Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.877 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Sądzę, że religia, ogólnie mówiąc, była przekleństwem ludzkości".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wilk, owca i kwoty (05-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Męskie partie mają trzy wyborcze taktyki: "na aniołki", "na baby", "na młode".
Do tekstu..
Natankowe królestwo (05-09-2011)
Autor: Adam Szary
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Rycerz Jezusa Chrystusa Króla wie, że z Grzechyni, jak ze świętej góry, będą schodziły wojska niebieskie i ziemskie, by zmiażdżyć głowę szatana. Już niedługo ziszczą się słowa Apokalipsy, bo żyjemy w czasach ostatecznych. Pisał o nich ksiądz Natanek w dziele zatytułowanym "List otwarty do wszystkich katolików świata, którzy pojmują to w lot, a innym będzie potrzebny młot"
Do tekstu..
Dyrektorka: Do spowiedzi zamiast na lekcje (05-09-2011)
Autor: Magdalena Warchala, Katowice
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Uczniowie katowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 sądzili, że w piątek będą mieć normalne lekcje. Ale dyrektorka zarządziła wyjście do kościoła. Interweniowało kuratorium
Do tekstu..
Skarga i Kraszewski patronami 2012 roku? (04-09-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zbliża się rok 2012, trzeba szybko znaleźć dla niego patrona, tak jak w tym roku obchodzimy - jak najbardziej słusznie - Rok Miłosza z okazji setnej rocznicy jego urodzin, tak jak w zeszłym roku obchodziliśmy Rok Chopina z okazji rocznicy dwusetnej. Do tej pory zgłoszono trzy kandydatury: PSL - Józefa Ignacego Kraszewskiego (dwusetna rocznica urodzin), rzecznik praw dziecka - Janusza Korczaka (70. rocznica śmierci w Treblince). Zgłoszono też Piotra Skargę. Tego ostatniego czterechsetną rocznicę śmierci powinniśmy uczcić w mniemaniu Platformy Obywatelskiej, co wydaje mi się już zupełnie zabawne."
Do tekstu..
Świątynie na sprzedaż. Kryzys ugodził w kościoły (04-09-2011)
Autor: RZ / IAR
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"W Holandii coraz więcej kościołów traci swoją pierwotną funkcję. Postępująca sekularyzacja społeczeństwa, a także kryzys gospodarczy spowodowały, że tylko siedem tysięcy z 19 tysięcy kościołów wciąż służy za domy modlitwy. Pozostałe spełniają już inną funkcję albo czekają na nabywcę."
Do tekstu..
Rózne kolory biotechnologii i biogospodarki. (04-09-2011)
Autor: Tomasz Twardowski
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Z opracowań i opinii ekspertów jednoznacznie wynika, że nie ma realnych możliwości rezygnacji ze soi jako składnika pasz. Zastąpienie soi krajowymi roślinami strączkowymi, mączką rybną, czy też innymi komponentami, jak śrutą arachidową, jest możliwe w bardzo ograniczonym stopniu ze względu na konieczność zbilansowania składu paszy, jak również wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów. Podobnie rezygnacja z soi GM (na rzecz soi niezmodyfikowanej) byłaby związana z zasadniczym wzrostem kosztów produkcji podstawowych artykułów żywnościowych, a zatem prowadzić będzie do wzrostu kosztów utrzymania społeczeństwa."
Do tekstu..
"Mamy za co dziękować Jasnogórskiej Pani" (04-09-2011)
Autor: POg / PAP
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Rafał Poniecki
Polscy rolnicy starają się, jak mogą. Pogoda jest raz sprzyjająca, innym razem wręcz przeciwnie. I po co do tego mieszać jakąś legendarną niewiastę z Bliskiego Wschodu? I żeby to robił jakiś kiecun, to trudno, oni już tak mają. Ale prezydent?
Do tekstu..
Czy prawdziwy Polak może być dumny z Nergala? (04-09-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie rozumiem, jak obecność Nergala w TVP miałaby wykluczać chrześcijan? Chyba że wykluczy ich sprzed telewizora - bo pobożny katolik powinien w tym czasie zmienić kanał, a najlepiej zaprotestować wychodząc na spacer - stronniczy przegląd prasy katolickiej
Do tekstu..
Ateiści, módlcie się za szkołę (04-09-2011)
Autor: Aleksandra Sobczak
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Posłałam właśnie dziecko do pierwszej klasy podstawówki. Rozpoczęcie roku odbyło się normalnie na sali gimnastycznej. Ale w poniedziałek jest druga część uroczystości - msza święta w kościele. Dzieci pójdą na nią o dziewiątej rano - między wuefem a lekcjami z wychowawczynią.Na rozpoczęciu roku w szkole widziałam matki w muzułmańskich chustach, ciemnoskórych ojców. Ja jestem niewierząca, tak mówi o sobie także mój syn. Czy jesteśmy wyjątkami, a cała reszta to praktykujący katolicy? Nie sądzę.
Do tekstu..
"Obywatelski protest niepłacenia za abonament". Bp Mering przeciw Nerg (04-09-2011)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Bluźnierca, satanista, miłośnik wcielonego zła dostanie do dyspozycji ekran publicznej telewizji, by łatwiej mógł głosić swoje trucicielskie nauki - napisał w odezwie do wiernych biskup włocławski Wiesław Mering protestując przeciw planom zatrudnienia Nergala w muzycznym show w TVP. Jeśli prośby i apele nie odniosą skutku, biskup namawia do "obywatelskiego protestu niepłacenia za abonament".
Do tekstu..
Historia polityczna a historia integralna w badaniach Polski średniowiecznej (03-09-2011)
Autor: Henryk Samsonowicz
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak tzw. historia polityczna może poszerzyć, pomóc przy badaniu procesów zachodzących w różnych dziedzinach życia społeczeństwa? Próbując udzielić odpowiedzi na to pytanie, spróbujmy przyjrzeć się tylko jednemu i na pewno nie najważniejszemu wycinkowi działań politycznych, mianowicie dziejom stosunków dyplomatycznych Polski w średniowieczu."
Do tekstu..
Następny krok w stronę laicyzacji Irlandii (03-09-2011)
Autor: PAP
Źrodło: GW Zgłosił/a: Menel de Lux
Watykan "staje okoniem" wbrew udokumentowanym faktom. Na swoją zgubę.
Do tekstu..
1 września: dzieci idą do Kościoła. To łamanie Konstytucji (03-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Młodzież modli się, pielgrzymuje przed egzaminami, odwiedza święte miejsca, uczęszcza na rekolekcje, wszystko w ramach "świeckiej" szkoły. O etyce nie ma co marzyć: rodzice i nauczyciele chcą, ale się boją, dyrekcja z natury jest konformistyczna, minister Hall - rozmodlona i bardzo tradycyjna, a politycy nie będą przecież zadzierali z Kościołem przed wyborami."
Do tekstu..
Sąd Najwyższy wspiera swoim wyrokiem polskich rasistów (03-09-2011)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sąd Najwyższy utrzymał wyrok uniewinniający członków Narodowego Odrodzenia Polski odpowiedzialnych za zorganizowanie w marcu 2007 r. rasistowskiej manifestacji we Wrocławiu. Rasiści nie przepuszczą okazji, by skorzystać z takiego prezentu"
Do tekstu..
Jednak nie będzie wykładu o leczeniu gejów (03-09-2011)
Autor: Dariusz Kędzierski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"Poznański Uniwersytet Medyczny nie podpisał umowy na wynajem auli centrum kongresowo z fundacją, która na terenie uczelni chciała zorganizować konferencję na temat leczenia z homoseksualizmu."
Do tekstu..
Parytety są potrzebne (02-09-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Cóż, parytetów nie wymyślił PRL, ani marksizm-leinizm, dla merytorycznej ścisłości. Są instrumentem służącym realizacji jednej z zasad fundujących większość współczesnych społeczeństw, zasady równości. Czy takie instrumenty, jak powszechne i obowiązkowe szkolnictwo czy progresywny podatek dochodowy to także pomysły rodem z PRL? Wszystkie są natomiast jakąś formą socjoinżynierii, czyli kształtowania społeczeństwa zgodnie z polityczną wolą jego obywateli (w przypadku demokracji)."
Do tekstu..
O grzechu pychy, czyli papież w Madrycie (02-09-2011)
Autor: Piotr Ikonowicz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Hiszpanie tłumnie wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciw bajońskim sumom, jakie ich rząd, określający się jako socjalistyczny, wydał na pielgrzymkę papieża Benedykta XVI.. Papież wyraził solidarność z biedkami, którzy w kraju ogarniętym kryzysem i ponad 20-procentowym bezrobociem, cierpią niedostatek i nędzę, ale do faktu, że na jego pompatyczny pobyt budżet hiszpański wydał gigantyczne pieniądze, których zabraknie na pomoc potrzebującym się nie odniósł. Słowa współczucia nic nie kosztują.
Do tekstu..
Dzieciobójstwo w regulacjach wybranych państw EuropyZachodniej od starożytnościi (02-09-2011)
Autor: Joanna Brzezińska
Źrodło: www.bibliotekacyfrowa.pl Zgłosił/a: liliac
"Znane już ludom pierwotnym, dzieciobójstwo ulegało głębokiej ewolucji na drodze historycznego rozwoju społeczeństw, będąc początkowo zachowaniem powszechnie akceptowanym i często występującym (zwłaszcza wśród cywilizacji antycznych - greckiej i rzymskiej), dopiero na przestrzeni wieków (zwłaszcza za sprawą rozwoju chrześcijaństwa i sakralizacji życia) zaczęło przybierać charakter kryminalny."
Do tekstu..
Limes konsolus, czyli znowu jesteśmy przedmurzem Zachodu (02-09-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kultura grania w danym kraju to lustro jego kultury w ogóle"
Do tekstu..
Niemieckie sądy bezradne wobec islamskich arbitrów (02-09-2011)
Autor: Polnische Zeitung
Źrodło: Polnische Zeitung Zgłosił/a: Piątkowski
"W wielu miastach niemieckich muzułmańscy arbitrzy, "sędziowie pokoju", rozstrzygają w sprawach kryminalnych, zanim jeszcze organy ścigania skierują sprawę do sądu."
http://gs.jupe.pl/wp/?p=6351
UCSB Physicists Demonstrate the Quantum von Neumann Architecture (02-09-2011)
Autor: Biuro prasowe UC Santa Barbara
Źrodło: www.ia.ucsb.edu Zgłosił/a: Przemek J.
A new paradigm in quantum information processing has been demonstrated by physicists at UC Santa Barbara. Their results are published in this week's issue of Science Express online.
Do tekstu..
1 września: dzieci idą do Kościoła. To łamanie Konstytucji (02-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Młodzież modli się, pielgrzymuje przed egzaminami, odwiedza święte miejsca, uczęszcza na rekolekcje, wszystko w ramach "świeckiej" szkoły. O etyce nie ma co marzyć: rodzice i nauczyciele chcą, ale się boją, dyrekcja z natury jest konformistyczna, minister Hall - rozmodlona i bardzo tradycyjna, a politycy nie będą przecież zadzierali z Kościołem przed wyborami.
Do tekstu..
Małe, białe i łatwe (01-09-2011)
Autor: PolskaGazeta.co.uk
Źrodło: PolskaGazeta.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"Pakistańscy stręczyciele uwodzą i wykorzystują białe dziewczynki, żeby zasłużyć na przychylność starszych krewnych i znajomych. Wiedzą, że zhańbienie muzułmanki groziłoby o wiele poważniejszymi konsekwencjami. Trzech muzułmanów kłóci się podniesionymi głosami. Chcą w ten sposób wyrazić swoją odrazę dla innych członków ich pakistańskiej społeczności, którzy zmienili grupkę łatwowiernych brytyjskich uczennic w rozbite wewnętrznie zabawki seksualne."
Do tekstu..
Uprawa odmian zmodyfikowanych genetycznie odpornych na szkodniki (01-09-2011)
Autor: Richard Hellmich, Julia Górecka
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
O tym jak, po co i z jakimi efektami tworzy się odmiany roślin GMO odpornych na szkodniki. Przy okazji nieco historii badań nad rzeczonymi.
Do tekstu..
Jak zarybisz, tak złowisz (01-09-2011)
Autor: Ladislau Dowbor, Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Ladislau Dowbor, doradca byłego prezydenta Brazylii Luli da Silvy, o tym, jak się wychodzi z kryzysu i wprawia w ruch gospodarkę, oraz o rewolucji kobiet i hamujących rozwój korporacjach
Do tekstu..
Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia (01-09-2011)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Skarb Państwa podpisał ugody ze 159 członkami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Każdy z nich otrzymał po 250 tys. zł zadośćuczynienia za śmierć najbliższych, co oznacza, że z kasy państwa wydano już na ten cel 39 mln 750 tys. zł."
Do tekstu..
Środa o Piesiewiczu: lepiej się wycofać. Zwłaszcza, gdy jest się moralistą (01-09-2011)
Autor: han
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Czasem musimy ustąpić, chociaż czujemy się niewinni i mamy czyste sumienie - powiedziała Magdalena Środa, która popiera decyzję Krzysztofa Piesiewicza o rezygnacji z uczestnictwa w wyborach. Na antenie TOK FM powiedziała, że przestępcy nie obrali sobie za cel senatora bez przyczyny. - Trudno mi sobie wyobrazić np. premiera Mazowieckiego, który byłby ofiarą takiego przestępstwa.
Do tekstu..
VIII LO - miasto nie zapłaci, kuria straszy sądem (01-09-2011)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"Miasto nie zapłaci 6 mln zł kurii za korzystanie z budynku VIII LO. Prawnik kurii: - To będzie proces"
Do tekstu..
wszyscy wiedzą, że kobiety mają słabszą wyobraźnię przestrzenną (31-08-2011)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy - blog Zgłosił/a: liliac
"Najświeższe badania opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences" przynoszą kolejne ciekawe spostrzeżenia w tej dziedzinie i podmywają fundamenty twierdzenia o wrodzonych różnicach intelektualnych między kobietami i mężczyznami."
Do tekstu..
Aborcja w Sejmie. Oba projekty upadły. Ale jednemu zabrakło tylko 6 głosów (31-08-2011)
Autor: prot, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sejm w drugim czytaniu odrzucił projekt ustawy obywatelskiej zaostrzający przepisy aborcyjne. Projekt przepadł różnicą pięciu głosów. Posłowie głosowali również przeciw projektowi SLD liberalizującą przerywanie ciąży."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365