Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.131.105 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 302 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara w cuda pojawia się tam, gdzie znika wiara w siłę własnych rąk, w siłę własnego umysłu, w siłę zjednoczonych wysiłków ludzkich".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Głupota-party (09-02-2012)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Pewnie wszyscy słyszeli już o ekstraordynaryjnie głupim pomyśle organizowania ospa-parties. Albo wysyłania lizaczków, które dzieci chore na ospę wietrzną liżą, a potem liżą je inne dzieci i się ospą zarażają. Wszystko z dobrymi intencjami rodziców i w ogóle. Bo ospa to taka łagodna choroba jest, szczepionka natomiast to samo zło, szczepienie zaś, jak nie przymierzając wychylanie się z pociągu, grozi śmiercią lub kalectwem. Tylko że nie."
Do tekstu..
Protokół z Groningen (09-02-2012)
Autor: Jan Piasecki
Źrodło: Bioetyka. Etyka, bioetyka, etyka medyczna, etyka badań biomedycznych. Zgłosił/a: liliac
"Wydaje się jednak, że termin "eutanazja" nie jest tu żadnym eufemizmem. Chodzi bowiem o dobrą, bezbolesną śmierć. Nie chodzi o to, aby eliminować chore dzieci, aby zabijać dzieci niechciane, ale o to, aby zaoszczędzić cierpienia noworodkom. Można sądzić, że w przypadku noworodków, które są zupełnie bezradne wobec otaczającego je świata jesteśmy odpowiedzialni za każdą chwilę ich cierpienia."
Do tekstu..
Chcesz aborcję? Najpierw masz zobaczyć płód (09-02-2012)
Autor: mk/tr/telegraph.co.uk
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Każda kobieta, która zażyczy sobie aborcji, będzie musiała uprzednio zobaczyć na ultrasonografie obraz płodu i posłuchać bicia jego serca. Takie prawo wejdzie w życie w Teksasie. Jego przeciwnicy przegrali batalię w sądach."
Do tekstu..
Porozmawiajmy o (nie)samotności w Walentynki (09-02-2012)
Autor: PCZS
Źrodło: http://www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Porozmawiajmy o (nie)samotności w Walentynki - to kampania skierowana do osób, które 14 lutego czują się samotne, opuszczone i pozostawione same sobie oraz dla tych, którzy identyfikują się z tzw. mniejszościami seksualnymi. Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie już po raz czwarty organizuje taką akcję.
Do tekstu..
Wyliczyli, ile kosztowały skandale pedofilskie w kościele (09-02-2012)
Autor: mk/iga/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ponad dwa miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa."
Do tekstu..
PLL LOT bez symboli religijnych (09-02-2012)
Autor: Nasz Dziennik, wp.pl
Źrodło: Nasz Dziennik, wp.pl Zgłosił/a: slik
Personel pokładowy polskiego narodowego przewoźnika od 1 marca ma zakaz noszenia symboli religijnych w widocznym miejscu - taką informację przekazał "Naszemu Dziennikowi" jeden z pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT. []Nowe wewnętrzne rozporządzenie opisano je w dokumencie "Zasady obsługi pokładowej", który zawiera rozdział "Umundurowanie". W podrozdziale "Biżuteria" czytamy: "Niedozwolone jest noszenie w widocznym miejscu biżuterii obrazującej symbole religijne"
Do tekstu..
Internet, czyli starcie wolności z własnością (08-02-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zmiana się dokonała. Teraz szuka sobie miejsca w systemie. Lepiej jej pomóc, niż tracić energię na zawracanie rzeki."
Do tekstu..
Co dalej z Komisjami Regulacyjnymi (majątkowymi) innych kościołów i wyznań? (08-02-2012)
Autor: Krzysztof Mróź
Źrodło: blog autorski Zgłosił/a: MA
Wszyscy tak zajęli się Komisją Majątkową Kościoła katolickiego i liczeniem pieniędzy które Kk otrzymuje od państwa i samorządów, że zapomniano, a może usta zamykał terror poprawności politycznej, że liczba zwracanych nieruchomości, w ramach wzmiankowanych 4 komisji regulacyjnych, znacznie przekracza liczbę wniosków rozpatrywanych przez Komisję Majątkową Kościoła katolickiego.
Do tekstu..
Badania nad grafenem wchodzą w nowy wymiar (08-02-2012)
Autor: Łukasz Partyka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Odkrycie opublikowane w "Science" może być "brakującym ogniwem" wśród tranzystorów - przełomem, który pozwoli grafenowi podbić elektronikę i zastąpić stary dobry krzem."
Do tekstu..
Wszyto dzieciom implanty. Wybuchła afera (08-02-2012)
Autor: Małgorzata Słupska
Źrodło: http://www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Uczennicom dziewięciu szkół Southampton wszczepiono implanty antykoncepcyjne. Zabiegi w ramach programu rządowego przeprowadzono bez wiedzy rodziców.
Do tekstu..
Rewolucja: Dziewczynki na traktory (08-02-2012)
Autor: Michał Stangret
Źrodło: http://www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Feministyczna rewolucja w Lego. Producent klocków wprowadza nowe zestawy z ludzikami płci żeńskiej, które prócz różowych lustereczek, kokardek i piesków mają młotki, imadła, mikroskopy, lunety, menzurki i tablice do kreślenia matematycznych wzorów.
Do tekstu..
Więcej dzieci? Tylko chcianych (08-02-2012)
Autor: Ewa Winnicka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
Sprawa Magdy i polski model rodziny
Do tekstu..
Rabbi's 'Kosher Jesus' book is denounced as heresy (07-02-2012)
Autor: Mitchell Landsberg
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Shmuley Boteach's book focuses on Jesus' Jewishness, portraying him as a hero who was not resurrected or divine. But some other rabbis express contempt for the book and forbid followers to read it.
Do tekstu..
The faithful must learn to respect those who question their beliefs (07-02-2012)
Autor: Lawrence M Krauss
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Issues of personal faith can be a source of respectful debate and discussion. Since faith is often not based on evidence, however, it is hard to imagine how various deep philosophical or religious disagreements can be objectively laid to rest.
Do tekstu..
Puszcza okiem szpiega (07-02-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Siedzę nad zdjęciem zrobionym przez amerykańskiego satelitę szpiegowskiego i jestem przerażony. Pokazuje ono ogrom zniszczeń, jakich dokonaliśmy w Puszczy Białowieskiej. Z drugiej strony daje jednak nadzieję na to, że zostawiona w spokoju szybko zabliźni rany"
Do tekstu..
Szczepcio i Tomcio (07-02-2012)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik Zgłosił/a: liliac
"Przeciwnicy szczepień zazwyczaj wymieniają go jako środek o znacznej szkodliwości, gdyż ilość rtęci w nim zawarta wielokrotnie przekracza dawkę toksyczną. W rozumowaniu tym brakuje jednak jednego elementu - nazywa się szkoła podstawowa (obecnie gimnazjum). W przedmiocie o nazwie Chemia/Przyroda na jednej z pierwszych lekcji jest omawiane pojęcie pierwiastków i związków chemicznych. Jeżeli ktoś zdecydował się słuchać - dowiedział się, że związki chemiczne złożone z tych samych pierwiastków mogą mieć całkiem różne właściwości."
Do tekstu..
Co uprawiali Wikingowie na Grenlandii? (07-02-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"W kontekście globalnego ocieplenia Wikingowie zwykle pojawiają się przy okazji argumentu "klimat zmieniał się w przeszłości bez udziału człowieka, więc za obecną zmianę człowiek też nie może odpowiadać", w kanonicznej formie przedstawionej miesiąc temu przez posła Jacka Kurskiego"
Do tekstu..
Cwana strategia flirtu u krabów uca (07-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Kraby z rodzaju uca wykształciły bardzo ciekawy zestaw zachowań pozwalający im być bardzo oszczędnymi z wydatkami energii w trakcie rui (czy też jak tam się krabi odpowiednik nazywa). Otóż oczywiście w trakcie zalotów muszą one wykazywać się przed samicami, aby dać wyraz swojej wyższości nad wszystkimi innymi samcami w okolicy. Takie zaloty mogą być jednak bardzo energochłonne. Grupa badaczy z Australii opisała kilka miesięcy temu w piśmie Biology Letters swoje obserwacje zachowań tych zwierząt. Okazało się bowiem, że kraby cwane są i jeśli w okolicy nie ma innych krabów, do których mogłby zostać porównane przez obiekt pożądania, to wówczas starają się mniej"
Do tekstu..
Show w Watykanie (07-02-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Gazeta Wyborcza" na pierwszej stronie krzyczy: "Kościół wyznaje grzechy. Watykan rozlicza się z pedofilią". No proszę. Lepiej późno niż wcale - chciałoby się powiedzieć. Czy księża-pedofile zostaną odsunięci od pracy duszpasterskiej? Czy pójdą do więzienia? Czy biskupi, którzy ich kryli, zostaną ukarani? Nic z tych rzeczy. "Rozliczenie z pedofilią" ma polegać na tym, że w Watykanie odbędzie się czterodniowe sympozjum pod śliczną nazwą "Ku uleczeniu i odnowie", oczywiście zamknięte dla mediów.
Do tekstu..
"Ofiary księży pedofilów nie chcą o tym słyszeć" (06-02-2012)
Autor: (tw)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Jezuita Hans Zollner powiedział Radiu Watykańskiemu, że niektóre ofiary księży pedofilów "nie chcą więcej słyszeć o Kościele". - Ludzie ci są tak zranieni, że Kościół to dla nich zamknięty rozdział - podkreślił organizator rzymskiego sympozjum nt. pedofilii.
Do tekstu..
Papież: pomoc dla ofiar księży pedofilów priorytetową troską Kościoła (06-02-2012)
Autor: KK / PAP
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI w przesłaniu do biskupów z całego świata uczestniczących w rozpoczętym dzisiaj w Rzymie sympozjum na temat skandalu pedofilii wskazał, że "uleczenie" ofiar nadużyć musi być priorytetową troską Kościoła i iść w parze z jego odnową. Wielkie czterodniowe międzynarodowe sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" z udziałem biskupów ze 110 krajowych konferencji episkopatów oraz przełożonych 30 zakonów odbywa się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. To pierwsza w historii Kościoła taka narada biskupów, zwołana przy wsparciu Watykanu.
Do tekstu..
Pierwszy polski satelita studencki PW-Sat poleci w kosmos 9 lutego 2012 (06-02-2012)
Autor: http://www.astroman.com.pl
Źrodło: http://www.astroman.com.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Warszawa - 27 stycznia 2012 - Już 9 lutego 2012 roku rakieta nośna Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA wyniesie w kosmos satelitę studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat. Zadaniem PW-Sat będzie zbadanie procesu spalania satelitów w atmosferze, co w przyszłości może posłużyć do niszczenia kosmicznych odpadków. Satelitę klasy CubeSat zbudowali członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Do tekstu..
Bez zgody paulinów nie można kopiować Jasnej Góry (06-02-2012)
Autor: Marek Mamoń
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl/ Zgłosił/a: Dominik Gajewski
Park Miniatur w Ogrodzieńcu zapowiada hit sezonu 2012: nową makietę klasztoru na Jasnej Górze. - Nic o tym nie wiemy - dziwią się ojcowie paulini z Częstochowy, którzy wizerunek klasztoru zastrzegli w urzędzie patentowym. Kopiowanie budowli wymaga więc zgody właściciela
Do tekstu..
Antioch I Megaloman (06-02-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Jak widać, Antioch I, władca efemerycznego państewka, miał na własny temat bardzo wygórowane zdanie, widział w sobie nad-człowieka, filozofa, i wielkiego władcę. Niestety, archeolodzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co kommageńczycy myśleli o swym pysznym królu, ani jak długo organizowano przykazane święta ku jego czci..."
Do tekstu..
Wroczyński o ACTA: Nie regulujmy internetu zakazami (06-02-2012)
Autor: Rozmawiał Sławomir Sowula
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy po wprowadzeniu ACTA dziecko, które zmiskusje muzykę, kreskówkę i doda nowy tekst jest przestępcą? - mówi Michał Wroczyński, uczestnik sobotniej debaty o ACTA, prezes firmy Fido Intelligence"
Do tekstu..
Prawnik: Nie stawiajmy krzyżyka na matce (06-02-2012)
Autor: mon/fac/k/TVN24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Nie należy stawiać krzyżyka, przesądzać czy mścić się na matce małej Magdy - przestrzegła na antenie TVN24 Monika Płatek, kierownik Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego UW. - Prawdopodobnie tam jest drugie i trzecie dno, które trzeba poznać - stwierdziła. Jej zdaniem, zamiast stawiania świec, mieszkańcy Sosnowca powinni zastanowić się czy nie brakuje tam przedszkoli czy grup wsparcia dla matek."
Do tekstu..
Koniec zmowy milczenia? Watykan walczy z pedofilami (06-02-2012)
Autor: (ekb)
Źrodło: IAR, wp.pl Zgłosił/a: slik
Na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim rozpocznie się w poniedziałek (6 lutego) pierwsza w historii Kościoła katolickiego międzynarodowa narada na temat walki z pedofilią. Jej współorganizatorem jest Watykan, a udział w niej biorą delegaci 110 episkopatów oraz przełożeni zakonów i zgromadzeń z całego świata. Punktem wyjścia do dyskusji będzie list Benedykta XVI do katolików Irlandii - kraju, w którym z niespotykaną siłą wybuchł skandal nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich.
Do tekstu..
List otwarty w sprawie Wisławy Szymborskiej (06-02-2012)
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
Środowisko literackie protestuje przeciwko wypowiedzi posłanki PiS
Do tekstu..
Dlaczego jestem socjalistą (06-02-2012)
Autor: China Miéville, Konrad Walewski
Źrodło: fandsf.pl Zgłosił/a: JK
rozmowa z pisarzem Chiną Miévillem
Do tekstu..
Letchworth taxi driver refuses to take guide dog (05-02-2012)
Autor: Nick Gill
Źrodło: http://www.thecomet.net Zgłosił/a: Piątkowski
A BLIND man has said he was unable to get a pre-booked taxi home because the driver would not allow his guide dog into the car.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365