Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.842.369 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 471 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek mądry więcej pożytku wyciągnie z posiadania wrogów, niż głupiec z posiadania przyjaciół."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Unprecedented Maya Mural Found, Contradicts 2012 "Doomsday" Myth (25-05-2012)
Autor: Erik Vance
Źrodło: National Geographic, Daily News Zgłosił/a: rysiek
Odwołano kolejny koniec świata: "(...) the walls are rife with calculations that helped ancient scribes track vast amounts of time. Contrary to the idea the Maya predicted the end of the world in 2012, the markings suggest dates thousands of years in the future. (...)"
Do tekstu..
Ks. Lemański odpowiada Terlikowskiemu: Pomówienia. Chorobliwa podejrzliwość (25-05-2012)
Autor: mm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Niektóre wywody Pana Terlikowskiego należą do kategorii pomówień, które publicyście, i to mieniącemu się katolickim, nie przystoją - pisze na swoim blogu ks. Wojciech Lemański
Do tekstu..
Nowa stara wojna ideologiczna (25-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Panowie świętują i kibicują, panie - ofiary przemocy - poczekają. Euro to nie jest dobra okazja, by podpisywać Konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Przeciwnie. To pora na otwieranie nowych agencji towarzyskich i zatrudnianie hostess do "niestandardowych usług" na czas Euro 2012 (zob. szukam.pl). Co tam przemoc!
Do tekstu..
Rząd chowa głowę w piasek w sprawie przemocy (24-05-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rząd nie zdecydował na wtorkowym posiedzeniu o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o ratyfikację konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Premier Donald Tusk ogłosił konsultacje społeczne i eksperckie z powodu - jak podaje "Rzeczpospolita" - kontrowersji wśród ministrów. Podobno konwencję poparła tylko Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania i ministerka sportu Joanna Mucha. Przeciw miał być nawet minister rolnictwa Marek Sawicki. Czyżby uznał, że walka ze stereotypowymi rolami kobiet i mężczyzn generującymi przemoc wobec kobiet negatywnie wpłynie na produkcję rolną?
Do tekstu..
Czy Chrystus należał do PiS-u? (24-05-2012)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szanowni hierarchowie, drodzy księża - to przecież wasze dzieło. Skutek waszej postawy i działalności. Zasialiście - to teraz zbieracie plony. Skoro zamieniliście świątynie w lokale partyjne i skoro nadużywacie swojej kapłańskiej pozycji, by politycznie indoktrynować obywateli, to nie dziwcie się, że ludzie mający poglądy inne niż wy odwracają się od was, a przy okazji często też od wiary.
Do tekstu..
Warszawa miastem widmem. I nie tylko ona (24-05-2012)
Autor: Cezary Kaźmierczak
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Miasto porzuciło rzekę i zajmuje się budową centrów handlowych rujnujących ulicę. A gdy już jest za późno - powoływaniem komisji, które nie są w stanie niczego zmienić. Zgroza."
Do tekstu..
Testing Pollen of (...) Bt-Maize on In vitro Reared Honey Bee Larvae (24-05-2012)
Autor: Hendriksma HP, Härtel S, Steffan-Dewenter I
Źrodło: PLoS One Zgłosił/a: liliac
Kolejna praca pokazująca, że GMO nie szkodzą pszczołom.
Do tekstu..
Turecki rząd uwięził 600 studentów i relegował 4,7 tys. (24-05-2012)
Autor: prot, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ostatniego roku władze tureckie, korzystając z rozmaitych pretekstów, wtrąciły do więzień około 600 studentów i usunęły z uniwersytetów 4700 - twierdzi raport ogłoszony przez socjaldemokratów, główną siłę opozycyjną Turcji"
Do tekstu..
Koko Spoko Krakowiako (24-05-2012)
Autor: Tomasz Szlendak
Źrodło: Wszystkożerca Zgłosił/a: liliac
"Rolnictwo, krótko i dobitnie rzecz ujmując, jest przekleństwem ludzkości. Wiele się dzisiaj mówi i pisze na temat konieczności powrotu do tradycyjnych wartości wiejskich, ale nigdzie do końca się nie określa, czym one są, dając odbiorcom do zrozumienia, że są one raczej sympatyczne i fajne. A tymczasem nie są"
Do tekstu..
Gabinet grozy. Czego boi się polska prawica (24-05-2012)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zarządzanie lękami jest skutecznym sposobem uprawiania polityki, zwłaszcza takimi, które polityka wywołuje i podsyca. Ale duża część Polaków, jak widać na ulicach i w sondażach, wierzy prawicy, podzielając wiele z jej manifestowanych lęków, nie zawsze zadając sobie pytanie o to, jakie lęki ona wzbudzi, gdyby doszła do władzy i jaka to wizja przyszłości przepycha się do władzy w historycznych przebraniach?"
Do tekstu..
Apostazja Kowalska (24-05-2012)
Zgłosił/a: MA
Palikot został skrytykowany. Przez niemal wszystkich. Zwłaszcza przez tych, którym w naciskaniu przycisków pod dyktando musi pomagać bóg, bo inaczej się mylą. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że najgorliwiej potępiają go ci, którzy nie mają odwagi sami wykonać żadnego aktu. I ci, którzy mając do wyboru dobro własnych dzieci i dobro kapłana wybierają dobro kapłana. Pobłażliwość dla duchownych jest równie nieskończona i bezwarunkowa jak miłość do stworzeń niewidzialnych, acz uskrzydlonych.
Do tekstu..
Kolejny skandal u Legionistów Chrystusa (23-05-2012)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przełożony Legionistów ojciec Alvaro Corcuera przeprasza, że krył jednego z najbardziej znanych członków zgromadzenia, który ma dziecko. Dzieciatego Thomasa Williamsa było do niedawna pełno w amerykańskiej TV, gdzie nauczał o katolickiej moralności.
Do tekstu..
Policja: uchylić immunitet. Sobecka: działanie na polityczne zamówienie (23-05-2012)
Autor: nsz//kdj/TVN24, tvn24.pl, PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Toruńska policja chce uchylenia immunitetu posłance PiS Annie Sobeckiej. Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie polityk do odpowiedzialności policja złożyła u marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Według funkcjonariuszy, Sobecka popełniła wykroczenie płacąc grzywnę za o. Tadeusza Rydzyka. Sobecka uważa, że informacje o tych działaniach policji mają na celu zdyskredytowanie jej w oczach opinii publicznej."
Do tekstu..
Rewolucja w anatomii mózgu (23-05-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii Zgłosił/a: liliac
"Podobną wieczną prawdą było oszacowanie liczby neuronów i komórek glejowych w ludzkim mózgu. Do tej pory powszechnie wierzy się, że mózg ludzki zawiera około 100 miliardów neuronów i dziesięciokrotnie więcej komórek glejowych. Tak podają wszystkie najważniejsze podręczniki neuroscience, w tym biblia neurologów i neurobiologów, podręcznik pod redakcją noblisty, Erica Kandela, Principles of Neural Science i wszystkie jego unowocześnione mutacje. Tak też przez 18 lat, do kwietnia tego roku, uczyłem (...) studentów (...) Nie mam się czego wstydzić - wszyscy poważni neurobiolodzy do niedawna wierzyli, że liczba neuronów w mózgu jest znana i wynosi te magiczne sto miliardów, i że stanowią one tylko około 10% komórek w naszym mózgu"
Do tekstu..
Historia pewnego zakazu (23-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Na stronach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ukazała się dziś opinia naukowa Panelu GMO, odnosząca się do uzasadnienia przedłożonego Komisji Europejskiej przez Francję, na podstawie którego kraj ten 16 marca 2012 roku przywrócił zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810. Zanim o decyzji EFSA, cofnijmy się w czasie i prześledźmy historię zakazu uprawy modyfikowanej kukurydzy we Francji"
Do tekstu..
Dzielni Lechici profesora Nowaka (23-05-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy Zgłosił/a: liliac
Jest jakaś granica nonsensu w naszych sporach polsko-polskich. Że ją przekroczy akurat profesor Andrzej Nowak, jednak mnie zaskoczyło. Nowak, ceniony rusycysta i jeden z guru prawicy intelektualnej, pojechał po bandzie w tekście w ,,Rzepie" o ,,dumnych Lechitach".
Do tekstu..
Rytualne narzekania na Palikota (23-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół systematycznie powiększa nie tylko swoje dobra i przywileje, ale również kapitał ludzki, czyli zasoby duchowe. By zasoby te wiekuiście zabezpieczyć, Benedykt XVI dwa lata temu wyrzucił z prawa kanonicznego wszystkie kwestie dotyczące odstąpienia od Kościoła. Apostatów może być coraz więcej, ale liczba katolików nigdy się nie zmniejszy.
Do tekstu..
Opolski proboszcz musiał odejść przez geja (23-05-2012)
Autor: Beata Dżon
Źrodło: opole.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Pochodzący z Opolszczyzny ks. Gerard Józef Świerczek wywołał burzę w Austrii. Bo nie zgodził się, by w radzie parafialnej zasiadł gej. Sprawą zainteresował się Watykan
Do tekstu..
Portugalia osiem lat po "swoim" Euro: trybuny na sprzedaż (23-05-2012)
Autor: PAP, arb
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
"...Wybudowany za prawie 21 mln euro Estadio Magalhaes Pessoa w Leirii, który może pomieścić 30 tys. widzów, jest uznawany za przykład źle skalkulowanej inwestycji. Według szacunków władz miejskich, jego roczne utrzymanie kosztuje 5 mln euro..." - aż strach myśleć o naszych kalkulacjach...
Do tekstu..
The New Phrenology (22-05-2012)
Autor: Andrew Ferguson
Źrodło: The Weekly Standard Zgłosił/a: coreless
Co mówią "psychoeksperci" o liberałach i konserwatystach? Artykuł o kontrowersjach i niedostatkach metodologicznych towarzyszących badaniom nad preferencjami politycznymi, prowadzonym w naukach społecznych.
Do tekstu..
Stop presji na sąd, politycznym naciskom i dezinformacji (22-05-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kamil1838
O powstrzymanie się od działań lub wypowiedzi, mających znamiona presji wywieranej na sąd lub Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie TV Trwam, apelują przedstawiciele świata kultury i nauki.
Do tekstu..
Wikipedia pyta o żeńskie nazwy zawodów: kierowczyni i ministra? (22-05-2012)
Autor: Aneta Zadroga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kierowca czy kierowczyni, minister czy ministra, chirurg czy chirurgini, fizyk czy fizyczka, premier czy premiera - jak mają tytułować się kobiety wykonujące zawody, których nazwy nie zostały podzielone na płci? Nawet Wikipedia ma wątpliwości. Zapytała więc Radę Języka Polskiego, co z tym fantem zrobić"
Do tekstu..
Radio Maryja drwi z Palikota: "Dziewica orleańska", "wypustka Pla (22-05-2012)
Autor: hoł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Radio Maryja nabija się z Janusza Palikota po jego sobotnim wystąpieniu. - Urządza hucpy. Czy niebawem będzie w sekcie Hare Kriszna, czy dołączy do wianuszka dziewic orleańskich, jak będzie mu się to opłacało - mówi o nim redemptorysta o. Dariusz Drążek.
Do tekstu..
Multipleks bez Rydzyka — jak fundacja Lux Veritatis przekombinowała (22-05-2012)
Autor: Marcin Skubiszewski
Źrodło: skubi.net Zgłosił/a: ramichael
Co kryje się za odmową włączenia TV Trwam do multipleksu cyfrowego MUX-1? Postarajmy się zrozumieć, o co chodzi w tej grze. Z pozoru najbardziej zagadkowym elementem sprawy jest to, że fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą TV Trwam, przedstawiła władzom państwowym taki bilans, z którego wynika, że nie byłaby w stanie zapłacić za udział w multipleksie. Wyjaśniamy, jaki interes fundacja ma w takim dziwnym zachowaniu.
Do tekstu..
O. Rydzyk przed rozprawą: Wszystko jest ustawione (22-05-2012)
Autor: Hoł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzy skargę na nieprzyznanie TV Trwam koncesji na cyfrowy multipleks. Radio Maryja wzywa słuchaczy, by przyszli na rozprawę. A o. Rydzyk kwestionuje jej uczciwość. - Wszystko jest ustawione - mówi.
Do tekstu..
Watykan: milion podpisów pod unijnym zakazem aborcji (22-05-2012)
Autor: gp, kai
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polak przewodzi nowej akcji Stolicy Apostolskiej - do 11 maja przyszłego roku katolicy w 27 krajach Unii Europejskiej chcą zebrać milion podpisów "w obronie prawa dzieci do przyjścia na świat".
Do tekstu..
Nowa apostazja (pozwy zbiorowe) (22-05-2012)
Autor: tvn24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
- Kościół dzisiaj daje pani sakramenty. Daje je pani w wersji vipowskiej, jeśli ma pani więcej pieniędzy, albo w skromniejszej, jak pani nie stać. To się zrobiła fabryka pieniędzy, a nie żadne miejsce wiary - oświadczył Monice Olejnik w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Poseł tłumaczył, że wystąpił w sobotę z Kościoła katolickiego, bo ten w Polsce przez ostatnie dwa lata zmienił się na niekorzyść. Wyznał też, że żałuje, że ochrzcił swoje dzieci. [cały program]
Do tekstu..
Ks. Nowak dla "Wprost": Kościół wie, że prezerwatywy zapobiegają AIDS, (22-05-2012)
Autor: Stanisław Kania
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
"...Kościół dobrze wie, że medycyna dysponuje dowodami na to, iż prezerwatywy chronią przed zarażeniem wirusem HIV. Rzecz jednak w tym, że Kościół patrzy na ten problem od strony moralnej, a lekarze i politycy od strony epidemiologicznej, gdzie nie ma odniesienia do wątku moralnego. ..." jaja jakieś?
Do tekstu..
Jak zostałem uczniem Jezusa w 10 minut (22-05-2012)
Autor: blog: dziwnetabletki
Źrodło: http://deser.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
chyba bez komentarza...
Do tekstu..
"Tak mi dopomóż Bóg to jak dzień dobry" (22-05-2012)
Autor: ktom/tr/TVN24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Kościół dzisiaj daje pani sakramenty. Daje je pani w wersji vipowskiej, jeśli ma pani więcej pieniędzy, albo w skromniejszej, jak pani nie stać. To się zrobiła fabryka pieniędzy, a nie żadne miejsce wiary - oświadczył Monice Olejnik w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Poseł tłumaczył, że wystąpił w sobotę z Kościoła katolickiego, bo ten w Polsce przez ostatnie dwa lata zmienił się na niekorzyść. Wyznał też, że żałuje, że ochrzcił swoje dzieci."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365