Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.921.568 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Bądź filozofem, lecz wśród całej swej filozofii pozostań człowiekiem.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
MIT Setting Up Industrial-Scale Graphene Printing Press (26-09-2011)
Autor: Carl Franzen
Źrodło: idealab.talkingpointsmemo.com Zgłosił/a: JK
"Researchers at the Masscusetts Institute of Technology are working on creating an industrial-scale printing press for graphene, a miraculous, Nobel Prize-winning, one atom-thick carbon nano-material, for use in next generation electronic devices."
Do tekstu..
Bibliści na tropie zła (25-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: Artur@R
W niszczeniu książek, zamykaniu ust autorom, prześladowaniach uczonych i rozpalaniu stosów Kościół nie ma sobie równych - felieton M.Środy
Do tekstu..
Poznajemy pseudonauki: NLP (25-09-2011)
Autor: Hubert Taler
Źrodło: Mity nauki i medycyny Zgłosił/a: liliac
"...jedną z cech pseudonauki jest to że jej tezy opierają się na autorytecie - wypowiedzi jakiejś osoby. Inną cechą jest to, że widzimy potwierdzenie jej hipotez, tylko jeśli w to wierzymy. Jeszcze inną, że ogólnie opisują całość cech zjawiska i możliwych stanów badanego obiektu, przez co zawsze, jak się zdaje, mają rację... Wszystkie te warunki, i wiele innych których teraz nie wymieniłem, spełnia pseudonauka zdobywająca coraz większą w Polsce popularność, zwana neurolingwistycznym programowaniem, czyli NLP."
Do tekstu..
Początki Polski w nowym świetle (25-09-2011)
Autor: Tomasz Jasiński
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
Co do badań nad początkami państwa polskiego wniosła dendrochronologia.
Do tekstu..
Sory Dżizas (25-09-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Prawica nie rozumie mediów, bo ma skłonność wpadania w teorie spiskowe, zgodnie z którymi mediami rządzą Michnik, Walter, Salon, Układ, Szara Sieć, Majestic 12 i konspiracja humanoidalnych jaszczurów. Z całym szacunkiem dla wszelkich sekretnych stowarzyszeń, prawda jest znacznie prostsza. Mediami w kapitalizmie rządzą ogłoszeniodawcy"
Do tekstu..
Plagiat profesorki jednak szkodliwy (25-09-2011)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Prokuratura zmienia zdanie i na ostatniej rozprawie wnosi o skazanie profesor Uniwersytetu Ekonomicznego, która splagiatowała pracę swojej studentki. - Trzeba inaczej spojrzeć na ten czyn - wyjaśnia prokurator"
Do tekstu..
Biopaliwa, czyli wielka kompromitacja (25-09-2011)
Autor: Marek Mejssner
Źrodło: biznes.onet.pl Zgłosił/a: zet
Biopaliwa miały zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, ochronić środowisko naturalne i stworzyć miejsca pracy. Tymczasem zwiększyły problemy środowiskowe, uzależniły rolników od subwencji i zdewastowały rynek żywności. Przestawienie się na biopaliwa nowej generacji nie powodujące takich problemów, może potrwać nawet dekady.
Do tekstu..
Ten rytm, ten rytm (24-09-2011)
Autor: Dorota Szwarcman
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Steve Reich, legenda muzyki amerykańskiej, kończy w tym roku 75 lat. Jego dzieła rozbrzmiały właśnie w Polsce."
Do tekstu..
Wybory literatury (24-09-2011)
Autor: Ignacy Karpowicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jakie wnioski płyną z tego literackiego przeglądu partyjnego? Ano trudne. Po pierwsze, nie będziemy głosować na ludzi, lecz na bohaterów literackich. Po drugie, nie będziemy głosować na programy, bo one są identycznie grzecznościowe, kurtuazyjne i pozbawione woli realizacji, lecz na ulubione przez nas narracje. Albowiem polityka stała się tym właśnie: wyborem między pitu-pitu a pitu-pitu. Wyborem ulubionej narracji. Które pitu-pitu wybiorę? Tyle jest tych pitu-pitu, że chyba wylosuję."
Do tekstu..
Benedykt XVI w Niemczech - obiektywność dziennikarska (24-09-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Z punktu widzenia Zgłosił/a: aleister
"Oglądałem wczoraj sprawozdanie w Faktach TVN z wizyty papieża w Niemczech. Uderzająca stronniczość. Papież i wierni przedstawieni życzliwie, mądry człowiek, pobożni, sympatyczni wierni. Po drugiej stronie skrojeni na ekstremistów protestujący nie wiadomo dlaczego przeciw wizycie. Obrazki wyzywające, agresywne. Odpowiedni montaż, przyłożenie kamery. Spokój modlących się - nawiedzone twarze protestujących."
Do tekstu..
Habemus Papas (24-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Nie, nie będziemy mnożyć dykteryjek tam gdzie chodzi o kwestie istotne. Nie wiemy ilu mamy papieży. Droga do tej godności otwarta jest jednak obecnie dla każdego, no może z wyjątkiem kobiet. Gra planszowa "I ty możesz zostać papieżem" została oficjalnie zaaprobowana przez Watykan i cieszy się coraz większą popularnością."
Do tekstu..
O diamentowych planetach, zmianach klimatu i metodzie naukowej (24-09-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: aleister
O metodzie naukowej i badaniach - bliskich i dalekich.
Do tekstu..
Papież spotkał się z ofiarami molestowania seksualnego (24-09-2011)
Autor: (ah)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI spotkał się w Erfurcie z ofiarami molestowania seksualnego ze strony księży i pracowników instytucji podlegających Kościołowi katolickiemu - poinformowały Watykan i episkopat Niemiec. Spotkanie nie było przewidziane w oficjalnym programie wizyty papieża w Niemczech, ale przedstawiciele episkopatu nie wykluczali, że Benedykt XVI uczyni taki symboliczny gest, podobnie jak w trakcie innych niedawnych podróży zagranicznych.
Do tekstu..
Papież studzi zapał ewangelików (23-09-2011)
Autor: bart
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie będzie przełomu między katolikami i protestantami - ogłosił papież Benedykt XVI podczas spotkania z luterańskimi działaczami w Erfurcie.
Do tekstu..
Kaczyński: Wartości chrześcijańskie są w Polsce zagrożone (23-09-2011)
Autor: PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- W Polsce istnieje wielkie zagrożenie dla wartości chrześcijańskich - mówił w Częstochowie Jarosław Kaczyński. Zadeklarował, że PiS zamierza tych wartości bronić
Do tekstu..
TAK dla kobiet. (23-09-2011)
Autor: Agnieszka Wiśniewska
Źrodło: www.krytykapolityczna.p Zgłosił/a: Artur@R
To jest felieton zapraszający na imprezę benefitową akcji "Tak dla kobiet", która odbędzie się w piątek, 23 września, w klubie "1500m2 do wynajęcia", ul. Solec 18.
Do tekstu..
Ziemkiewicz niczym saharyjski piasek (23-09-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Zgłosił/a: liliac
Prawicowego publicysty walka o wolność słowa.
Do tekstu..
o in vitro bez ściemy (23-09-2011)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
O planach ustaw dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego i dawstwie gamet; trochę tego, co obeznie, trochę o perspektywach - zależnie od tego, która wersja ustawy weszłaby w życie.
Do tekstu..
Milczenie nadawców, czyli PISF-ie, uważaj na tartinki! (23-09-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...serial animowany dla dzieci to dla każdego nadawcy kura znosząca złote jajka. Komercyjny zarobi fortunę na reklamach, publiczny może trochę mniej, ale za to będzie miał odfajkowane pół godziny misyjności. Polska to jednak kraj, w którym logika czasem zawodzi. Tak jest w przypadku finansowania animowanych seriali dla dzieci. Na żadnym polskim projekcie nie zauważyłem logo jakiegokolwiek polskiego nadawcy (może coś przegapiłem - z przyjemnością zamieszczę sprostowanie)."
Do tekstu..
Krzyże. Przyczynek do aktualnej debaty. (23-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego Zgłosił/a: liliac
"Zwolennicy wieszania symboli religijnych w szkołach, sądach i komisariatach mają zatem do wyboru pomiędzy pozostaniem w zgodzie z Ewangelią i zabieganiem o wieszanie symbolicznego słupa, lub zbliżeniem się do prawdy historycznej i wieszaniem krzyża w postaci litery X. Tu jednak pojawia się następna trudność natury, powiedzmy sobie otwarcie, estetycznej. Po przybiciu ofiary do crux decussata, urządzenie stawiano w taki sposób, aby skazaniec wisiał do góry nogami."
Do tekstu..
CERN scientists 'break the speed of light' (23-09-2011)
Autor: The Telegraph
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: JK
"Scientists said on Thursday they recorded particles travelling faster than light - a finding that could overturn one of Einstein's fundamental laws of the universe."
Do tekstu..
Proboszcz prosi o pieniądze. "To oburza ludzi" (23-09-2011)
Autor: RC
Źrodło: Gazeta Wyborcza; PAP; Onet Zgłosił/a: slik
Dlaczego tuż przed wyborami miechowski samorząd popierany przez PO przekazał na remont kościoła 200 tys. zł? Bo zażądał tego z ambony proboszcz. Większość kosztów remontu bazyliki Grobu Bożego w Miechowie pokrywa unijna dotacja. Parafia miała samodzielnie zapewnić 3 mln zł. Cała sytuacja "oburza ludzi" uważa rzecznik SLD Tomasz Kalita zapowiadając interwencję.
Do tekstu..
Ile zarabia ksiądz? (23-09-2011)
Autor: Aleksandra Kozicka-Puch
Źrodło: biznes.onet.pl Zgłosił/a: slik
Chociaż parafie coraz częściej na stronach internetowych, a czasem w realu, publikują sprawozdania finansowe, to wysokość osobistych, trafiających bezpośrednio do portfela zarobków osób duchownych pozostaje ukrywanym pod sutanną tabu.
Do tekstu..
Kurator oświaty listy pisze. Krótki świecki, długi religijny (22-09-2011)
Autor: Piotr Weltrowski
Źrodło: www.trojmiasto.pl Zgłosił/a: liliac
"Pomorski kurator oświaty uczcił rozpoczęcie roku szkolnego, publikując na stronie kuratorium dwa listy. W pierwszym zwrócił się do nauczycieli, dzieci, rodziców, dyrektorów szkół i samorządowców. Znacznie dłuższy list napisał do "katechetów i wychowawców". Cytuje w nim ewangelię i cieszy się, że żyjemy w czasach, gdy szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem."
Do tekstu..
Zbojkotowali papieża. Papież mówił o politykach (22-09-2011)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Podstawowym kryterium i motywem pracy polityka nie może być sukces, a na pewno nie materialna korzyść - powiedział Benedykt XVI w wystąpieniu na forum niemieckiego parlamentu w Berlinie. Wystąpienie wzbudziło tym większe zainteresowanie, że zbojkotowała je część polityków z opozycji.
Do tekstu..
"Kościół stał się chłopcem do bicia" (22-09-2011)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Władze TVP nie powinny nigdy zaczynać współpracy z Nergalem. Przecież ten pan nigdy nie krył swoich poglądów i łatwo było je zweryfikować przed jego zatrudnieniem. Ja tego pana nie znam i pewnie nawet jakbym go spotkał, to nie wiedziałbym, z kim mam do czynienia. Jednak jeśli ktoś ma tak ekstremalne poglądy i tak brutalnie je wyraża obrażając przy tym miliony ludzi, to opinia publiczna ma prawo nałożyć mu kaganiec - powiedział w drugiej części rozmowy z Onetem bp Tadeusz Pieronek. Krakowski hierarcha zapytany o okładki "Przekroju", "Newsweeka" i "Wprost" o tematyce około religijnej stwierdził: - Wydawcom tygodników coś się w głowach pokręciło.
Do tekstu..
Przykład dla młodzieży męskiej. Maciuś Mańkut. (22-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Rozliczne są historie niezłomnych patriotów dawanych młodzieży za wzór przez autorytety moralne i tych, którzy pragnęli bądź nadal pragną za takowe uchodzić. Gaius Mucius zajmuje miejsce szczególne, pokolenia młodzianków wychowywano w przeświadczeniu, że jak przyjdzie co do czego, to trzeba naśladować i nie ma zlituj. Niezłomny charakter i żelazna wola: Mucjusz Scewola."
Do tekstu..
Abp Michalik i "katolickie getto" - propaganda Kościoła coraz głupsza (22-09-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: http://ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Podczas uroczystości 134. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie abp Józef Michalik apelował, by w Polsce znikło "katolickie getto" i krytykował promowanie satanizmu. Apelował, by "przykładać Ewangelię do kandydatów", głosując w nadchodzących wyborach.
Do tekstu..
Kościół nie chce odpowiedzialności za księży-pedofilów (22-09-2011)
Autor: (aka)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kościół katolicki na Malcie odmówił przyjęcia odpowiedzialności prawnej za molestowanie nieletnich przez księży i zapowiedział, że ofiarom nie wypłaci żadnych odszkodowań.
Do tekstu..
Graff: Kościół psuje polską demokrację. (22-09-2011)
Autor: Agnieszka Graff - pisarka, feministka, wykładowca
Źrodło: tok.fm Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
- To inteligenckie fumy: ta opowieść, że co prawda Kościół katolicki popełnia różne błędy, ale jest ostoją polskiej cywilizacji. Otóż już nie jest. Kościół psuje polską demokrację
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365