Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.482 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W Polsce często ateizm uważany jest za jakieś największe zło, za spuściznę komunizmu. Podczas gdy dla wielu ludzi, w tym dla mnie, ateizm jest konsekwencja światopoglądu naukowego i humanistycznych wartości etycznych, którymi kierują się w życiu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Abp Józef Michalik z tytułem Cambridge? - chodzi o płatny wpis (23-10-2013)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; Tygodnik Powszechny, PAP, Trwam Zgłosił/a: slik
Na stronie internetowej abp. Józefa Michalika można znaleźć informację o tytule "Człowieka Roku 1998/99 Uniwersytetu Cambridge". Kłopot w tym, że to nie Uniwersytet Cambridge uhonorował przemyskiego metropolitę. Za tytuł można zapłacić - podaje "Tygodnik Powszechny".
Do tekstu..
Szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zawału i śmierci u osób chorych na (23-10-2013)
Autor: mark
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Okazało się, że u osób ze stabilną chorobą wieńcową szczepienie przeciwko grypie zmniejszyło ryzyko zdarzenia sercowego o 36 proc. Dla tych osób, które przeszły zawał serca w ciągu poprzedzającego badanie roku ochrona przed kolejnym zwałem była jeszcze większa - ryzyko spadało o 55 proc. Ogólnie osoby zaszczepione miały o 20 proc. mniejsze ryzyko zgonu."
Do tekstu..
Kiedy "stuknie" nam 1000 egzoplanet? (23-10-2013)
Autor: ew/NewScientist
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Astronomowie zacierają ręce, zbliżamy się bowiem do magicznej granicy 1000 znanych nam planet pozasłonecznych. Jednak, jak wyjaśnia Jean Schneider z Paryskiego Obserwatorium Astronomicznego, tutaj pojawia się problem. Istnieją różne kryteria, które pozwalają astronomom określić, że właśnie znaleźli planetę."
Do tekstu..
Sen czyści ci mózg (23-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nad rolą snu uczeni debatują od dawna. Wiadomo, że śpimy, by mieć wspomnienia, uczyć się i przyswajać informacje. To funkcje poznawcze. A czy są jakieś mechanizmy fizjologiczne? Tak, naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester twierdzą, że właśnie je odkryli - sen jest po to, żeby wymyć z mózgu neurotoksyny, które zgromadziły się tam po całym dniu intensywnego myślenia."
Do tekstu..
Niemieccy radykalni islamiści walczą w Syrii (23-10-2013)
Autor: Iwona D. Metzner
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: sabek
Radykalni Islamiści wyjeżdżają walczyć do Syrii. Dotychczas wyjechało niecałe 200 osób.
Do tekstu..
Blog o indoktrynacji dzieci (22-10-2013)
Autor: Wielu autorów
Źrodło: blog Zgłosił/a: sabek
Blog, zajmujący się sprawą nauki religii w szkołach i przedszkolach, wraz z prawnymi unormowaniami odnośnie praw rodziców do wychowania dzieci bez religii.
Do tekstu..
Tu-154 pękł jak parówka, a skrzydło "piijiii, bziuuu!" (22-10-2013)
Autor: Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Sztuczny smog", "pancerna brzoza", "parówki" (ugotowane), puszki po tyskim (rozdarte) i red bullu (zgniecione). Tak naukowcy na II tzw. konferencji smoleńskiej dowodzili, że 10 kwietnia 2010 r. doszło do zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Do tekstu..
Ludożercy nadal bezkarni - groteska ku przestrodze (22-10-2013)
Autor: Kamil Sipowicz
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Chrześcijanie wtedy i dziś w czasie kulminacyjnego momentu mszy zjadają pod postacią chleba i wina swego Boga, Jezusa Chrystusa. W czasie mszy zwykły chleb ulega transubstancjacji i zamienia się w realne ciało Jezusa. Nie symboliczne ale realne! Tak mówi teologia. Chrześcijanin zatem konsumuje swojego Boga i stwórce zarazem, co jest jednym z paradoksów wiary. Jest bogożercą. Ponieważ Jezus jest zarazem Bogiem i człowiekiem, co jest wyjątkiem w historii ludzkości, to chrześcijanin konsumuje w czasie mszy Jezusa człowieka! Jest ludożercą."
Do tekstu..
Why we still love Socrates (22-10-2013)
Autor: James Kirk Wall
Źrodło: chicagonow.com Zgłosił/a: JK
"A very long time ago there once was an ugly little stone cutter. He had no family name of any wealth or recognition. No fancy education. He was nothing more than working class. As a young man he served as no more than a grunt in the military. He was unattractive and certainly no son of Zeus. He performed no miracles of healing the sick. Despite all this, over twenty-four hundred years after his death, billions of people still know his name, Socrates."
Do tekstu..
Rośnie nam liczba wykrytych zakażeń HIV (22-10-2013)
Autor: wom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Lekarze szacują, że w rzeczywistości z HIV żyje w Polsce ok. 30 tys. osób. Pracownicy organizacji pozarządowych, takich jak Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, oceniają tę liczbę nawet na 60 tys. Jaka jest prawda? Ile kobiet zostało zakażonych przez dawnych partnerów i później zakaziło kolejnych lub przekazało HIV swoim dzieciom? Ilu mężczyzn zakaziło się podczas przygodnych hetero i homoseksualnych kontaktów, a teraz nieświadomie zakaża innych? Na te pytania nie ma odpowiedzi."
Do tekstu..
Skandal w ośrodku dla niepełnosprawnych dzieci (21-10-2013)
Autor: Barbara Zielińska Mordarska
Źrodło: http://www.rmf24.pl Zgłosił/a: slik
Dyrektorka ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Jaszkotlu koło Wrocławia zawieszona w pełnieniu obowiązków. Taką decyzję podjął zakon prowadzący ośrodek, po kontroli kuratorium. Niepełnosprawne psychoruchowo dzieci z tego ośrodka były tam źle traktowane
Do tekstu..
Eutanazja - gdy żyć się już nie chce. Eutanazja.info (21-10-2013)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Utalentowana medycyna potrafi długo hodować osoby, a czasem już tylko organizmy. Zmuszani do życia kombinują, jak by tu umrzeć.
Do tekstu..
Ks. Lemański z zakazem wypowiadania się w mediach. Watykan poparł decyzję abp. (21-10-2013)
Autor: KAI
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
"Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego stwierdzono zasadność decyzji biskupa [abp. Henryka Hosera - red.] w sprawie zakazu udzielania ks. Wojciechowi Lemańskiemu wywiadów czy prezentacji swojej osoby i poglądów w mass mediach. Nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości" - poinformowała Stolica Apostolska w przesłanym do kurii warszawsko-praskiej dokumencie.
Do tekstu..
Lekarze oskarżeni o aborcję na zlecenie księdza (21-10-2013)
Autor: DARTH
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: Małyska
"Trzech warszawskich lekarzy oskarżono o udział w usunięciu w 2010 r. ciąży u kobiety, która jako 14-latka miała zostać wykorzystana seksualnie przez księdza Jacka S., a później z nim się związała - dowiedział się portal tvp.info. W chwili aborcji ofiara byłego już duchownego miała 17 lat. Eksksiądz miał też zapłacić za zabieg 3 tys. zł. Dwaj lekarze przyznali się do zarzutów. Trzeci przekonuje, że nie miał pojęcia, że bierze udział w aborcji."
Do tekstu..
Kuba Wojewódzki zaatakowany. Szukają napastnika (21-10-2013)
Autor: tvn24
Źrodło: tvn24 Zgłosił/a: waldeck77
Kuba Wojewódzki oblany kwasem.
Do tekstu..
Arktyczne jabłka (21-10-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Każdy potrafi odróżnić jabłko od ziemniaka. Zdecydowanie trudno doszukiwać się między tymi roślinami podobieństw. Mimo tylu różnic jest pewna cecha, która łączy oba gatunki i którą wszyscy dobrze znamy - niezbyt przyjazne dla oka brązowienie. Szczególnie w przypadku jabłek może sprawiać to pewien dyskomfort i wiele osób nie jest skłonnych do spożywania pokrojonego owocu z brązową naleciałością. Za zjawisko to odpowiada enzym oksydaza polifenolowa (PPO). Enzym ten uczestniczy w reakcji utleniania związków zawierających polifenole czego skutkiem jest powstawanie brązowych przebarwień."
Do tekstu..
Prawda o smoleńsku (21-10-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Prawicowi blogerzy i publicyści mają zrozumiały problem z autokompromitacją profesora Rońdy, który beztrosko przyznał, że kłamał mówiąc o rzekomym dokumencie, świadczącym o tym, że Tupolew nie zszedł poniżej wysokości stu metrów. Że kłamał, to było oczywiste od początku - każdy człowiek, który mówi, że ma jakiś tajny dokument na potwierdzenie swoich słów, ale nie może go pokazać, kłamie (bo gdyby NAPRAWDĘ go miał, w ogóle nie wypowiadałby się publicznie, jak np. osoby zobowiązane do tego tajemnicą firmy, tajemnicą śledztwa czy tajemnicą państwową). Dla mnie w jego wypowiedzi kluczowy jest inny fragment, w którym akurat mówił prawdę"
Do tekstu..
Nauki promowanie po polsku (21-10-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Jest więc Promosaurus publikacją, która od dawna była wyczekiwana (a jeśli nie była - to powinna była być!), i która powinna wielu osobom rozjaśnić nieco sytuację. Nie należy oczywiście oczekiwać, że po przeczytaniu poradnika staniemy się specjalistami od promocji nauki. Jednak dla osób, które chcą się w ten sposób zaangażować, ale nie wiedzą jak, Promosaurus jest znakomitym początkiem. A redakcja jest tak miła, że podaje adresy emailowe do wszystkich autorów: więc czytając proszę nie bać się robić notatki na mankietach, aby pod koniec zapytać autorów o jakiekolwiek wątpliwości bądź niejasności. Bo jestem pewien, że będąc świadomymi tego, jak ważna jest promocja nauki w świecie, w którym nauka odgrywa rolę coraz większą, zaś jej zrozumienie u przeciętnego śmiertelnika jest nies
Do tekstu..
Chcesz być inteligentniejszy? Czytaj książki – przekonuje Neil Gaiman (21-10-2013)
Autor: Antoni Bohdanowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Musimy czytać, by dalej się rozwijać i odpowiednio funkcjonować w społeczeństwie - przekonywał pisarz science fiction Neil Gaiman podczas spotkania zorganizowanym przez Reading Agency. Brytyjski autor podczas spotkania, które miało na celu uświadomienie ludzi, że książki mają bardzo ważną rolę do odegrania w naszym społeczeństwie. Dodał, że w oczytanym środowisku jest więcej innowacji, i mniej przestępczości.
Do tekstu..
Dyrektorka Facebooka uczy kobiety o ich wartości w pracy. Prezesi ją znienawidzi (21-10-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Gdziekolwiek nie pójdę, mężczyźni - zwykle prezesi - mówią mi: "Kosztujesz mnie tak wiele pieniędzy, bo wszystkie kobiety chcą być opłacane na równi z mężczyznami" - zdradza Sheryl Sandberg, dyrektorka operacyjna Facebooka. Od niedawna zachęca ona bowiem kobiety do odwagi i walki o to, by płeć wreszcie przestała mieć wpływ na pensje. I robi to niezwykle skutecznie."
Do tekstu..
Odkryli, że światło może się zapętlać. Do czego to się może przydać? (21-10-2013)
Autor: Piotr Cieśliński, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Czterech fizyków - dwóch Amerykanów, Hiszpan i Polak - odkryło nowy sposób rozchodzenia się światła: w postaci zapętlonej. W taki świetlny kłębek można by łapać atomy albo plazmę. Być może stąd się biorą zagadkowe pioruny kuliste."
Do tekstu..
Pary wymieniają się garderobą w naginającej płeć serii zdjęć Hany Pesut (20-10-2013)
Autor: Justina, Justyna Kowalska, Hana Pesut
Źrodło: Codziennik Feministyczny Zgłosił/a: liliac
"W efekcie powstała seria zdjęć, które prowokują do dyskusji na temat norm płciowych. Niektóre pary podkreślają swoją przemianę, przybierając pozę partnera(-ki). Czy po zamianie strojów naprawdę wyglądają "niewłaściwie"?"
Do tekstu..
Analiza polskiego ubóstwa (20-10-2013)
Autor: Łukasz Piechowiak, Krzysztof Kolany
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Melisso
"Dwa euro dniówki żywieniowej każe spojrzeć z innej perspektywy na doniesienia o mieszkańcach Afryki żyjących za kilka dolarów dziennie".
Do tekstu..
Konsumencki kult rozumu (20-10-2013)
Autor: Marcin Hadaj
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Melisso
"Racjonalnie robimy zakupy, wybieramy auto, prowadzimy spory. Stawiamy na logikę, emocje wyciszamy. Jesteśmy w tym coraz lepsi".
Do tekstu..
Równaj krok! Kobiety z US Army na front (20-10-2013)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"23 stycznia obie panie triumfowały. Tego dnia odchodzący właśnie na emeryturę sekretarz obrony Leon Panetta zniósł wszelkie ograniczenia dla służby kobiet w armii USA. Dotychczas amerykańskie żołnierki nie mogły zaciągać się do jednostek frontowych, głównie do piechoty morskiej, wojsk specjalnych, a także do niektórych oddziałów wojsk lądowych, marynarki i lotnictwa. Teraz wszystko będzie zależeć wyłącznie od ich umiejętności. Idzie w sumie aż o ćwierć miliona najlepiej płatnych etatów, z których jednocześnie są najlepsze widoki na przyszłe awanse i prawdziwą karierę w wojsku."
Do tekstu..
Does the global warming 'pause' mean what you think it means? (20-10-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"Many popular climate myths share the trait of vagueness. For example, consider the argument that climate has changed naturally in the past. Well of course it has, but what does that tell us? It's akin to telling a fire investigator that fires have always happened naturally in the past. That would doubtless earn you a puzzled look from the investigator. Is the implication that because they have occurred naturally in the past, humans can't cause fires or climate change? The same problem applies to the 'pause' (or 'hiatus' or better yet, 'speed bump') assertion."
Do tekstu..
Amazon wchodzi do Polski, czyli polscy pracownicy europejskimi frajerami (20-10-2013)
Autor: Tomasz Molga, Szymon Krawiec
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: JK
-Polska to głównie kraj taniej siły roboczej, a nie zaawansowanych modeli biznesowych - w ten sposób większość prezesów zagranicznych korporacji odpowiedziało na pytanie co nasz kraj ma do zaoferowania inwestorom. Raport Światowego Forum Ekonomicznego powinien ochłodzić euforię wywołaną zapowiedzią inwestycji Amazona w Polsce.
Do tekstu..
KUL nagradza abp. Michalika. "Promuje postawę przebaczenia" (19-10-2013)
Autor: pr
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Hierarcha, o którym ostatnio głośno z powodu jego komentarzy dotyczących pedofilii, w niedzielę odbierze wyróżnienie przyznane mu przez Katolicki Uniwersytet Lubelski."
Do tekstu..
Marmosets prove to be polite conversationalists (19-10-2013)
Autor: Daniel Cossins
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"It may not always seem like it, but humans usually take turns speaking. Research published today in Current Biology shows that marmosets, too, wait for each other to stop calling before they respond during extended vocal exchanges. The discovery could help to explain how humans came to be such polite conversationalists."
Do tekstu..
OKO NA OKO, CZYLI KOŚCIELNA PRAWDA (19-10-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Ks. Oko ocenił na oko, że pedofilów wśród duchownych jest mniej niż w całym polskim społeczeństwie. I gdyby nie podał danych statystycznych, może ktoś by uwierzył. Na swoje nieszczęście rzucił kilka liczb. Wskazują one, że powszechne przeświadczenie o wyjątkowo dużym nagromadzeniu czynnych pedofilów w Kościele jest w pełni uzasadnione.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365