Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.782 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dzięki Bogu, siedzę u stóp Darwina i Huxleya.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nieziemskie pochodzenie -Życie powstało nie na Ziemi, lecz na Marsie (21-09-2013)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nie jest wcale wykluczone, że wszyscy - grzyby, rośliny, drobnoustroje, zwierzęta i ludzie - jesteśmy obcy. Najnowsze badania wspierają pogląd, że nasze życie mogło narodzić się nie na Ziemi, lecz na Marsie. Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/nauka/natura/1555835,1,zycie-powstalo-nie-na-ziemi-lecz-na-marsie.read#ixzz2fXQbmkBo
Do tekstu..
Why women have a right to sex-selective abortion (21-09-2013)
Autor: Sarah Ditum
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
""...it doesn't matter whether what's growing inside you is liable to end up as a man or a woman. What matters is whether the person it's growing inside - the person who is going to have to deliver the resulting baby, at not inconsiderable personal peril - actually wants to be pregnant and give birth to this child. In a world where it's possible to end a pregnancy safely and legally, it seems like rank brutality to force anyone to carry to term against her will. And as far as I'm concerned, it doesn't matter why any woman wants to end her pregnancy."
Do tekstu..
Przebadali 15 tys. gdańskich dzieci. Są najgrubsze w Polsce (21-09-2013)
Autor: dor
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Uniwersyteckie Centrum Kliniczne znalazło się wśród najlepszych europejskich ośrodków leczących otyłość i nadwagę. W ciągu dwóch lat lekarze przebadali pod tym kątem 15 tysięcy gdańskich dzieci, część z nich została objęta indywidualnym planem opieki".
Do tekstu..
Ruch Palikota przekazał rower biskupowi Ryczanowi (20-09-2013)
Autor: (op)
Źrodło: onet.pl; PAP; Zgłosił/a: slik
Happening został zorganizowany w ramach rozpoczynających się w piątek w Krakowie Dni Świeckości. Jak powiedziała przewodnicząca świętokrzyskiego Ruchu Palikota Małgorzata Marenin, biskup porusza się na co dzień lexusem, stąd ten rower. Jej zdaniem bogactwo, w jakim żyje kler jest wyjątkowo widoczne i drażniące zwłaszcza w kontekście bardzo dramatycznej sytuacji rodziców samotnie wychowujących dzieci w regionie świętokrzyskim.
Do tekstu..
AGH i Politechnika Warszawska: Rońda i Obrębski są u Macierewicza prywatnie (20-09-2013)
Autor: red
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Zgodnie z naszą wiedzą zarówno prof. Jacek Rońda, jak i prof. Jan Obrębski nie są specjalistami w zakresie badania przyczyn katastrof lotniczych. W ramach stosunków pracy obowiązujących ich w Akademii Górniczo-Hutniczej jak i Politechnice Warszawskiej Panowie Profesorowie nie prowadzą badań związanych z tą tematyką. Zajmują się z powodzeniem informatyką, mechaniką, mechaniką budowli i wytrzymałością materiałów budowlanych. Jakiekolwiek poglądy i opinie przekazywane opinii publicznej formułowane przez Panów Profesorów, dotyczące wyjaśnianie przyczyn katastrofy lotniczej w Smoleńsku, traktować zatem należy wyłącznie jako ich prywatny pogląd, niezwiązany z działalnością naukowo-badawczą prowadzoną przez nich na naszych uczelniach".
Do tekstu..
Adam i Ewa mogli się spotkać. Ale nie w raju (20-09-2013)
Autor: Marcin Ryszkiewicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Adam i Ewa, odkrywani przez genetyków, to zupełnie co innego niż pierwsza para z rajskiego ogrodu. Przede wszystkim więc ani genetyczna Ewa nie jest matką wszystkich ludzi, ani Adam nie jest ich praojcem. Ewa jest po prostu protoplastką całego naszego mitochondrialnego DNA, a Adam naszych chromosomów Y. W czasach Ewy żyło znacznie więcej kobiet, w czasach Adama - mężczyzn, i pewnością to po nich właśnie, nie po naszych "prarodzicach", odziedziczyliśmy znacznie więcej cech. Poszczególne geny dziedziczone są bowiem w dużej mierze niezależnie i mają własne drzewa rodowe".
Do tekstu..
"Życie" w natarciu (20-09-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jest w Polsce cała armia ludzi żywo zainteresowanych tym, by prawo zmuszało kobiety do rodzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Ciekawe, że ci ludzie nazywają się obrońcami życia. Ja bym to nazwała jakoś inaczej. A przynajmniej upierałabym się przy cudzysłowie."
Do tekstu..
10 Forgotten Ancient Civilizations (20-09-2013)
Autor: J. Wisniewski
Źrodło: listverse.com Zgłosił/a: liliac
"The typical history textbook has a lot of ground to cover and only so many pages to devote to anything before Jesus. For most of us, that means ancient history is a three-dog show-Egypt, Rome, and Greece. Which is why it's easy to get the impression that, outside of those three, our map of the ancient world is mostly just blank space. But actually nothing could be further from the truth. Plenty of vibrant and fascinating cultures existed outside that narrow focus. Let's fill in the blanks."
Do tekstu..
Mucha w pisuarze ma sens (20-09-2013)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Uprzejme napisy przypominające, by oddawać mocz do muszli zamiast na podłogę, były mało skuteczne. Ekonomista Aad Kieboom zaproponował więc, żeby w centralnym punkcie pisuaru przykleić obrazek muchy. Proste i genialne, bo mężczyźni lubią mieć cel. Wydatki na sprzątanie łazienek w Schiphol spadły o 80 proc. Muchy opanowały światowe lotniska."
Do tekstu..
Complex Science at Issue in Politics of Fetal Pain (20-09-2013)
Autor: Pam Belluck
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
Kiedy płód czuje ból - dyskusja.
Do tekstu..
Kaznodzieje z Rady Miasta (20-09-2013)
Autor: Łukasz Gibała
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Krakowscy radni życzą sobie, żeby dni uznane za świąteczne w kościele rzymsko-katolickim krakowianie spędzali zgodnie z tradycją. Wizyta w kościele, rosół na obiad, dzień w domu z rodziną, absolutnie nie w galerii handlowej. W Krakowie porozumienie Platformy z PiS-em najwyraźniej jest możliwe. Taka właśnie egzotyczna koalicja w Radzie Miasta forsuje uchwałę, która zakaże handlu detalicznego w mieście po godzinie 12.00 w Wielki Piątek, Wigilię i każdą niedzielę.
Do tekstu..
Marszałek Podkarpacia z PiS: "Dziś klękamy przed biskupami.." (20-09-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Wszyscy parlamentarzyści, samorządowcy, (...) klęknęliśmy przed biskupami, kapłanami ojca, a w szczególności przed figurą umęczonego syna i bolesnej matki, by pokazać, że dla nas ważne są prawdy, którym hołduje Kościół katolicki" - mówił na rynku w Jarosławiu marszałek województwa podkarpackiego i polityk PiS Władysław Ortyl. Łatwo sobie wyobrazić oburzenie, gdyby podobne słowa wypowiedział marszałek z Małopolski czy Mazowsza. A na prowincji? Bez większego zainteresowania rozkwita przymierze duchownych z przedstawicielami władz, i to tego najwyższego szczebla.
Do tekstu..
Wszechświat powstał jak bąbel w łonie meta-wszechświata (19-09-2013)
Autor: ew/NewScientist
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Oto nowa teoria początku świata, który znamy. świadczą o tym dane pochodzące z czasów, kiedy nasz Wszechświat był bardzo młody"
Do tekstu..
Ancient Roman coins depict sundry sexual acts, but what were they for? (19-09-2013)
Autor: Robert T. Gonzalez
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: liliac
"The Romans loved sex. The wrote graphic poetry about it, and scrawled x-rated graffiti on their city walls. They even emblazoned currency with depictions of sexual acts. But what purpose did this coinage serve?"
Do tekstu..
Kanty na jajach. Jakie jaja są naprawdę zdrowe (19-09-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"...jaja wydają się znacznie mniej kontrowersyjne niż mięso. Ponadto konsumenci mają obecnie dość prosty - zdawałoby się - wybór. Na każdym opakowaniu jajek oraz na nich samych musi znajdować się wyraźna informacja, z jakiego chowu pochodzą."
Do tekstu..
Moralni ateiści (19-09-2013)
Autor: Maria Szyszkowska
Źrodło: oficjalny blog Marii Szyszkowskiej Zgłosił/a: liliac
"Niezmiernie rzadko w dzisiejszej Polsce można usłyszeć, by ktoś określał swój światopogląd jako ateistyczny. W okolicznościach deklarowanej w państwie wolności, faktycznie dochodzi do głosu zniewolenie. Nawet przyznanie się do tego, że wyznaje się inną religię chrześcijańską niż katolicyzm, przychodzi z trudem."
Do tekstu..
Noblowska geografia (19-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...chociaż Nagrody Nobla początkowo były przedsięwzięciem lokalnym, szwedzko-europejskim, już gdzieś w okolicach trzeciej dekady XX wieku zaczęło się to zmieniać, a po drugiej wojnie światowej Stany Zjednoczone - opierając się na tzw. drenażu umysłów z Europy - zaczęły błyskawicznie odstawać od całej stawki."
Do tekstu..
Parlament Europejski zaleca legalizację aborcji (19-09-2013)
Autor: mc
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"W dokumencie zapisano m.in, że "dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji jest uznawany za prawo kobiet, a brak takiego dostępu za naruszenie praw człowieka". Oprócz legalizacji aborcji unijnym krajom zaleca się także wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej "dostosowanej do wieku i percepcji dzieci".
Do tekstu..
Engineered bacterium hunts down pathogens (18-09-2013)
Autor: Mark Peplow
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"In the war against infection, medicine needs a hero. Meet the bioengineered bacterium that can hunt down pathogens and destroy them with a powerful one-two punch."
Do tekstu..
Bestialstwo i głód. Raport ONZ o okrucieństwach w obozach Korei Północnej (18-09-2013)
Autor: Małgorzata Matzke
Źrodło: tok.fm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Uciekinierzy z Korei Płn. opowiadają o niemowlętach topionych w wiadrach i egzekucjach rodziców na oczach ich dzieci. Komisja ONZ zarzuca w swym raporcie dyktaturze północnokoreańskiej "niewyobrażalne bestialstwo". W obozach karnych, utrzymywanych przez reżim Kim Dzong Una, dochodzi rzekomo do tortur, gwałtów, głodzenia ludzi i umyślnych zabójstw, jak wynika z raportu ONZ przedstawionego w Genewie".
Do tekstu..
Nastolatka od trzech lat jeździ do egzorcysty. Bo katechetka uznała, że jest opę (18-09-2013)
Autor: mk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Chodzi do szkoły w małym miasteczku na Pomorzu. Trzy lata temu religii uczył tu ksiądz Tomasz i zakonnica sercanka. Po raz pierwszy ksiądz się niepokoi, kiedy słyszy, jak Katarzyna mówi, że nienawidzi siostry. Przekonuje, że siedzący w 15-latce demon przestraszył się serca wyszytego na czarnym szkaplerzu sercanki. - Ją ten krzyż gryzł, tak ujawniło się zło w niej siedzące - przekonuje katechetka w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".
Do tekstu..
Najcieńsze szkło na świecie (18-09-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"na warstwie czystego w założeniu grafenu pojawiła się warstwa szkła z dwutlenku krzemu o grubości ledwie dwóch atomów"
Do tekstu..
Pierwsze owady GMO w Europie (18-09-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Czy na terenie Unii Europejskiej przeprowadzony zostanie pierwszy w historii eksperyment z wykorzystaniem genetycznie modyfikowanych, sterylnych owadów? Firma Oxitec złożyła wniosek o zamierzone uwolnienie do środowiska transgenicznych muszek oliwkowych na terenie Hiszpanii i Włoch. Modyfikowane owady mają być narzędziem w walce ze szkodnikiem powodującym poważne straty."
Do tekstu..
Swojego syna nazwę Traktor (18-09-2013)
Autor: Filip Faliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Kombajn, Traktor, Czołgista, Perkosrak (skrótowiec od "Pierwaja Kosmiczeskaja Rakieta", tłumaczyć chyba nie muszę) - to tylko niektóre imiona pochodzenia radzieckiego. Na podstawie słów Chruszczowa o królowej pól, kukurydzy, powstało szalone miano Kukucapoł. Z kolei Ninel wydaje się pięknym kobiecym imieniem, dopóki nie przeczyta się go od tyłu. A może chcesz wiedzieć, czy naprawdę żyła na świecie Kanalizacja? Zapraszam do lektury.
Do tekstu..
Bronię ekspertów Macierewicza przed nimi samymi (18-09-2013)
Autor: Roman Imielski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Na początek zagadka. Jaka jest różnica między Elizabeth Malek, Jill Dyszynski czy Jonathanem Krezelem a prof. Wiesławem Biniendą? Ano taka, że trzy pierwsze wymienione osoby naprawdę uczestniczyły w wyjaśnianiu tragedii promu kosmicznego Columbia z 2003 r."
Do tekstu..
"W Polsce trudno się rozmawia o wszystkim co niewygodne" - Szumowska o (18-09-2013)
Autor: Wiktoria Beczek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"W imię...", najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej to w polskiej kinematografii bezprecedensowy przypadek opowieści o tak trudnej i kontrowersyjnej relacji - księdza i autystycznego chłopaka. Film został nagrodzony na festiwalu w Berlinie i jest bardzo wysoko oceniany przez widzów. Do tej pory widownia nie miała możliwości obejrzenia tak odważnego obrazu. "Młodzi filmowcy nie podejmowali takich tematów, obawiając się konsekwencji, odrzucenia, wstydzili się. Negatywną rolę odegrali też decydenci głównie z telewizji publicznej. Woleli zamiatać pod dywan kontrowersyjne sprawy" - mówi Szumowska i podkreśla, że ten etap polskie kino ma już za sobą".
Do tekstu..
Palikot a "środowiska feministyczne" (18-09-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Co rusz w prasie dowiaduję się o istnieniu tajemniczych "środowisk feministycznych". Na przykład Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej" po rozmowie z feministką Agnieszką Grzybek napisała, że "środowiska feministyczne" twierdzą, iż Canossa Palikota (przeproszenie Wandy Nowickiej i zaproszenie jej do współpracy) się nie udała. Tak sądzi szefowa partii Zielonych.
Do tekstu..
Arłukowicz: nie można stygmatyzować dzieci z in vitro (18-09-2013)
Autor: (PG)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Małyska
"Minister zdrowia chciałby, żeby komisja etyki PAN zajęła stanowisko ws. wypowiedzi prof. Andrzeja Kochańskiego, genetyka z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i eksperta komisji bioetycznej episkopatu"
Do tekstu..
"Wymiana etyki na filozofię nie rozwiąże problemów, tylko je odsunie" (18-09-2013)
Autor: RED.,Łukasz Malinowski
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Uczniowie w Polsce, mimo wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sprzed ponad trzech lat, wciąż mają problemy z uczęszczaniem na lekcje etyki. W minionym roku szkolnym zajęcia z etyki prowadzone były w mniej niż 5 proc. szkół. Wśród pomysłów na rozwiązanie tego problemu pojawia się wprowadzenie e-learningu etyki albo całkowita rezygnacja z lekcji etyki oraz religii, a wprowadzenie zamiast obu obowiązkowych lekcji z filozofii".
Do tekstu..
Chcą przerobić wieżowiec na… postać Jezusa (17-09-2013)
Autor: Piotr Halicki
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
To nie żart! Znany artysta Paweł Althamer, wraz z grupą seniorów chcą przerobić jeden z wieżowców na warszawskim Targówku na... gigantyczną postać Jezusa. Miałaby być przynajmniej tak okazała, jak pomnik Chrystysa Króla w Świebodzinie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365