Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.740.123 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Leon Knabit i jego "autorytet" - czyli dlaczego niewierzący to podludz (05-12-2010)
Autor: Attonn
Źrodło: http://ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Benedyktyn Leon Knabit - człowiek, któremu przyczepia się wizerunek mądrego, wesołego mnicha, szanującego wszystkich ludzi. Kim jest naprawdę? Czy katolicki duchowny może kochać wszystkich ludzi albo przynajmniej szanować ich? Oczywiście, że nie. Tak i jest z Leonem Knabitem. Śledząc jego blog, można się wiele dowiedzieć o tym, jaka postawa do ludzi go cechuje.
Do tekstu..
The Catholic Abortion Paradox (04-12-2010)
Autor: Alissa J. Rubin
Źrodło: www.beliefnet.com Zgłosił/a: ramichael
Why are Catholic women in the U.S. more likely to have an abortion than their Protestant counterparts?
Do tekstu..
Mózg rozbrojony (04-12-2010)
Autor: Urszula Dąbrowska
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Liczy się ilość, nie jakość. Tak to przynajmniej wygląda w przypadku ludzkiego mózgu
Do tekstu..
RNAi i Ebola (04-12-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Interferencja RNA (RNAi) u roślin czy nicieni jest wykorzystywana jako mechanizm chroniący przed wirusami. Podczas infekcji dwuniciowe RNA wirusa aktywuje RNAi - zostaje pocięte przez białko Dicer na krótkie kawałki (siRNA), które następnie łączą się z komplementarnym wirusowym mRNA, co stanowi sygnał do jego degradacji przez białka komórki."
Do tekstu..
Wielka wojna Wakefielda, czyli szczepionki MMR nie powodują autyzmu (04-12-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ostatnich kilku lat w niektórych krajach niespodziewanie wzrosła liczba zachorowań na odrę i świnkę. Wśród państw, które borykają się z tym problemem, są Wielka Brytania i Irlandia. Odnotowano tam kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań i kilka zgonów. Ale przecież dostępne są szczepionki przeciw tym chorobom, w tym MMR, potrójna szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Jednym z czynników, który mógł wpłynąć na powrót tych chorób są bzdurne opowieści o straszliwych powikłaniach szczepionki MMR."
Do tekstu..
Balon NASA pękł, czyli dwa słowa o „nowym” życiu (04-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Żeby nie było, że się czepiam i krytykuję: uważam, że to jest bardzo ładna praca. Uważam, że jest to odkrycie bardzo ważne. I interesujące. Po prostu jestem przeciwnikiem okrzykiwania tego "nową formą życia". Bo po prostu nową formą życia to jeszcze nie jest. I tyle. Pomijając jednak ten medialny szum, wczorajsza publikacja otwiera nieco szerzej pole do dywagacji na temat możliwych form życia pozaziemskiego."
Do tekstu..
Życie na arszeniku (04-12-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Dalsze badania potwierdziły, że arsen zamiast fosforu znajduje się w proteinach bakterii, w jej lipidach, kwasach nukleinowych oraz metabolicznych frakcjach. Ta bakteria, która należy do grupy protobakterii Halomonadaceae i którą oznaczono symbolem GFAJ-1 okazała się zupełnie nową formą życia na Ziemi, życia, w budowie którego zamiast fosforu wykorzystany jest arsen."
Do tekstu..
Morderczy olej, czyli jak wykorzystać starą tragedię w nowej formie (04-12-2010)
Autor: ekolog
Źrodło: Remote sensing i ekologia Zgłosił/a: liliac
"Tym sposobem trafiłem na jedną z ciekawszych historii, w której splatają się pseudonauka, oszustwo i rzetelność w prowadzeniu badań."
Do tekstu..
WATCH DOCS (03-12-2010)
Autor: Szadi Sadr, TOK fm
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Maximus Decimus Meridius
Niezwykle poruszający film dokumentalny pt. "W całunie" o irańskiej prawniczce, która stara się pomóc skazanym na ukamienowanie kobietom. W Iranie kara ta jest powszechnie stosowana, często grozi nawet bez dowodu winy.
Do tekstu..
Węzeł kurdyjski (03-12-2010)
Autor: Piotr Zalewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wrześniowe referendum konstytucyjne w Turcji tchnęło nowe życie w reformy mające poprawić sytuację 12-15 mln tureckich Kurdów. Ale wciąż zbyt wielu z nich nie wierzy rządowi w Ankarze i popiera walkę zbrojną o niepodległość."
Do tekstu..
Wielkie Twierdzenie Fermata (03-12-2010)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Wprawdzie wiadomo już, że Wielkie Twierdzenie Fermata jest prawdziwe, wciąż jednak na jedno pytanie nie udało się udzielić odpowiedzi. Zarówno Prof. Wiles jak i wszyscy inni matematycy, posiadający wiedzę pozwalającą im wypowiadać się na ten temat, są zgodni. Teorie naukowe niezbędne do przeprowadzenia w/w dowodu w większości zostały poznane i opracowane dopiero w XXw. Z całą pewnością nie może to więc być ten sam "niezwykły dowód", o którym pisał Fermat. Musi istnieć inne, bardziej fundamentalne rozwiązanie. Cóż, może ktoś je kiedyś odnajdzie..."
Do tekstu..
Aborcja i tolerancja (03-12-2010)
Autor: Wanda Nowicka
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: ramichael
Przeciwnicy aborcji, mimo iż często odwołują się do wartości religijnych, w praktyce stosują się do nich w sposób niesłychanie wybiórczy
Do tekstu..
Twarze Kościoła (03-12-2010)
Autor: Antoni Kopff
Źrodło: Antoni Kopff Blog Zgłosił/a: waldeck77
Polacy już tylko w połowie są katolikami - od pasa w górę. Dolna połowa, na którą też usiłuje mieć wpływ hierarchia, staje się coraz bardziej niezależna. Spokojnie - nadchodzi czas na głowę i serce.
Do tekstu..
Były szef ABW ślubuje wierność moherowemu beretowi! (02-12-2010)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Bogdan Święczkowski był za czasów Jarosława Kaczyńskiego szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Plotka głosiła, że też kolegą Zbigniewa Ziobry i dlatego dostał tę akurat pracę.[..] Jak informuje Tok FM, na pierwszym posiedzeniu sejmiku Święczkowski pojawił się z miniaturowym moherowym beretem wpiętym w klapę. I z taką deklaracją: "To jest moherowy beret. Namawiam wszystkim państwa do noszenia tych moherowych beretów, ja będę go zawsze nosił na każdym posiedzeniu. I serdecznie dziękuję ojcu dyrektorowi i wszystkim mediom katolickim za wspieranie mojej kandydatury i dziękuję osobom, które na mnie głosowały."
Do tekstu..
Historia potem się toczy (02-12-2010)
Autor: Karolina Sawicka
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Nadchodzi czas wielkiego pocenia się. I to w dodatku - pocenia bez sensu. Bo sam pot to wynalazek genialny i cudownie skuteczny, który uczynił z nas ludzi. Tyle że wywędrowawszy z gorących afrykańskich sawann, zaczęliśmy pakować swoje ciała w liczne podkoszulki, bluzki i kurtki, a potem masowo upychać w rozmaitych środkach komunikacji. Efekt - pocenie z cudownej broni zamieniło się w smrodliwy koszmar porannych dojazdów do pracy. No, ale po kolei."
Do tekstu..
Po co, u diabła, ta kultura (02-12-2010)
Autor: Marek Beylin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kultura ma tworzyć miłą atmosferę, by dało się odpocząć od trudnej rzeczywistości. Powinna też nadawać prestiż tym, którzy degustują jej dzieła, czyli pełnić funkcje dworskie. Tak rozumują politycy, tak myśli znaczna część coraz bogatszej polskiej klasy średniej. Ale to postawa zabójcza i dla kultury, i dla społeczeństwa. Bo dziś głównie kultura chroni nas przed zalewem iluzji z różnych sfer życia, także z polityki. Daje nam sposoby, byśmy nie dali się zwariować."
Do tekstu..
Świątynne wzgórze i gliniane zabawki – najnowsze polskie odkrycia w syryjs (02-12-2010)
Autor: Agnieszka Szymczak
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Podróżny przybywający pięć tysięcy lat temu do Tell Arbid widział przed sobą pokaźne wzgórze, a na jego tle kilkumetrowej wysokości terasę ze wznoszącą się na niej świątynią. Prowadziła do niej rampa, z której można było skierować się również do mniejszej świątyni obok głównego sanktuarium. Pozostałości tych budowli odkryli tej jesieni archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW podczas bardzo udanego, 15 już sezonu wykopalisk."
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – wino na długowieczność (02-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Mowa oczywiście o resweratrolu - bohaterze pieśni, baśni i suplementów dietowych. Zanim jednak rzucicie się do sklepów kupować te ostatnie, proszę rzucić okiem na tę notkę..."
Do tekstu..
Kandydoza (II) (01-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Konkluzja jest taka - zdrowym człowiekiem będąc warto przyjąć do wiadomości, że grzyby są i istnieją w ludzkim organizmie, w okrężnicy, i to jest w porządku w przeogromnej większości przypadków. I zasadniczo można im tylko skoczyć, nic więcej. Oraz cieszyć się, że nie ma się tych wszystkich potwornych i ciężkich chorób, które predysponują do układowego zakażenia drożdżakowego. A jeśli znudzony człowiek nie ma się czym bawić, to powinien kupić sobie klocki Lego. A nie wymyślać dramatyczne scenariusze pod tytułem: boli mnie główka, paluszek i brzuszek, wyrwać sobie kandidę z jelita muszę. Bo tymi dramatycznymi scenariuszami może grzyby jedynie rozśmieszyć."
Do tekstu..
Konstytucja o tumultach (01-12-2010)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Przełomowa w dziejach polskiej tolerancji i nietolerancji stała się pewna noc 1606 r., przepełniona namiętnymi rozmowami króla Zygmunta III Wazy, kaznodziei Piotra Skargi i spowiednika Fryderyka Bartscha. Jej następstwem było odrzucenie prawa zakazującego tumultów religijnych, czyli dokuczania innowiercom."
Do tekstu..
Kobiet jeszcze za mało (01-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Pierwsze wyniki dotyczące liczby kobiet w wyborach samorządowych są dość optymistyczne. Udział kobiet, zarówno na listach wyborczych, jak i wśród władz samorządowych wzrósł o kilka punktów procentowych w porównaniu z wyborami wcześniejszymi. Jednak bez trwałych mechanizmów wspierających, bez "ustawy parytetowej" sukces ten może być nietrwały.
Do tekstu..
Newsy z Polski K¹ (01-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Wybory samorządowe utwierdziły co prawda podział na Polskę A i B, ale na szczęście mamy trwałą, skonsolidowaną i nader atrakcyjną - by nie powiedzieć egzotyczną - Polskę K.
Do tekstu..
Orliki lecą w kosmos (30-11-2010)
Autor: Maciej Czarnecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
"Uczniowie na fizyce zmierzą jasność gwiazd i poszukają własnych planetoid. 14 przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych powstaje w Kujawsko-Pomorskiem"
Do tekstu..
Tropiciele iluzji (30-11-2010)
Autor: Katrzyna Święcicka
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Koraszewski
Walka z medycyną alternatywną zakrawa na walkę z wiatrakami, jednak niektórzy lekarze nie składają broni.
Do tekstu..
Nowotwory i fuzje (30-11-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Translokacje chromosomalne to przesunięcie fragmentu chromosomu w inne miejsce na innym lub tym samym chromosomie. Takie sklejenie dwóch normalnie oddalonych od siebie fragmentów może spowodować sklejenie dwóch genów w jeden. Transloklacje, także te dające fuzje genów, często spotyka się w nowotworach."
Do tekstu..
Czy wegetarianie mogą jeść ślimaki? (30-11-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Ślimak Elysia chlorotica to morskie stworzenie o pięknym zielonym kolorze. Kolor zawdzięcza pożeraniu glonów z gatunku Vaucheria litorea, których chloroplasty zatrzymuje we wnętrzu swoich komórek."
Do tekstu..
Seks według Watykanu (30-11-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Koraszewski
Tadeusz Bartoś na łamach Newsweeka barwnie komentuje papieskie uwagi o prezerwatywach.
Do tekstu..
Bitwa pod Sekigaharą (29-11-2010)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Od wielkiej bitwy pod Sekigaharą, stoczonej 21 października 1600 r., rozpoczęła się w Japonii, trwająca ponad dwieście pięćdziesiąt lat epoka szogunów z rodu Tokugawa."
Do tekstu..
Liczby, które każdy biolog (nie tylko molekularny) powinien znać (29-11-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Czy zdarzyło się Wam być na przyjęciu, na którym ktoś z łatwością szafuje liczbami dotyczącymi na przykład wielkości komórek, ilości genów w różnych organizmach, czasami cykli komórkowych i tym podobnymi, niemal bez wysiłku sięgając po coraz to nowe porównania? Nie?"
Do tekstu..
Żywe kultury bakterii (29-11-2010)
Autor: sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem- blog Zgłosił/a: liliac
"Reklama dźwignią handlu. Reklama stanowi również źródło wiedzy o świecie, a wiedza ta, nieustannie i wciąż na nowo powtarzana w każdym paśmie reklamowym staje się dogmatem. Tak też dogmatem stała się obecność "żywych kultur bakterii" w jogurcie. Niegdyś tak często i tak usilnie powtarzano tę informację w każdej reklamie jogurtu, że obecnie nikt już nawet nie pyta, czy dany jogurt zawiera żywe kultury bakterii. Stało się oczywiste, że jeśli jogurt, to tylko z żywymi kulturami. Nikt również, ani wtedy, ani teraz nie starał się dowiedzieć, co to za bakterie, czemu mieszkają w naszych jogurtach i czy na pewno są kulturalne."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365