Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.700.620 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Cywilizacja śmierci kontratakuje (26-10-2011)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Przekaz „wypalony joint twojego dziecka nie jest powodem, żeby je zamknąć w więzieniu bądź na przymusowej terapii” z pewnością bardziej trafi do przekonania tzw. przeciętnym obywatelom niż wizja świętego prawa jednostki do odlotu z tego świata."
Do tekstu..
Funeralna tandeta (26-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dzień zmarłych coraz bardziej przestaje być zależny od sfery metafizyki; przestaje mieć styczność z egzystencjalną problematyką granicy i skończoności. Dziś chodzi głównie o to, by coś kupić, zapalić i oddać naszych kochanych zmarłych w ręce wszechobecnego kiczu
Do tekstu..
Mowa obronna bakłażana (26-10-2011)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Czajniczek Pana Russella Zgłosił/a: liliac
"Czy gdyby warzywa grające w reklamach biedronki, choć raz mogłyby powiedzieć coś od siebie, czy w ogóle wydusiłyby z siebie jakieś słowo? I to nie dlatego, że warzywa z natury nie są zbyt gadatliwe, choć to też. Generalnie atmosfera w tym kraju nie sprzyja ujawnianiu swej inności i okazuje się, że zasada ta tyczy się także warzyw."
Do tekstu..
Świeczki nie gaście (26-10-2011)
Zgłosił/a: ssplayer
Gaz łupkowy budzi skrajne emocje. Jedni widzą w nim cudowne źródło taniej energii, inni poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Kto ma rację?
Do tekstu..
Wolność długodystansowców (26-10-2011)
Autor: Mirosław Wlekły
Źrodło: POLITYKA Zgłosił/a: ssplayer
"Biegam codziennie: czy deszcz, czy błoto. Bieganie to najlepsza rzecz, jaka mogła mnie w więzieniu spotkać - mówi. Siedem lat temu trafił tu skazany za morderstwo. Wcześniej sześć lat przesiedział w areszcie w Poznaniu. Jeszcze tylko 12 i będzie wolny. - Coraz częściej myśli człowiek o tym, co kiedyś narobił. A najgorsze, że już się tego nie wymaże. To jak wirus w komputerze. Za każdym razem widząc siebie w lustrze mówię: ty głupku, coś ty narobił! Zmarnowałem życie komuś i sobie - opowiada."
Do tekstu..
A jednak się ociepla (26-10-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Jeśli coś w tym momencie słyszycie, to zapewne jest to szum przesuwanych przez denialistów chorągiewek, którzy przecież nigdy, przenigdy nie poddawali w wątpliwość samego ocieplenia klimatu w XX wieku, i tak naprawdę chodziło im tylko o jego przyczyny, skutki oraz dobór odpowiednich strategii mitygacyjnych."
Do tekstu..
Co by było, gdyby to mężczyźni rodzili (26-10-2011)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak daleko państwo może się posunąć w ograniczaniu prawa kobiet do decyzji o urodzeniu dziecka? Jak zmieniało się podejście do tych spraw przez ostatnie 22 lata? Czy lepiej, żeby uregulować in vitro, czy może nie ryzykować, bo będzie gorzej, niż teraz?"
Do tekstu..
DEBATA: Finanse kościołów . Co łaska (26-10-2011)
Autor: POLITYKA.PL, A.Z.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce toczy się gorąca dyskusja na temat zgłoszonego przez Episkopat pomysłu likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpieniu go możliwością przekazania 1 proc. z podatku PIT "na tacę". A z czego żyją kościoły na świecie?
Do tekstu..
Graff: W tych wyborach nie uległam szantażowi (26-10-2011)
Autor: Z Agnieszką Graff rozmawia Jakub Majmurek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakub Majmurek: Przed wyborami poparłaś oficjalnie Ruch Palikota. Skąd ta decyzja? Powody są trzy. Zasadniczy powód jest taki, że to była pierwsza partia w Polsce z realnymi szansami na wejście do Sejmu, dla której świeckość państwa ma zasadnicze znaczenie, a to jest dla mnie polityczny priorytet, a nie temat zastępczy lub jeden z wielu. Uważam, że uprzywilejowana pozycja Kościoła paraliżuje polską demokrację, demoralizuje społeczeństwo i elity, wzmacnia nacjonalizm, antysemityzm, homofobię. I oczywiście uniemożliwia jakikolwiek ruch w sprawie kluczowej dla kobiet, czyli w sferze praw reprodukcyjnych.
Do tekstu..
Szympans kocha bliźniego? (25-10-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Najnowszy eksperyment z szympansami w roli głównej pokazuje, że miłość bliźniego ma ewolucyjne korzenie, a nasi najbliżsi małpi kuzyni potrafią być jednak altruistami
Do tekstu..
Tysiącletnie wartości Zbigniewa Ziobry (25-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Zbigniew Ziobro, poseł europalamentu, bardzo aktywny ostatnio w ojczyźnie (bo gdzie mu lepiej?), złożył trzy deklaracje osobiste i programowe (patrz 24.10 TVN 24, Rozmowa Romanowskiego). Jedna dotyczyła tego, że jego bohaterem historycznym jest Kazimierz Wielki (a nie - jak sugerował dziennikarz - Brutus); druga to zachwyt nad drogą, którą kroczy Budapeszt (rozumiem że dziś, a nie w 1956), trzecia to ta, że pan poseł oraz jego konserwatywna partia ceni wartości, którym Polska była wierna w ciągu ostatniego tysiąca lat.
Do tekstu..
Jak rządzić, wyborco? (25-10-2011)
Autor: Robert Krasowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"W wymiarze politycznym były to wybory bez znaczenia. Rządzić będzie ta sama koalicja, z tym samym programem, mając naprzeciw niemal tę samą opozycję. Jednak w wymiarze metapolitycznym to jedno z największych wydarzeń od 1989 r. Bo ujawniło ono prawdziwą siłę władzy i realne możliwości polskiej polityki. I tym samym na lata zdefiniowało nasze ambicje."
Do tekstu..
Pecunia non olet (25-10-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Z punktu widzenia Zgłosił/a: Kowalski
"Trzeba zacząć rozmawiać o faktach. Krus i podatki kościelne pozostają tematami tabu - a jednak demokracja ma swoje prawa, i choć może nie od razu, ale w końcu i rozwiązania tych kwestii będzie domagała się opinia publiczna."
Do tekstu..
Palikot na prezydenta (25-10-2011)
Autor: Jerzy Urban, Magdalena Rigamonti
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Za cztery lata wybory prezydenckie wygra Tusk. Ale po nim Palikot - mówi Jerzy Urban, redaktor naczelny "NIE"."
Do tekstu..
Nie chcemy kobiet w pracy. To Polska (25-10-2011)
Autor: Anita Karwowska
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: JK
"Zamiast się oburzać, Polki umacniają stereotypy na swój temat I uważają, że w walce o pracę mają mniejsze szanse niż mężczyźni. W żadnym innym państwie odsetek takich odpowiedzi nie jest równie wysoki jak w Polsce."
Do tekstu..
Jaki jest Polak-katolik? (25-10-2011)
Autor: PAP
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: ramichael
Jaki jest polski katolicyzm? Z najnowszych badań wynika, że wciąż "nacechowany jest przywiązaniem do praktyk religijnych", choć coraz częściej można określać go także mianem "selektywnego" i "zindywidualizowanego". "Jeżeli nawet większość Polaków wierzy w Boga, to równocześnie w kwestiach moralnych bardziej wierzy w siebie" - pisze autor opracowania, socjolog ks. prof. Janusz Mariański z KUL.
Do tekstu..
Czeka nas przewietrzenie klerykalnego zaduchu. (25-10-2011)
Autor: Jan Hartman, Marcin Mindykowski
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: ramichael
- Czeka nas przewietrzenie klerykalnego zaduchu, także na forum parlamentarnym. Wierzę, że ten ostatni akt zdobywania przez Polskę suwerenności - uzyskanie suwerenności od Watykanu - się dokona. To będzie taka kropka nad i w budowie wolnej Polski - mów filozof prof. Jan Hartman w rozmowie z Marcinem Mindykowskim.
Do tekstu..
Edytować genom? (24-10-2011)
Autor: Karen Weintraub
Źrodło: BBC Zgłosił/a: Scorp
Genetyka, modyfikacja genomu. Czy będziemy żyli 150 lat?
Do tekstu..
HIV-positive Africans die after heeding advice from their pastors (24-10-2011)
Źrodło: midlandszone.co.uk Zgłosił/a: ramichael
The Herald has reported that two Africans with HIV in Edinburgh died after they stopped taking medication on the advice of their pastors.
Do tekstu..
Nobel Lecture: Random walk to graphene (24-10-2011)
Autor: Andre K. Geim
Źrodło: Reviews of Modern Physics Zgłosił/a: JK
"If one wants to understand the beautiful physics of graphene, they will be spoilt for choice with so many reviews and popular science articles now available."
Do tekstu..
Nobel Lecture: Graphene: Materials in the Flatland (24-10-2011)
Autor: Konstantin Novoselov
Źrodło: Review of Modern Physics Zgłosił/a: JK
"Much like the world described in Abbott's Flatland, graphene is a two-dimensional object. And, as "Flatland" is "a romance of many dimensions," graphene is much more than just a flat crystal. It possesses a number of unusual properties which are often unique or superior to those in other materials. In this brief lecture I would like to explain the reason for my (and many other people's) fascination with this material, and invite the reader to share some of the excitement I've experienced while researching it."
Do tekstu..
IQ może się zmieniać (24-10-2011)
Autor: (ew/pap)
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Iloraz inteligencji nie jest stały. U nastolatków może się on zwiększać lub zmniejszać i to znacznie bardziej niż dotychczas sądzono - pisze magazyn "Nature"."
Do tekstu..
Orangutany przekazują sobie kulturę (24-10-2011)
Autor: (ew/pap)
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Kultura nie jest cechą wyłącznie ludzką. Pewne zachowania, które można zinterpretować jako kulturowe, zaobserwowano u małp - informują naukowcy na łamach "Current Biology"."
Do tekstu..
Program nauczania historii jest do bani (24-10-2011)
Autor: A. Nowakowska, D. Wielowieyska, R. Szuchta
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Historia najnowsza powinna zajmować najwięcej czasu. A tak nie jest. Historia starożytna powinna być uczona na kilku lekcjach: greckie pojęcie demokracji i rzymskie pojęcie prawa i dziękuję - mówi Robert Szuchta, nauczyciel historii autor podręczników szkolnych"
Do tekstu..
Pierwszy polski satelita (24-10-2011)
Autor: PW-Sat Team & Andrzej Kotarba
Źrodło: http://www.pw-sat.pl/ Zgłosił/a: kulka_na_mole
Studenci z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN zbudowali pierwszego polskiego satelitę, który ma szansę trafić na orbitę już w styczniu. W kuszetce pociągu Warszawa - Amsterdam dojechał właśnie do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
http://www.pw-sat.pl/
Blog ks. Tomasza - ile kłamstw może zawierać wypowiedź księdza (24-10-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Niejaki ks. Tomasz prowadzący blog ks-tomasz.blog.onet.pl zamieścił na nim wpis "PAŃSTWO WATYKAŃSKIE". Postanowiłem go sobie skomentować wymieniając kłamstwa, jakich dopuścił się autor. Niestety, ks. Tomasz postanowił skasować mój komentarz a nawet zablokować mi możliwość wypowiadania się u niego. Uzasadnił to: "Wszystkie obraźliwe komentarze zostały skasowane i nadal będą kasowane. Nie obchodzą mnie wyzwiska ateistów i zarzucanie cenzury. Jest to mój blog i będzie tutaj kultura i porządek. A ateistów zapraszam na blogi ateistyczne."
Do tekstu..
To jest poważne ostrzeżenie dla Kościoła (24-10-2011)
Autor: -
Źrodło: Wprost, wp.pl Zgłosił/a: slik
Eksplozja antyklerykalnych nastrojów uczyniła z Ruchu Palikota trzecią siłę parlamentarną. W tej sytuacji Kościół nie może dłużej chować głowy w piasek. Albo powalczy o zachowanie swojej pozycji jako instytucji mającej wpływ na stanowione prawo i sprawującej rzeczywisty rząd dusz, albo przegra, co może oznaczać przyśpieszone pustoszenie kościołów w laicyzującym się państwie - pisze tygodnik "Wprost".
Do tekstu..
Katolicka szkoła cenzury (24-10-2011)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Właściwie nie wiem, czy protestować, czy dziękować ks. Mirosławowi Zającowi, dyrektorowi XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, za skuteczne promowanie "Newsweeka".
Do tekstu..
Koszmar dzieci junty (24-10-2011)
Autor: Alexei Barrionuevo
Źrodło: onet.pl; New York Times Zgłosił/a: slik
Dzieci odbierano matkom w tajnych ośrodkach internowania i przekazywano oficerom wojskowym lub urzędnikom służb bezpieczeństwa - a niekiedy nawet cywilom - pod warunkiem, że nowi rodzice zatają przed dziećmi ich tożsamość. Videla jest jednym z 11 oficjeli dawnego reżimu, którzy usłyszeli zarzuty bezprawnego uprowadzenia 35 nieletnich osób. Przy okazji postępowania wyszło na jaw, że współudział w owym procederze miały także inne osoby, w tym sędziowie i przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego.
Do tekstu..
Rozmowa z Krystyną Starczewską, pedagogiem Misja z pasją (23-10-2011)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
O etosie inteligenckim i pomysłach na dobrą edukację - mówi Krystyna Starczewska.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365