Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.946.152 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 276 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
O. Ludwik Wiśniewski . Groźny i otwarty (15-12-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kim jest autor listu do nuncjusza apostolskiego o rozbiciu w polskim Kościele?
Do tekstu..
Przerwane kazanie (15-12-2010)
Autor: Paweł P. Reszka, Marcin Bielesz, Lublin
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Lublin, bazylika pełna wiernych. Ksiądz podczas homilii zaczyna krytykować prezydenta i premiera. Przerywa mu słynny duszpasterz akademicki o. Ludwik Wiśniewski: - Proszę mówić kazanie religijne, a nie polityczne
Do tekstu..
Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny po 33-letniej podróży (15-12-2010)
Autor: ps
Zgłosił/a: ssplayer
Sonda kosmiczna Voyager 1 wystrzelona w 1977 roku opuściła Układ Słoneczny - poinformowała NASA. Wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi jeszcze kolejne cztery lata.
Do tekstu..
Stem Cell Transplant Cures HIV In 'Berlin Patient' (15-12-2010)
Autor: Carly Schwartz
Źrodło: www.huffingtonpost.com Zgłosił/a: Kożuch
Stem Cell Transplant Cures HIV In 'Berlin Patient'
Do tekstu..
Premier-rasista, papież-kidnaper i inni (14-12-2010)
Autor: Onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Grzesiek
Słynni dbają o swój wizerunek. Zazwyczaj dają się poznać tylko z takiej strony, z jakiej jest to dla nich wygodne. A przecież jako zwykli śmiertelnicy mają także swoje słabe strony i ciemne sprawki. Nawet na najszlachetniejszych biografiach znajduje się jakaś rysa. Niektórzy zaś z wielkich tego świata, mogli przejść do historii jako skandaliści, gdyby nie ich osiągnięcia.
Do tekstu..
Takiego listu Kościół nie może zlekceważyć (14-12-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl/ Zgłosił/a: ramichael
Tego naprawdę jeszcze nie było, żaden z cieszących się autorytetem duchownych nie zdobył się na tak surowy opis kościelnego status quo.
Do tekstu..
Dramatyczny list dominikanina: Winy mojego Kościoła (14-12-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Episkopat rozbity, nie potrafi rozwiązać problemu Radia Maryja, a połowa duchowieństwa jest zarażona ksenofobią - napisał do abp. Celestina Migliore legendarny duszpasterz i opozycjonista
Do tekstu..
Czesi poniżają gejów (14-12-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
Czeskie władze azylowe badają, czy uchodźcy podający się za gejów mają erekcję przy oglądaniu pornograficznych nagrań z kobietami. - Trudno to pogodzić z europejską konwencją praw człowieka - alarmuje unijna Agencja Praw Podstawowych.
Do tekstu..
Księża polskim "hitem eksportowym" (14-12-2010)
Autor: psm
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Polscy księża coraz częściej emigrują, pisze "Dziennik Polski". Są duszpasterzami w Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet w... Sierra Leone.
Do tekstu..
Jasna strona życia (13-12-2010)
Autor: Kamil Racewicz
Źrodło: Wirtualny Wschód Wolnomularski Zgłosił/a: MA
Zauważyłem, że nader często jest tak, że w danym dziele, zjawisku, procesie, wydarzeniu ludzie skłonni są przede wszystkim szukać słabości, zagrożeń i wad, nawet pomimo tego, że może to być coś ogólnie dobrego. Ta perspektywa spaczona przez pesymizm i malkontenctwo hamuje nasz rozwój społeczny i osobisty.
Do tekstu..
Nie ma medycyny alternatywnej, jest wyłudzanie kasy (13-12-2010)
Autor: Aneta Augustyn
Źrodło: Gazeta Wyborcza Wrocław Zgłosił/a: MA
W weekend do Wrocławia z całego kraju przyjechało kilkadziesiąt osób z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, żeby rozmawiać m.in. o oszustwach w psychologii i medycynie. Rozmowa z dr. Maciejem Zatońskim
Do tekstu..
Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny już pracuje (13-12-2010)
Autor: mip
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Przy pomocy pierwszego w Polsce robota chirurgicznego Da Vinci przeprowadzono pierwszą operację. Pacjentem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu był 71-letni mężczyzna chory na raka.
Do tekstu..
"Nauka Kościoła jest przestarzała i niemodna" (13-12-2010)
Autor: (tw)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Polska od zawsze uchodziła na całym świecie za kraj bardzo religijny. Ponad 95% Polaków uważa się za katolików. Jednak zdaniem amerykańskiej gazety "New York Times" polskie społeczeństwo, tak religijne jak kiedyś już nie jest. Naukę Kościoła Katolickiego szczególnie krytykują młodzi ludzie.
Do tekstu..
Lost civilization under Persian Gulf? (13-12-2010)
Autor: Kevin Stacey
Źrodło: UrekAlert! Zgłosił/a: coreless
"A once fertile landmass now submerged beneath the Persian Gulf may have been home to some of the earliest human populations outside Africa, according to an article published today in Current Anthropology..."
Do tekstu..
Polish scientists present super electron microscope (13-12-2010)
Źrodło: CORDIS Zgłosił/a: coreless
EU-funded scientists in Poland have completed tests on the TITAN CUBED 80-300, a high-resolution transmission electron microscope.
Do tekstu..
Budowa Świątyni Opatrzności Bożej - stop! Małe datki (13-12-2010)
Autor: Michał Wojtczuk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Kończą się pieniądze na budowę gigantycznej Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Na podniebnej kopule stanie krzyż, a potem inwestycja trafi do "zamrażarki". Bo wierni dają za mało pieniędzy, a państwo liczy każdy grosz. To już trzeci przestój na budowie, która pochłonęła dotąd ok. 115 mln zł.
Do tekstu..
Zakonnicy blokują rozwój strefy ekonomicznej (13-12-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: katowice.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
W Knurowie i Będzinie miało powstać kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Nic z tego jednak nie wyjdzie, bo zakon augustianów złożył w sądzie wniosek o przejęcie terenów, na których miały stanąć fabryki i sklepy. - Inwestorzy musieli się wycofać - przyznaje Agencja Nieruchomości Rolnyc
Do tekstu..
Wiara osobista (13-12-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polityk katolik ma swoją wiarę wywlekać na sztandary, bo tylko w ten sposób dowiedzie lojalności Kościołowi. A że poseł nie jest ministrantem i wypadałoby, żeby reprezentował obywateli bez względu na to, czy mają świadectwo chrztu - katolickich publicystów średnio to interesuje.
Do tekstu..
Proboszcz znalazł diabła we wsi Żeleźnikowa Mała (13-12-2010)
Autor: Marta Paluch / Polska Dziennik Zachodni
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Ksiądz Wiesław Skrabacz, proboszcz parafii w Żeleźnikowej Małej pod Nowym Sączem wzburzył się na wieść, że nauczyciele zrobili dzieciom zabawę z okazji Halloween. Na kazaniach mówił, że to pchanie dzieci w objęcia szatana. Ostrzegał, że obchodzenie "pogańskiego obrzędu" prowadzi do czczenia diabła. Sprawa otarła się o tarnowską kurię
Do tekstu..
Prezydencki komiks (13-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Wizyta pana prezydenta w USA dostarczyła materiału na kolejny rozdział komiksu "Sarmata prezydentem".
Do tekstu..
Karp a polityczna wrażliwość (13-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Idą święta i idzie czas rytualnych okrutnych mordów. Ich ofiarą jest karp. Nie dość, że go jemy (ssak musi czasem jeść mięso), nie dość, że zabijamy, to dodatkowo znęcamy się nad nim w wyrafinowany sposób i kultywujemy ignorancję, by owo sadystyczne znęcanie się uczynić niewinnym. Karp? A co to karp? - mówią klienci mordowni, jakimi w czasie świąt stają się stoiska rybne (zwłaszcza w dużych supermarketach). Ryba wszak nie człowiek, ani nawet zwierz! Co tam zresztą zwierz!
Do tekstu..
Irlandczycy jak Polacy (12-12-2010)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Emigracja to dla Irlandczyków, podobnie jak dla Polaków, naturalny odruch. Nawet w czasach boomu jedna trzecia absolwentów wyjeżdżała. - Wtedy robili to jednak w celach poznawczych, teraz - bo nie mają za co żyć"
Do tekstu..
Upadek genomu Habsburgów (12-12-2010)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Historycy od dawna sugerowali, że do upadku dynastii hiszpańskich Habsburgów przyczyniły się małżeństwa między krewnymi, zawierane, by utrzymać władzę w obrębie rodziny. Dynastia ta upadła w 1700 r wraz ze śmiercią Karola II."
Do tekstu..
Boski Grubas (12-12-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Zwiedzając galerię sztuki starożytnej w słynnym Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku można odnieść wrażenie, że problemy z utrzymaniem linii mają w Ameryce nawet starożytne rzeźby. Jak inaczej można bowiem wytłumaczyć obecność ogromnego pomnika, znajdującego się w jednej z sal poświęconych sztuce rzymskiej?"
Do tekstu..
Uwagi o WikiCieku (12-12-2010)
Autor: miskidomleka
Źrodło: Miski do mleka Zgłosił/a: liliac
"Więc po pierwsze, nie rozumiem o co ten szum. Nie czytałem oczywiście wszystkich ujawnionych dokumentów, tylko streszczenia prasowe. Nie widzę w nich nic przełomowego, nic wartego uwagi, nic, czego każdy przeciętnie inteligentny człowiek by się nie domyślał. Że dyplomaci nie owijają w bawełnę w tajnych depeszach? Że Putin to samiec alfa, a Berlusconi to pacan i Putina kumpel? Że Chiny wcale nie mają ochoty do upadłego bronić Dżucze i raczej wolałyby jedną, bogatą i przewidywalną Koreę pod bokiem? Że niektóre muzułmańskie kraje Zatoki Perskiej wcale nie są zachwycone, że ich równie muzułmański sąsiad ma ochotę zbudować broń jądrową? No kaman!"
Do tekstu..
Vatican Bank mired in laundering scandal (11-12-2010)
Autor: VICTOR L. SIMPSON, NICOLE WINFIELD
Źrodło: Yahoo! News Zgłosił/a: anna r
Skandal w Watykańskim Banku.
Do tekstu..
Watykan odpowiada na publikację WikiLeaks ws. pedofilii (11-12-2010)
Autor: MK / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Ujawniane przez portal Wikileaks depesze amerykańskiej dyplomacji na temat Watykanu nie przedstawiają stanowiska Stolicy Apostolskiej - oświadczył w sobotę jej rzecznik ksiądz Federico Lombardi.
Do tekstu..
Lasy niby-Państwowe (11-12-2010)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kilka tysięcy leśników protestowało przed Sejmem przeciwko prywatyzacji Lasów Państwowych. To manipulacja, bo o prywatyzacji w ogóle nie ma mowy. Minister finansów chce odzyskać nadzór nad pieniędzmi gigantycznego państwowego przedsiębiorstwa, które działa poza budżetem i zewnętrzną kontrolą."
Do tekstu..
Watykan: Polska ostoją chrześcijaństwa. Radiu Maryja nie ufa (11-12-2010)
Autor: zw
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"Przeciwwaga do zachodnioeuropejskiego sekularyzmu" i "obrońca chrześcijańskich zasad życia i rodziny". To Polska w oczach Watykanu według ujawnionych przez WikiLeaks tajnych depesz dyplomacji USA - pisze The Guardian.
Do tekstu..
WikiLeaks cables: Pope wanted Muslim Turkey kept out of EU (11-12-2010)
Autor: Heather Brooke and Andrew Brown
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Vatican diplomats also lobbied against Venezuela's Hugo Chávez and wanted 'Christian roots' enshrined in EU constitution
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365