Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.401 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiedza i rozum są dzisiaj tak zagrożone, jak to się niegdyś rzadko zdarzało, a wraz z nimi zagrożone jest także to, co ludzkie po prostu: być może samo człowieczeństwo."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Gwiazdy na bakier z nauką (13-01-2009)
Autor: Steve Connor
Źrodło: Onet kiosk/The Independent Zgłosił/a: Pawel_L
Jeżeli chodzi o wiedzę naukową, Barack Obama nie jest lepszy od zwykłych śmiertelników. Właśnie trafił na niechlubną listę osób publicznych, które w 2008 roku wygłaszały tezy niemające poparcia naukowego.
Do tekstu..
The Beatiful Mind (13-01-2009)
Źrodło: http://www.enception.org/ Zgłosił/a: krutki
W 2009 roku rusza w trasę po Europie wystawa fotografii The Beautiful Mind. Najbliżej Polski będą to Berlin i Praga. Jest to unikalny projekt stanowiący połączenie sztuki z nauką. Na stronie internetowej projektu możemy podziwiać kolekcję zdjęć mózgu uzyskanych przy pomocy najnowszych technologii.
http://www.enception.org/
Sąd uznał żarliwą wiarę za chorobę psychiczną (12-01-2009)
Autor: Wojciech Harpula
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Zabrali jej syna, bo ma objawienia
Do tekstu..
"Ojcze nasz" nikogo nie krzywdzi (10-01-2009)
Autor: Paweł Smoleński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Tylko w Internecie, anonimowo, mieszkańcy małego Józefowa odważyli się wyrazić sprzeciw wobec wpływu Kościoła na ich codzienne życie. Feelek chciałby, aby rzecz nagłośnić. Bo incydencik rzeczywiście był mały, lecz od małych incydencików - jak od rzemyczka do koniczka - zaczynają się sprawy większe.
Do tekstu..
Medycyna prawdziwym Szatanem Kościoła? (10-01-2009)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldeck77
Kościół nie zgadza się dziś na in vitro - twierdząc, że jest "sprzeczne z prawem naturalnym". Problem tylko w tym, że "sprzeczne z prawem naturalnym" były też kiedyś zdaniem Kościoła szczepienia, transfuzje krwi i transplantacje.
Do tekstu..
Kraków oddał Kościołowi prawie wszystko (10-01-2009)
Zgłosił/a: hez
Zaczyna brakować ziemi na "roszczenia"... Kraków oddał Kościołowi prawie wszystko
Do tekstu..
Ucieczka z sekty pedofilów (08-01-2009)
Autor: Dialika Krahe
Źrodło: Gazeta/Der Spiegel Zgłosił/a: Grzesiek
W Niemczech działa kilkadziesiąt sekt religijnych, między innymi sekta "Children of God" ("Dzieci Boga"), czyli międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, o którym wiadomo, że chroni, a nawet propaguje pedofilię. Osoby, którym udało się wymknąć sekcie, opowiadają o brutalnym poniżaniu i wykorzystywaniu seksualnym dzieci. Aż się prosi dodać parę słów o pewnej największej, całkowicie legalnej sekcie broniącej pedofilów.
Do tekstu..
"Boga raczej nie ma" - niecodzienna akcja brytyjskich ateistów (08-01-2009)
Autor: Maciej Kuźmicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Madman
W Wielkiej Brytanii trwa kampania, która jest odpowiedzią ateistów na reklamy religijne. "Boga raczej nie ma. Nie martw się, po prostu ciesz się życiem" - ponad 800 wielkich kolorowych reklam z takim hasłem zawisło we wtorek na autobusach.
Do tekstu..
Erotyczny język polskiej młodzieży (07-01-2009)
Autor: Maciej Wełyczko
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Czy w języku przypominającym instrukcję obsługi telefonu komórkowego połączoną z kawiarnianym menu da się powiedzieć coś o pierwszej miłości? A może nie o mówienie tu chodzi, lecz o działanie? Tylko czy polska młodzież jest rzeczywiście tak egoistyczna i rozwiązła, jak wskazywałby na to jej język?
Do tekstu..
Atheist bus campaign spreads the word of no God nationwide (07-01-2009)
Autor: Riazat Butt
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: EL
Donations totalling more than £140,000 to fund adverts on 600 buses across UK as well as in London tube stations
Do tekstu..
Nadzieja ludzi z dna (07-01-2009)
Autor: Andrew Buncombe
Źrodło: The Independent Zgłosił/a: jarekland
Niedotykalni mogą wykonywać tylko najbardziej nieprzyjemne i niechciane prace takie jak przepychanie kanalizacji, usuwanie zwłok czy czyszczenie toalet
Do tekstu..
Czy jesteś za regularnymi wizytami prostytutek w klasztorze? (06-01-2009)
Autor: Anna Winczakiewicz
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
Na to pytanie muszą odpowiedzieć zakonnicy w najnowszej sztuce Marka Modzelewskiego "Siostry przytulanki". Izolacja, religia, wiara, grzeszna cielesność, wyparta seksualność... już 10 stycznia w Teatrze Na Woli w Warszawie.
Do tekstu..
Religia na eksport (05-01-2009)
Autor: Stéphanie Le Bars
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Kościół katolicki ze swej strony próbuje jak może walczyć ze zżerającym go kryzysem: papież coraz częściej mówi o kulturze, a coraz mniej o aborcji We współczesnym świecie wierzenia mogą się swobodnie rozprzestrzeniać dzięki nowoczesnym środkom przekazu jak telewizja czy internet...
Do tekstu..
Tanzania: Polowania i okaleczanie albinosów, aby handlować ich „magicznymi (04-01-2009)
Źrodło: rationalistinternational.net Zgłosił/a: jarekland
W Afryce sub-saharyjskiej rozpowszechniona jest wiara, że albinosi mają magiczne moce. Są odrzuceni i napiętnowani społecznie. Ale niedawno w Tanzanii ten przesąd zamienił się w koszmar. Czarownicy zaczęli twierdzić, że magiczne mikstury z użyciem skóry, włosów, kości, genitaliów, języków lub kończyn albinosów przyniosą bogactwo ich klientom. Teraz poluje się na albinosów. Według oficjalnych danych zabito 19 albinosów, także dzieci, na handel częściami ich ciał. Inne źródła mówią o ponad pięćdziesięciu ofiarach. Policja sądzi, że inspiracją do morderstw albinosów są nigeryjskie filmy o czarach.
Do tekstu..
Meshasz - Derren Brown (04-01-2009)
Autor: Derren Brown
Źrodło: YouTube.com Zgłosił/a: zolv
Derren Brown, brytyjski iluzjonista, hipnotyzer, mentalista jedzie do USA, gdzie pod przybranymi nazwiskami wkradnie się w łaski amerykańskich guru wierzących w UFO, nawracanie dotykiem, rozmowy z duchami i inne paranormalne zjawiska. Niesamowita, otwierająca oczy opowieść, która pokazuje jak łatwo autorytety manipulują masami.
Do tekstu..
Zaskarżyli w sądzie słowa "Tak mi dopomóż Bóg" (03-01-2009)
Autor: CNN
Źrodło: www.wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Ateiści złożyli w sądzie w Waszyngtonie pozew w tej sprawie. Domagają się w nim, by składajacy ślubowanie prezydent zrezygnował z wypowiadania słów" "Tak mi dopomóż Bóg". Jednym z pozywających jest Michael Newdow, doktor i prawnik z Kalifornii. Zdaniem Newdowa, odnoszenie się do Boga w czasie tego typu ceremonii stanowi naruszenie amerykańskiej konstytucji. Newdow nie spodziewa się, że wygra sprawę, ale liczy, że jego działania przyniosą pożądany przez niego skutek w przyszłości.
Do tekstu..
Jeździł na paliwie z ludzi! (02-01-2009)
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Craig Alan Bittner, były chirurg plastyczny z Beverly Hills, stanie przed sądem, bo do baków dwóch samochodów - własnego Forda SUV i należącego do jego dziewczyny Lincolna Navigatora - wlewał tłuszcz pozostały po liposukcji pacjentów. Kalifornijskie władze ds. zdrowia publicznego utrzymują, że zgodnie z literą prawa, wykorzystanie ludzkich odpadów medycznych do zasilania pojazdów mechanicznych jest nielegalne. Bittner broni się, twierdząc, że kierowała nim jedynie chęć chronienia środowiska. - Większość moich pacjentów prosiła, bym wykorzystał ich tłuszcz jako paliwo - miałem go więcej, niż potrzebowałem - napisał lekarz na witrynie lipodiesel.com. Chirurg uważa, że dla ludzi ważne było jednoczesne załatwienie dwóch spraw: kwestii unormowania wagi i zrobienia czegoś dla Ziemi.
Do tekstu..
Pełny kościół nie jest Bogiem, a tłumy nie gwarantują racji (02-01-2009)
Autor: Paweł Moskalewicz
Źrodło: www.przekroj.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Odszedłem z zakonu także ze względów osobistych, ten styl życia stał się dla mnie trudny do zniesienia. Współczesny człowiek, a takim i ja jestem, ma inną mentalność, niż ludzie mieli kiedyś. Większa jest ogólna życiowa niezależność, chronione są prawa człowieka. Tymczasem tradycyjnie rozumiana reguła posłuszeństwa to oddanie się jakby na własność instytucji.
Do tekstu..
Kościół kostnieje (02-01-2009)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: www.przekroj.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Kościół katolicki wciąż jest barką bogato zdobioną i pełną pasażerów. Jej sternicy są przekonani, że nadal pływają po morzu ludzkich dusz. Ale ta łódź dryfuje ku mieliźnie
Do tekstu..
Ekspansja pięknych umysłów (02-01-2009)
Autor: Krystyna Romanowska
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Przed nami nowy renesans - era jednostek zachłannych na wiedzę i mądrość, wolnych od fanatyzmu i z dystansem do siebie - przekonuje prof. Zbigniew Pietrasiński, psycholog. Prof. Zbigniew Pietrasiński: Narzekanie na swych współczesnych jest stare jak świat. Robili to Salomon, Konfucjusz, Epiktet, Rousseau. Wierzę w potęgę ludzkiego umysłu i jego intelekt. Jeżeli chodzi o konsumpcjonizm: zaspokajanie prywatnych upodobań to przecież droga do indywidualnego rozwoju i podniesienie jakości życia. Nie widzę w tym nic złego po tysiącleciach życia większości w biedzie i brudzie. Jeśli ktoś spojrzy na jakość ludzi z perspektywy wieków, a nie dzisiejszej gazety, zobaczy, że ludzie przeciętni są mniej okrutni, mniej przesądni, więcej wiedzą. Przez wieki otępiano ich bardziej niż dziś
Do tekstu..
Ksiądz: Jezus zezwolił na rozwody. Kościół nas oszukał?! (02-01-2009)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
To ze strachu oraz "zbyt dużego nacisku na wymiar seksualny". Jezuita Jacek Prusak, zwolennik "Kościoła otwartego" związany z Centrum Kultury i Dialogu, udzielił interesującego wywiadu "Przekrojowi".
Do tekstu..
Znany filozof: zarodek to nie człowiek! (02-01-2009)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Filozof Jacek Hołówka postawił wczoraj w "Rzeczpospolitej" (!) tezę następującą: trudno pojąć, dlaczego Kościół z uporem twierdzi, że ludzki zarodek jest istotą ludzką, skoro w historii teologii za takową uznawana jest wyłącznie "jednostka ludzka zdolna do świadomego kierowania swoim postępowaniem".
Do tekstu..
Kościół: W Polsce panuje "kultura antykoncepcyjna" (02-01-2009)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Polscy hierarchowie Kościoła zdają się wracać do najprostszych rozwiązań dotyczących kwestii obyczajowych. Czyli: zakazać, zakazać, zakazać!
Do tekstu..
Pierwsza Polka wyświęcona na "księdza" (01-01-2009)
Źrodło: TVP info Zgłosił/a: Henryk_P
Amerykanka polskiego pochodzenia przyjęła nie uznawane przez Watykan święcenia na katolickiego księdza. - Głos kobiet w Kościele nie jest słyszany - mówi Janice Sevre-Duszyńska. Sevre-Duszyńska została "wyświęcona" w Lexington w amerykańskim stanie Kentucky. Była tym samym szóstą kobietą w Stanach Zjednoczonych i pierwszą Polką na świecie, która wzięła udział w tego typu - niezgodnej z prawem kanonicznym - ceremonii. Jej i księdzu Roy'owi Bourgeois, który dokonał nie uznawanej przez Kościół konsekracji, grozi teraz ekskomunika. - Wyświęcanie kobiet jest ważne, by w pełni zrozumieć przesłanie wiary. Przecież w dzisiejszym świecie większość biednych i uciskanych to właśnie kobiety i dzieci. A ich głosy nie są w Kościele słyszane. - W końcu poczułam, że muszę pójść krok dalej.
Do tekstu..
Kościół w Polsce - ostoja wolności czy zagrożenie? (30-12-2008)
Autor: Roman Graczyk
Źrodło: onet.pl/Przegląd Powszechny Zgłosił/a: zet
Kościół katolicki wchodził w czas niepodległości z bardzo szczególnej pozycji Po kilku dziesięcioleciach Polski Ludowej cieszył się wielkim autorytetem społecznym, który u schyłku tego okresu udało mu się przekuć na swoisty szacunek komunistów szykujących się do ustrojowej transformacji. Było paradoksem historii, że komuniści, brutalnie zwalczając Kościół, gdy instalowali się u władzy, a potem przez ponad dwie dekady nękając go na różne sposoby, na koniec swych rządów właśnie w nim szukali gwaranta bezpiecznego przebiegu procesu oddawania władzy. Tak radykalna była zmiana postrzegania Kościoła przez komunistów. Ale i sam Kościół zaczął się inaczej postrzegać...
Do tekstu..
Święty spokój (30-12-2008)
Autor: Leszek Jażdżewski
Źrodło: onet.pl/Liberte! Zgłosił/a: zet
Zasadę rozdziału Kościoła od państwa polscy politycy traktują jeszcze mniej poważnie niż polscy katolicy swoją religię. Zapisana w konstytucji świeckość państwa w Polsce nie jest niewątpliwie w pełni respektowana. Bezpośrednią przyczyną jest konformizm polityków, którzy nie chcą zrażać do siebie wpływowej hierarchii, a także dobrze zorganizowanej i aktywnej w życiu politycznym grupy wyborców, dla której kwestie religijne mają znaczenie pierwszorzędne. Jednak zza politycznego konformizmu wyłania się problem znacznie poważniejszy.
Do tekstu..
Klub Sowy (30-12-2008)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źrodło: facebook.com Zgłosił/a: MA
Klub Sowy to grupa zrzeszająca miłośników, zwolenników i po prostu osoby bez własnej woli prowadzące nocny tryb życia, czyli w mniejszym lub większym zakresie funkcjonujący nocą. Członkowie Klubu Sowy zainteresowani są podnoszeniem jakości nocnego życia - lepszym indywidualnym radzeniem sobie z życiem w nocy, pragniemy też, by nasze miasta i społeczeństwo było lepiej przystosowane do życia nocą. Aby zostać członkiem należy założyć konto w facebook.
Do tekstu..
Protest społeczny p/ustawie o in vitro (tzw. bioetycznej) (29-12-2008)
Źrodło: petycje.pl Zgłosił/a: MA
ROTEST SPOŁECZNY Przeciwko „Ustawie o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego oraz Polskiej Radzie Bioetycznej i zmianie innych ustaw” (z dnia 10.XII 2008 r) wypracowanej przez Zespół ds. Konwencji Bioetycznej, powołany na mocy Zarządzenia nr 38 Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 2008 pod przewodnictwem Posła Jarosława Gowina
http://www.petycje.pl/3700
Nauka czy Kościół? (29-12-2008)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: naukowy.blog.polityka.pl Zgłosił/a: youzwiak
Jeśli ustawa Gowina miałaby wejść w życie, to lepiej już poprzeć całkowity zakaz zapłodnienia in vitro...
Do tekstu..
Szklane obietnice - co dalej z in vitro? (28-12-2008)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: http://przekroj.pl/ Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Premier zapowiedział ustawę o in vitro. Szkoda tylko, że nadzieje ludzi pragnących mieć dziecko zostaną uwikłane na długie miesiące w polityczno-kościelne spory. Ogłoszona w ostatni piątek przez Kongregację Nauki Wiary instrukcja "Dignitas personae" będąca odpowiedzią Watykanu na pytania natury bioetycznej zaostrzyła jedynie sprzeciw wobec metody in vitro. W jej rozumieniu metoda ta jest "zamierzonym niszczeniem embrionów".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365