Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.610.359 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Narkotyk na receptę (19-06-2006)
Autor: Jeremy Laurance
Źrodło: onet.pl/The Independent Zgłosił/a: budzik
Liberalizacja przepisów antynarkotykowych spowodowała tam ogromny spadek liczby nowych narkomanów. Śladem Szwajcarów musi teraz pójść Wielka Brytania, w której liczba śmiertelnych ofiar narkotyków jest najwyższa w Europie.
Do tekstu..
Arytmetyka Al Kaidy (19-06-2006)
Autor: Gerald Traufetter
Źrodło: onet.pl/Der Spiegel Zgłosił/a: budzik
Gordon Woo, brytyjski matematyk, specjalista ds. procesów stochastycznych zajmuje się obliczaniem prawdopodobieństwa dokonania zamachów terrorystycznych. Na szczęście w przypadku Piłkarskich Mistrzostw Świata jest ono znikome.
Do tekstu..
Zdrajcy płacą gardłem (19-06-2006)
Autor: Piotr Dmitrowicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Podczas insurekcji kościuszkowskiej warszawiacy nie czekali, aż elity osądzą rosyjskich agentów. Wieszali ich na szubienicach bez wyroków, w ramach "dzikiej lustracji" Ofiarami tej drastycznej formy rozliczenia grzechów przeszłości byli między innymi duchowni, w tym dwaj biskupi: inflancki Józef Kossakowski i wileński Ignacy Massalski. Opieszałość, a być może również niechęć do osądzenia zdrajców i agentów rosyjskich z czasów konfederacji targowickiej i Sejmu rozbiorowego doprowadziła do sytuacji, w której w życie wcielono obietnicę jednego z powstańców - że "ludowi nie
Do tekstu..
Chłopiec czy dziewczynka? (19-06-2006)
Autor: Manuel Diaz Prieto
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
W historii ludzkości stosowano najwymyślniejsze i najbardziej skomplikowane sposoby zapewniania sobie potomków określonej płci
Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy papieżami (17-06-2006)
Autor: ?
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: Agnieszka
Zawny arykuł o dyskordianiźmie.
Do tekstu..
Człowiek modelowy (16-06-2006)
Autor: Tomasz Borejza
Źrodło: lewica.pl/Trybuna Zgłosił/a: budzik
Człowiek ekonomiczny jest racjonalny, a jego racjonalność jest egoistyczna. W oparciu o taką wizję buduje się ekonomiczne teorie, prowadzi politykę gospodarczą i społeczną, urządza się według niej systemy państwowe. W imię tego modelu nie odbudowano w Polsce spółdzielczości. Mimo to wydaje się, że taka wizja człowieka jest błędna.
Do tekstu..
Na prawo od prawicy (16-06-2006)
Autor: Adam Willma
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Rozmowa z MARCINEM KORNAKIEM, bydgoszczaninem, redaktorem naczelnym antyfaszystowskiego pisma "Nigdy Więcej".
Do tekstu..
Kulisy przejęcia PZU - tajny trop "Opus Dei" (16-06-2006)
Autor: Superwizjer TVN
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: budzik
Pieniądze nie mają upodobań politycznych. Ciągną do tego, kto akurat rządzi. Dowodem na to jest jedna z największych afer współczesnej Polski - prywatyzacja PZU. Przedstawiamy efekty wielomiesięcznego śledztwa dziennikarzy "Superwizjera" TVN.
Do tekstu..
Polak mały - władza nam nie ufa (14-06-2006)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
W zakusach na zniesienie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast kryje się nieufność wobec obywateli. Ta nieufność to znak firmowy naszego państwa.
Do tekstu..
Niepotrzebny spór (14-06-2006)
Autor: Jan Sidorowicz
Źrodło: Pro Memoria/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Czy rację mają Ci którzy twierdzą że KRK popierał Hitlera i serbskich Ustaszy?
Do tekstu..
Homofob polski (12-06-2006)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: budzik
Homofob pozostaje z homoseksualistą w niezwykle trudnym związku: pokusa przeplata się tu z nienawiścią, zazdrość z potępieniem.
Do tekstu..
To nie do wiary (12-06-2006)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Bistzack
Mirek stracił brata i wiarę. Nie dla niego religia w szkole, woli siedzieć na korytarzu. Partia Racja wyliczyła, że niewierzący, zanim dojdzie do matury, przesiedzi na korytarzu 840 lekcji. To prawie cały rok szkolny.
Do tekstu..
Ja, etatowy świr (12-06-2006)
Autor: Kuba Wojewódzki/Przemysław Szubartowicz
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
"Bunt, który w Polsce zaczyna tryskać, choćby w internecie, jest na poziomie studencko-inteligenckim. Z tego nie będzie rewolucji... Sukces PiS to wynik polskiej biedy i głupoty zarazem... Adam Małysz, Jerzy Dudek, B XVI, mundial - oto współczesne opium dla mas" - to tylko niektóre z odważnych myśli Kuby Wojewódzkiego. Z czego się śmieje, czego się boi, czy wyjedzie z Polski?
Do tekstu..
Jak kochają się Polacy (11-06-2006)
Autor: Źródło: Boutique
Źrodło: Onet Zgłosił/a: M.S.
Życie seksualne Polaków mieści się gdzieś po środku ogólnoświatowej stawki. Nie o rekordy tu idzie, ale na pewno będziemy mogli czerpać więcej satysfakcji z seksu, jeśli przestaniemy się go wstydzić. Warto zacząć chociażby od mówienia o nim.
Do tekstu..
My święte krowy fiskusa (11-06-2006)
Autor: Milena Rachid Chehab
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: MA
Twórcy tego przepisu wyszli z założenia, że artysta musi zainwestować więcej niż inni, by wypracować zysk. Zwykły śmiertelnik na etacie musi zainwestować jedynie w dojazd do firmy, bo całą resztę (na przykład przygotowanie stanowiska pracy) zapewnia mu pracodawca. W myśl prawa o podatku dochodowym obowiązującego od 1 stycznia 1992 r. koszty uzyskania przychodu (czyli właśnie dojazdu) dla etatowców są zryczałtowane i obecnie wynoszą miesięcznie nieco ponad 100 złotych. A artysta, żeby stworzyć dzieło, musi kupić farby, płótno i sztalugi, jeździć po świecie, zbierając dokumentację do powieści, k
Do tekstu..
Masoni czyli Więcej Światła (11-06-2006)
Autor: Ignacy Jóźwiak
Źrodło: Taraka Zgłosił/a: KR
O książce Andrzeja Nowickiego "Filozofia Masonerii u progu siódmego tysiąclecia". Głównym celem masonerii wyrażonym w Filozofii masonerii... jest doskonalenie świata. Stąd przywiązanie Autora do ostatniej z wymienionych tradycji, w myśl której najważniejsze nie są tajemnice, obrzędy i symbole, lecz "udział w budowie kultury w najszerszym znaczeniu tego słowa (...) krzewienie idei Wolności, Równości, Braterstwa, Sprawiedliwości Społecznej, Tolerancji i Demokracji, świeckości, Humanizmu, Racjonalizmu." Wszystko to ma stanowić o ludzkiej godności.
Do tekstu..
Jak walczyć z Giertychem (11-06-2006)
Autor: Sławomir Sierakowski, Adrian Zandberg
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: budzik
Ruch protestu przeciwko Giertychowi, jeśli chce być skuteczny, musi wykroczyć poza uczelnie, wejść w spór z nacjonalistycznymi kliszami nie tylko na uniwersyteckim korytarzu, ale w biednej dzielnicy, w osiedlowym klubie, poza wielkimi miastami - w środowisku przegranych transformacji
Do tekstu..
Geje mogą uratować Polskę (11-06-2006)
Autor: Jan Puhl
Źrodło: onet.pl/Der Spiegel Zgłosił/a: budzik
Komórka Tomasza Bączkowskiego sygnalizuje otrzymanie wiadomości. "Mamy cię na oku, Sieg Heil" - można przeczytać na wyświetlaczu. Od kiedy ugrupowania neonazistowskie opublikowały jego numer w internecie, prezes warszawskiej Fundacji Równości codziennie odbiera wiele takich SMS-ów. Obecnie Bączkowski jest ulubionym obiektem nienawiści narodowo-katolickiej prawicy, ponieważ organizuje tegoroczną Paradę Równości.
Do tekstu..
Irańska rewolucja kulturalna (11-06-2006)
Autor: ?
Źrodło: Le Figaro Zgłosił/a: budzik
Studenci i intelektualiści w Teheranie czują się dziś bardzo osamotnieni. Bardziej niż w latach, gdy na czele ich państwa stał postępowy prezydent. Dziś władza należy niepodzielnie do konserwatystów, którzy rozpoczęli prawdziwe polowanie na wolnomyślicieli.
Do tekstu..
Wychowanie patriotyczne-szkoła ksenofobii (11-06-2006)
Autor: Piotr Pacewicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Nigdzie na świecie nie ma takiego przedmiotu, jaki chciałby wprowadzić minister Roman Giertych. I dobrze, że nie ma
Do tekstu..
Niewybredne żarty o Polakach w niemieckiej TV (10-06-2006)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Cymer
W programie satyrycznym "Nachgetreten", wyemitowanym w piątek wieczorem, po meczu Polska - Ekwador przez telewizję publiczną ZDF, Polacy byli przedmiotem niewybrednych żartów utrwalających negatywne stereotypy istniejące w niemieckim społeczeństwie.
Do tekstu..
List solidarności z Orianą Fallaci (08-06-2006)
Źrodło: Europa Przyszłości Zgłosił/a: MA
Sędzia Armando Grasso z Bergamo przyjął pozew przewodniczącego Związku Muzułmańskiego we Włoszech przeciwko Orianie Fallaci. W czerwcu br. dziennikarce i publicystce zostanie wytoczony proces o obrazę islamu w związku z treściami zawartymi w jej książce „Siła rozumu”. Decyzja sędziego z Bergamo niepokoi nas jako praktyka zmierzająca do ograniczenia wolności słowa w obszarze europejskiej demokracji, której największą zdobyczą pozostają prawa człowieka.
Do tekstu..
Winny jest prezydent (08-06-2006)
Źrodło: Suddeutsche Zeitung Zgłosił/a: MA
Można by uznać, że Polacy wymyślili sobie język, który jest dla nich trochę zbyt skomplikowany, ale chyba nie w tym rzecz. Winny jest prezydent, pisze gazeta.. Mamrocze. Mówi przez zęby. Nie otwiera dostatecznie szeroko ust. Nawet papież Benedykt, gdy był niedawno w Polsce, mówił wyraźniej po polsku niż Kaczyński.
Do tekstu..
Dlaczego Niemcy i Austriacy opuszczają Kościół (08-06-2006)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Episkopaty niemiecki i austriacki spierają się z Watykanem o to, jak traktować wiernych, którzy wystąpili z Kościoła - twierdzi część mediów. Episkopaty uważają, że o konflikcie nie ma mowy
Do tekstu..
Gdy mamy są dwie (07-06-2006)
Autor: Anne Chemin
Źrodło: Le monde/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
We Francji, gdzie akceptuje się związki homoseksualne, często zdarza się, że partnerzy tej samej płci wspólnie wychowują dzieci. I choć de facto są rodzicami, w obliczu prawa tylko jednej osobie przysługują prawa rodzicielskie. Dwie Francuzki postanowiły to zmienić. Nie dla własnych ambicji, lecz dla dobra swojego synka.
Do tekstu..
Ciemne strony krakowskiej kurii (07-06-2006)
Autor: Tomasz Sakowicz
Źrodło: Gazeta Polska Zgłosił/a: jarekland
Kuria zamknęła usta ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu ale dziennikarze nie dali sobie ich zamknąć.
Do tekstu..
Kościół, lustracja, Polska (06-06-2006)
Autor: Andrzej Celiński
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
Kościół, który milczał, kiedy rozszalało się piekło lustracji, albo wprost lustrację popierał, teraz przetarł oczy. Za późno!
Do tekstu..
Swastyki w synagodze (06-06-2006)
Autor: Thorsten Schmitz
Źrodło: onet/Süddeutsche Zeitung Zgłosił/a: budzik
Władze izraelskie z rosnącym niepokojem obserwują nowe zjawisko: pochodzący z Rosji nieżydowscy imigranci sieją nienawiść do ortodoksyjnych Izraelczyków.
Do tekstu..
Obrońca hedonizmu (06-06-2006)
Autor: Lluís Amiguet/Hugh Hefner
Źrodło: onet.pl/La Vanguardia Zgłosił/a: budzik
Człowiek został stworzony do przyjemności - przekonuje Hugh Hefner, 80-letni założyciel "Playboya". I ma na myśli nie tylko seks. Podróż albo ulubione cygaro mogą również poprawić jakość naszego życia. A prawdziwy smak nada mu romantyzm.
Do tekstu..
Autoportret Jezusa (04-06-2006)
Autor: Adam Stein
Źrodło: Ozon/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Autor opisuje odnalezienie Chusty z odbiciem Chrystusa. Czy jest autentyczna?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365