Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.322 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Na pracowników kształcą nas specjaliści, na ludzi - amatorzy.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
150 tys. za czarter. Kto teraz zapłaci? (16-10-2008)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Bartłomiej Pokorski
Marnotrawstwo publicznych pieniędzy.
Do tekstu..
Namiestnik Pana Boga (15-10-2008)
Autor: Krzysztof Lubczyński
Źrodło: Trybuna/Onet Zgłosił/a: MA
Pius XII - papież Hitlera czy ratownik Żydów? Proces beatyfikacji papieża Piusa XII (1939 - 1958) jest bardzo zaawansowany. Miałby być on wyniesiony na ołtarze równocześnie z błogosławionymi Pawłem VI i Janem Pawłem II. Wzbudziło to silne emocje, zwłaszcza w środowiskach żydowskich.
Do tekstu..
"Religulous" - film o absurdach religii (15-10-2008)
Autor: Stephen Holden
Źrodło: The New York Times/ gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Sprawy wiary podobno nie podlegają dyskusji. Bill Maher, amerykański satyryk oraz zdeklarowany agnostyk wybrał się w podróż, podczas której przeprowadził rozmowy z chrześcijanami, żydami i muzułmanami, a jego wywiady uwiecznione zostały w zabawnym filmie dokumentalnym zatytułowanym "Religulous".
Do tekstu..
Arcybiskup Henryk Muszyński zarejestrowany jako TW (13-10-2008)
Źrodło: KAI Zgłosił/a: Henryk_P
Kościelna Komisja Historyczna przebadała znajdujące się w IPN akta biskupów. Jako "Tajny współpracownik" funkcjonuje w nich arcybiskup metropolita gnieźnieński, Henryk Muszyński. - Tak, jest to niestety prawda. Było to dla mnie ogromne i bolesne zaskoczenie, zdaję sobie bowiem sprawę jaki wydźwięk ma określenie ,,TW" zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy nie znają tamtej bolesnej i złożonej rzeczywistości - powiedział abp Muszyński w rozmowie z KAI. - Pragnę oświadczyć z całą stanowczością, że nigdy, w żadnej formie - ani ustnej ani pisemnej - nie wyraziłem zgody na jakąkolwiek formę współpracy z SB - zapewnił arcybiskup. - Poinformowano mnie, że od 1975 r. byłem rejestrowany jako ,,kandydat", a potem w roku 1984 zostałem zarejestrowany jako "TW". W 1989 r. zo
Do tekstu..
Widziałem zbyt wielu umarłych (12-10-2008)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
"Encyklika "Humanae vitae " Pawła VI wyrządziła wiele szkód" - te słowa kardynała Carla Marii Martiniego, arcybiskupa Mediolanu i kościelnego "liberała", zacytowały włoskie gazety w zeszłym tygodniu. Kościół katolicki zakazuje używania prezerwatyw - nawet wtedy, kiedy jeden z małżonków ma HIV. Z Watykanu płyną sygnały, że może zmienić zdanie. Najwyższy czas.
Do tekstu..
USA: kolejna diecezja zamyka i łączy swe parafie (11-10-2008)
Źrodło: KAI Zgłosił/a: Henryk_P
Diecezja Greensburg w amerykańskim stanie Pensylwania z powodu braku kapłanów zamknie 14 ze swoich 100 parafii. Z kolei 28 innych wspólnot parafialnych zamierza połączyć z sąsiednimi jednostkami administracji kościelnej - donosi agencja Associated Press. Ordynariusz tej liczącej około 180 tys. wiernych diecezji, bp Lawrence Brandt zapowiedział, że zmiany wejdą w życie 30 października. Decyzja o restrukturyzacji i konsolidacji diecezji poprzedziły trzyletnie analizy i opracowania. "Wiem, że ludzie są emocjonalnie i mentalnie związani ze swymi parafiami, tak, że utożsamiają je z konkretnym budynkiem lub instytucją. To zrozumiałe, że czują jak gdyby część ich samych bezpowrotnie została utracona" - przyznał hierarcha w specjalnym liście pasterskim. Poinformował, że 20
Do tekstu..
"Newsweek": narasta sprzeciw wobec Kościoła! (11-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: MA
To już nie mrzonki niszowych pism lewicowych. O rosnącym oporze społecznym wobec Kościoła w Polsce pisze tygodnik głównego nurtu - sprzedający ponad 120 tys. egzemplarzy w tygodniu.
Do tekstu..
Kościelna Era: tanie komórki dla księży! (11-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: MA
Nie ma to jak być księdzem. W Polsce. Państwo funduje ci kursy z ekonomii, Opel - tani samochód, zaś Era - tanią komórkę. Nie ma to jak być księdzem. W Polsce.
Do tekstu..
Warszawa: w konkursie na krzyż wygrał... krzyż (11-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: MA
W marcu pisaliśmy, jak to Hanna Gronkiewicz-Waltz chce uczcić JPII krzyżem na placu Piłsudskiego. W związku z tym ogłosiła konkurs na krzyż. Zwyciężył projekt, przedstawiający... krzyż.
Do tekstu..
Parcie kontra Skalpel (09-10-2008)
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Kelly
Debata nad cesarskim cięciem
Do tekstu..
Matka Boska znieczula (08-10-2008)
Autor: Ian Sample
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Naukowcy odkryli, a może raczej zweryfikowali, sposób uśmierzania bólu opierający się wyłącznie na sile umysłu.
Do tekstu..
Richard Dawkins - Wrogowie rozsądku (Enemies of reason) (08-10-2008)
Źrodło: Blog Atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
W dzisiejszym wieczorze filmowym przedstawiamy film pt. "Enemies of Reason: The Irrational Health Service", przetłumaczony specjalnie dla Was! :)
Do tekstu..
Zakopani żywcem za... czary (08-10-2008)
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Liss
Żyjemy w szczególnych czasach. Z jednej strony trwa rehabilitacja czarownicy z XVIII w., a z drugiej linczowani są ludzie podejrzani o uprawianie magii.
Do tekstu..
Antykoncepcja wg. ks. Dobro-Dobro (07-10-2008)
Autor: Sławomir Stec
Źrodło: dobro-dobro.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
pozostałe odcinki, równie dobre-dobre :-) : http://www.dobro-dobro.pl/index.html http://www.dobro-dobro.pl/index5.html
Do tekstu..
Bluźnierstwo na YouTube (07-10-2008)
Autor: Piotr Zychowicz
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Asado
Popularny portal ignoruje katolików proszących o usunięcie filmów, na których bezczeszczona jest hostia.
Do tekstu..
Niemiec: Nie chcemy wojny z religią (07-10-2008)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: http://lewica.home.pl/? Zgłosił/a: Pasieta
Z Szymonem Niemcem - lewicowym działaczem środowiska walczącego o prawa osób homoseksualnych i politykiem Unii Lewicy III RP - rozmawia Przemysław Prekiel. Panie Szymonie, jak to jest z Polskimi homoseksualistami? Ile ich jest, jak są traktowani? Nikt do tej pory nie policzył osób homoseksualnych w Polsce. Zresztą, nie sądzę, aby było to w ogóle możliwe. Możemy opierać się na przybliżonych szacunkach wynikających ze statystyki.
Do tekstu..
Narodowa duchologia (07-10-2008)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Polska narodowa prawica od dziesięciu lat jest w natarciu. Trzy lata temu zdobyła cytadelę władzy. Ale ma kłopot sama ze sobą. Wręcz się nie lubi.
Do tekstu..
CNN rzuca okiem na Polskę (06-10-2008)
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Kelly
W cyklicznym programie "The Eye on Poland" reporterzy CNN obalają mity o Polsce i pokazują różne aspekty życia w naszym kraju
Do tekstu..
W Warszawie stanie meczet? (06-10-2008)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Stołeczna Zgłosił/a: Henryk_P
Muzułmanie chcą wybudować pierwszy w Warszawie meczet.- To ostatnia wielka religia, której wyznawcy nie mają tu swojej świątyni - podkreśla mufti Tomasz Miśkiewicz. Zaczęło się od wpisu na internetowym forum Gazeta.pl: "Polska Rada Islamu poinformowała, że otrzymała wszystkie pozwolenia na budowę meczetu z minaretami o wysokości 25 metrów i nagłośnieniem dla muezina 102 dB na terenach położonych koło Skry. Twarzą tej inicjatywy jest szejk, który sponsorował rozdzielenie polskich sióstr syjamskich. Tak więc, opowiadając się przeciw tej monumentalnej świątyni, opowiadasz się przeciwko dobroczyńcy polskich dzieci" - napisał użytkownik o nicku Uzman. Od razu wywiązał się zaciekła dyskusja. "Nie takie są korzenie Europy!" - biadoliła internautka Ania. Z kolei Ritzy był za
Do tekstu..
Nie róbcie tego w domu (05-10-2008)
Źrodło: Focus.pl Zgłosił/a: Kelly
Dlaczego nie warto dokonywać transplantacji głowy
Do tekstu..
Ciało obce (05-10-2008)
Autor: Jolanta Fudala, Przemysław Wilczyński
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Z nauczaniem religii nie ma problemu - to oficjalna wersja dyrektorów szkół i biskupów. Tyle że do pracy w szkole zniechęca się wielu katechetów. Ze szkół masowo uciekają duchowni" - obwieścił dwa tygodnie temu dziennik "Polska". "Z lekcji religii rezygnują dzieci" - pisały inne gazety.
Do tekstu..
Synod biskupów po raz pierwszy z udziałem rabina (05-10-2008)
Źrodło: wiadomosci.onet.p Zgłosił/a: Liss
"Słowo Boże w życiu i misji Kościoła", to temat rozpoczynającego się dziś w Watykanie synodu biskupów. Bierze w nim udział 253 hierarchów oraz zaproszeni przez papieża delegaci innych wyznań chrześcijańskich na czele z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, oraz - po raz pierwszy przedstawicielem judaizmu - głównym rabinem Hajfy.
Do tekstu..
Religio, wracaj do sal (04-10-2008)
Autor: Aleksandra Pawlicka, Paweł Moskalewicz
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: waldeck77
Po blisko dwóch dekadach obecności religii w szkole coraz więcej Polaków chce jej powrotu do parafii. W ostatni weekend biskupi twardo powiedzieli: nie! Naprawdę ważne pytanie brzmi: czy doczekamy się lekcji etyki z prawdziwego zdarzenia?
Do tekstu..
GOD 2.0 kontra YHVH (04-10-2008)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldeck77
Smok Wawelski pożarł wszystkich naukowców kontestujących neodarwinizm i wskazujących braki w jego modelach specjacyjnych. Teraz już można być tylko za ślepą ewolucją, albo iść się sfotografować z krakowskim jaszczurem.
Do tekstu..
Na czym polega obecny kryzys? Krótko i treściwie. (03-10-2008)
Źrodło: nczas.com Zgłosił/a: Liss
Ponieważ większość mediów dosłownie nic nie rozumie z zaistniałej sytuacji, poniżej przedstawię proste wyjaśnienie, jak w praktyce działa system bankowy i dlaczego jest w zasadzie jedną wielką grą hazardową.
Do tekstu..
Zabójcza terapia HIV (03-10-2008)
Autor: Chris McGreal
Źrodło: The Guardian, gazeta.pl Zgłosił/a: Madman
W RPA, kraju najbardziej dotkniętym epidemią AIDS, szerzy się plaga pseudoznachorów, którzy sprzedają nosicielom wirusa HIV rozmaite specyfiki mające zapewnić ozdrowienie. Są oni popierani przez prezydenta i rząd, którzy standardową terapię retrowirusową odrzucają jako nieskuteczny wymysł kolonizatorów i skorumpowanych koncernów farmaceutycznych.
Do tekstu..
Seksualni od maleńkości (03-10-2008)
Autor: Anna Resler-Maj
Źrodło: Charaktery Zgłosił/a: Eshen
O zachowaniach seksualnych dzieci i reakcjach rodziców na nie.
Do tekstu..
Powstaną specjalne trybunały sądzące księży (02-10-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Biskup płocki Piotr Libera polecił wszcząć procedurę powołania trybunałów, które zgodnie z decyzją Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, mają przeprowadzić procesy kościelne trzech księży tej diecezji, oskarżanych o molestowanie seksualne nieletnich. Jak poinformował rzecznik diecezji płockiej ks. Kazimierz Dziadak, o wyłonieniu trybunałów kuria powiadomi w specjalnym komunikacie. - Podjęto działania, żeby wyłonić trybunały. Musi być spełniona pewna procedura i na to potrzeba czasu - wyjaśnił ks. Dziadak. Wszczęcie procesów kościelnych wobec trzech księży diecezji płockiej, oskarżanych o molestowanie seksualne nieletnich, Watykańska Kongregacja Nauki Wiary poleciła na początku lipca. W związku z sytuacją prawną trzech duchownych Kongregacja zdecydowała wtedy o zdjęciu wcześniej nał
Do tekstu..
Religia w oświadczeniach ośmiolatków (02-10-2008)
Autor: Olga Szpunar
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
"Będąc odpowiedzialnym za moje wychowanie w wierze, wyrażam życzenie uczestnictwa w zajęciach z religii katolickiej". Pod spodem trzy linijki paragrafów. Takie oświadczenia przygotowane przez kurię i kuratorium podpisują nawet ośmiolatki.
Do tekstu..
Aborcję zrób sobie w domu. Pigułką na stawy! (02-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
Zawsze jest ciekawie, gdy się okazuje że Polska to bantustan. I jak w każdym szanującym się bantustanie, kobiety przerywają ciąże chałupniczo. Lekiem na bóle stawów.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365