Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.896.237 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 752 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Drogi mi Platon, drogi Sokrates, ale jeszcze droższa prawda."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Arytmetyka Al Kaidy (19-06-2006)
Autor: Gerald Traufetter
Źrodło: onet.pl/Der Spiegel Zgłosił/a: budzik
Gordon Woo, brytyjski matematyk, specjalista ds. procesów stochastycznych zajmuje się obliczaniem prawdopodobieństwa dokonania zamachów terrorystycznych. Na szczęście w przypadku Piłkarskich Mistrzostw Świata jest ono znikome.
Do tekstu..
Zdrajcy płacą gardłem (19-06-2006)
Autor: Piotr Dmitrowicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Podczas insurekcji kościuszkowskiej warszawiacy nie czekali, aż elity osądzą rosyjskich agentów. Wieszali ich na szubienicach bez wyroków, w ramach "dzikiej lustracji" Ofiarami tej drastycznej formy rozliczenia grzechów przeszłości byli między innymi duchowni, w tym dwaj biskupi: inflancki Józef Kossakowski i wileński Ignacy Massalski. Opieszałość, a być może również niechęć do osądzenia zdrajców i agentów rosyjskich z czasów konfederacji targowickiej i Sejmu rozbiorowego doprowadziła do sytuacji, w której w życie wcielono obietnicę jednego z powstańców - że "ludowi nie
Do tekstu..
Chłopiec czy dziewczynka? (19-06-2006)
Autor: Manuel Diaz Prieto
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
W historii ludzkości stosowano najwymyślniejsze i najbardziej skomplikowane sposoby zapewniania sobie potomków określonej płci
Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy papieżami (17-06-2006)
Autor: ?
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: Agnieszka
Zawny arykuł o dyskordianiźmie.
Do tekstu..
Człowiek modelowy (16-06-2006)
Autor: Tomasz Borejza
Źrodło: lewica.pl/Trybuna Zgłosił/a: budzik
Człowiek ekonomiczny jest racjonalny, a jego racjonalność jest egoistyczna. W oparciu o taką wizję buduje się ekonomiczne teorie, prowadzi politykę gospodarczą i społeczną, urządza się według niej systemy państwowe. W imię tego modelu nie odbudowano w Polsce spółdzielczości. Mimo to wydaje się, że taka wizja człowieka jest błędna.
Do tekstu..
Na prawo od prawicy (16-06-2006)
Autor: Adam Willma
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Rozmowa z MARCINEM KORNAKIEM, bydgoszczaninem, redaktorem naczelnym antyfaszystowskiego pisma "Nigdy Więcej".
Do tekstu..
Kulisy przejęcia PZU - tajny trop "Opus Dei" (16-06-2006)
Autor: Superwizjer TVN
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: budzik
Pieniądze nie mają upodobań politycznych. Ciągną do tego, kto akurat rządzi. Dowodem na to jest jedna z największych afer współczesnej Polski - prywatyzacja PZU. Przedstawiamy efekty wielomiesięcznego śledztwa dziennikarzy "Superwizjera" TVN.
Do tekstu..
Polak mały - władza nam nie ufa (14-06-2006)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
W zakusach na zniesienie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast kryje się nieufność wobec obywateli. Ta nieufność to znak firmowy naszego państwa.
Do tekstu..
Niepotrzebny spór (14-06-2006)
Autor: Jan Sidorowicz
Źrodło: Pro Memoria/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Czy rację mają Ci którzy twierdzą że KRK popierał Hitlera i serbskich Ustaszy?
Do tekstu..
Homofob polski (12-06-2006)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: budzik
Homofob pozostaje z homoseksualistą w niezwykle trudnym związku: pokusa przeplata się tu z nienawiścią, zazdrość z potępieniem.
Do tekstu..
To nie do wiary (12-06-2006)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Mirek stracił brata i wiarę. Nie dla niego religia w szkole, woli siedzieć na korytarzu. Partia Racja wyliczyła, że niewierzący, zanim dojdzie do matury, przesiedzi na korytarzu 840 lekcji. To prawie cały rok szkolny.
Do tekstu..
Ja, etatowy świr (12-06-2006)
Autor: Kuba Wojewódzki/Przemysław Szubartowicz
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
"Bunt, który w Polsce zaczyna tryskać, choćby w internecie, jest na poziomie studencko-inteligenckim. Z tego nie będzie rewolucji... Sukces PiS to wynik polskiej biedy i głupoty zarazem... Adam Małysz, Jerzy Dudek, B XVI, mundial - oto współczesne opium dla mas" - to tylko niektóre z odważnych myśli Kuby Wojewódzkiego. Z czego się śmieje, czego się boi, czy wyjedzie z Polski?
Do tekstu..
Jak kochają się Polacy (11-06-2006)
Autor: Źródło: Boutique
Źrodło: Onet Zgłosił/a: M.S.
Życie seksualne Polaków mieści się gdzieś po środku ogólnoświatowej stawki. Nie o rekordy tu idzie, ale na pewno będziemy mogli czerpać więcej satysfakcji z seksu, jeśli przestaniemy się go wstydzić. Warto zacząć chociażby od mówienia o nim.
Do tekstu..
My święte krowy fiskusa (11-06-2006)
Autor: Milena Rachid Chehab
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: MA
Twórcy tego przepisu wyszli z założenia, że artysta musi zainwestować więcej niż inni, by wypracować zysk. Zwykły śmiertelnik na etacie musi zainwestować jedynie w dojazd do firmy, bo całą resztę (na przykład przygotowanie stanowiska pracy) zapewnia mu pracodawca. W myśl prawa o podatku dochodowym obowiązującego od 1 stycznia 1992 r. koszty uzyskania przychodu (czyli właśnie dojazdu) dla etatowców są zryczałtowane i obecnie wynoszą miesięcznie nieco ponad 100 złotych. A artysta, żeby stworzyć dzieło, musi kupić farby, płótno i sztalugi, jeździć po świecie, zbierając dokumentację do powieści, k
Do tekstu..
Masoni czyli Więcej Światła (11-06-2006)
Autor: Ignacy Jóźwiak
Źrodło: Taraka Zgłosił/a: KR
O książce Andrzeja Nowickiego "Filozofia Masonerii u progu siódmego tysiąclecia". Głównym celem masonerii wyrażonym w Filozofii masonerii... jest doskonalenie świata. Stąd przywiązanie Autora do ostatniej z wymienionych tradycji, w myśl której najważniejsze nie są tajemnice, obrzędy i symbole, lecz "udział w budowie kultury w najszerszym znaczeniu tego słowa (...) krzewienie idei Wolności, Równości, Braterstwa, Sprawiedliwości Społecznej, Tolerancji i Demokracji, świeckości, Humanizmu, Racjonalizmu." Wszystko to ma stanowić o ludzkiej godności.
Do tekstu..
Jak walczyć z Giertychem (11-06-2006)
Autor: Sławomir Sierakowski, Adrian Zandberg
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: budzik
Ruch protestu przeciwko Giertychowi, jeśli chce być skuteczny, musi wykroczyć poza uczelnie, wejść w spór z nacjonalistycznymi kliszami nie tylko na uniwersyteckim korytarzu, ale w biednej dzielnicy, w osiedlowym klubie, poza wielkimi miastami - w środowisku przegranych transformacji
Do tekstu..
Geje mogą uratować Polskę (11-06-2006)
Autor: Jan Puhl
Źrodło: onet.pl/Der Spiegel Zgłosił/a: budzik
Komórka Tomasza Bączkowskiego sygnalizuje otrzymanie wiadomości. "Mamy cię na oku, Sieg Heil" - można przeczytać na wyświetlaczu. Od kiedy ugrupowania neonazistowskie opublikowały jego numer w internecie, prezes warszawskiej Fundacji Równości codziennie odbiera wiele takich SMS-ów. Obecnie Bączkowski jest ulubionym obiektem nienawiści narodowo-katolickiej prawicy, ponieważ organizuje tegoroczną Paradę Równości.
Do tekstu..
Irańska rewolucja kulturalna (11-06-2006)
Autor: ?
Źrodło: Le Figaro Zgłosił/a: budzik
Studenci i intelektualiści w Teheranie czują się dziś bardzo osamotnieni. Bardziej niż w latach, gdy na czele ich państwa stał postępowy prezydent. Dziś władza należy niepodzielnie do konserwatystów, którzy rozpoczęli prawdziwe polowanie na wolnomyślicieli.
Do tekstu..
Wychowanie patriotyczne-szkoła ksenofobii (11-06-2006)
Autor: Piotr Pacewicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Nigdzie na świecie nie ma takiego przedmiotu, jaki chciałby wprowadzić minister Roman Giertych. I dobrze, że nie ma
Do tekstu..
Niewybredne żarty o Polakach w niemieckiej TV (10-06-2006)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Cymer
W programie satyrycznym "Nachgetreten", wyemitowanym w piątek wieczorem, po meczu Polska - Ekwador przez telewizję publiczną ZDF, Polacy byli przedmiotem niewybrednych żartów utrwalających negatywne stereotypy istniejące w niemieckim społeczeństwie.
Do tekstu..
List solidarności z Orianą Fallaci (08-06-2006)
Źrodło: Europa Przyszłości Zgłosił/a: MA
Sędzia Armando Grasso z Bergamo przyjął pozew przewodniczącego Związku Muzułmańskiego we Włoszech przeciwko Orianie Fallaci. W czerwcu br. dziennikarce i publicystce zostanie wytoczony proces o obrazę islamu w związku z treściami zawartymi w jej książce „Siła rozumu”. Decyzja sędziego z Bergamo niepokoi nas jako praktyka zmierzająca do ograniczenia wolności słowa w obszarze europejskiej demokracji, której największą zdobyczą pozostają prawa człowieka.
Do tekstu..
Winny jest prezydent (08-06-2006)
Źrodło: Suddeutsche Zeitung Zgłosił/a: MA
Można by uznać, że Polacy wymyślili sobie język, który jest dla nich trochę zbyt skomplikowany, ale chyba nie w tym rzecz. Winny jest prezydent, pisze gazeta.. Mamrocze. Mówi przez zęby. Nie otwiera dostatecznie szeroko ust. Nawet papież Benedykt, gdy był niedawno w Polsce, mówił wyraźniej po polsku niż Kaczyński.
Do tekstu..
Dlaczego Niemcy i Austriacy opuszczają Kościół (08-06-2006)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Episkopaty niemiecki i austriacki spierają się z Watykanem o to, jak traktować wiernych, którzy wystąpili z Kościoła - twierdzi część mediów. Episkopaty uważają, że o konflikcie nie ma mowy
Do tekstu..
Gdy mamy są dwie (07-06-2006)
Autor: Anne Chemin
Źrodło: Le monde/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
We Francji, gdzie akceptuje się związki homoseksualne, często zdarza się, że partnerzy tej samej płci wspólnie wychowują dzieci. I choć de facto są rodzicami, w obliczu prawa tylko jednej osobie przysługują prawa rodzicielskie. Dwie Francuzki postanowiły to zmienić. Nie dla własnych ambicji, lecz dla dobra swojego synka.
Do tekstu..
Ciemne strony krakowskiej kurii (07-06-2006)
Autor: Tomasz Sakowicz
Źrodło: Gazeta Polska Zgłosił/a: jarekland
Kuria zamknęła usta ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu ale dziennikarze nie dali sobie ich zamknąć.
Do tekstu..
Kościół, lustracja, Polska (06-06-2006)
Autor: Andrzej Celiński
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
Kościół, który milczał, kiedy rozszalało się piekło lustracji, albo wprost lustrację popierał, teraz przetarł oczy. Za późno!
Do tekstu..
Swastyki w synagodze (06-06-2006)
Autor: Thorsten Schmitz
Źrodło: onet/Süddeutsche Zeitung Zgłosił/a: budzik
Władze izraelskie z rosnącym niepokojem obserwują nowe zjawisko: pochodzący z Rosji nieżydowscy imigranci sieją nienawiść do ortodoksyjnych Izraelczyków.
Do tekstu..
Obrońca hedonizmu (06-06-2006)
Autor: Lluís Amiguet/Hugh Hefner
Źrodło: onet.pl/La Vanguardia Zgłosił/a: budzik
Człowiek został stworzony do przyjemności - przekonuje Hugh Hefner, 80-letni założyciel "Playboya". I ma na myśli nie tylko seks. Podróż albo ulubione cygaro mogą również poprawić jakość naszego życia. A prawdziwy smak nada mu romantyzm.
Do tekstu..
Autoportret Jezusa (04-06-2006)
Autor: Adam Stein
Źrodło: Ozon/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Autor opisuje odnalezienie Chusty z odbiciem Chrystusa. Czy jest autentyczna?
Do tekstu..
Unia w oczach młodych Polaków (03-06-2006)
Autor: Artykuł redakcyjny
Źrodło: Le Monde/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Na przekór nacjonalistycznym władzom większość młodzieży w Polsce cieszy się z przynależności kraju do UE. A proeuropejsko nastawieni Polacy liczą nawet, że Bruksela zdoła uchronić ich przed nieracjonalnymi decyzjami rodzimych polityków.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365