Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.138 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nie było wielkiego geniuszu bez przymieszki szaleństwa.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Trwają usilne starania, aby zapisać Jezusa do PiS (26-09-2012)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nigdy alians ołtarza z polityką nie był tak jaskrawy, jak w przypadku zbliżającego się marszu. Hipokryzję słusznie nazywa się hołdem składanym cnocie przez występek, tu jednak nikt już niczego się nie wstydzi, z niczym się nie kryguje, niczego nie stara się kamuflować - pisze w "Tygodniku Powszechnym" Marek Zając.
Do tekstu..
Społeczeństwa napędzane nierównościami (26-09-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: Stanford University Zgłosił/a: hafzel
Społeczeństwa klasowe, w których występuję nierówności, są znacznie bardziej dynamiczne, lepiej dostosowują się do zmian otoczenia i szybciej się rozprzestrzeniają niż społeczeństwa egalitarne.
Do tekstu..
Suwak, leśne dziadki i troska Ziobry (26-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ruch Palikota na swoim niedzielnym kongresie przegłosował wprowadzenie parytetów na listach wyborczych oraz "suwak". To znaczy, że działacze i działaczki Ruchu będą musieli znaleźć i wprowadzić na swoje listy tyle samo kobiet co mężczyzn i to w systemie naprzemiennym (kobieta, mężczyzna, kobieta).
Do tekstu..
Neuroscience: Idle minds (26-09-2012)
Autor: Kerri Smith
Źrodło: Nature Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Co robi nasz mózg, kiedy myślimy, że nic nie robi? Okazuje się, że sporo. To bardziej pracoholik niż leniuch.
Do tekstu..
Człowiek-motyl udawał księdza ze śmietaną na kolanach (25-09-2012)
Autor: Matylda Witkowska
Źrodło: Dziennik Łódzki Zgłosił/a: MA
Przy głównej ulicy w Łodzi, Człowiek-Motyl oddawał się dziś namiętnej lekturze książeczki do nabożeństwa, oferując łodzianom niezobowiązujące rytuały :) Skorzystała przynajmniej jedna pani. Dobrowolnie.
Do tekstu..
Tak wiele nienawiści wobec gejów w polskiej szkole (25-09-2012)
Autor: bartoszapple
Źrodło: tokfm.pl/blogi Zgłosił/a: ramichael
W ostatnim numerze "Uważam Rze" Łukasz Adamski ironizuje na temat zjawiska homofobii w polskiej szkole. W artykule wyśmiane zostają wszelkie inicjatywy dziennikarzy i mediów chcących nagłośnić problem przemocy motywowanej nienawiścią na tle orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. "W Programie III Polskiego Radia można było usłyszeć łzawy reportaż o tym, jak fatalnie w polskich szkołach czują się geje i lesbijki", "Okazało się jednak, że po pierwszym akcie dramatu (...) szybko przyszedł akt drugi, dotyczący nietolerancji wobec homoseksualizmu."- to tylko niektóre z cynicznych zdań zawartych w tekście prawicowego dziennikarza.
Do tekstu..
Abortions generate $95 million a year for Polish doctors as women use illegal pr (25-09-2012)
Źrodło: medicalxpress.com Zgłosił/a: ramichael
New analysis published by the UK journal Reproductive Health Matters shows that the criminalisation of abortion in Poland has led to the development of a vast illegal private sector with no controls on price, quality of care or accountability. Since abortion became illegal in the late 1980s the number of abortions carried out in hospitals has fallen by 99%. The private trade in abortions is, however, flourishing, with abortion providers advertising openly in newspapers. Read more at: http://medicalxpress.com/news/2011-05-abortions-million-year-doctors-women.html#jCp
Do tekstu..
Nowicka o aborcji: Musimy jak cierń przypominać, że jest problem do rozwiązania (25-09-2012)
Autor: jg, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Szwedki czy Czeszki. Mam nadzieję, że posłowie posłuchają racjonalnych argumentów - mówiła w TOK FM Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. Jutro Sejm zajmie się projektem ustawy autorstwa jej partii, liberalizującym ustawę antyaborcyjną. Posłowie będą też dyskutować nad konkurencyjnym projektem Solidarnej Polski, całkowicie zakazującym aborcji.
Do tekstu..
Śmierć filozofii (25-09-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues Zgłosił/a: liliac
"...zadzwonił telefon z wieścią jakże trafioną w czas i miejsce pobytu swego odbiorcy. Oto dowiedziałem się, że studenci medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego od tego roku nie będą już uczyć się filozofii. Po sześciuset latach. Cóż, nowe nastały bogi... Chyba sobie zasłużyliśmy na swój los, my filozofowie, czepiając się przez tyle stuleci kapłańskich sukienek. Tak sobie dumałem nazajutrz, spoglądając z ław monumentalnego teatru w Epidauros, przybytku boga medycyny Asklepiosa, na scenę u dołu."
Do tekstu..
Higgsa łańcuch skojarzeń (25-09-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Pod koniec lata 1964 roku prestiżowe fizyczne pismo, Physical Review Letters, opublikowało trzy prace opisujące, w jaki sposób cząstki elementarne nabywają masę. Dziać miało się to przez tzw. pole Higgsa, nazwane tak od imienia jednego z sześciu autorów figurujących na tych publikacjach, Brytyjczyka Petera Higgsa. Cząstka odpowiedzialna za przenoszenie oddziaływań z tym polem została adekwatnie nazwana cząstką Higgsa - zaś lata później przechrzczona przez Leona Ledermana na Boską Cząstkę. Cząstka Higgsa stała się w fizyce indywiduum niemal marketingowym, co powoduje, że łatwo zapominamy o pozostałych pięciu badaczach, których wkład w opracowanie tej teorii jest niemniejszy. A byli to Robert Brout, Francois Engleert, Gerald Guralnik, C.R. Hagen oraz Tom Kibble."
Do tekstu..
Niebiański smak glutaminianu sodu (25-09-2012)
Autor: Wojtek Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"...Wyjaśnię więc estetom, jak jako chemik spoglądam na miseczkę z kikkomanem, w której maczam kolejne kawałki sushi. Myślę wtedy, że my wszyscy jako ludzie, jesteśmy przypadkowym produktem ewolucji. Sposobem DNA na samoreplikację. W człowieku, tak jak w innych zwierzętach, DNA zaprogramowało na sztywno kilka potężnych instynktów, czasem przebijających nawet samozachowawczy. W tym konkretnym przypadku - instynktu poszukiwania żarcia zapewniającego optymalną przeżywalność na sawannie."
Do tekstu..
Antyszczepionkowe sekty (25-09-2012)
Autor: Krzysztof Simon, Ewa Gosiewska
Źrodło: termedia Zgłosił/a: liliac
Czy rodzic ma moralne prawo skazywać dziecko na śmierć?
Do tekstu..
Dalszy ciąg sprawy hołdu "kociaków":koniec tradycji,salezjanie ubolewa (24-09-2012)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
W salezjańskim gimnazjum w Lubinie uczniowie nie będą już przechodzić "kocenia". To koniec "zabawy" w klęczenie i zlizywanie bitej śmietanki (bądź pianki do golenia) z kolan dyrektora ks. Marcina Kozyry.
Do tekstu..
Są dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców (24-09-2012)
Autor: Marlena Bosacka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Do potężnej grupy dzieci bitych, poniżanych i wykorzystywanych seksualnie musimy dołączyć te, na których nikomu nie zależy, gdy na szali staje dobre imię księdza
Do tekstu..
Proboszcz kontra Ruch Kobiet (24-09-2012)
Autor: MMSzczecin
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Awantura w Aptece Katedralnej o środki antykoncepcyjne. Właściciel apteki wywiesił w czwartek naklejkę z napisem: "Informujemy, że Apteka Katedralna św. Jakuba w Szczecinie nie prowadzi sprzedaży preparatów wczesnoporonnych i antykoncepcji bezpośredniej". W odpowiedzi przedstawicielki Ruchu Kobiet dokleiły ma drzwiach naklejkę "Kobiet NIE obsługujemy".
Do tekstu..
Starożytne miasto i jego skarby przetrwały wojny i talibów. Chińczycy je wyburzą (24-09-2012)
Autor: gp
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W pełnym bezcennych zabytków Mes Aynak w Afganistanie trwa nerwowa ewakuacja archeologicznych znalezisk. Miasto, które przetrwało wojny i talibów, będzie w grudniu zrównane z ziemią przez chińskiego giganta przemysłowego, który zbuduje w tym miejscu kopalnię. Archeolodzy są zdruzgotani i ryzykują życie, wynosząc z miasta te zabytki, które mogą uratować. Reportaż o Mes Aynak publikuje CNN."
Do tekstu..
Zasada Petera – czyli o zarządzaniu w placówkach opieki zdrowotnej (24-09-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Zasada Petera mówi, że każdy dąży do osiągnięcia swojego stopnia niekompetencji. Niebacznie obiecałem Państwu w poprzednim wpisie, że zajmę się kwestią zarządzania w Centrum Zdrowia Dziecka i polskich szpitalach w ogóle."
Do tekstu..
Jesień zabrała głos (24-09-2012)
Autor: Dorota Szwarcman
Źrodło: Co w duszy gra Zgłosił/a: liliac
"Zaczęła się Warszawska Jesień, która w tym roku jest "Jesienią z głosem". Nie wszystkie utwory głos zawierają, ale i z tych, co nie zawierają, niektóre do mowy nawiązują."
Do tekstu..
Znany dziennikarz udawał duchownego geja i umawiał się z księżmi (24-09-2012)
Autor: mil
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Znany dziennikarz "Newsweeka" Cezary Łazarewicz na potrzeby swojego najnowszego artykułu o "homoksiężach" udawał w portalach dla homoseksualistów "duchownego szukającego bratniej duszy". Udało mu się nawiązać kontakty i spotkać z księżmi, którzy nie ukrywali, że są gejami: "Napisał, że jest wysoki, przystojny, dość młody. 'Lubię się całować i przytulać' - dodał. (...) Umówiliśmy się w restauracji przy ruchliwej ulicy, musiałem na niego zaczekać. Przysłał esemes, że trochę się spóźni, bo prowadzi właśnie mszę. Potem napisał, że na plebanii nie ma ani jednej prezerwatywy, więc w tej sprawie liczy na mnie" - opisuje Łazarewicz.
Do tekstu..
O katolickim wzorcu Polaka liżącego (24-09-2012)
Autor: Wojciech Krysztofiak
Źrodło: blogi.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Współczesną kondycję Kościoła Katolickiego w Polsce najdobitniej przedstawia symboliczny obrazek klęczących, szkolnych dzieci zlizujących z kolan księdza bitą śmietanę. Życie społeczne ma być wzorowane na "paradygmacie zlizywania bitej śmietany z dupy księży". Praktyki edukacyjne, realizowane zgodnie z zasadą "lizania dupy autorytetowi", bez wątpienia okaleczają uczniów. Nawyk lizania przeistacza się bowiem w traumę lizania, z której nie wyprowadzi nas żadna psychoterapia.
Do tekstu..
Do więzienia za obronę Hetero (24-09-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
''Niebezpiecznym eksperymentem'' straszy na okładce ''Gość Niedzielny''.Chodzi o projekt ustawy o związkach partnerskich, który ''narusza naturalny porządek rzeczy''. I może go tak bardzo naruszyć, że - jak przewiduje naczelny ''Gościa'' ks. Marek Gancarczyk - ''pewnego dnia obudzimy się w kompletnie zdegenerowanym społeczeństwie''.
Do tekstu..
Czy Ruch Palikota powinien istnieć? Riposta katolickich senatorów (24-09-2012)
Autor: mam
Źrodło: czestochowa.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Grupa senatorów chce przyjęcia uchwały w sprawie udziału świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej. To reakcja na antykatolickie wystąpienia Ruchu Palikota.
Do tekstu..
New UK studies trash ‘Christian nation’ claims (23-09-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
FAR from being the Christian nation that so many politicians insist it is, Britain is fast distancing itself from Christianity, according to two significant polls recently published. The National Secular Society points out that the two large-scale polls indicate that our country is not, by any stretch of the imagination, religious.
Do tekstu..
Global Index of Religion and Atheism (23-09-2012)
Autor: WIN-Gallup International
Źrodło: Red C Research Zgłosił/a: ARGutowski
Obszerny raport na temat religijności i ateizmu na świecie w 2012 r. Dokument zawiera mnóstwo danych statystycznych.
Do tekstu..
Koniec świata! (23-09-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Po Internecie i świecie krążą zdjęcia księdza-dyrektora-egzorcysty z bitą śmietaną na golutkim kolanku, scałowywaną przez dziewczynki. To się podobno nazywa "robić salezjana" albo "kremówka salezjańska". Gazety donoszą, że Jezus zapewne miał żonę (Marię-Magdalenę?) i potomstwo, a mniej dociekliwych teologicznie informują, że pewien ksiądz nie zadzwonił po karetkę, przez co zmarło przy porodzie jego dziecko. Na dobitkę lud dowiedział się, że oprócz papieża jest jeszcze jakiś "Cyryl" i że "katolicyzm" i "chrześcijaństwo" to nie jest jedno i to samo."
Do tekstu..
Monogamia i poligamia – przeciwstawne strategie rozrodcze (23-09-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: piękno neurobiologii Zgłosił/a: liliac
"W przypadku mężczyzn i ich biologicznego podejścia do reprodukcji - albo jedna partnerka, niedostępna innym, albo kilka, ale też tylko na własność. Haremem, podobnie jak żoną się nie dzieli. Według Desmonda Morrisa, brytyjskiego zoologa, jako że człowiek pochodzi od promiskuitycznych małp (naszym najbliższym kuzynem jest bonowo - szympans karłowaty), to te tendencje do uprawiania seksu z wieloma partnerami są dość silne. Ale później, jak twierdzi Morris - człowiek przeszedł okres życia podobnego do drapieżników. W czasie wspólnych wypraw łowieckich czy wojennych konieczna była lojalność i współpraca wszystkich samców. Jak to pogodzić z rywalizacją o samice? Odpowiedzią było nałożenie tabu na partnerkę innych kolegów-myśliwych."
Do tekstu..
Grzechy papieży (23-09-2012)
Autor: Mateusz Kudła
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Juliusz II, by zostać papieżem, przekupił biskupów biorących udział w konklawe. Stefan VII sprofanował zwłoki swojego poprzednika. Sykstus IV otworzył w Rzymie dom publiczny, z którego czerpał zyski. Paweł II lubił towarzystwo młodych mężczyzn, a Pius II pisywał erotyczne bestsellery."
Do tekstu..
Islam - religia nienawiści? (23-09-2012)
Autor: Jakub Lewandowski
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: Amai
Islamski terroryzm tłumaczy się na dwa sposoby: religią i ubóstwem. Pierwsze wytłumaczenie zakłada, że islam sam w sobie jest agresywny - w związku z czym przyczynami samobójczych zamachów miałaby być kultura dżihadu i obiecane po śmierci dziewice. Drugie wytłumaczenie mówi o tym, że to frustracja wywołana biedą przeistacza się w żarliwą nienawiść. Obie teorie mają swoje słabości - pierwszej można zarzucić to, że większość muzułmanów nie jest terrorystami. Drugiej - że ci którzy terrorystami są, nie powołują się na racje klasowe, narodowe, rasowe czy jakiekolwiek inne - ale za każdym razem wzywają imię Allaha.
Do tekstu..
Nowa polska obelga. "Feministka zastąpiła Żyda, pedała i komunistę" (23-09-2012)
Autor: Anna Wittenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Feministka" pojawia się w debacie zawsze wtedy, kiedy trzeba kogoś delikatnie poszturchać, obrazić, skojarzyć z lewicowymi poglądami, oskarżyć o działania przeciwko dobru Polek. - Zastąpiła Żyda, pedała i komunistę - uważa Sylwia Chutnik.
Do tekstu..
Historia jest zawsze usłużna (23-09-2012)
Autor: Aleksander Krawczuk, Leszek Konarski
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: liliac
"...w tych głodówkach chodziło o czasy nam współczesne, a dokładnie o nauczanie "naszej historii", mówiącej o osiągnięciach solidarnościowej opozycji w walce o demokrację i w obaleniu komunizmu. Jest rzeczą zrozumiałą, że każdy człowiek pragnie, aby o nim uczono w szkołach, ale nauczanie o "naszych bohaterach", i to bez perspektywy czasowej, nie jest historią. Nauczanie historii polega na tym, że daje się pewną panoramę dziejów ludzkości i umieszcza się swoje czasy w ciągu wydarzeń. Skoro jest to głównie o nas, o naszych osiągnięciach, o naszym bohaterstwie, nie jest to historia, ale zwykła propaganda lub publicystyka."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365