Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.069 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dobrze, gdy serce jest naiwne, a rozum nie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Prawa człowieka do muzeum (26-11-2006)
Autor: Bruno Philip
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: jarekland
Chcąc polepszyć swój wizerunek, Pekin zorganizował wystawę poświęconą obronie praw człowieka w Chinach. Z ekspozycji jasno wynika, że Państwo Środka szybko goni standardy światowe. W praktyce jest jednak inaczej.
Do tekstu..
Tajemniczy medalista gejowskiej olimpiady (24-11-2006)
Autor: Andrzej Albiniak
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
Rozmowa z jedynym reprezentantem Polski podczas tegorocznej "Out Games" (olimpiady gejowskiej) w Montrealu i zarazem brązowym medalistą Igrzysk w jeździe figurowej na lodzie.
Do tekstu..
Mój status: niewidoczny (24-11-2006)
Autor: Piotr Lipiński
Źrodło: Duży Format Zgłosił/a: MA
Jak ktoś chce zarabiać coraz więcej, to mu radzę, żeby zainwestował w psychoterapeutę. Wyjdzie taniej i zdrowiej. Rozmowa z Łukaszem Foltynem, twórcą komunikatora internetowego Gadu-Gadu, firmy, która dziś jest warta 100 milionów dolarów
Do tekstu..
Pożegnanie z Alexandrem (24-11-2006)
Autor: Beate Lakotta
Źrodło: Onet/Der Spiegel Zgłosił/a: Pandorra
Jak długo człowiek musi czekać, aż pozwoli mu się umrzeć? W Berlinie medycyna i wymiar sprawiedliwości podtrzymywały sztucznie przy życiu nastolatka w stanie śpiączki. Matka przez lata walczyła o prawo syna do śmierci.
Do tekstu..
Polski bluzg powszedni (23-11-2006)
Autor: Agata Puścikowska
Źrodło: Onet/GN Zgłosił/a: Pandorra
Bluzg nie tylko jest wszędzie, ale co gorsza... powszednieje.
Do tekstu..
Dyktatura niepalących (23-11-2006)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Onet/Przekrój Zgłosił/a: Pandorra
Ciężka dola polskiego palacza Niepalący są w większości, a za ich plecami stoi światowa moda na niepalenie. Dlatego gnębią polskich palaczy psychicznie i ekonomicznie.
Do tekstu..
Czy zabójstwo polityka się opłaca? (22-11-2006)
Autor: Gabriel Maciejewski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Zabójstwo polityka to akt propagandowy. Musi przynieść rozgłos i sławę zamachowcowi i organizacji, która go wysłała. Zamachowcy przygotowują więc swoje akcje tak, by prócz skuteczności uzyskać także rozgłos.
Do tekstu..
Wody! (22-11-2006)
Autor: Paul Vallely - The independent
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Dzieci ze szkoły Grace Revival nie muszą daleko chodzić do toalety. Wstają zza swoich zdezelowanych ławek, wychodzą za blaszany barak, w którym mieści się ich klasa, i idą do leżącej za nim ogromnej kupy gnoju. 74 tysiące ludzi mieszkających w Kibera, największym slumsie Afryki rozciągającym się po obu stronach linii kolejowej, która biegnie między Nairobi i Mombasą przez górzyste tereny Kenii, nie ma nawet latryn. Ludzie korzystają tu, jak mówią z czarnym humorem, z "latających klozetów". Wypróżniają się do plastikowej torebki, a potem wyrzucają ją na ulicę lub na jedno z gnojowi
Do tekstu..
Chaos w szkołach (22-11-2006)
Autor: Urszula Duda
Źrodło: Onet/Obywatel Zgłosił/a: Pandorra
zkolnictwo po reformie Od chwili, gdy została przeprowadzona reforma szkolnictwa, poziom oświaty w Polsce stale się obniża. Jest to proces powolny, ale już wyraźnie zauważalny. W tym kontekście dotycząca matur propozycja Ministra Szkolnictwa jest zgodna z trwającą już od kilku lat tendencją.
Do tekstu..
Zabrania się zabraniać (22-11-2006)
Autor: Matthias Schulz
Źrodło: Onet/der Spiegel Zgłosił/a: Pandorra
Czy można sobie wyobrazić ulice bez znaków zakazu i nakazu? Siedem miast i regionów w Europie demontuje sygnalizację świetlną i szyld Odrzucamy każde prawo, grzmiał niegdyś rosyjski arystokrata i "ojciec anarchii" Michaił Bakunin. Car wygnał go za to na Syberię. Ale teraz inni oddają mu honor.
Do tekstu..
Święci od masochizmu (21-11-2006)
Autor: Paweł Waliński
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kwestia "czy" i "na ile" niechęć do cielesności jest lub była elementem doktryny chrześcijańskiej wymaga długiej dysputy, która prawdopodobnie nie znajdzie rozwiązania. Nie chcąc więc wikłać się w nią, wymienię raczej i pokrótce opiszę postaci świętych, którzy drogi do zbawienia szukali w cierpieniu.
Do tekstu..
Recepta na dłuższe życie (21-11-2006)
Autor: Michael Mason
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Jakie to przygnębiające i niesprawiedliwe być jedną z tych osób, które starzeją się w mało wdzięczny sposób, i do tego zbyt szybko
Do tekstu..
Bez seksu, bez sensu. (21-11-2006)
Autor: Wiesław Sokoluk
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Czy można obyć się bez seksu? Czym to grozi? Kiedy to się udaje? Jakie życie toczy się w białych małżeństwach? Dlaczego nie ma oziębłych kobiet? O znaczeniu seksu i o tym dlaczego potrzeby seksualne ludzi są różne z Wiesławem Sokolukiem rozmawia Dorota Krzemionka.
Do tekstu..
Praca, która się nie opłaca (20-11-2006)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
W Polsce na 38 mln obywateli pracuje tylko 15 mln. Na taki luksus nie mogłyby sobie pozwolić nawet najbogatsze kraje Unii Europejskiej!
Do tekstu..
Rozważania pogańskie (19-11-2006)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej żyje dziś około 6 razy więcej ludzi niż wtedy - zrobiło się gęsto. Jedna z największych zmian jest taka, że przestał istnieć lud. Tak! Wtedy i jeszcze długo później istniał LUD, co do którego inteligenci mogli mieć nadzieję - lub złudzenie - że trwając w swym nieprzebudzonym stanie, "w śnie jakimś przedwiecznym" (nie wiem, czy kogoś tu nie cytuję), przechował dawne obyczaje, wierzenia, obrzędy, albo że nawet od święta stawiając świeczki w kościołach i cerkwiach, w duchu pozostaje nienaruszony, co najwyżej dawnych bogów podmieniwszy chytrze świętymi
Do tekstu..
Che Guevara: 39 lat medialnego nadymania (19-11-2006)
Autor: Humberto Fontova (przetłumaczył Maciej M
Źrodło: www.miasik.net Zgłosił/a: zet
Trzydzieści dziewięć lat temu Ernesto "Che" Guevarze zaaplikowano sporą dawkę jego własnego lekarstwa. Został bez procesu uznany za mordercę, postawiony pod murem i zastrzelony. Historycznie rzecz biorąc, rzadko kiedy sprawiedliwości lepiej staje się zadość. Jeśli przysłowie "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz" ma pasować do sytuacji, to właśnie do takiej.
Do tekstu..
Kononowicz system error (19-11-2006)
Autor: Kuba Wandachowicz
Źrodło: wiadomości24.pl Zgłosił/a: waldmarc
Każdy ma takiego Kononowicza, na jakiego sobie zasłużył. Jego twarz jest drugim, wstydliwie skrywanym obliczem naszego snu o wolnorynkowym raju. Póki co nikt i nic nie jest w stanie przerwać tego zaklętego kręgu, symbiotycznej relacji pomiędzy Radiem Maryja i armią Kononowiczów. Tam, po drugiej stronie lustra, rodzą się skrajnie nihilistyczne idee, absolutna nienawiść do nowoczesnego świata.
Do tekstu..
Dobra śmierć (18-11-2006)
Autor: Janet E. Brody
Źrodło: Onet/New York Times Zgłosił/a: Pandorra
Coraz mniej osób umiera nagle - na przykład na zawał serca. Coraz więcej opuszcza ten świat po długiej, przewlekłej chorobie. Koncepcja "dobrej śmierci" staje się więc coraz ważniejsza, zarówno dla umierających, jak i ich bliskich.
Do tekstu..
Głosuj bez meldunku (17-11-2006)
Zgłosił/a: MA
Podstawowe informacje o akcji, która pomoże wam spełnić wymagania administracyjne, by wziąć udział w głosowaniu, w wyborach samorządowych.
http://glosujbezmeldunku.pl
Nowa niebezpieczna religia (17-11-2006)
Autor: Henri Tincq
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
W pracy Karola Marksa na temat religii zastąpcie słowo "religia" słowem "telewizja" i zobaczycie, że tekst nie straci nic ze swej spójności, a zakończy się stwierdzeniem "Telewizja jest opium dla mas"
Do tekstu..
Elita, ale nie ta (16-11-2006)
Autor: Dobrosław Rodziewicz
Źrodło: Onet/Nowe Państwo Zgłosił/a: Pandorra
Jaka jest kondycja polskich elit i co właściwie się w tym pojęciu zawiera Czy elity w Polsce czują się dziś odpowiedzialne za coś więcej niż utrzymanie własnego statusu? Czy kierują się jakimś systemem wartości przekraczającym horyzont egoizmu osobistego i grupowego? W jakim stopniu uważają się za obywateli państwa, a w jakim ulegają pokusie obywatelskiej emigracji wewnętrznej?
Do tekstu..
One nigdy nie śpią (16-11-2006)
Autor: Allen Salkin
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Przenośne uchwyty eliminujące problem dotykania obślizgłych poręczy w autobusie, "długopisy" z ultrafioletem, które po zanurzeniu w szklance wody zabijają wszystkie zarazki, czy też urządzenia odkażające powietrze wokół twarzy - oto jak stworzyć złudzenie, że nie musimy dotykać żadnej powierzchni, pić wody czy wdychać tlenu skażonego obecnością innego człowieka.
Do tekstu..
Kreacjoniści, Flinstonowie i spór o ewolucję (15-11-2006)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: JR
Występ amerykańskiego komika Lewisa Blacka
Do tekstu..
Bronię ateistów (15-11-2006)
Autor: Richard Dawkins
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Religia zajmuje nieproporcjonalnie uprzywilejowaną pozycję w naszych świeckich społeczeństwach
Do tekstu..
Ateista podżegacz. (15-11-2006)
Autor: Pamela Miller
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: Thorvoy
Konkurujące ze sobą kościoły sprzedają wiarę z taką żarliwością, z jaką sprzedaje się szampony, by wyrwać od ludzi sporo grosza.
Do tekstu..
Świry ustalają schematy (15-11-2006)
Autor: Marcin Szumański
Źrodło: Szuman - stron prywatna Zgłosił/a: Magda (Lenka)
Świry przodownikami stada szarej masy "normalnych"?
Do tekstu..
Dialog między cywilizacją Zachodu a islamem (14-11-2006)
Autor: Ryszard Wtorek
Źrodło: Onet/PP Zgłosił/a: Pandorra
Z punktu widzenia misjonarza w kraju muzułmańskim
Do tekstu..
Jakie państwo, tacy obywatele (14-11-2006)
Autor: Lluis Amiguet
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Bez względu na nasze przymioty moralne zachowujemy się tak, jak nasze otoczenie - uważa Tim Harford, ekonomista i autor wielu książek. W Kamerunie wszyscy byśmy kradli. A w Skandynawii terminowo płacilibyśmy mandaty.
Do tekstu..
Groźne stosunki przez sen (14-11-2006)
Autor: Paweł Szaniawski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Część lunatyków wymusza ostry seks, a rano nic nie pamięta.
Do tekstu..
Aaa aborcja? (13-11-2006)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: Onet/GW Zgłosił/a: Pandorra
Nagle okazuje się, że twoja koleżanka miała aborcję, mama twojej koleżanki, twoja ciocia, siostra twojej babci. Moja przyjaciółka powiedziała tylko swojej mamie. Nie powiedziała ani tacie, ani chłopakowi, z którym się później związała. Pytałam dlaczego. 'No nieee, no wiesz...'. Koniec rozmowy.' - pisarka Marta Dzido zachęca do aborcyjnego coming out'u
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365