Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.168.674 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Życie można zrozumieć patrząc nań wstecz. Żyć jednak trzeba naprzód."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Brzydka siostra (18-12-2009)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
W bajce o Kopciuszku najbardziej fascynują mnie brzydkie siostry. Nie dosyć, że brzydkie, to jeszcze złe i głupie. Ktoś, kto nam tę bajkę opowiada, z pewnością ich nie lubi. Czy jednak zawsze musimy wierzyć narratorowi? Może jest stronniczy?
Do tekstu..
Zakonnice dostały ziemię dzięki sfałszowanej opinii (18-12-2009)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: katowice.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Agenci CBA zatrzymali we wtorek rzeczoznawcę, który aż o 33 mln zł zaniżył wartość gruntów, które komisja majątkowa MSWiA przekazała Towarzystwu Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta jako rekompensatę za mienie utracone w czasach PRL-u.
Do tekstu..
Ukamienowanie w Somalii za cudzołóstwo (17-12-2009)
Autor: Farah Abdi Warsameh
Źrodło: eFakt.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Zdjęcia przedstawiające ukamienowanie mężczyzny oskarżonego o cudzołóstwo... Podobno mamy XXI wiek, patrząc na te fotki, śmiem twierdzić ze niektórzy to dopiero z drzewa zleźli...
Do tekstu..
Dwa wyroki (17-12-2009)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie Obcasy Zgłosił/a: liliac
Dzielnie bronimy krzyży, ale czy z pobudek religijnych? Może są tacy, którym naprawdę na nich zależy, ale większości - jak przypuszczam - jest to raczej obojętne. Polacy są przeważnie poganami przywiązanymi do Kościoła jako instytucji obsługującej rozmaite rytuały - śluby, pogrzeby, specjalne święto dla dzieci, podczas którego dostają one komputery i rowery.
Do tekstu..
Warming increases the risk of civil war in Africa (17-12-2009)
Autor: Marshall B. Burke, Edward Miguel i in.
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: lontri
Artykuł zawiera interesującą analizę powiązań, obserwowanych między czynnikami klimatycznymi a sytuacją polityczną w krajach afrykańskich. Jakie mogą być konsekwencje ocieplenia klimatu, postępującego pustynnienia i spadku produktywności rolnictwa dla stabilności tych krajów?
Do tekstu..
Tortury jak chleb powszednie (17-12-2009)
Autor: Stefan Zgliczyński
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Tekst jest fragmentem książki "Hańba iracka. Zbrodnie Amerykanów i polska okupacja Iraku 2003-2008", która ukazała się w serii "Biblioteki Le Monde Diplomatique".
http://lewica.pl/?id=20543
Bo u nas nadal są stosy... (17-12-2009)
Autor: z Moniką Karbowską rozmawia Joanna Skibniewska
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Dla większości polskich polityków kobieta jest opakowaniem do noszenia dzieci
Do tekstu..
Fiutki, fekalia i oczywiście feminizm (16-12-2009)
Autor: Joanna Sokolińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie Obcasy Zgłosił/a: liliac
Mamy w domu trzy książeczki o kupie. Nie dlatego, że jesteśmy miłośnikami tej tematyki, ale dlatego, że albo my, albo goście odwiedzający nasze dzieci ulegli modzie na dziecięcą literaturę obrzydliwości. Skrajnie subiektywny przegląd Bardzo Dziwnych Książeczek dla Dzieci.
Do tekstu..
Polska krucjata krzyżowa (16-12-2009)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: Tydgodnik Przegląd Zgłosił/a: Ante Gregu
Kościół idzie na wojnę o krzyż. I jest mu z tym dobrze. Musimy sobie wyjaśnić, co znaczy państwo świeckie, które chce być wspólnym domem dla różnych wiar, wierzących i niewierzących. Tego nie rozumieją nie tylko ludzie w miasteczkach, ale także kardynałowie Glemp i Dziwisz.
Do tekstu..
Krzyże kolorowe i wielokształtne (15-12-2009)
Autor: Roman Kurkiewicz
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: MA
Nie rozpoczynajmy wojny o krzyże, rozpętajmy raczej wielką bitwę wyobraźni
Do tekstu..
Ostatni taki las (15-12-2009)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Mądrzy naukowcy zastanawiają się, czy jest to las dziewiczy, naturalny, półnaturalny albo zbliżony do naturalnego. Może warto wreszcie przyznać, że Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich lasów, jakie nam zostały, i dlatego trzeba ja chronić. A cała reszta to tylko produkt lasopodobny.
Do tekstu..
Majka: Lewica bez etyki? (15-12-2009)
Autor: Rafał Majka
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Ręce mi opadają, kiedy czytam lub słucham osób, które określają się mianem lewicowych, jak z przekonaniem powtarzają, że parytet to "wbrew demokracji", że krzywdzi ludzi inteligentnych i kompetentnych, że to upokarzające dla kobiet, że bardziej rozsądne jest zainwestować w pracę u podstaw, niż w piaskownicę dla beneficjentek kapitalizmu z klasy średniej; że kobiety same zadecydują i że nie powinno się im niczego narzucać; że to feminofaszyzm, liberalna fanaberia, bękart poprawności politycznej, itp., itd. Wywołuje to mimowolnie taką frustrującą myśl, że, jak to, lewica, a przeciwko równości szans i mechanizmom antydyskryminacyjnym?
http://lewica.pl/?id=20561
Rudnicki, Klebaniuk: Spór o krzyże, czyli walka o pryncypia (15-12-2009)
Autor: Z dr Pawłem Rudnickim i dr Jarosławem Klebaniukiem
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Michał Syska, KP: Prof. Ryszard Legutko chce ukarania autorów petycji w sprawie usunięcia symboli religijnych z klas XIV LO we Wrocławiu. Czy z pedagogicznego punktu widzenia uczniowie ci dopuścili się występku? Zasługują na karę? Dr Paweł Rudnicki*: Po pierwsze warto zauważyć, że wypowiedź prof. Legutki, wpisuje się w konserwatywny sposób myślenia o edukacji, szkole, nauczycielu i uczniu. Profesor, były minister edukacji, eurodeputowany obywatelską inicjatywę licealistów nazywa zadymą i próbuje ukazać ich działanie jako wybryk dzieciaków, które chcą zaistnieć w mediach i nic poza tym.
Do tekstu..
Trybunał według Zenona (15-12-2009)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Grecki filozof Zenon wymyślał paradoksy. Jeden brzmi tak: skoro ziarno, padając na ziemię, nie wydaje dźwięku, to wór ziarna też go nie wyda. Według tego rozumowania skonstruowane są dwa ostatnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące prawa faworyzującego Kościół katolicki. Przed tygodniem Trybunał uznał za zgodne z konstytucją włączanie ocen z religii do średniej na szkolnym świadectwie. Teraz - finansowanie przez państwo trzech uczelni katolickich.
Do tekstu..
Cenzura Internetu w Polsce coraz bliżej (14-12-2009)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński blog Zgłosił/a: W. Tomcki
W najbliższy poniedziałek, 14 grudnia, Komitet Rady Ministrów będzie debatował nad przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten, zgłoszony przez Ministerstwo Finansów, przewiduje m. in. przymusowe blokowanie użytkownikom Internetu dostępu do stron i usług wpisanych do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Mimo wielu bardzo krytycznych uwag na temat tego pomysłu projekt został poddany jedynie kosmetycznym poprawkom i ograniczono do policji, ABW, wywiadu skarbowego i Służby Celnej listę organów uprawnionych do występowania z żądaniami dodania strony lub usługi do rejestru, dodano jako wariant alternatywny "uprzednią kontrolę sądu" dokonywaną jednoosobowo na posiedzeniu - za to bez prawa późniejszego wnioskowania przez
Do tekstu..
Czy wiara jest jeszcze potrzebna? (14-12-2009)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Gdy spieramy się o krzyże w miejscach publicznych, warto popatrzeć na szersze tło, na historię laicyzacji i sekularyzacji. Wówczas okaże się, jak trywialne są nasze kłótnie.
Do tekstu..
Nie będzie Litwin czołgał się (13-12-2009)
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ma być film dokumentalny, ale ze scenami fabularyzowanymi. Będzie pokazywać Žalgiris z trzech punktów widzenia: litewskiego, polskiego i białoruskiego. - Można jeszcze pokazać punkt krzyżacki - pozwalamy sobie na dowcip. - Niemcy mogliby dać największe dofinansowanie. " Perypetie finansowe i nie tylko litewskich "Krzyżaków".
Do tekstu..
Żydzi na Marsa, tego by chcieli (12-12-2009)
Autor: Etgar Keret
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Współczesny "postępowy" antysemitym. Keret pisze: Szanuję ludzi Zachodu jak Naomi Klein czy Ken Loach: są mądrzy, otwarci. Ale gdy mówią o Bliskim Wschodzie, powtarzają antyizraelskie, a tak naprawdę antysemickie brednie.
Do tekstu..
Owieczka odchodzi (12-12-2009)
Autor: Magda Działoszyńska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Duży Format Zgłosił/a: liliac
O przeprowadzaniu apostazji artykuł praktyczny.
Do tekstu..
Klein: Kopenhaga - dorastające Seattle (11-12-2009)
Autor: Naomi Klein tłumaczenie: Bartłomiej Kacper Przybyl
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Krytycyzm mediów wobec ruchu, który uparły się nazywać "antyglobalistycznym", koncentrował się na tym, że miał on bardzo długą listę żalów i pretensji, ale prezentował niewiele konkretnych alternatyw. W przeciwieństwie do poprzednich, ruch organizujący się wokół Kopenhagi dotyczy jednej kwestii - zmian klimatycznych - i posługuje się bardzo spójną narracją na temat przyczyn i postulowanych sposobów rozwiązania problemu, która uwzględnia praktycznie wszystkie zagadnienia z nim związane.
http://lewica.pl/?id=20522
Chcesz pełnić urząd publiczny? A w Boga wierzysz? (11-12-2009)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: Pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
W jednym z amerykańskich stanów ateiści nie mogą być nawet radnymi. W amerykańskim stanie Karolina Północna odbywa się właśnie ciekawa walka - pomiędzy Cecilem Bothwellem, pierwszym radnym ateistą, który uzyskał wysoki wynik w wyborach do rady miasta Asheville, a zwolennikami zakazu kandydowania na funkcje publiczne ludziom, którzy... nie wierzą w Boga.
Do tekstu..
Władza ma chuchać na wolność (10-12-2009)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ramichael
Lubimy mówić o prawach człowieka i przywoływać je, zwłaszcza wtedy gdy mamy jakieś uzasadnione roszczenie. Do edukacji, ochrony zdrowia, ochrony uczuć religijnych. Prawa te wydają nam się natomiast nader abstrakcyjne, gdy chodzi np. o imigrantów. Jakichż oni chcą praw, przecież nie są obywatelami RP? Czyż więc nie są ludźmi? Władza zaś powołuje się na prawa człowieka, gdy czyjąś wolność chce ograniczyć, by zwiększyć wolność większości, która za nią stoi. Tak się stało ostatnio w przypadku wyroku TK w sprawie krzyży.
Do tekstu..
Seven Answers to Climate Contrarian Nonsense (10-12-2009)
Autor: John Rennie
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: Pawel_L
Evidence for human interference with Earth's climate continues to accumulate
Do tekstu..
Papierową amunicją w atom (10-12-2009)
Autor: Michał Stangret
Źrodło: Metro Zgłosił/a: W. Tomcki
Pod koniec lat 80. blokowali drogi i przykuwali się do drzew, protestując przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. Dziś aktywiści Ruchu Wolność i Pokój są już dojrzałymi panami - menedżerami, dyrektorami, politykami. Dlaczego nie krzyczą, gdy premier ogłasza budowę elektrowni jądrowych w Polsce?
Do tekstu..
Protest-song o krzyżach (10-12-2009)
Autor: Maciej Kaczka
Źrodło: yt Zgłosił/a: MA
Dedykowane wrocławskim licealistom z XIV LO
Do tekstu..
Uganda walczy z gejami (10-12-2009)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: Gazeta Zgłosił/a: Grzesiek
Dożywocie za seks homoseksualny, kara śmierci dla tych, którzy będąc nosicielami wirusa HIV odważą się na akt płciowy oraz obowiązek donoszenia na gejów - takie prawo szykują władze Ugandy za namową ewangelickich kaznodziejów z USA
Do tekstu..
Mechanizm z Antykithiry: najnowocześniejsze urządzenie starożytności (09-12-2009)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Mechanizm z Antykithiry jest dziełem starożytnych Greków i leżał w wodzie ponad 2000 lat. Jego odkrywcy nie mogli podejrzewać, że natrafili na najnowocześniejsze urządzenie jakie powstało w antyku, wyprzedzające o ponad tysiąc lat porównywalne konstrukcje.
Do tekstu..
BISKUPI, CZYLI PIERWSI LOBBYŚCI III RP (09-12-2009)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: http://senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: BadRohn
Europosłanka uderza w Kościół. Senyszyn: Biskupi molestują polityków.
Do tekstu..
Homeopatia i efekt nocebo (09-12-2009)
Autor: Ben Goldacre
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Tłumaczenie artykułu "All bow before the mighty power of the nocebo effect"
Do tekstu..
Ministranci okupują Gazetę Wyborczą (08-12-2009)
Źrodło: GW Wrocław Zgłosił/a: MA
Kilkunastu członków stowarzyszenia Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przyszło we wtorkowe południe pod wrocławską siedzibę "Gazety Wyborczej" na pl. Solnym, by zamanifestować sprzeciw przeciwko postulatowi usunięcia krzyży ze szkolnych sal.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365