworów u psów mogą okazać się przydatne w całej onkologii"
Do tekstu..
Najwięksi zbrodniarze to ateiści (16-11-2013)
Autor: Krzysztof Aładowcz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Kongres katolików w kujawsko-pomorskim. Ateiści zbrodniarze, gender to nazizm, geje to pedofile.
Do tekstu..
Odbrunatnianie Giertycha (16-11-2013)
Autor: Michał Syska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Roman Giertych obarcza Kaczyńskiego odpowiedzialnością za zamieszki 11 listopada, choć to on w latach 90. był rzecznikiem skrajnie prawicowych idei i współorganizatorem pochodów z pochodniami.
Do tekstu..
Naukowiec z Gdańska zdobył Polskiego Nobla (16-11-2013)
Autor: Katarzyna Fryc, Marek Żukowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W tym czasie tematy związane z mechaniką kwantową były przez wielu traktowane jak szarlataneria. Mówiono: stek bzdur, bardziej filozofia niż fizyka. Bo nikt wtedy nie zauważał, że to może mieć praktyczne konsekwencje - mówi dziś prof. Żukowski. W 1991 r. jego pierwsze publikacje na ten temat były złośliwie komentowane, także przez kolegów z uczelni. Podczas seminarium o twierdzeniu Bella nie dali mu dokończyć wystąpienia."
Do tekstu..
TO NIE TAK!!! (16-11-2013)
Autor: Hania
Źrodło: aspik-jasiek.blogspot.com Zgłosił/a: liliac
"Okazało się, że autorka książki została zgłoszona do programu "Zwykły bohater". Dopiero wówczas dowiedziałam się, że "autyzm jest chorobą metaboliczną" i że jedyną szansą dla dziecka jest dieta... "bananowe czopki", "sok z sałaty" i inne takie 'kwiatki"."
Do tekstu..
Matematyka mitygacji (16-11-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Z naukowego punktu widzenia problem mitygacji globalnego ocieplenia jest relatywnie prosty:wielkość ocieplenia obserwowanego w skali czasowej kilkuset lat jest w pierwszym przybliżeniu liniowo zależna od całkowitej ilości wyemitowanego w tym okresie CO2. Jest to związane z kompensowaniem się dwóch przeciwstawnych efektów: tendencji do powrotu systemu klimatycznego do stanu równowagi radiacyjnej (co prowadziłoby do ocieplenia); oraz osiągnięcia stanu równowagowego przez rezerwuary węgla (co prowadzi do obniżenia koncentracji CO2 w atmosferze, i w konsekwencji ochłodzenia). Gdybyśmy zatem dzisiaj nagle całkowicie zaprzestali spalania kopalin, klimat (a przynajmniej jego najszybsze składowe, tj. atmosfera i lądy) "na zawsze" ustabilizowałby się na poziomie odpowiadającym temu
Do tekstu..
Niemożliwe! Odkryto dwie nowe cząstki (16-11-2013)
Autor: ew/fromquarkstoquasars.com
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Wydawało się, że fizyka cząstek nie może nas już specjalnie zaskoczyć. Bozon Higgsa był jak zwieńczenie wielu lat prac, świat cząstek miał być przewidywalny. Otóż: nie jest."
Do tekstu..
E-papierosy mogą ocalić miliony istnień ludzkich? (16-11-2013)
Autor: Margit Kossobudzka, bbc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Szukaliśmy w badanych przez nas e-papierosach* obecności np. formaldehydu, acetaldehydu, akroleiny. A także lotnych związków organicznych - m.in. benzenu, toluenu, ksylenu - mówił "Gazecie" prof. Sobczak. I wymieniał: - Sprawdzaliśmy, czy są tam nitrozoaminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie. Większość tych związków jest rakotwórcza. Porównywaliśmy nasze wyniki do mających zawsze taki sam skład papierosów referencyjnych, produkowanych na potrzeby badań przez Uniwersytet Kentucky w Lexington w USA. Badane przez nas e-papierosy nie zawierają szkodliwych substancji rakotwórczych, których szukaliśmy, lub ich stężenie jest poniżej poziomu oznaczalności - wyjaśniał."
Do tekstu..
Nigeryjczycy nie zostali wpuszczeni do Polski na Szczyt Klimatyczny (15-11-2013)
Autor: Piotr Kowalczyk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"100 Nigeryjczyków akredytowanych na Szczyt Klimatyczny w Warszawie nie dostało polskiej wizy. Jak mówią, przedstawili wszystkie konieczne dokumenty i od wielu lat pracują w organizacjach zajmujących się zmianami klimatu. Są oburzeni decyzją. Zarzucają polskim urzędnikom dyskryminację rasową. Domagają się oficjalnych przeprosin"
Do tekstu..
Ksiądz miał zapłacić 1,8 mln zł zaległych podatków. NSA:Nie musii (15-11-2013)
Autor: jed//kdj
Źrodło: tvn24/PAP Zgłosił/a: liliac
"Jeden z opolskich księży nie zapłaci 1,8 mln zł podatku z tytułu nieujawnionych dochodów. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił poddać kasacji wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. O rozstrzygnięciu poinformował w czwartek obrońca duchownego mec. Mariusz Orliński, a doniesienia potwierdził wydział informacji sądowej NSA. Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia tej decyzji"
Do tekstu..
Murszenie (15-11-2013)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Osuszenie torfowiska skutkuje obniżeniem poziomu gruntu. Pierwsza przyczyna tego obniżenia jest trywialna - gdy z nie dość sztywnej gąbki usunie się wodę, skurczy się. Jednak to nie jest jedyny powód. Wolniejsza, ale nie mniej efektywna przyczyna to utlenianie, a więc ostatecznie ulatnianie się w postaci CO2 organicznych związków węgla tworzących torf. Badań nad obniżaniem się poziomu byłych torfowisk jest trochę. Pierwsze z brzegu to np. opisane przez Aljosję Hooijera i in. , gdzie zbadano to zjawisko na byłych lasach równikowych Indonezji, obecnie przeznaczonych pod uprawę akacji (produkcja celulozy, zwłaszcza papieru) i palmy olejowej (produkcja głównie biopaliw). Dla niektórych leśników taka zamiana może nawet co do zasady nie być niczym złym - dziki las, gdzie martwe
Do tekstu..
Jak długo żyją małże i co nas to obchodzi? (15-11-2013)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Małże żyją długo. Analizy łuków przyrostowych skorupki małży z gatunku Arctica islandica wskazują, że należą one do najdłużej obecnie żyjących zwierząt na Ziemi. Osobnik, którego wiek obliczano, rozpoczął swój żywot w czasach "gdy wymarła polska szlachta" czyli za króla Olbrachta. Niestety, małż już nie pobije swojego rekordu, bo podczas badań uczeni rozerwali skorupki i uśmiercili biedaka. Ale i tak rekord pozostał - 507 lat"
Do tekstu..
Odkryto największą asteroidę, która pływałaby jak korek w morzu (15-11-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Krąży za orbitą Neptuna i jest największym kawałkiem ciała stałego w Układzie Słonecznym, który by nie zatonął po wrzuceniu do wody, lecz unosił się nad powierzchnią. Ale nie ma na Ziemi morza, w którym by się zmieściła. Jej mała gęstość stanowi wielką zagadkę dla naukowców."
Do tekstu..
Ksiądz miał pornozdjęcia z dziećmi - ustalił sąd. Biskup szuka w nim dobra (15-11-2013)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Kurator oświaty interweniuje w sprawie księdza skazanego za posiadanie i rozpowszechnianie zdjęć pornograficznych z dziećmi. Mimo wyroku uczy w szkole. Dyrekcja nie zamierza go na razie zwalniać"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365