Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.166.977 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Religijność młodego pokolenia (13-11-2006)
Autor: Ks. Krzysztof Pawlina
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Mówiąc o religijności młodzieży, opieram moje refleksje na badaniach przeprowadzonych w latach 1988-1998 i 2005. Z badań wynika, że lata osiemdziesiąte to lata wzrostu religijności młodzieży zarówno co do praktyk, jak i moralności. Spadek religijności na obu poziomach nastąpił w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Nie widać rozkwitu kultów orientalnych. Te ruchy wtargnęły do Polski w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. W latach osiemdziesiątych zaczęły się u nas mocno rozwijać. Zdawało się, że się rozprzestrzenią i staną alternatywą dla szukających duchowości. Koniec lat dziewięćdziesi
Do tekstu..
Jak marnowała się szansa czyli patriotycznie na 11 listopada (13-11-2006)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Co się u nas dzieje? Mamy najlepszą koniunkturę od 400 lat i jednocześnie konsekwentnie marnujemy tę koniunkturę. Koniunktury kończą się i nie wracają, a za skutki własnych błędów płaci się zawsze, chociaż niekoniecznie w tym samym pokoleniu.
Do tekstu..
Prawo przeciw kobietom (13-11-2006)
Autor: Graff, Bratkowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: as
Kobiety mają rodzić i wychowywać dzieci z chorobami genetycznymi - poseł Kotlinowski zniesie to po męsku. Kobiety mają rodzić, gdy zagraża to ich życiu i zdrowiu - cóż, nie będzie to łatwe, ale poseł Wierzejski wytrzyma i to.
Do tekstu..
Budda niedotykalnych (12-11-2006)
Autor: The Guardian
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Mamut,
Masowa ceremonia zmieniania wiary przez dalitów odbywa się w rocznicę jednego z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w religijnych dziejach Indii. Sześćdziesiąt lat temu Bhimrao Ramji Ambedkar, pierwszy niedotykalny, który zajął w Indiach wysokie stanowisko, autor indyjskiej konstytucji, wyrzekł się hinduizmu jako wyznania hołdującego kastowości i wraz z ponad 100 tysiącami zwolenników przeszedł na buddyzm.
Do tekstu..
Zatruty owoc wolności (12-11-2006)
Autor: Leszek Śliwa
Źrodło: Onet/GN Zgłosił/a: Pandorra
Młodociani bandyci w szkołach to efekt chorej ideologii pokolenia '68 Kilkanaście lat temu gazety opisywały bezstresowo wychowywane dzieci - niegrzeczne, rozwydrzone bachory. Teraz pierwsze pokolenie "bezstresowych" dorosło i "rządzi" szkołami.
Do tekstu..
Czy religijność Polaków jest autentyczna? (12-11-2006)
Autor: Paweł Mazur
Źrodło: wiadomości24.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nie od dziś wiadomo, że Polskę uznaje się za ostoję Kościoła rzymskokatolickiego, choć w ostatnich latach przegrywamy na rzecz Brazylii. Obraz nie jest jednak tak "różowy", jak go Kościół maluje.
Do tekstu..
Nikaragua wzorem dla Polski w sprawie aborcji? (12-11-2006)
Autor: Piotr Gaber
Źrodło: wiadomości24.pl Zgłosił/a: waldmarc
W ubiegłym tygodniu Nikaragua wprowadziła całkowity prawny zakaz aborcji, bez względu na zagrożenie zdrowia czy życia kobiety. Czy Polska będzie chciała dorównać tej bananowej republice?
Do tekstu..
Perwersyjne uzdrawianie (12-11-2006)
Autor: Werner Barents
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Sześćdziesiąt lat temu odbył się w Norymberdze proces skierowany przeciw zbrodniarzom wojennym, którzy w imię medycyny mordowali i torturowali ludzi. Świat po raz pierwszy dowiedział się o skali eksperymentów medycznych przeprowadzanych w III Rzeszy.
Do tekstu..
Niechciane Jastrzębie (12-11-2006)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Polskie siły zbrojne przejęły właśnie z wielką pompą pierwsze amerykańskie samoloty F-16 Fighting Falcon. ''To wielki skok technologiczny'' - zachwycają się jedni, podczas gdy inni zauważają, że w ostatnim półwieczu powstało wiele świetnych rodzimych konstrukcji lotniczych, które w tajemniczych okolicznościach zniknęły, a mogły przyczynić się do tego, by nowoczesnych maszyn nie trzeba było kupować za granicą.
Do tekstu..
Rok "rewolucji moralnej" w Warszawie (11-11-2006)
Autor: Arielle Thedrel
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Z powodu Kaczyńskich nikomu w Warszawie nie jest już do śmiechu Poczynania polskiego rządu mogłyby wywoływać uśmiech, gdyby nie to, że Polakom nie jest już do śmiechu. Dziś nawet elektorat PiS-u z trwogą patrzy w przyszłość i myśli o zmianie opcji politycznej.
Do tekstu..
Nad świętym, brudnym Jordanem (11-11-2006)
Autor: Donald Macintyre
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Biblijna święta rzeka szybko staje się obszarem katastrofy ekologicznej. Odpowiedzialne za to są Izrael, Syria, Jordania, a nawet Autonomia Palestyńska.
Do tekstu..
Jak sądzisz, kim jesteś? (11-11-2006)
Autor: Andrew Graham-Dixon
Źrodło: Onet/The Daily Telegraph Zgłosił/a: Pandorra
Wszyscy jesteśmy ze sobą spokrewnieni. Szacunki wskazują, że ktoś żyjący około 6000 lat temu jest bezpośrednim przodkiem wszystkich żyjących dziś na świecie ludzi.
Do tekstu..
Proceder Rzecznika Praw (10-11-2006)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: MA
Określając prowokację dziennikarską jako „podstępne nakłanianie do działania” Rzecznik stworzył sztuczny byt, który łatwo mu atakować, o czym świadczy już samo użycie niosącego negatywne skojarzenia słowa „proceder”. Zgoda, że przez podstępne działania dziennikarz nie powinien kreować rzeczywistości, bo jego zadaniem jest jej opis, a nie tworzenie, ale prowokacje dziennikarskie wcale do tego się nie ograniczają.
Do tekstu..
Moda na dyscyplinę (10-11-2006)
Autor: Jacek Dziedzina, Przemysław Kucharczak
Źrodło: Onet/ GN Zgłosił/a: Pandorra
Polacy wyobrażali sobie dotąd, że w całym cywilizowanym świecie panuje moda na bezstresowe szkolne wychowanie. Więc nasza szkoła też staczała się w tym kierunku. Tymczasem to był mit: szkoły w wielu państwach stawiają właśnie na... dyscyplinę.
Do tekstu..
Wybierz sobie płeć (10-11-2006)
Autor: Damien Cave
Źrodło: Onet/The New York Times Zgłosił/a: Pandorra
Miasto Nowy Jork planuje zezwolić swoim obywatelom na wnoszenie zmian dotyczących płci do swoich aktów urodzenia, nawet jeśli nie poddali się oni operacji zmiany płci. Wystarczy indywidualne postrzeganie siebie jako mężczyzny lub kobiety.
Do tekstu..
Eutanazja dla dzieci (10-11-2006)
Autor: Fernando Mas
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Dlaczego można usunąć uszkodzony ludzki płód, a nie wolno skrócić cierpień noworodków, które nigdy nie będą sprawne i zdrowe? - zastanawiają się brytyjscy lekarze. I wcale nie oczekują, że w tej delikatnej kwestii dojdzie do szybkich rozstrzygnięć. O tym, jak trudny jest to temat, najlepiej wiedzą rodzice nieuleczalnie chorych dzieci.
Do tekstu..
Fizyka al dente (10-11-2006)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
O czym myślą normalni ludzie nad talerzem spaghetti? Czy dobrze ugotowane albo czy sos nie jest za słony. Ale nie fizycy. Oni w makaronie odkrywają fale uderzeniowe, sekrety katastrof i tajniki baseballu.
Do tekstu..
Czy Polacy wierzą w cuda? (09-11-2006)
Autor: Gabriel Maciejewski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Spora część Polaków deklarujących się jako katolicy nie odróżnia św. Katarzyny ze Sieny od jej imienniczki z Aleksandrii. Rozpoznajemy co prawda Trójcę Świętą na obrazach, ale już ze św. Anną niektórzy mieliby kłopot. Za to kiedy na jakimś drzewie albo szybie pojawi się tajemniczy zaciek lub cień, od razu miejsce to otacza się spontanicznym kultem. Popyt na "cudowność" dostępną na wyciągnięcie ręki jest spory.
Do tekstu..
Zostaję za bramą (09-11-2006)
Autor: Kuba Wandachowicz
Źrodło: wiadomości24.pl Zgłosił/a: waldmarc
Teraz kreacjonizm zawitał do nas. Wraz z narodowo-katolicką hordą odnowicieli moralnych. Nie wiem, czy tak już zawsze musi być, że odnowa moralna idzie w parze ze skrajnym dyletanctwem. Nauka wielokrotnie była atakowana przez rozmaite środowiska religijne, jednak takie sytuacje miały zazwyczaj miejsce w odległej historii, a nie w "oświeconym" europejskim państwie na początku XXI wieku.
Do tekstu..
Czeski żart z polskiego Ciemnogrodu (08-11-2006)
Autor: KARTINKI.cz
Źrodło: www.kartinki.cz Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
IV RP w CZ :-) Obraz Polska v zahraničí - KARTINKI.CZ
Do tekstu..
Szczęśliwsi bez Boga (08-11-2006)
Autor: Jörg Blech
Źrodło: Onet/Der Spiegel Zgłosił/a: Pandorra
W chrześcijańskim państwie, jakim są USA, ateiści tworzą osamotnioną mniejszość. Jej obrony podejmują się biolodzy-ewolucjoniści, którzy chcą wyperswadować ludziom wiarę. Ich teoria brzmi: religie są prawdziwym złem naszych czasów.
Do tekstu..
Recenzja: Fitna. Wojna w sercu islamu (08-11-2006)
Autor: Paweł Wysocki/Arabia.pl
Źrodło: Arabia.pl Zgłosił/a: Mamut.
Kepel stara się jednak udowodnić, że 11 września był kulminacyjnym momentem walki właśnie wewnątrz świata muzułmańskiego - walki bojowników dżihadu o umysły muzułmanów i obraz islamu w najbliższym czasie.
Do tekstu..
Al Aljazeera drwi z papieża (08-11-2006)
Źrodło: aljazeera.net Zgłosił/a: Roman
Satyra na Benedykta XVI
Do tekstu..
Czesi lubia żyć bez boga (07-11-2006)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Czesi są najbardziej ateistycznym narodem w Europie, a być może i na świecie. Jak się to odbija na ich życiu? Oni sami twierdzą, że wyłącznie pozytywnie. Podobno na wiarę w boga nie pozwala im ich poczucie humoru. To mogło by wyjaśniać poziom polskiej religijności.
Do tekstu..
Mobilizacja świeckich (06-11-2006)
Autor: Maria-Paz Lopez
Źrodło: Onet/La Vanguardia Zgłosił/a: Pandorra
Próby prawnej regulacji związków homoseksualnych powodują niemałe zamieszanie w Kościele Kiedyś liberalne holenderskie prawo o związkach homoseksualnych było wyjątkiem, dziś staje się normą. Watykan patrzy na to z wielkim niepokojem. I wzywa na pomoc tych, którzy mogą najskuteczniej bronić modelu tradycyjnej rodziny: świeckich.
Do tekstu..
Zawód podwyższonego ryzyka (04-11-2006)
Autor: Jean-Marc Philibert
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Ginekolodzy we Francji pracują pod narastającą presją: muszą liczyć się z możliwością napaści ze strony rozwścieczonych mężów i ojców swoich muzułmańskich pacjentek. Zwłaszcza jeśli wzbraniają się przed wydawaniem "certyfikatów dziewictwa" badanych kobiet.
Do tekstu..
Z pamiętnika kata (04-11-2006)
Autor: Ruben Amon
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Są we Francji ludzie, którzy o gilotynie myślą z łezką w oku. Jest wśród nich Fernand Meyssonnier, dziś kolekcjoner narzędzi tortur, niegdyś gorliwy uczestnik egzekucji.
Do tekstu..
Młodych psują pedolodzy (04-11-2006)
Autor: Krzysztof Zyzik
Źrodło: www.nto.pl Zgłosił/a: zet
O polskiej szkole i sposobach jej naprawy rozmawiamy z prof. dr. hab. Bogusławem Wolniewiczem, filozofem i badaczem religii.
Do tekstu..
Krótka rozmowa - Stanisław Obirek (04-11-2006)
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Źrodło: http://www.przekroj.pl Zgłosił/a: zet
Zamykanie ust księdzu Zaleskiemu nie umacnia autorytetu Kościoła, tylko go podmywa - Argumentuje były jezuita Stanisław Obirek.
Do tekstu..
Patriotyczna historia Polski (04-11-2006)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Wiedza i Życie/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Przy próbie tworzenia "patriotycznej historii" dla szkół wiele jest możliwe. Tym bardziej, że każde stronnictwo polityczne sięga na ogół do wypróbowanych wzorców i tez "depozytariuszy niezbitych prawd z przeszłości", którym należy wierzyć na słowo. Mimo wszystko mam nadzieję, że nikt nie ośmieli się napisać wersji dziejów dla szkolnej dziatwy, przepojonych spiskową podejrzliwością, w dawnym, rzekomo "patriotycznym" stylu. Niech przypomnienie niektórych z nich, nawet przejaskrawione, uzmysłowi pułapki i będzie przestrogą dla ewentualnych autorów szkolnej historii
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365