Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.712.409 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bezmyślni nigdy nie popełniają błędów w myśleniu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Matko Boska! Ave Maria! (27-04-2008)
Autor: Tom Leonard, The Daily Telegraph
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ellubis
150 km od Miami na Florydzie powstało katolickie miasteczko Ave Maria. Wybudował je amerykański miliarder, który chciał stworzyć enklawę, gdzie życie mogłoby toczyć się zgodnie z katolickimi wartościami. Jedyna kawiarnia w tym miasteczku, na rogu Zwiastowania i Bulwaru Jana Pawła II, ozdobiona jest wizerunkami papieży z czasów dawnych i obecnych. Dla studentów (żeby się mieli gdzie wyszumieć) są dwa kluby: obrony życia i czystości przedmałżeńskiej. Komentarz jednego z internautów: Powstaną tam albo "przeprogramowane warzywa" (przy których ofiary dyżurnych sekt to będzie pikuś), albo osoba reagująca przeraźliwym wrzaskiem na sam dźwięk słowa katolik.
Do tekstu..
Dajcie tę kasę za pieprzone internowanie (26-04-2008)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: zet
Posadzono mnie z idiotami i fanatykami, z którymi przebywanie było dla mnie największą uciążliwością - mówił w piątek w sądzie Kajetan Tao Szatański, były internowany domagający się odszkodowania
Do tekstu..
Czy stałam się lesbijką? (23-04-2008)
Autor: dr Thomas Stuttaford i Suzi Godson
Źrodło: the Times/onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Niewielka część ludzi jest zdecydowanej orientacji seksualnej, większość z nas czuje pociąg do obu płci.
Do tekstu..
Religia: plaga XXI wieku? (22-04-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: Cezary
Brytyjska fundacja, powstała 104 lata temu, postanowiła uzupełnić listę zagrożeń dla społeczeństwa, ułożoną przez swego założyciela. Do chciwości i biedy doszło kolejne. Religia w każdej postaci.
Do tekstu..
Cejrowski kłamie (22-04-2008)
Autor: tierralatina
Źrodło: Podróż na Południe Zgłosił/a: waldmarc
Bezczelne zmyślanie, świadome kłamanie w żywe oczy, zawsze jest i będzie dla mnie przekroczeniem granic. Bo to nic innego, jak brak szacunku dla rozmówcy, czy słuchacza. Wczoraj tymczasem Cejrowski, który tak bardzo lubi wcielać się w rolę moralizatora, gadał we wrocławskim radiu takie bzdury, że ręce opadają. Kłamstwo za kłamstwem.
Do tekstu..
O konkordacie i realizacji jego założeń (22-04-2008)
Autor: Cezary Łasiczka
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
Cezary Łasiczka rozmawiał z ks. Kazimierzem Sową - dyrektorem religia.tv, Mariuszem Agnosiewiczem - Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Waldemarem Kuchannym - red. tygodnika "NIE" i ks. Bp Tadeuszem Szurmanem - zwierzchnikem Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Do tekstu..
Sekta, która odmieniła świat (22-04-2008)
Autor: Matthias Schulz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zolv
Jak to się stało, że w ciągu zaledwie trzystu lat chrześcijaństwo z niewiele znaczącej prowincjonalnej sekty przekształciło się w światową religię?
Do tekstu..
Ostatnia tajemnica Leonarda da Vinci (22-04-2008)
Autor: Maurizio Seracini
Źrodło: www.dziennik.pl Zgłosił/a: Polakowski

Do tekstu..
Papież kazał mordować (20-04-2008)
Autor: Kamil Łukowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Spośród wszystkich herezji średniowiecza ta została uznana za najbardziej niebezpieczną. Żeby ją zniszczyć, wykorzystano środki materialne i propagandowe, spalono i splądrowano najludniejszy i najbardziej rozwinięty gospodarczo i kulturalnie zakątek średniowiecznej Europy - Okcytanię.
Do tekstu..
Pierścienie czystości dla 9-latków (18-04-2008)
Autor: Marta Fox
Źrodło: Marta Fox, blog Zgłosił/a: ellubis
Marta Fox, autorka bardzo odważnych książek dla młodzieży (prywatnie teściowa Piotra Kupichy, lidera zespołu Feel) komentuje na swoim blogu pomysł na "ślubowanie czystości do ślubu" w komunię św.: Polak wariuje: pierścienie czystości dla 9-latków "Ślubuję czystość do ślubu" - będą przysięgać niektóre polskie dzieci podczas pierwszej Komunii Świętej. Czy nie odrobinkę za wcześnie? O nowatorskim podejściu polskich wiernych do edukacji seksualnej młodzieży donosi "Przekrój". Moda przyszła do nas ze światowej ojczyzny moralności - USA. Krajowym monopolistą w dziedzinie dystrybucji pierścieni czystości jest Sanktuarium Karoliny Kózkówny koło Tarnowa.
Do tekstu..
Głódź zbuduje kaplicę na Stadionie Narodowym. (18-04-2008)
Autor: Henryk P
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: Cezary
Tuż przed swoim mianowaniem na metropolitę gdańskiego zdążył jeszcze załatwić, by na Stadionie Narodowym zbudowano kaplicę.
Do tekstu..
Szykowny kobierzec dla gejów (17-04-2008)
Autor: Joshua Kurlantzick
Źrodło: onet.pl/The New York Times Zgłosił/a: youzwiak
Rynek usług dla par tej samej płci rozwija się w najlepsze. Organizatorzy ślubów gejów i lesbijek zauważyli, że bez względu na orientację seksualną ludzie tak bardzo się między sobą nie różnią - wszyscy chcą się pobrać na plaży.
Do tekstu..
Koniec internetu! (17-04-2008)
Autor: Jonathan Leake
Źrodło: Sundey Times Zgłosił/a: jarekland
Internet może wkrótce odejść do lamusa. Naukowcy, którzy byli pionierami w dziedzinie internetu, opracowali właśnie działający z szybkością błyskawicy zastępczy system, za pomocą którego będzie można ściągnąć film z sieci w ciągu paru sekund.
Do tekstu..
Bałwochwalcy (16-04-2008)
Autor: czytelnik
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: Cezary
"Religioznawca" z UJ potwierdził, że "każdy egzemplarz Biblii może być przedmiotem czci religijnej". Jest to decydujące dla rozwoju sprawy Adama Darskiego, który podarł na scenie wyżej wymieniony zbiór legend podczas występu swojego zespołu.
Do tekstu..
(Nie)mądry jak jankes (16-04-2008)
Autor: Krzysztof Kęciek
Źrodło: przegląd-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldmarc
Amerykanie nie tylko są głupi, ale uważają to za powód do dumy - twierdzi wybitna dziennikarka
Do tekstu..
Picking Your Religion (16-04-2008)
Zgłosił/a: KR

Do tekstu..
Dylematy biskupów (15-04-2008)
Autor: Bartosz Machalica
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: Cezary
Doniesienia o seksualnym wykorzystywaniu chłopców przez księży spowodują szybsze odchodzenie od Kościoła
Do tekstu..
Tanie grzebanie (15-04-2008)
Autor: Charlotte Frank
Źrodło: onet.pl/Suddeutsche Zeitung Zgłosił/a: youzwiak
Z krajobrazu Niemiec znikają duże cmentarze, bo ubywa mieszkańców - a tym samym jest i mniej zgonów. Ponadto Niemcy wolą tańsze formy pochówku.
Do tekstu..
LPR- protest przeciwko minister Hall (13-04-2008)
Autor: Mirosław Orzechowski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski jr
Po ujawnieniu przez panią minister Katarzynę Hall, jej planów pracy Ministerstwa Edukacji Narodowej pod jej kierunkiem, jedyną możliwą reakcją każdej osoby, której bliskie są losy Polskiej Szkoły, było napisanie i wysłanie listu do Prezesa Rady Ministrów z żądaniem dymisji pani Hall. Proszę Państwa o zapoznanie się z treścią mojego listu i poparcie wezwania do odwołania Katarzyny Hall, póki jeszcze nie jest za późno.
Do tekstu..
W obronie czołgu ... i normalności (13-04-2008)
Autor: mieszkańcy Wejherowa i nie tylko
Zgłosił/a: hez
Obywatelska akcja - zbieranie podpisów pod listem - mająca na celu pokazanie "władzy",że jesteśmy przeciwko usunięciu czołgu z dotychczasowego miejsca i budowie tam kaplicy - mauzoleum za pieniądze z budżetu miasta i starostw...
http://www.czolgisci.prv.pl/
Dobry muzułmanin (10-04-2008)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: jarekland
Nie można budować państwa, opierając się na islamie - twierdzi Fethullah Gülen, założyciel największego na świecie muzułmańskiego ruchu edukacyjnego.
Do tekstu..
Wysoki sądzie, ocal świat! (10-04-2008)
Autor: Gazeta Wyborcza
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Fidel
Do sądu w Honolulu na Hawajach wpłynął pozew przeciw fizykom. Dwóch zaniepokojonych obywateli żąda wstrzymania eksperymentu naukowego, który ma lada chwila ruszyć w ośrodku pod Genewą. Ich zdaniem może on doprowadzić do zniszczenia kuli ziemskiej, a może i całego Wszechświata.
Do tekstu..
Oblubieniec urojony (08-04-2008)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: Gazeta Wyborcza/Duży Format Zgłosił/a: ellubis
Ktoś, kto wyobraża sobie, że jest Napoleonem, trafia do psychiatryka. Ktoś, kto wyobraża sobie, że jest żoną Chrystusa, zostaje poświęcony przez Kościół jako "dziewica poślubiona Bogu", Chrystus ma w Polsce około 60 takich żon. Czy jednak nie kłóci się to z nauką Kościoła, że małżeństwo, to kobieta i mężczyzna? Z krwi i kości? Nie kłóci się! Te tzw. "dziewice konsekrowane" nauczają naszą młodzież. Doktor psychologii (KUL) uważa, że "wszystko w porządku". Cool.
Do tekstu..
Życie przyszło do nas z kosmosu (07-04-2008)
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Fidel

Do tekstu..
Radosna stypa (07-04-2008)
Autor: Marilyne Chaumont
Źrodło: LeMonde/onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Jedni złoszczą się, że "divorce parties", przyjęcia z okazji rozwodu, to jeszcze jedna moda przeniesiona z USA. Ich przeciwnicy argumentują, że zakończenie nieudanego małżeństwa i żmudnych procedur rozwodowych jest dostatecznym powodem do hucznego świętowania.
Do tekstu..
Życie - cud, fenomen czy reguła? (06-04-2008)
Autor: Andrzej Zimniak
Źrodło: Nowa Fantastyka/ onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Oddychamy, obserwujemy, rozmawiamy, myślimy, komunikujemy się - po prostu żyjemy, nie do końca zdając sobie sprawę, w jak zadziwiające procesy została uwikłana materia, z której zbudowane są nasze organizmy.
Do tekstu..
Kino Racjonalistów: Miasto jest nasze (05-04-2008)
Autor: marcin wójcik
Źrodło: krakoff.info Zgłosił/a: AK
Miasto jest nasze to tytuł jednego z dwóch filmów jakie zobaczyłem podczas niedzielnego seansu Kina Racjonalistów. Drugim był Doing the Right Thing traktujący o tym samym zjawisku, czyli o trwającym nieprzerwanie od 1988 roku w brazylijskim mieście Porto Alegre, swoistym eksperymencie społeczno - politycznym, demokracji uczestniczącej.
Do tekstu..
Galera - najszybszy superkomputer w Polsce (05-04-2008)
Autor: Ludwik Krakowiak, Jacek Śniadecki, Jakub Kuchnio
Źrodło: idg.pl Zgłosił/a: youzwiak
3 kwietnia br. na Politechnice Gdańskiej uruchomiony został nowy superkomputer - 7-tonowe monstrum nosi nazwę Galera i charakteryzuje się największą mocą obliczeniową spośród działających w Polsce maszyn tego typu. Do jego budowy wykorzystano łącznie 1344 procesory Intel Xeon Quad-core 2,33 Ghz. Maszyna dysponuje 5,3 TB RAM-u, a całkowita pamięć dyskowa to 107,5 TB. Wszystko to daje moc obliczeniową wielkości 50 teraflopsów (9. miejsce w Europie). Na uroczystości uruchomienia Galery pojawili się liczni goście, w tym takie osobistości jak były prezydent RP Lech Wałęsa oraz prezes Intela Paul S. Otellini.
Do tekstu..
Mężczyzna w ciąży (05-04-2008)
Autor: James Bone
Źrodło: the Times/onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Żonaty mężczyzna, który niegdyś był kobietą, ujawnił, że jest w ciąży i w lipcu urodzi dziewczynkę.
Do tekstu..
Hunowie u bram (05-04-2008)
Autor: Bartek Ciszewski
Źrodło: manageria.pl Zgłosił/a: waldmarc
Rzym, Bizancjum, Imperium Osmańskie i Brytyjskie. Czy największe mocarstwo XX wieku też czeka upadek? Coraz więcej wskazuje na to, że tak. Stany Zjednoczone pokonają nie terroryści, ani knowania reżimów "osi zła", ani nieudana interwencja w Iraku. Kolosa na łopatki może rozłożyć ekonomia - imperium zbankrutuje.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365