Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.284 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara w cuda pojawia się tam, gdzie znika wiara w siłę własnych rąk, w siłę własnego umysłu, w siłę zjednoczonych wysiłków ludzkich".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czy ksiądz molestował? Rozstrzygnie to sąd (05-02-2012)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Poprosił ministranta o pomoc w redagowaniu kazań, potem miał go wykorzystać. Krasnostawska prokuratura oskarżyła księdza o molestowanie seksualne 11-letniego chłopca. Duchowny nie przyznaje się do winy.
Do tekstu..
Benedykt XVI: choroby znakiem działania Zła (05-02-2012)
Autor: (TSz)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI powiedział wiernym w niedzielę, że choroby są "znakiem działania Zła na świecie i w człowieku". "Wyzdrowienia pokazują zaś, że Królestwo Boże jest blisko"- podkreślił papież nawiązując do obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.
Do tekstu..
Nie przeszkadzać. Tu się rządzi (05-02-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ekspertyzy, na podstawie których rządzący podejmują decyzje chroni prawo autorskie - wynika z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Interes władzy i ekspertów został tym samym postawiony przed interesem publicznym."
Do tekstu..
Modlitwa przed projektowaniem, bo płaci abp Głódź (05-02-2012)
Autor: Anna Umięcka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Oczywiście biskup ma prawo mieć swoje zdanie, ale dla mnie najbardziej przykre było, że zaczął podważać dorobek naszego starszego kolegi prof. Bauma, który stworzył naprawdę wspaniałe dzieła. To człowiek bardzo zaangażowany w kościół i zasłużony dla jego dobra. Budował kościoły PRL-u, w czasach kiedy tego zabraniano. Piękna świątynia we Władysławowie jest jego dziełem. Kościół ma kilkadziesiąt lat, a już został uznany za zabytek. Rzadko się zdarza coś takiego - Baumowi się udało. I jeśli biskup na spotkaniu, w obecności wszystkich, radzi mu, żeby się nie puszył, nie był taki pewny swoich sukcesów, to... Widziałem, jak profesor bardzo to przeżył, ręce mu trzęsły, nie podjął dyskusji. Rozchorował się po tym."
Do tekstu..
Google Maps skazane na 0,5 mln euro kary za to, że są… darmowe! (05-02-2012)
Autor: Wojciech Usarzewicz
Źrodło: http://antyweb.pl Zgłosił/a: liliac
"Boję się myśleć, kto postanowi teraz wykorzystać ten precedens we Francji do rozpoczęcia walki na rynku europejskim, a może i światowym. I zaczynam się bać udostępniania treści i narzędzi za darmo, bo jeszcze mnie ktoś pozwie..."
Do tekstu..
Czubaszek: chciałabym, żeby pary homoseksualne mogły adoptować dzieci (05-02-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liebes
- Chciałabym, żeby pary homoseksualne mogły w Polsce adoptować dzieci. Lepsza dla dziecka jest adopcja przez pary homoseksualne, niż wychowywanie przez patologiczne rodziny lub wynoszenie dzieci na śmietnik. Czy Elton John ze swoim partnerem zrobi krzywdę dziecku? Nie. Najważniejsza jest miłość do dziecka. Niejednemu dziecku będzie lepiej w rodzinie homoseksualnej niż w bożym związku kobiety i mężczyzny, gdzie mąż i żona są alkoholikami i biją dziecko lub zabijają. Dziwi mnie, że w Polsce jest większa ochrona życia poczętego niż narodzonego - powiedziała w pierwszej część i rozmowy z Onetem Maria Czubaszek.
Do tekstu..
Straszna śmierć obciążająca nas wszystkich (04-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Jest coś naprawdę makabrycznego i wstrząsającego w historii śmierci półrocznej Magdy. Byłam przekonana - teraz mogę o tym mówić - że porwanie było zaplanowane i że maleńka, pulchna dziewczynka o błękitnych oczach, trafiła do bogatej rodziny w Europie. Myślałam, że rodzice są młodzi, głupi, prymitywni, pewni że mogą mieć wiele kolejnych dzieci więc uznali, że to pierwsze, najbardziej "niewygodne", można sprzedać za godziwe pieniądze. W sumie - niezły los. Jest tysiące par, dla których dziecko jest szczytem marzeń, dla spełnienia których gotowi są na przestępstwo "handlu żywym towarem", ale że zarazem gwarantują dziecku bezpieczne i komfortowe warunki życia.
Do tekstu..
Za wcześnie, by żyć (04-02-2012)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ratujemy takiego noworodka, ale nie jesteśmy w stanie zapobiec uszkodzeniom mózgu - mówi dr hab. Tomasz Dangel, anestezjolog dziecięcy, specjalista medycyny paliatywnej, założyciel Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, jedynego w Polsce hospicjum perinatalnego."
Do tekstu..
Tur od nowa (04-02-2012)
Autor: Ryszard Słomski
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Współczesna technologia umożliwia analizowanie próbek liczących sobie nawet do miliona lat. Czy dzięki polskim badaniom z wykorzystaniem kopalnego DNA tur powróci do naszych lasów?"
Do tekstu..
Stockhausen i popkultura - niebezpieczne związki (04-02-2012)
Autor: Monika Pasiecznik
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Pomimo ogromnych wymagań wobec siebie i innych, dążenia do najbardziej ambitnych i wysublimowanych efektów artystycznych, a także sceptycyzmu w stosunku do popkultury, Stockhausen coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania wśród jej fanów i twórców. Niestety, poddawany jest przy tym manipulacji."
Do tekstu..
Łatwy dostęp do wiedzy czyni nas głupszymi (03-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Rewolucja internetowa ostatnich 15-20 lat doprowadziła nas do sytuacji, w której, gdy tylko potrzebny nam jest dostęp do jakiejś informacji, otrzymujemy go niemal natychmiastowo za sprawą laptopów, tabletów i smartfonów."
Do tekstu..
Świat skończy się errorem, czyli jestem niemobilny (03-02-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Należę do tych, którzy nie potrafią żyć bez internetu, ale nie potrafię również żyć bez papierowych gazet i tygodników, a więc jestem formą przejściową pomiędzy dwiema cywilizacjami i epokami."
Do tekstu..
W imię cnoty (03-02-2012)
Autor: Juliane von Mittelstaedt
Źrodło: religia.onet.pl za Der Spiegel Zgłosił/a: rysiek
"30-letnia Machfud, matka sześciorga dzieci, stworzyła grubą warstwę izolującą między sobą a światem. Ubrana jest w: wełnianą pelerynę, fartuch, bluzkę, trzy długie do ziemi sztruksowe spódnice, czarną spódnicę i spodnie. Głowę owinęła luźno czarną wełnianą chustą, pod którą ma jeszcze dwie - ciasno zawiązaną czarną i bladoróżową. Nie wymyka się spod nich ani jeden włosek, widać tylko kolczyki, ale Naomi zdejmuje je, kiedy wychodzi z domu."
Do tekstu..
ACTA. Wszechpolacy bronią Tuwima przed Palikotem (03-02-2012)
Autor: wiol
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Młodzież Wszechpolska nie dopuściła do założenia masek Anonymousa na pomniki Tuwima i Rubinsteina na ulicy Piotrkowskie w Łodzi. Otoczyli ściśle poetę i pianistę, by działacze Ruchu Palikota nie mogli się do nich zbliżyć."
Do tekstu..
Naukowy podsłuch myśli (02-02-2012)
Autor: Urszula Dąbrowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"Dzięki specjalnemu okablowaniu i podsłuchiwaniu fal mózgowych badaczom udało się odtworzyć słowa, o których badani pomyśleli."
Do tekstu..
Będą selekcje imigrantów. Zostaną "wartościowi" (02-02-2012)
Autor: ap, ula
Źrodło: polonia.wp.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku badawczym Policy Exchange, Green zaznaczył, że imigranci nie mogą być zależni od państwowego systemu świadczeń socjalnych (obecnie reformowanego w ramach uzdrawiania finansów publicznych).
Do tekstu..
Indonezja: brutalny napad na osobę promującą ateizm (02-02-2012)
Autor: Autor: RC
Źrodło: Źródła: KAI Zgłosił/a: adaniluk
Niezwykle ostrą reakcję fundamentalistów islamskich w Indonezji wywołał 30-letni urzędnik państwowy Alexander Aan, gdy napisał na swym Facebooku, że nie wierzy w Boga. (...) Kilkadziesiąt osób napadło na Aana i przekazało go w ręce policji, zarzucając mu "propagowanie ateizmu". (...) Rada Ulemów Indonezyjskich uznała te wypowiedzi za obelgę wobec religii. Policja oskarżyła ponadto sprawcę o fałszerstwa publiczne, gdyż jako urzędnik państwowy twierdził on, że jest wierzącym muzułmaninem. W obliczu groźby utraty pracy, ukarania go 5 latami więzienia i oskarżenia o bluźnierstwo Aan - jak twierdzą oficjalne źródła - wyraził skruchę, potępił własne postępowanie i obiecał, że z powrotem przyjmie islam.
Do tekstu..
non possumus. Perspektywa ojca dziecka urodzonego dzięki in vitro (02-02-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka Zgłosił/a: liliac
"Jestem ojcem dziecka urodzonego dzięki in vitro i już w chwili mówienia tych słów mam w sobie wielki sprzeciw wobec takiej etykiety, bo nie spotkałem nigdy ojca mówiącego o swoim dziecku "jestem tatą Jasia poczętego w naszej sypialni, w marcowy wieczór"."
Do tekstu..
Zrobimy jej krzywdę, jeśli ją teraz będziemy ubrązawiać (02-02-2012)
Autor: jg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Kiedy usłyszałem, ze zmarła to była pierwsza pojawiła się myśl "nic dwa razy się nie zdarza" - mówił w Radiu TOK FM dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Grzegorz Gauden, szef Instytutu Książki mówił z kolei "zrobimy jej krzywdę, jeśli ją teraz będziemy ubrązawiać".
Do tekstu..
Była nauczycielką śmiertelności (02-02-2012)
Autor: aw, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"Lawrence Weschler, znany amerykański publicysta, były korespondent "New Yorkera" w Polsce, w osobistym wspomnieniu o Wisławie Szymborskiej podkreśla egzystencjalne treści w jej poezji, motywy życia i śmierci, a także odzew na jej wiersze w USA."
Do tekstu..
Wisława Szymborska nie żyje (02-02-2012)
Autor: as/Polskie Radio
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Noblistka zmarła w Krakowie, miała 89 lat. Przypominamy archiwalne nagrania Polskiego Radia. Poetka goszcząc u nas, dawała się czasem namówić i czytała na antenie swoje wiersze.˙"
Do tekstu..
Rybiński: Polacy powinni przygotować się na chude lata (02-02-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"- Polacy powinni przygotować się na nachodzące chude lata, czyli zacząć więcej oszczędzać i zaciągać mniej kredytów - powiedział w drugiej części rozmowy z Onetem, były wiceprezes NBP prof. Krzysztof Rybiński. Z Krzysztofem Rybińskim - doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, byłym wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego, rektorem Uczelni Vistula - rozmawia Jacek Nizinkiewicz."
Do tekstu..
Ludzie władzy z Klubu Inteligencji Katolickiej Współczynnik ukikowienia (02-02-2012)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: slik
20 lat temu ludzie warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej zmieniali Polskę. Teraz do władzy dochodzi następne pokolenie kikowców, które zyskuje wpływy niemal z każdą nową nominacją.
Do tekstu..
Wielokopolskie: Groźby księdza. Nie przyjęli go po kolędzie (02-02-2012)
Autor: TSz/Super Express
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Blisko 30-osobowa grupa parafian w Śremie (wielkopolskie) dostała od księdza list, w którym informuje ich, że jeśli nie wpuszczą go do domu z wizytą duszpasterską, to wówczas on ich nie pochowa - donosi "Super Express"."
Do tekstu..
Benedyktyni chcą ewangelizować przez Facebooka (02-02-2012)
Autor: RC
Źrodło: Dziennik Polski; onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedyktyni z Tyńca utworzyli stronę popularyzującą Pismo Święte na portalu społecznościowym. To pierwsza taka inicjatywa na świecie. Pod koniec ub. roku benedyktyni z Tyńca przygotowali wiernym na Adwent niespodziankę - Biblię Tysiąclecia w wersji audio. W tym roku w czasie wielkopostnych rekolekcji, dzięki mnichom z Tyńca, możemy czytać i dyskutować o Biblii na Facebooku.
Do tekstu..
Wydatki na religię w niektórych szkołach w 2010 roku (02-02-2012)
Autor: rados2
Źrodło: Mielec Obiektywnie Zgłosił/a: Radosław O.
Katolicyzm w szkole. W liczbach.
Do tekstu..
"Nie mieć dzieci? To cudowne". Maria Czubaszek rozpętała burzę (01-02-2012)
Autor: http://www.tokfm.pl
Źrodło: http://www.tokfm.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Jak to jest nie mieć dzieci? - W moim przypadku cudownie - mówi w TOK FM Maria Czubaszek, autorka satyryczna. Jej publiczna deklaracja o tym, że dokonała dwóch aborcji, wywołała burzliwą dyskusję w internecie. - Każda moja wypowiedź na ten temat budzi ogromne emocje. Do tego stopnia, że nazywają mnie "zimną suką". Ale - szczerze mówiąc - wolę być "zimną suką" niż "matką Polką". "
Do tekstu..
Prawda Marii Czubaszek a sprawa polska (01-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Maria Czubaszek w programie "TVN Uwaga!" zrobiła coś szokującego. Powiedziała mianowicie, że nigdy nie chciała mieć dzieci, że przerażała ją sama myśl o ciąży, że w związku z tym, gdy w nią zaszła, zrobiła aborcję (i to dwukrotnie) oraz że nigdy tego nie żałowała. Szokujące w zachowaniu Marii Czubaszek jest to, że powiedziała prawdę nie tylko o sobie, ale też o części kobiet w ogóle, a mówienie prawdy to rzecz w sferze publicznej rzadka, zwłaszcza gdy dotyczy spraw, które mają oficjalną wykładnię i są przedmiotem tabu.
Do tekstu..
Science decodes 'internal voices' (01-02-2012)
Autor: Jason Palmer
Źrodło: www.bbc.co.uk Zgłosił/a: JK
"Researchers have demonstrated a striking method to reconstruct words, based on the brain waves of patients thinking of those words."
Do tekstu..
pomoc wszystkich udzielana wszystkim (01-02-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy - blog Zgłosił/a: liliac
"Jedną z cech wyróżniających ludzkie społeczności spośród innych zbiorowości świata zwierzęcego jest ich liczebność. W dzisiejszych czasach przechodzimy sami siebie. Przeciętne polskie miasto ma więcej niespokrewnionych ze sobą mieszkańców niż struktury społeczne z wczesnej historii ewolucyjnej naszego gatunku. Mimo tego, że codziennie spotykamy ludzi którzy są nam zupełnie obcy, nie tylko jesteśmy w stanie z nimi koegzystować, nierzadko zdobywamy się nawet na życzliwość wobec nich."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365