Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.921.546 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkim, którzy przyjdą po mnie, oznajmiam na piśmie, że nie mam w co wierzyć na tym świecie i jedynym wyjściem jest absolutne zapomnienie. Chciałbym zapomnieć o wszystkim, całkowicie, zupełnie, nic już nie wiedzieć o sobie ani o tym świecie. Prawdziwą spowiedź można pisać tylko łzami. Ale moje łzy zatopiłyby świat, tak jak mój wewnętrzny ogień podpaliłby go. Nie potrzebuję żadnej podpory,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wgapić się w symbol (16-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Benedykt XVI zareagował na zamordowanie ambasadora amerykańskiego w Libii zwróceniem uwagi chrześcijańskiego świata na "poważne konsekwencje nieuzasadnionych zniewag i prowokacji wobec wrażliwości wiernych muzułmańskich".
Do tekstu..
sekwencje zdarzeń fabularnych czyli jak zdyscyplinować macicę (16-09-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka Zgłosił/a: liliac
"Małe dzieci nie mają brzydkich narządów służących do jeszcze brzydszych rzeczy. Macica małej dziewczynki jest zarządzana przez rodziców co się znaczy: dokładają oni na ogół starań, aby dziewczynka nie wiedziała o jej istnieniu, ewentualnie posiadała wiedzę o dzidziusiu i miesiączce, poza tym powinna też wiedzieć, iż posiadanie tego organu predysponuje ją do prasowania męskich koszul i bycia empatyczną. Ta macica jest prywatna. Do tego stopnia, iż Państwo szanując tę prywatność, nie zaprząta główki małej dziewczynki obligatoryjną edukacją seksualną czy czymś równie niestosownym."
Do tekstu..
10 postulatów Kongresu Kobiet (15-09-2012)
Autor: PAP, gp
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Liberalizacja ustawy antyaborcyjnej, zapewnienie instytucjonalnej opieki dla małych dzieci, wprowadzenie parytetu i systemu przemienności płci na listach wyborczych oraz kwot we władzach spółek publicznych - to niektóre z postulatów IV Kongresu Kobiet.
Do tekstu..
"Idźcie do psychiatry". Marsz Świeckości w Krakowie (15-09-2012)
Autor: Błażej Strzelczyk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jan Paweł II nie zasługuje na miano autorytetu. Nienawidził kobiet i bronił pedofilów. Był zbrodniarzem - takie słowa padały dziś w Krakowie podczas kolejnej już edycji Marszu Świeckości. Według szacunków policji uczestniczyło w nim 200 osób. Nie obyło się bez krótkiego spotkania z przeciwnikami marszu.
Do tekstu..
Incydent na mszy pogrzebowej Józefa Szaniawskiego (15-09-2012)
Autor: kai, gp
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jan Lityński, doradca prezydenta RP, przybył na mszę zmarłego tragicznie w Tatrach prof. Józefa Szaniawskiego, historyka i publicysty, by zawiadomić o decyzji Bronisława Komorowskiego - prezydent przyznał pośmiertnie Szaniawskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Część zgromadzonych w katedrze warszawskiej uniemożliwiła Lityńskiemu przemówienie oklaskami i okrzykami "Hańba! Hańba!".
Do tekstu..
Będą zmiany w prawie dotyczącym aborcji? (15-09-2012)
Autor: eb, PAP
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy lekarz odmówi wykonania aborcji ze względu na klauzulę sumienia, to zatrudniająca go placówka zdrowia, a nie on sam, powinna wskazać innego lekarza, który wykona świadczenie medyczne - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Do tekstu..
W poznańskich szkołach przestrzegają przed szatanem (15-09-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Kobiety jak paraolimpijczycy (15-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"IV Kongres Kobiet zgromadził 9 tys. kobiet z całej Polski. Mają sukcesy (duże i małe), ciężko pracują, wychowują dzieci, zajmują się osobami starszymi i zależnymi, zarabiają, dorabiają, i jeszcze oddają się aktywnościom społecznym innym niż picie piwa, ale są niewidoczne w agendzie rządowych priorytetów ani w mediach. Ich problemy (choć to problemy całego społeczeństwa) traktowane są jako drugo- i trzeciorzędne."
Do tekstu..
Malezja: antygejowski program rządowy uczy, jak wykryć "skłonności" u (15-09-2012)
Autor: aw
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Duże torby i jasne kolory ubrań to objawy wskazujące na gejowskie skłonności u chłopców - głoszą rządowe ulotki. W odpowiedzi na rosnące wpływy konserwatystów, w Malezji rozpoczął się cykl seminariów skierowany do rodziców i nauczycieli, który ma "ograniczyć problem homoseksulizmu" - pisze brytyjski "The Guardian".
Do tekstu..
Szkolny błąd. Polska szkoła źle uczy języków (15-09-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Rowan
Choć młodzi Polacy na potęgę wkuwają angielski, to gdy przychodzi co do czego, wielu boi się wykrztusić słowo. Dlaczego w polskiej szkole tak trudno nauczyć się rozmawiać w obcym języku?
Do tekstu..
Kosmos przed nami (15-09-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
W nawale zadym religijnych, coś optymistycznego...
Do tekstu..
Czwórkami na emeryturę szli (14-09-2012)
Autor: Wojciech Markiewicz
Źrodło: Tygodnik Polityka Zgłosił/a: Martino
O tym, dlaczego powinniśmy być zdecydowanie przeciw podwyższeniu nam wieku emerytalnego...
Do tekstu..
Dalai Lama Tells His Facebook Friends That 'Religion Is No Longer Adequate' (14-09-2012)
Autor: Dominique Mosbergen
Źrodło: Huffington Post Zgłosił/a: MA
On Monday, His Holiness the Dalai Lama took to Facebook to tell his four million friends that "religion is no longer adequate."
Do tekstu..
Akcja ateistów w Lublinie (14-09-2012)
Autor: Onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: KarolG
Fundacja "Wolność od Religii" postanowiła oplakatować Lublin. Reakcja radnych PiS bezcenna.
Do tekstu..
Najzabawniejsza ustawa świata (14-09-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeden z najlepszych i najchętniej oglądanych skeczy słynnego Latającego Cyrku Monty Pythona nosił tytuł "Najzabawniejszy dowcip świata". Gdyby grupa brytyjskich komików istniała nadal, to dziś mogłaby nakręcić kolejny skecz, tym razem zatytułowany "Najzabawniejsza ustawa świata". Przy czym nie musiałaby go wymyślać. Scenariusz jest gotowy - napisał go i właśnie udoskonalił polski parlament."
Do tekstu..
Dr Mrukowicz do rodziców, którzy odmawiają szczepień: Ryzykujecie życie dziecka (14-09-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Moim zdaniem dyskusja publiczna nad szczepieniami poszła w niebezpiecznym kierunku. Do skołowanych, młodych rodziców dochodzi przekaz, że są jacyś zwolennicy i przeciwnicy szczepień i że obie strony mają swoje poważne argumenty naukowe, a oni stoją z wózkiem pośrodku, całkowicie zagubieni. Tymczasem z medycznego, naukowego punktu widzenia nie ma żadnych wątpliwości, że w ostatecznym bilansie szczepienia przynoszą dzieciom i dorosłym korzyści zdrowotne."
Do tekstu..
Szpetni szpeciciele (14-09-2012)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Wrzask w przestrzeni Zgłosił/a: liliac
"Słusznie zdrowy trzon narodu tępi zalew reklam w miastach. Szkoda, że rzadko pamięta się iż reklamy równie dotkliwie i coraz bardziej szpecą także nasz krajobraz wiejski. Dużo bardziej, bo tam czasem jeden nośnik potrafi popsuć rozległe, piękne widoki."
Do tekstu..
Miasto popiołów (14-09-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Wykopaliska z Mirmeki, podobnie jak badania w wielu innych podobnych osiedlach od dzisiejszej Hiszpanii do Afganistanu, pokazują, że greccy osadnicy byli dalece bardziej otwarci na wpływ "barbarzyńskich" sąsiadów, niż niegdyś uważano. Wymiana kulturowa w tym okrese nie była jednostronną "Hellenizacją", która prowadziła do przejęcia zaawansowanej kultury przez prymitywne społeczności, lecz raczej obustronnym procesem, dokładna dynamika którego zmieniała się w zależności od kontekstu."
Do tekstu..
Marsz Świeckości – Polska dla wszystkich Polaków! (14-09-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Dopóty, dopóki biskup katolicki nie będzie zrównany w prawach i obowiązkach z innymi obywatelami, a Kościół katolicki nie będzie miał takich samych praw, jak inne organizacje wyznaniowe bądź służące krzewieniu pewnego światopoglądu, bez względu na ich siłę i liczbę członków, Polska nie będzie krajem ludzi wolnych i równych."
Do tekstu..
Przełomowe wyniki badań. "Ciemna energia istnieje na 99,996 proc." (14-09-2012)
Autor: adsz/mj
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: Reshca
"Ciemna energia to tajemnicza siła, która według niektórych teorii odpowiedzialna jest za rozszerzanie się Wszechświata. O ile w ogóle istnieje. Nowych dowodów na to, że rzeczywiście znajduje się w Kosmosie, dostarczają naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii."
Do tekstu..
SKANDALICZNE OŚWIADCZENIE WATYKANU (13-09-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Po ataku na konsulat USA w Libii, w którym zginął amerykański ambasador i trzech pracowników dyplomatycznych, Watykan wydał skandaliczne oświadczenie, w którym - zamiast potępić sprawców mordu -potępia "prowokacje wobec muzułmanów, które przynoszą tragiczne rezultaty i pogłębiają napięcie oraz nienawiść". Dokonaną zbrodnię nazywa eufemistycznie "bardzo poważnymi konsekwencjami nieuzasadnionych zniewag i prowokacji wobec wrażliwości wiernych muzułmańskich".
Do tekstu..
New African monkey species identified (13-09-2012)
Autor: phys.org
Źrodło: phys.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Researchers have identified a new species of African monkey, locally known as the lesula, described in the Sep. 12 issue of the open access journal PLOS ONE. This is only the second new species of African monkey discovered in the last 28 years.
Do tekstu..
Milion na Azteków (13-09-2012)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W tegorocznej edycji grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ponieśliśmy porażkę. Wśród 536 docenionych projektów jest tylko jeden z Polski. Naszego honoru broni specjalistka od języka i kultury Indian Nahua"
Do tekstu..
Człowiek z kosmosem w głowie (13-09-2012)
Autor: Iwona Grabowska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie cierpiał Internetu. Philip K. Dick twierdził, że za jego nazwiskiem kryje się grupa pisarzy działających na zlecenie partii komunistycznej, by przejąć kontrolę nad opinią publiczną. Krytycy literatury uważali go za chałturnika, a naukowcy za dyletanta. 12 września Stanisław Lem świętowałby 91. urodziny. Odszedł nagle 6 lat temu."
Do tekstu..
Koniec histerycznego patriotyzmu i honorowania samobójców! (13-09-2012)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Obrońcy romantycznej tradycji powstańczej przyznają, że faktycznie, ponieśliśmy duże straty, ale umocniliśmy ducha i podtrzymaliśmy narodową tożsamość. Tylko jak wytłumaczyć fenomen istnienia Czechów? Nie umacniali ducha i nie podtrzymywali tożsamości. Właściwie powinno ich nie być. A są i mają się całkiem nieźle, w wielu aspektach lepiej niż my. My mieliśmy powstanie. Oni mają Pragę. Gdzie wolicie spacerować: po moście Karola czy po salach Muzeum Powstania Warszawskiego?"
Do tekstu..
Sąd: ksiądz ma zapłacić 2 mln zł kary za nieujawnione dochody (13-09-2012)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Opolski urząd skarbowy dociekał, skąd u księdza 2,5 mln zł. Ksiądz zasłonił się tajemnicą spowiedzi. Ani dla skarbówki, ani sądu nie był to argument. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zdecydowano wczoraj, że ksiądz Bernard K. musi zapłacić karę 1 mln 880 tys. zł. Tyle naliczył mu opolski urząd skarbowy z tytułu podatku za nieujawnione dochody. Skarbówka doliczyła się u księdza 2,5 mln zł niewiadomego pochodzenia, a skoro nie można ustalić źródła, można nałożyć na nieuczciwego podatnika karę w wysokości 75 proc. sumy nieujawnionych dochodów.
Do tekstu..
Jedi-katolicyzm vs. Demon Południa (13-09-2012)
Autor: Jakub Majmurek
Źrodło: http://www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: AndrzejPluta
W warszawskim EMPiK-u na Nowym Świecie w dziale "prasa społeczno-polityczna" uwagę przykuwa nowy tytuł - "Miesięcznik Egzorcysta". Nie, nie jest to zabłąkany tu z działu "Film" fanowski magazyn o cyklu filmów grozy zapoczątkowanym przez głośne dzieło Williama Friedkina, choć okładka jest jak najbardziej filmowa: Anthony Hopkins w stroju księdza, trzyma w wyciągniętej dłoni krucyfiks. Zdjęcie pochodzi z filmu Rytuał, którego obszerne omówienie możemy znaleźć w środku numeru.
Do tekstu..
"Szatan szaleje" za 10 tys. zł. (12-09-2012)
Autor: onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Masłowska przyznaje, że zastanawiała się, czy podejmować polemikę ze środowiskami ateistycznymi, ale doszła do wniosku, że jednak tego nie uczyni, bo będzie to tylko nagłaśnianie ich akcji. - Trzeba ich lekceważyć. Może takie inicjatywy umrą śmiercią naturalną - bardzo na to liczę - mówi. A podsumowując akcję ateistów stwierdza: "W ten sposób szatan szaleje i daje o sobie znać".
Do tekstu..
Papież w obronie muzułmanów: "Watykan potępia takie prowokacje" (12-09-2012)
Zgłosił/a: elli
Watykan potępił dziś "prowokacje" wobec muzułmanów, które - jak podkreślono w komunikacie - przynoszą tragiczne rezultaty i pogłębiają napięcie oraz nienawiść. Oświadczenie wydano po ataku na konsulat USA w Libii, w którym zginął amerykański ambasador.
Do tekstu..
Za waszym przewodem (12-09-2012)
Autor: oby.watel
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Sukces wielu krajów, jak USA, Chin czy Korei Południowej, a wcześniej Japonii opierał się na stawianiu na wiedzę, naukę, edukację. My postawiliśmy na inne wartości. Niestety, Watykan nie rozdziela grantów na odkrycie nowego rodzaju modlitwy ani nagród za rekord świata w modleniu się pod figurą z diabłem za skórą
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365