Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.659.863 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrześcijanin przeżuwa sieczkę tak jak to czynią owieczki."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Mieszkańcy nie chcą kolejnego papieża. (24-06-2012)
Autor: FiM
Źrodło: faktyimity.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Prezydent Sieradza, Jacek Walczak z PO zamarzył sobie nowoczesny pomnik JP II. Na początku stycznia, w jego mieście miał stanąć elektroniczny posąg polskiego papieża...
Do tekstu..
Kuba robi to z Dodą! (24-06-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Łapię się za pysk oglądając festiwal świątobliwej nienawiści i bezhołowia rozgrywany w mediach i innych szemranych instytucjach na tle spowszedniałego już Euro. Poniewieranie Rabczewską i Wojewódzkim przez jakieś sprzymierzone sądy, ministerstwa i gazety, przy wtórze rozhisteryzowanej gawiedzi godne jest zaiste kościelnych polowań na czarownice i heretyków w czasach nie do końca minionych"
Do tekstu..
Bioart, czyli nauka i sztuka w jednym (24-06-2012)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Czym jest BioArt? To dialog nauki ze sztuką. A w zasadzie wąskiej dziedziny nauki, jaką jest biotechnologia. Pod koniec XX w. klonowanie, hodowle tkankowe, manipulacje genetyczne z laboratoriów zaczęły przemykać się do galerii, stając się nowym środkiem wyrazu dla osób, które w rozwoju tej dziedziny wiedzy zaczęły dostrzegać niepokojące zmiany cywilizacyjne. Twórcy BioArtu sami nieraz zaczynali od studiów biologicznych. Znudzeni jednak pipetowaniem i dolewaniem pożywek do kultur komórkowych, zobaczyli w nich coś, czego nie widzieli inni: początek nowej ery. Narodziny Neożycia"
Do tekstu..
''Religię ze szkół wycofać. Dla dobra dzieci. Tam się bajki opowiada'' (24-06-2012)
Autor: oby.watel
Źrodło: tokfm.pl/blogi Zgłosił/a: ramichael
W domu dowiaduje się, że wilk połknął babcię tak na niby, że to bajka. A w państwowej szkole jako prawda najprawdziwsza i "fakt autentyczny" przekazywana jest informacja o wyposażonym w barek i spiżarnię, przewiewnym wnętrzu ryby, która na rozkaz pana połknęła niejakiego Jonasza i gościła całe trzy dni.
Do tekstu..
Zakonnica na indeksie (24-06-2012)
Autor: Laurie Goodstein, Rachel Donado
Źrodło: New York Times/onet.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że książka "Just Love: A Framework for Christian Sexual Ethics" autorstwa siostry Margaret A. Farley jest "niezgodna z rzeczywistą teologią katolicką" i nie powinna być czytana przez osoby wyznania rzymskokatolickiego.
Do tekstu..
Ołtarz, tron i szklana trumna (24-06-2012)
Autor: Mateusz Zimmerman
Źrodło: onet Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Polskie "spory o Wawel" nie zaczęły się od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. 75 lat temu miała miejsce awantura gorętsza - choć z pozoru szło przecież "tylko" o to, czy trumnę ze zwłokami Józefa Piłsudskiego można przenieść z jednej wawelskiej krypty do drugiej.
Do tekstu..
Prostytucja? Porozmawiajmy o niej (23-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Z taką propozycją luksemburska minister ds. równych szans pani Françoise Hetto-Gaasch zwróciła się kilka dni temu do swoich obywateli. Zrobiła badania i wyszło jej, że prostytucja kwitnie i staje się - jak rynek - globalna, ale ciągle jest tematem tabu, ignorancji i stereotypów. Trzeba więc rozmawiać! Zwłaszcza że 73 proc. obywateli Luksemburga uważa, że prostytucja powinna być poddana kontroli, a nie represjonowana. 28 czerwca Luksemburczycy będą więc dyskutować o zdrowiu prostytutek, ich bezpieczeństwie, prewencji oraz o tym, jak zmniejszyć zakres zjawiska (z badań wynika, że obywatele i obywatelki Luksemburga stawiają raczej na edukację seksualną i politykę równości kobiet i mężczyzn niż na represjonowanie klientów).
Do tekstu..
Włoskie Rothamsted (23-06-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Smutne wieści docierają z Włoch. W ostatnim czasie byliśmy światkami walki naukowców brytyjskich w obronie doświadczeń polowych eksperymentalnej odmiany transgenicznej pszenicy. Emocje jeszcze nie opadły, a z południa Europy docierają równie niepokojące informacje. W tym przypadku zagrożony jest wysiłek wieloletnich badań finansowanych ze źródeł publicznych"
Do tekstu..
Lingzhi, żeń-szeń i jakość życia (23-06-2012)
Autor: xjentifika
Źrodło: xjentifika.wordpress.com Zgłosił/a: coreless
Jak na razie wygląda na to, że przynajmniej w przypadku stosowania tzw. medycyny niekonwencjonalnej, to raczej nasza sytuacja życiowa ma większy wpływ na to, jak i czym się leczymy, niż odwrotnie.
Do tekstu..
Najwięcej islamofobii jest wśród muzułmanów (23-06-2012)
Autor: EuroIslam za: Citizen Times&Udo Ulfkotte
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
"Islamofobia wywodzi się z krajów muzułmańskich. Większość muzułmanów cierpi z jej powodu. Sunnici są islamofobami wobec szyitów, szyici wobec islamu ahmadija i tak dalej. Przez 17 lat pobytu w państwach muzułmańskich miałem okazję obserwować tę islamofobię."
Do tekstu..
Challenges of Getting to Mars: Curiosity's Seven Minutes of Terror (23-06-2012)
Autor: JPLNews
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Jak wylądować na Marsie, mając do dyspozycji tylko 7 minut i bez możliwości kontaktu z Ziemią. (Wideo z angielskimi napisami)
Do tekstu..
Niskie odszkodowania dla molestowanych. Bo nie straciły rodziców w wypadku (23-06-2012)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Od 3 do 10 tys. zł - takie odszkodowania otrzymają trzy siatkarki, które - jako nastolatki - były prześladowane i molestowane przez trenera Krzysztofa L. Sędzia: Utraciły jedynie pasję do sportu i mogą mieć problemy w kontaktach z mężczyznami (...) Dodała, że pod uwagę wziąć należy również trudną sytuację materialną siedzącego w więzieniu trenera"
Do tekstu..
Biskupi chcą zmian ws. nauczania w szkołach państwowych (23-06-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Umieszczenie religii i etyki w grupie zajęć nadobowiązkowych może być pokusą dla samorządów do ograniczenia tych lekcji - uważa sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak i postuluje wprowadzenie zmian do rozporządzenia MEN ws. ramowych planów nauczania"
Do tekstu..
Zdradzeni o zmierzchu, czyli klęska narodowa (23-06-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Fatum się wypełniło, nastąpiła spektakularna klęska narodowa, choć przecież miało być zwycięstwo - scenariusz znany i przerabiany nie tylko w dziejach sportu polskiego, osobliwie polskiego futbolu, ale też w dziejach polskich jako takich. Bynajmniej nie jest to zaskakujące, klęski narodowe są naszą specjalnością, my bez klęsk narodowych żyć nie umiemy, my klęskami narodowymi się żywimy, my od klęsk narodowych jesteśmy wręcz głęboko uzależnieni"
Do tekstu..
Atheists Are Still the Most Unelectable Group in America (22-06-2012)
Autor: Hemant Mehta
Źrodło: www.patheos.com Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
43 proc. Amerykanów nie głosowałoby na ateistę
Do tekstu..
Jak robiły to żółwie 47 mln lat temu (22-06-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Czy można kochać się 47 mln lat? Okazuje się, że można. Wyczynu tego dokonały, znane ze swej powolności, żółwie. Oczywiście, w powyższych stwierdzeniach dokonałem pewnego "semantycznego nadużycia". Wspomniane żółwie są już martwe, a nawet skamieniałe. Poza tym one wcale nie musiały darzyć się uczuciem. One po prostu kopulowały i w takiej pozycji zostały pogrzebane w osadzie, gdzie później skamieniały"
Do tekstu..
Niemcy: Niepokorni księża domagają się reform (22-06-2012)
Autor: Antje Dechert / Małgorzata Matzke
Źrodło: gazeta.pl za Deutsche Welle Zgłosił/a: liliac
"Nie składałem nigdy przysięgi, że będę posłuszny prawu kanonicznemu, tylko, że będę służył ludziom. Na tym polega duszpasterstwo - zaznacza ksiądz Konrad Irslinger, który z 13 księżmi i diakonami z archidiecezji Fryburg sformułował memorandum krytykujące sposób traktowania przez Kościół ludzi, którzy po raz drugi wstąpili w związki małżeńskie"
Do tekstu..
Prosi o śmierć, bo od siedmiu lat może tylko mrugać oczami (21-06-2012)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Artur@R
Sąd w Londynie rozpatruje, czy sparaliżowany Brytyjczyk ma prawo umrzeć kiedy i jak chce. Niezależnie od tego, co orzekną sędziowie, debaty o eutanazji w Wielkiej Brytanii nie da się już zatrzymać.
Do tekstu..
Obrazić Dinozaura (21-06-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
No i po herbacie. Biało-czerwonej herbacie. Na deser, chociaż deser po herbacie jest trochę bez sensu, fragmencik rozmowy telewizyjnej o ekonomicznych pożytkach z Euro (...) Ale koniec z tym! Dziś będzie Doda, która jest bytem dość absurdalnym, ale nie tak jak polski sąd, który skazał ją za obrazę uczuć religijnych. Chodzi o to, że obraziła autora, przepraszam, Autora, AUTORA, Pisma Świętego, zarzucając mu nadmierne spożycie alkoholu oraz korzystanie z nielegalnych aktualnie używek. (Napruty winem i napalony ziołem.) Za obrażonym murem stanęli Polacy-katolicy, konkretnie dwóch, którzy obrazili się w Jego imieniu. Czy nie jest to jednak nadmiar troski? Jeżeli Autor nie istnieje, jak sugeruje Doda preferująca wiarę w dinozaury, Dinozaury, nie można Go obrazić, a więc cała sprawa jest bezpod
Do tekstu..
Lepiej mieć córkę czy syna? Skrzydełko, czapeczka czy nóżka (21-06-2012)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: greg
"Czasem bardziej opłaca się spłodzić syna, a czasem córkę. Płcią potomstwa, często już w momencie poczęcia, manipulują więc zarówno zwierzęta, jak i ludzie"
Do tekstu..
Prokurator generalny posłuchał ekologów. Polskie firmy stracą fortunę? (21-06-2012)
Autor: J. K. Kowalski, E. Wesołowska, M. Kryszkiewicz
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Prokurator Generalny, na prośbę ekologów doniósł na przepisy zezwalające na ubój rytualny do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli sędziowie uchylą rozporządzenie, to oznacza utratę fortuny przez polskie firmy.
Do tekstu..
Popular Pakistani singer Ghazala Javed shot dead (21-06-2012)
Autor: NYDailyNews.com
Źrodło: NYDailyNews.com Zgłosił/a: Piątkowski
Pakistani pop singer Ghazala Javed has been shot dead in an apparent honor killing. The 24-year-old was forced to flee northwestern Pakistan in 2009 after being threatened by the Taliban.
Do tekstu..
Małe Kościoły chcą być jak duże (21-06-2012)
Autor: Ewa K. Czaczkowska
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Niemal czterdzieści małych Kościołów zrzeszonych w Aliansie Ewangelicznym chce takich zmian w prawie, by wszyscy członkowie wspólnot religijnych zarejestrowanych w Polsce mogli zawierać małżeństwa wyznaniowe ze skutkami cywilnymi. Na wzór tzw. małżeństw konkordatowych, które zawierają katolicy oraz członkowie dziesięciu innych Kościołów. Ci ostatni nie mają konkordatów, ale mają ustawy regulujące ich stosunki z państwem - także kwestie zawierania małżeństw wyznaniowych. Tego samego chcą właśnie inne wspólnoty, których relacji z państwem nie regulują oddzielne ustawy.
Do tekstu..
Aborcja po rumuńsku, czyli jak towarzysz Ceausescu ... (20-06-2012)
Autor: Małgorzata Rejmer
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Spiker rumuńskiej telewizji oznajmia, iż sekretarz generalny partii Nicolae Ceausescu głęboko boleje nad postawą Rumunek, które nie chcą rodzić dzieci. Żeby pomóc im zmienić to egoistyczne nastawienie, towarzysz Ceausescu wprowadza dekret nr 770, na mocy którego dokonywanie aborcji będzie odtąd karane więzieniem. "W ten sposób - oświadcza spiker - zapisujemy nową kartę historii w naszej chwalebnej walce przeciwko dekadencji imperializmu". Od 1 października 1966 r. prawo do antykoncepcji i aborcji mają tylko kobiety, które wywiązały się z patriotycznego obowiązku i urodziły przynajmniej czworo dzieci. Albo skończyły 40 lat i wzrasta ryzyko, że powiją dziecko ułomne, gdy naród potrzebuje "witalności, młodości i wigoru"
Do tekstu..
Norweska partia chce zakazać obrzezania (20-06-2012)
Autor: ps
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: czytelnik
"Praktyka rytualnego obrzezania małych chłopców jest przestarzała i niebezpieczna i powinna zostać zakazana - stwierdziła Jenny Klinge, rzeczniczka Norweskiej Partii Centrum (Senterpartiet). Przedstawiciele społeczności żydowskiej i muzułmańskiej nie kryją swojego oburzenia"
Do tekstu..
Duch Święty, kupa i Terlikowski (20-06-2012)
Autor: Sierkowitz
Źrodło: Salon24 Zgłosił/a: greg
"...sama okładka to tylko jeden z problemów. I to pomniejszych. Sam temat z okładki jest smutnym obrazem polskiej myśli konserwatywnej. Fronda promuje zbankrutowaną intelektualnie i nienaukową koncepcję inteligentnego projektu. I to prawie dekadę po tym, kiedy jej twórca, M. Behe, przed sądem pod przysięgą zeznawał, że jeśli jego koncepcja jest naukowa, równie naukowa jest astrologia"
Do tekstu..
Żona? Niech siedzi w domu i wspiera męża (20-06-2012)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Sondaż zlecony przez pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (PO) pokazuje, że o rolach w związku i rodzinie wciąż myślimy w tradycyjny sposób"
Do tekstu..
Gdyby zapytać Polaków (20-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdyby zapytać Polaków/Polki, czy są za karą śmierci, znacząca część powiedziałaby, że tak.
Do tekstu..
"Multikulturalizm to kompletne nieporozumienie" (20-06-2012)
Autor: mm
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: greg
""Multikulturalizm to rzeczywiście kompletne nieporozumienie. W Europie Zachodniej, ba, zapewne również w Polsce, identyfikuje się go z różnorodnością kulturową. A to dwie zupełnie różne rzeczy" - mówi Bassam Tibi, światowej sławy politolog pochodzenia syryjskiego"
Do tekstu..
Rabczewska idzie do Strasburga (19-06-2012)
Autor: mn//bgr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: skieras
Dalsze losy sprawy Doroty Rabczewskiej
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365