Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.762 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Napatrzył się i wciąż nie mógł zrozumieć - co za fatum wisi nad tym nieszczęsnym krajem, co za przekleństwo, że jeśli nawet pojawiał się tu ktoś porządny, to albo zaraz znikał nie wiedzieć gdzie, albo po fakcie okazywał się zupełnie inny i tak czy owak do wyboru zostawali tylko kretyni i złodzieje, świnie i dupy wołowe, cynicy i nieudacznicy - i proszę, wybieraj, chciałeś wolności, chciałeś demokracji..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Hitler a papiestwo - cząstka faktów (07-07-2011)
Autor: Rumburak
Źrodło: http://www.rumburak.friko.pl/ Zgłosił/a: Dawid81
... "biskupi niemieccy uważają za swój obowiązek popieranie przywódcy Rzeszy Niemieckiej wszystkimi środkami, jakie Kościół ma do dyspozycji. [...] Musimy zmobilizować wszystkie siły duchowe i moralne Kościoła, aby umocnić ufność w Führera."
Do tekstu..
Kolejny dowód na pomyłkę genialnego naukowca (06-07-2011)
Autor: Autor: RC
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Pomiar jednej z właściwości fotonu ma wpływ na wynik pomiaru innej - udowodniła grupa naukowców z Wiednia (wśród nich dwóch Polaków: Radek Łapkiewicz i Marcin Wieśniak). To kolejny dowód na trafność teorii, której nie chciał zaakceptować Albert Einstein.
Do tekstu..
Palikot wyśle inspektorów do kościołów! Księża zapłacą? (06-07-2011)
Autor: Naczelny Politykier Kraju
Źrodło: Politykier.pl Zgłosił/a: slik
Kolejna odsłona starcia Janusz Palikot kontra Kościół. Szef ruchu swojego poparcia zamierza w dniu wyborów parlamentarnych wysłać swoich inspektorów do kościołów, by czuwali nad przestrzeganiem prawa, nagrywając przebieg nabożeństwa. Jeśli okaże się, iż zostanie złamana cisza wyborcza, księża zapłacą grzywnę. W rozmowie z serwisem Politykier.pl Palikot tłumaczy, co skłoniło go do podjęcia takich kroków i w jaki sposób chce przełamać barierę strachu u obywateli.
Do tekstu..
Molina i Rowland, 1974 (06-07-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare - blog Zgłosił/a: liliac
"Dzisiaj, na życzenie czytelnika, bardzo krótko o dziurze ozonowej."
Do tekstu..
Papież – specjalista od chorób zakaźnych (06-07-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Jak jednak może mówić dorosły, wykształcony człowiek, że nie da się walczyć z AIDS za pomocą prezerwatyw? Że powodują więcej kłopotów? Kłopotów? No to chyba tylko tym panom, co to im sie nie chce ich zakładać."
Do tekstu..
Na co senatorowie wydają publiczne pieniądze. Biura za 15,5 mln (06-07-2011)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
3 tys. zł miesięcznie na paliwo, 20 tys. rocznie na telefony, 11 tys. zł na kwiaty i książki - to tylko niektóre z wydatków senatorów. Łącznie budżet państwa zapłacił w 2010 r. za utrzymanie ich biur 15,5 mln zł.
Do tekstu..
Zbiorowe wystąpienie z Kościoła (06-07-2011)
Autor: Andrzej Ficowski
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Dawid81
Czy zgodnie z nauką Jezusa można być chrześcijaninem bez świadomego wyboru? Czy osobę, która ma inną wizję życia i świata niż ta, którą głosi Kościół katolicki, można nadal uznawać za przynależną do tej instytucji?
Do tekstu..
W genach zapisane (06-07-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
O tym, co łączy człowieka z neandertalczykiem i szympansem, a słonia z mamutem Rozmowa z prof. Davidem Reichem, genetykiem z Harvard Medical School
Do tekstu..
Gdzie bzykać? Logo radzi (06-07-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ktoś pokazał mi pismo "Logo" (czerwiec, wyd. Agora). Nie był to pruderyjny katolik ani fanatyczny zwolennik poprawności politycznej. "Zobacz - powiedział - jakie to obrzydliwe!". Rzeczywiście, obrzydliwe. Wybitnie obrzydliwe.
Do tekstu..
"Kościół będzie miał kłopoty" (06-07-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: TOK FM, wp.p Zgłosił/a: slik
Kościół ma malejący wpływ na życie publiczne w Polsce, a już niedługo będzie miał kłopoty z malejąca liczbą wiernych z powodu laicyzacji - powiedział w TOK FM Józef Oleksy.
Do tekstu..
Niepoprawna waza (05-07-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku - blog Zgłosił/a: liliac
"Opisy muzealnych eksponatów rzadko kiedy budzą emocje - mało tego, zwykle ciężko je nawet przeczytać bez ziewania. Jednak pewnego razu mała, niepozorna karteczka towarzysząca jednej z waz z kolekcji oksfordzkiego Ashmolean Museum wywołała w środowisku znawców antyku niemałe poruszenie."
Do tekstu..
Jak rozsądnie walczyć z rakiem (05-07-2011)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Radość z sukcesów w walce z rakiem mąci obawa, czy stać nas będzie na coraz droższe kuracje. Dlatego, by nie trwonić pieniędzy, trzeba zmienić ideę leczenia. Już wiadomo, jak to robić."
Do tekstu..
Brian Cox: Czemu potrzebujemy odkrywców (05-07-2011)
Autor: ponioslo.mnie
Źrodło: http://ponioslomnie.blogspot.com Zgłosił/a: gogo_2
"Przeglądając sobie ostatnio z nudów filmiki na TED'zie natrafiłem na 15-minutowy wywód Briana Coxa na temat sensu przeznaczania przez państwo funduszy na naukę. Nie poruszył mnie on z powodu zaskakującej trafności użytych w nim argumentów czy...."
Do tekstu..
Lesby i pedały czytajcie to (04-07-2011)
Autor: Queers (tłum: Piotr Nazaruk)
Źrodło: Interalia Zgłosił/a: Sylwek
Tłumaczenie jednego z bardziej znanych manifestów queerowej dumy i złości.
Do tekstu..
Aborcja albo życie (04-07-2011)
Autor: Jacek Żakowski, tygodnik "Polityka"
Źrodło: wyborcze.pl Zgłosił/a: ramichael
Aborcja to zło. Tu nie ma w Polsce zasadniczego sporu. Choć różnie można do takiej oceny dochodzić i różnie to zło ważyć. Jednak po 20 latach aborcyjnych debat i doświadczeń mamy wystarczającą wiedzę, aby zrozumieć, że mieszanie zakazu aborcji z obroną życia poczętego jest tylko cyniczną retoryczną i polityczną sztuczką.
Do tekstu..
Magdalena Lankosz: Wiedz, że coś się dzieje (04-07-2011)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Faith
Podczas gdy w ubiegły weekend stan Nowy Jork legalizował małżeństwa homoseksualne, z polskich ambon księża z okazji Bożego Ciała grzmieli by "politycy nie ulegli presji niektórych środowisk próbujących zrównać małżeństwa z innymi związkami". Ta cywilizacyjna przepaść między nami a Zachodem widoczna jest niestety równie mocno w kinie. Najpopularniejsi amerykańscy aktorzy przyjmują dziś role homoseksualistów jak każde inne. Nasi gwiazdorzy wciąż unikają ich, boją się je grać, a każdy film poruszający temat homoseksualizmu ocenia się w Polsce agresywnie i w dalekich od artystycznych kategoriach.
Do tekstu..
Jak arcybiskup z miastem handluje (04-07-2011)
Zgłosił/a: Faith
Arcybiskup Sławoj Głódź nie zapłaci ani grosza za działkę wartą 450 tys. zł. To Gdańsk dopłaci arcybiskupowi.
Do tekstu..
W Korei Południowej nie będzie książek w szkołach (04-07-2011)
Autor: Grzegorz Nowak
Źrodło: gadzetomania/interia Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Koreańskie Ministerstwo Edukacji przeznaczyło sumę 2,4 miliarda dolarów na przekształcenie całego szkolnictwa w cyfrowe. Plan zakłada pozbycie się drukowanych książek i korzystanie z centralnej bazy danych, do której uczniowie mieliby dostęp dzięki tabletom.
Do tekstu..
Słabość (04-07-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: Blog Lewy Dolny Róg Zgłosił/a: lewy.dolny
Czechami zaraził mnie kiedyś przyjaciel, ale to w końcu dzięki Hrabalowi moje pierwsze zauroczenie zmieniło się z czasem w dojrzałą miłość. Po lekturze jego książek sięgnąłem po Kunderę, potem Skvoreckiego, Ottę Pavla, Kohouta, to tak naprawdę dzięki niemu zwiedziłem potem kilkadziesiąt czeskich miasteczek i obejrzałem wszystkie czeskie filmy jakie wpadły mi w ręce, poznałem wielu niezwykłych ludzi stamtąd, nauczyłem się rozróżniać dobre i złe piwo...
Do tekstu..
"Okrucieństwo, mizoginia" - Graff o pomyśle zakazu aborcji (04-07-2011)
Autor: Hanka Nowicka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- To aberracyjne okrucieństwo, rodzaj obłędu i histerycznej mizoginii - tak obywatelski projekt zaostrzenia ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który chce wprowadzić całkowity zakaz aborcji, oceniła Agnieszka Graff, pisarka, feministka, doktor amerykanistyki i wykładowca UW.
Do tekstu..
Średniowiecze w unijnych barwach (04-07-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Demokracja bez kobiet albo z kobietami traktowanymi jako obywatele drugiej kategorii to mniej niż połowa demokracji.
Do tekstu..
Niech żyje ustawa antyaborcyjna (03-07-2011)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Myślałem, że PRL-owska obłuda i hipokryzja skończyły się wraz z tamtym ustrojem, ale ostatnia odsłona polskiej wojny aborcyjnej przekonała mnie, że wcale nie.
Do tekstu..
Brak proporcji (03-07-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zagadka: co to znaczy, powiedzieć coś "nieprecyzyjnie"? Dowiedziałam się właśnie, że mniej więcej tyle co nazwać Polskę krajem totalitarnym, którym od 39 r. nie rządzą Polacy, tak jak zrobił to w Brukseli dyrektor Radia Maryja. Jacek Karnowski nabiedził się, żeby w wyważony sposób skomentować jego występ w tygodniku "Idziemy": "O. Rydzyk powiedział parę słów, no cóż, niespecjalnie precyzyjnych". Czyli może ojciec dyrektor kropnął się w dacie?
Do tekstu..
Ophthalmology and Art:Simulation of Monet's Cataracts and Degas' Retinal Disease (03-07-2011)
Autor: Michael F. Marmor
Źrodło: Archives of ophtalmology Zgłosił/a: liliac
"To better understand what Degas and Monet were facing in these late years, it would be helpful to know how they actually saw their world and saw their canvases. This article uses medical knowledge and computer simulation to demonstrate their perceptions and show the relevance of their different diseases and styles of painting."
Do tekstu..
Mała epoka lodowa (03-07-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"I znów na tapecie globalne ochłodzenie, tym razem za sprawą kilku referatów przedstawionych na konferencji heliofizyków z Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Znów widzimy znajomy schemat głuchego telefonu: nieobecne w oryginalnych referatach wnioski są wpuszczane, w formie hipotetycznych spekulacji, do notek dla prasy. Kilka godzin później można obserwować darwinowską walkę różnych interpretacji tych samych informacji, w której, dzięki zjawisku internetowej portalozy, wygrywają oczywiście te najbardziej sensacyjne."
Do tekstu..
Panna młoda w koszulce z motylkiem (03-07-2011)
Autor: Miłada Jędrysik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
O tym, jak pięcioletnia Radżani wyszła za mąż we śnie, a Jelizawieta Zarbatowa zyskała dar komponowania, kiedy jej męża poraził prąd, czyli o kobietach trochę do śmiechu, choć też przez łzy
Do tekstu..
Filtry przeszłości (03-07-2011)
Autor: Jerzy Kochanowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Badania nad pamięcią historyczną przynoszą nie mniej zaskoczeń niż badania nad historią. Potwierdza to świeżo wydana książka o tym, jak Polacy pamiętają II wojnę światową."
Do tekstu..
Księża-alkoholicy: sensacyjne incydenty czy polska norma? (03-07-2011)
Autor: Grzegorz Wysocki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Zakrapiane wizyty duszpasterskie u gościnnych parafian, jazda samochodem po kieliszku, a nawet msze święte sprawowane "pod wpływem". Potem kolejne odwyki, kolejne przenosiny na inną parafię.
Do tekstu..
Dlaczego mimo skandali Kościół nie upadł? Oto odpowiedź (02-07-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Ksiądz Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości z Kongregacji Nauki Wiary, zajmujący się w Watykanie przypadkami pedofilii wśród księży uważa, że to, iż "Kościół nie upadł mimo tych skandali, oznacza, iż ma nadprzyrodzone fundamenty". - Inaczej nie da się tego wytłumaczyć - powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa".
Do tekstu..
Ładny kawałek (02-07-2011)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co roku w Polsce wpływa 10 tys. wniosków o unieważnienie kościelnych małżeństw, z czego 8 tys. jest rozpatrywanych pozytywnie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365