Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.688 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolnej myśli nie da się wsadzić w kamasze".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Cały naród rujnuje swoją stolicę (14-11-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawicowa bandyterka dostała już dość miejsca w mediach. Dostanie się też trochę organizatorom, wciąż niestety legalnym. Władzy i policji. W dużej mierze poza zasięgiem wzroku pozostaną ci, którzy szczują i kibicują. Prawicowe media. Nazihipsterka, co to przy piwie cieszyła się z podpalenia tęczy i kochała tę dzielną Polskę homofobicznych wandali. Rączek jednak sama nie ubrudzi. Rafał Ziemkiewicz, który żałuje, że nie sfajczono też palmy na rondzie de Gaulle'a. Cóż, za bojówkami zawsze ciągną zafascynowane przemocą mięczaki. Chcesz, żeby się paliło, może zrób to sam? Weź kanister z benzyną i podpal, zamiast szczuć. A zdjęcie, jak podpalasz, wrzuć sobie na fejsa, tchórzu.
Do tekstu..
Kiedy można pobrać organy do przeszczepu (14-11-2013)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Znów padły oskarżenia, że w szpitalach w istocie zabija się chorych, aby pobrać narządy do przeszczepów, że śmierć mózgowa to szkodliwy wymysł. Czy naukowa prawda zdoła się obronić, gdy do głosu dochodzą emocje?"
Do tekstu..
Działalność OFE w czasach kryzysu. Ustawowe i pozaustawowe narzędzia oceny (14-11-2013)
Autor: Krzysztof Jonas
Źrodło: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Zgłosił/a: szuro
Ocena efektywności OFE.
Do tekstu..
Przyczynek do dyskusji o wysokości wieku emerytalnego (14-11-2013)
Autor: Wanda Sułkowska
Źrodło: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Zgłosił/a: szuro
Krótka analiza rozwiązań emerytalnych i wpływu demografii na finansową strone systemu emerytalnego.
Do tekstu..
Adoracja Chrystusa (14-11-2013)
Autor: Maria Poprzęcka
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Z przekazów historycznych wiemy bowiem, że odbiór wizerunków dewocyjnych zakładał bliski, niemal cielesny kontakt z obrazem Chrystusa, co miało przybliżać wiernym dogmat o wcieleniu Boga w człowieka. Bezpośredni dotyk był tutaj nie tylko legalny, ale pożądany - w rytuałach Depositio Crucis i Elevatio Crucis podczas wielkanocnego Triduum Paschalnego figury Ukrzyżowanego obnoszono, całowano, dotykano z czułością i czcią. Podobnie dotykano i całowano relikwie święte, szczególnym kultem otaczając relikwie ciała, w tym także Święty Napletek Jezusa. Zgodnie z hagiograficzną legendą święta Katarzyna Sieneńska po mistycznych zaślubinach z Chrystusem nosiła obrączkę z jego zasuszonego napletka."
Do tekstu..
To neandertalczycy wykonali pierwszy sznurek (14-11-2013)
Autor: mark, bbc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Tego typu materiały zazwyczaj rozpadały się i trudno było archeologom dogrzebać się czegokolwiek. Dotychczas najstarsze dowody na wyprodukowanie sznurka pochodziły sprzed 30 tys. lat. Zatem musiał wykonać go Homo sapiens. Ale i tu palmę pierwszeństwa (jak było np. przy ozdabianiu ciała) odebrali mu neandertalczycy."
Do tekstu..
Pierwsze ślady życia z... Australii (14-11-2013)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Początki życia na Ziemi ciągle czekają na swojego odkrywcę. A na niego czy na nią czeka Nagroda Nobla. Bo "jak zaczęło się życie na naszej planecie?" to jedno z najważniejszych pytań, na które nauka wciąż nie zna odpowiedzi."
Do tekstu..
Izrael ostrzega: Złe porozumienie z Iranem może doprowadzić do wojny (13-11-2013)
Autor: tvn24.pl
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: sabek
"Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzega, że złe porozumienie pomiędzy Iranem a światowymi potęgami może doprowadzić do wojny. Ponownie podkreślił też konieczność utrzymania sankcji wobec władz w Teheranie."
Do tekstu..
Nowa moda w kościele: uzdrawianie międzypokoleniowe. "Bo grzechy dziedziczy (13-11-2013)
Autor: Łukasz Woźnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prowadzący rekolekcje w Wielkopolsce ksiądz egzorcysta pocieszał jednak wiernych, że grzechy dziedziczy się tylko od czwartego pokolenia - i dotyczą one głównie pijaństwa i rozwodów. Dlatego zalecał, aby potomkowie rodzin, w których rozwodów nie było, łączyli się w pary tylko ze sobą, i w ten sposób nie powielali grzechu"
Do tekstu..
Warsaw talks to thrash out UN climate roadmap. (13-11-2013)
Autor: Jeff Tollefson
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Costs of reducing emissions may be flashpoints in path towards 2015 Paris treaty.
Do tekstu..
Paradoksy świąteczne, czyli rzecz o polskim militaryzmie. (13-11-2013)
Autor: Sebastian Adamkiewicz
Źrodło: histmag.org Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Choć dwa spośród trzech najważniejszych polskich świąt narodowych wspomina wydarzenia o charakterze stricte politycznym, w naszym rozumieniu i czczeniu rodzimej historii nadal dominuje aspekt militarny. Nawet gdy wypada czcić polityków, my z lubością celebrujemy legionistów w czapkach maciejówkach.
Do tekstu..
O tym, jak miałem napisać felieton, ale zrezygnowałem (13-11-2013)
Autor: Marcin Krasny
Źrodło: obieg.pl Zgłosił/a: liliac
"Po wydarzeniach w Warszawie 11 listopada zupełnie inaczej patrzę na niedawny performans Piotra Pawlenskiego na Placu Czerwonym. Bo kiedy wyrafinowana, bogata w znaczenia sztuka nie zdaje egzaminu z międzyludzkiej komunikacji, to jedyne, co może zrobić artysta, to przybić sobie jaja do bruku."
Do tekstu..
Bez winy i odpowiedzialności (13-11-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy stało się coś, czego nie można było przewidzieć? Nie. Czy media na to czekały? Tak. I jak co roku się nie zawiodły. Dziennikarze pewni sensacji latali po mieście, zdając sprawozdanie z agresywnych, ale zupełnie przewidywalnych zachowań tłumu "nacjonalistów". Wiadomo przecież, że młodzieńcy z ONR-u, kibole czy wszechpolacy wypuszczeni na miasto, przed kamery będą niszczyć, siać strach i stosować przemoc, bo wiedzą, że jest na to nie tylko zgoda, ale i społeczne oczekiwanie.
Do tekstu..
11 listopada doszło do ataku terrorystycznego w Warszawie! (13-11-2013)
Autor: Mateusz Urbanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W poniedziałek w godzinach popołudniowych doszło do zorganizowanego, zaplanowanego ataku terrorystycznego pod przykrywką "Marszu Niepodległości".
Do tekstu..
Wakacyjny raj Polaków to prawdziwe piekło dla kobiet. "Kobietom potrzeba re (13-11-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Gwałty, molestowanie seksualne i przemoc w każdym wymiarze - to codzienność kobiet w miejscu, które wciąż wielu Polaków uważa za prawdziwy raj. Wakacyjnym rajem wciąż jest bowiem dla nas Egipt. Nieco inne zdanie na temat uroków Egiptu ma tymczasem Thomson Reuters Foundation. Ostatni raport tej renomowanej organizacji nie pozostawia wątpliwości, iż Egipt jest dziś najgorszym krajem do życia dla kobiet. Przynajmniej w kręgu cywilizacji islamskiej."
Do tekstu..
Symulacja zderzacza hadronów w Londynie (13-11-2013)
Autor: kaien; IAR
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: Małyska
"Do czego właściwie służy Wielki Zderzacz Hadronów? Na to pytanie odpowiada otwarta od dziś wystawa w londyńskim Muzeum Nauki. Na otwarciu pojawił się tegoroczny noblista, profesor Peter Higgs."
Do tekstu..
Jesteś, Marszu Niepodległości, jak wrzód na tyłku. Czas przeprosić Warszawę (13-11-2013)
Autor: M.M.
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Jesteśmy dziwnym narodem - zaakceptowaliśmy fakt, że raz do roku banda upośledzonych kretynów z Matką Boską i godłem Polski na koszulach oraz "kurwami" na ustach szantażuje i zastrasza ponadmilionowe miasto. Nie ważcie się więcej, uczestnicy Marszu Niepodległości, stawiać znaku równości między sobą a innymi podmiotami sceny politycznej w tym kraju.
Do tekstu..
Biskupi w Święto Niepodległości: o gender, profanacji krzyża, seksie, pedofilii (12-11-2013)
Autor: Paweł Gawlik, KAI
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Obrona ojczyzny przed "totalitarnym genderyzmem", problem pedofilii w Kościele, a nawet obrazoburcza praca wideo Jacka Markiewicza sprzed 20 lat - te tematy wracały w kazaniach biskupów z okazji Święta Niepodległości"
Do tekstu..
The Dangers of Pseudoscience (12-11-2013)
Autor: Massimo Pigliucci and Maarten Boudry
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"The borderlines between genuine science and pseudoscience may be fuzzy, but this should be even more of a call for careful distinctions, based on systematic facts and sound reasoning. To try a modicum of turtle blood here and a little aspirin there is not the hallmark of wisdom and even-mindedness. It is a dangerous gateway to superstition and irrationality."
Do tekstu..
Mokry sen narodowca (12-11-2013)
Autor: Donat Szyller
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Gdybym był organizatorem Marszu Niepodległości, to prawdopodobnie zachorowałbym na ciężką depresję. Ci ludzie co roku próbują przejść w pokojowym marszu ku chwale ojczyzny i rok w rok padają ofiarą prowokacji lewackich, antypolskich, pedalskich bojówek. Biedactwa. Patriotyczne usta wyjaśniły nam już, że atak na warszawski skłot jest winą skłotersów. Dobra, ale co ze spaloną tęczą? Panom patriotom podpowiadam narrację: to spisek ateistów. Mam na to dowody. Są w Biblii.
Do tekstu..
Uda się przewidzieć zawał serca? (12-11-2013)
Autor: Margit Kossobudzka,bbc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Kardiologicznego, który obył się we wrześniu w Amsterdamie, to życzenie kardiolodzy powtarzali wielokrotnie: znaleźć metodę, która będzie w stanie przewidzieć, że dana blaszka miażdżycowa u pacjenta z chorobą wieńcową uaktywni się i pęknie, tym samym zsyłając na niego w dużym prawdopodobieństwem zawał serca lub udar mózgu."
Do tekstu..
Minister nauki: Szamańscy profesorowie Macierewicza. Danse macabre na grobach 96 (12-11-2013)
Autor: Rozmawiała Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ci, którzy współpracują z zespołem Macierewicza, zaczynają od wniosków, a nie hipotez, które można udowodnić naukowymi metodami. Często wypowiadają się poza zakresem swoich kompetencji. To tak, jakby specjalista od komór kriogenicznych wypowiadał się jako ekspert na temat teorii ewolucji."
Do tekstu..
Koniec z faszystami w moich programach (12-11-2013)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Nabuchodonozor
Nie jestem zwolennikiem dziennikarstwa Elizy Michalik, jednakże uważam, że portal Racjonalista powinien wspierać taką inicjatywę.
Do tekstu..
Górecki – człowiek skrajności (12-11-2013)
Autor: Dorota Szwarcman
Źrodło: Co w duszy gra Zgłosił/a: liliac
"Kiedy zmarł 3 lata temu - 12 listopada minie rocznica - trudno było uwierzyć, że odszedł ktoś, kto był tak żywy, tak wyrazisty i mocny. Dziś ożywa nie tylko w muzyce, ale i we wspomnieniach - w książce Górecki. Portret w pamięci (PMW), którą bardzo polecam."
Do tekstu..
Rozbiory oznaczały dla Polski postęp i modernizację (11-11-2013)
Autor: Dorota Wodecka, Jan Sowa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: waldeck77
Dopiero zaborcy opodatkowują masowo szlachtę i konstruują mechanizm administracyjny. Znoszą pańszczyznę, wyzwalając "polskich" chłopów od Polaków. Reformują gospodarkę. Pod zaborami na terenie byłej I RP rozwija się infrastruktura i zmieniają się stosunki społeczne
Do tekstu..
Wytłumacz się, tato - rozmowa z Józefem Henem (11-11-2013)
Autor: Józef Hen, Magdalena Hen
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
- Sukces, zwłaszcza w literaturze, to pojęcie względne. To, że mam was - rodzinę, najbliższych - słuchacie mnie, udając, że nie jesteście zniecierpliwieni - to jest sukces - mówi córce Magdalenie pisarz Józef Hen, który 8 listopada obchodzi 90. urodziny. - Nie wmawiam sobie, że wszyscy mnie szanują. Wiem, jaka bywa rzeczywistość wokół mnie. Na temat wolności i demokracji dodaje: - Pojęciem wolności słowa posługują się, często demagogicznie, dla omijania zakazów kodeksowych, nieprzyjaciele wolności słowa. Nie jestem fanatykiem demokracji. Jestem fanatykiem trzeźwego oceniania rzeczywistości.
Do tekstu..
Czego uczą dzieci? Dobry to religijny, zły to bezbożny (11-11-2013)
Autor: Pani Krinkle
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Zły natomiast to: grzesznik, bezwstydnik, nieszlachetny, niemoralny, upadły, niegodziwy, podły, nikczemny, występny, bezbożny. To człowiek bez sumienia, bez serca, pozbawiony skrupułów, bezwzględny. (...) Mała na religię nie chodzi, więc zmartwiła się, że w takim razie należy do tych złych i grzesznych jednostek"
Do tekstu..
Sprytny polimer w reakcji na światło (11-11-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Co zatem opisuje praca w Macromolecules? Wiktorowicz i spółka prezentują nowy polimer, którego zachowanie - to jest zmiana jest trójwymiarowej struktury - kontrolowane może być za pomocą światła. Materiał też stworzony został na bazie kaliksarenów, których historia jednak nie zaczyna się w tej publikacji, ani nawet w poprzednich pracach opisujących wyniki badań tej grupy. Historia kaliksarenów zaczyna się poniekąd ponad 130 lat temu od Adolfa von Baeyera, niemieckiego chemika, który w 1905 roku został piątym w historii laureatem Nagrody Nobla z chemii za swoje osiągnięcia w dziedzinie chemii organicznej."
Do tekstu..
Szalony Jack (11-11-2013)
Autor: Bishop
Źrodło: Blog Bishopa Zgłosił/a: liliac
"Jeśli ktoś wybiera się z nożem na strzelaninę to nazywamy go idiotą. W takim razie jak nazwać kogoś, kto w 1939 roku wyruszył na wojnę z Niemcami uzbrojony w miecz i łuk, a na dodatek idąc do walki przygrywał sobie na dudach dla dodania animuszu? Mało tego, że wyruszył - nasiekł Niemców jak Wołodyjowski Szwedów, kilkudziesięciu schwytał żywcem, zdobył niezliczone punkty oporu, a na koniec zwiał z obozu koncentracyjnego... O takich ludziach jak John Malcolm Thorpe Fleming Churchill (zbieżność nazwisk ze słynnym premierem przypadkowa) mówi się, że ich życiorys mógłby stać się scenariuszem filmu sensacyjnego"
Do tekstu..
ROSNĄCE ZAGROŻENIE: Zmiany klimatu, żywność i walka z głodem na świecie (11-11-2013)
Autor: Oxfam / PAH / Zielona Sieć
Źrodło: pah.org.pl Zgłosił/a: sabek
"Zmieniający się klimat już teraz stanowi realne zagrożenie dla walki z głodem, a wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się pogarszać. Zmiany klimatyczne, których konsekwencją jest coraz bardziej ekstremalna i zmienna pogoda, zagrażają produkcji i dystrybucji żywności. Ograniczają zdolność człowieka do zdobywania żywności, niszcząc źródła utrzymania i destabilizując ceny, oraz negatywnie wpływają na odżywianie się, szkodząc ludzkiemu zdrowiu i przyczyniając się do spadku jakości produkowanej żywności. Dokument wskazuje, jak można odwrócić te skutki poprzez podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do uniknięcia pogłębiania się zmian klimatu oraz naprawy i wzmocnienia naszego wadliwego systemu żywnościowego." - obszerne opracowanie przygotowane z myślą o szczycie klima
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365