Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.251 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Małpy nad klawiaturą (06-11-2012)
Autor: Paweł Kozioł
Źrodło: www.dwutygodnik.com Zgłosił/a: Hodża
Autor w swoim artykule prezentuje możliwości prostych programów generujących teksty oraz prowadzących proste rozmowy i pokazuje na przykładzie poezji generowanej komputerowo, jak łatwo uzyskać złudzenie oryginalnej literatury - gdyż wrażenie to pojawia się jako skutek pewnej predyspozycji ludzkiego umysłu do szukania znaczeń nawet tam, gdzie ich nie ma.
Do tekstu..
Zakon elżbietanek domaga się 13 mln zł od państwa. Prokuratura: Oddalić pozew (06-11-2012)
Autor: jb, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
13 mln zł odszkodowania za mienie zabrane w PRL żąda na drodze sądowej od państwa zakon sióstr elżbietanek. Zakon uważa, że wartość nieruchomości przyznanych jej przez Komisję Majątkową była niewystarczająca. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa z kolei chce oddalenia pozwu zakonu.
Do tekstu..
Początek epoki Big Data. Wróżenie z danych (06-11-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Od zarania dziejów do 2003 r. ludzkość wyprodukowała pięć eksabajtów danych. To bardzo dużo, a jednak oszałamia coś innego: dziś produkujemy tyle co dwa dni.
Do tekstu..
Szczerze o wierze... i niewierze. (06-11-2012)
Autor: Wierząca-Niewierzący
Zgłosił/a: WN
Wierząca - z głową w chmurach. Niewierzący - mocno stąpający po ziemi. Spotykają się gdzieś pośrodku. Studiują i pracują razem. Postanowili pokazać światu kulturalną dyskusję ludzi, którzy różnią się poglądami, ale potrafią ze sobą rozmawiać i dawać sobie nawzajem coś ważnego.
Do tekstu..
Odbrązowić papiestwo (06-11-2012)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: boniek
2 tys. lat temu Jezus założył metafizyczne kółko rybackie dla wykluczonych. Po latach dostrzeżono w tym potencjał i na jego legendzie zbudowaną najagresywniejszą i najbardziej imperialistyczną korporację świata. P. Prekiel o książce Racjonalisty.
Do tekstu..
O oblaniu 15-latki kwasem (05-11-2012)
Zgłosił/a: noob

Do tekstu..
Kontrolowane wyburzenie tupolewa (05-11-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Jak państwo zapewne zdążyli zauważyć, Ameryka to moja pasja. Na polski "lud smoleński" spoglądam więc z perspektywy podobnych fenomenów zza Wielkiej Wody - jak truthersi, kwestionujący oficjalną wersję wydarzeń z 11 września, tropiciele "prawdziwego" zabójcy Kennedy'ego czy też ufolodzy, świry od HAARP, wyznawcy wiary w żywego Elvisa lub Tupaca, itd."
Do tekstu..
Prośba do księdza: dość bredni! (05-11-2012)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Miałam ciekawy weekend - w odstępie kilku godzin odwiedziłam Licheń (de facto park religijnej rozrywki dla bardzo specyficznej grupy katolików, którym odpowiada niebotyczna kiczowatość i pozłacana duchowość), wysłuchałam tam 10 minut kazania o opętaniu ("pisała długopisem przekleństwa, bo poszła do uzdrowiciela"), a potem wróciłam do Warszawy i przeczytałam to: Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier o in vitro i antykoncepcji - jedno to zło, a drugie powinno być zakazane.
Do tekstu..
Prof. Skarżyńska: Narcyzm polski a sprawa smoleńska (05-11-2012)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Amai
Kłamstwa smoleńskie są przyswajane, bo to proste wyjaśnienie, zaspokaja potrzebę rozumienia świata, zgodnie ze schematem niewinnie cierpiącej, wspaniałej i bezbłędnej Polski, wiecznie zagrożonej ze strony sąsiadów
Do tekstu..
Śmierć pięknych gazet (05-11-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Gazety upadają. Zabija je Internet, za który nikt nie chce płacić. Zabijają reklamodawcy, którzy nie dowierzają, że ktoś jeszcze chce je czytać. Zabijają czytelnicy, którzy stracili cierpliwość do dłuższych tekstów, przeglądając prasę papierową jak ekran komputera. Ja gazety jeszcze kupuję. Ale robię to głównie dlatego, że potrzebuję papieru do wyścielania klatek ze świnkami morskimi. Gruba warstwa gazet, na to trociny, na to sianko i świnka jest szczęśliwa. Gdyby nie to, poprzestałbym na Internecie oraz lekturze egzemplarza wiadomej gazety w kawiarni."
Do tekstu..
Ovulation moment caught on camera (04-11-2012)
Źrodło: news.bbc.co.uk/ Zgłosił/a: ramichael
A human egg has been filmed in close-up emerging from the ovary for the first time, captured by chance during a routine operation.
Do tekstu..
For rape survivors, Mourdock’s remark was an(other) attack on consent (04-11-2012)
Autor: Melissa Harris-Perry
Źrodło: tv.msnbc.com Zgłosił/a: ramichael
Richard Mourdock is the Republican nominee for Senate in the great state of Indiana - and as Mitt Romney has said, if he wins, he could be one of the 51 votes needed to overturn "Obamacare." But this week, Richard Mourdock found a way to stand out from the pack, so much so, that I thought I'd send him a note.
Do tekstu..
Biskup jątrzy na pogrzebie. Bo wierzy w zamach? (04-11-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ponowny pogrzeb prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, po ekshumacji, to bolesny moment dla jego bliskich. Tym bardziej trzeba ważyć słowa, dotyczy to m.in. duchownych obecnych na nabożeństwie.
Do tekstu..
Holenderska klinika końca życia (04-11-2012)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W dwupiętrowym budynku z czerwonej cegły w Hadze mogą umrzeć na własnych warunkach ci, którzy napotkali trudności na drodze do tolerowanej w Holandii eutanazji. Co tydzień zgłaszają się trzy osoby
Do tekstu..
Język na gigancie (04-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Wolność opinii polega nie tylko na pełnej swobodzie wypowiadanych poglądów, ale także na przestrzeganiu pewnych norm: moralnych, prawnych, etykietalnych. Jest ich niewiele, lecz są niezbędne, by nasza mowa nie traciła kontaktu z rzeczywistością, a ludzie mieli do siebie minimalne zaufanie. Nie jest wolny ten, kto używa języka, by kłamać, krzywdzić innych, obrażać czy siać dezinformację i chaos. Wulgarny cham, oszczerca lub seksista nie jest kimś, kto cieszy się wolnością, lecz kimś, kto jest chamem, oszczercą lub seksistą. Mowa nienawiści, inwektywy, insynuacje czy językowy seksizm nie są oznaką wolności, lecz degeneracji. I źle się dzieje, gdy degeneracja staje się normą, a przyzwoitość - jakąś formą heroizmu.
Do tekstu..
Kontrowersyjna antykoncepcja dla trzynastolatek. I bez wiedzy rodziców (04-11-2012)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Brytyjska służba zdrowia oferuje dziewczynkom bezpłatne antykoncepcyjne implanty i zastrzyki, by zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż wśród nastolatek.
Do tekstu..
Edit-a-thon gets women scientists into Wikipedia (04-11-2012)
Autor: Ed Yong
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"To get to the library of the Royal Society in London is to run the gauntlet of male history. The staircase up to the room is flanked by statuettes of men, predominantly Isaac Newton, and artefacts bearing their faces. It is overlooked by a huge plaque listing the 61 presidents of the Royal Society - all men. The library itself is ringed by ten busts of famous scientists; the only female face among them is nineteenth-century Scottish mathematician, astronomer and science writer Mary Somerville."
Do tekstu..
Rak karmiony niewiedzą (04-11-2012)
Autor: Eliza Dolecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Internet obfituje w proste i przyjemne przepisy leczenia raka dietą, nawet w zaawansowanych stadiach choroby. Koci pazur ma uzdrawiać dzięki unikalnym alkaloidom, grzyby reishi za pomocą polisacharydów, a algi to moc spiruliny. Są i "leki" z warzywniaka, choćby wyciąg z buraka czy pestek moreli. Dietetyk z Centrum Onkologii odczarowuje mity."
Do tekstu..
Dowód na istnienie Nieba (03-11-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Stech
"Czemu ja się oburzam? Czy to pierwszy raz ludzie sprzedają swoje mrzonki jako objawienia najprawdziwszej prawdy? Pewnie, że nie. I na pewno też nie ostatni. Tylko dlaczego to musi być zawsze tak przerażająco naiwne i banalne — kobieta unosząca się na skrzydłach motyla, która objawia prawdę, że człowiek nie może w istocie zrobić nic naprawdę złego, że nie jest niczemu winny, a Bóg nas wszystkich kocha… I ludzie to kupują. W tysiącach egzemplarzy. Widocznie głównie faceci, którzy umieli opowiadać takie dyrdymały, zdobywali kobiety przez dziesiątki tysięcy lat."
Do tekstu..
Poganie i bezdusznicy (03-11-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Tłumy przed cmentarzami, bójki, policja. Tym razem to nie kolejna odsłona smoleńskiego zamieszania, tylko święto. Trudno powiedzieć, czy ten kult przodków jest już tylko pustym rytuałem, czy ma jeszcze jakieś inne znaczenie, ale chyba nawet ochrzczony wciąż pozostaje kultem pogańskim. Bo po co - z chrześcijańskiego punktu widzenia - zmarłym, którzy już zaczęli w proch się obracać i stanęli przed obliczem Pana, znicze i wianki?"
Do tekstu..
GMO Box Office – Październik (03-11-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Przegląd październikowych wydarzeń z GMO-świata.
Do tekstu..
Is this Bulgarian salt mine the oldest town in Europe? (03-11-2012)
Autor: livius
Źrodło: The History Blog Zgłosił/a: liliac
"Bulgarian archaeologists are calling the Provadia-Solnitsata site, an ancient salt production center 25 miles inland from the Black Sea resort of Varna, the oldest urban settlement in Europe. It has impressive fortifications, two-story dwellings, ritual sites and intriguing burials with grave goods that provide evidence of class differences, all dating to the middle and late Bronze Age, 4700 to 4200 B.C. The estimated population was between 300 and 350 people. By archaeological standards, a permanent population center with an economic, political and religious function in the region is a city, even when it's small and remote and far from the highly developed urbs we think of in, say, ancient Greece or Rome."
Do tekstu..
Hereward – Robin Hood z mokradeł (03-11-2012)
Autor: Dariusz Piwowarczyk
Źrodło: Mówią Wieki Zgłosił/a: liliac
"Historię piszą zwycięzcy, ale nie tylko oni mają bohaterów. Pragnienie kompensacji klęsk zawsze jest bardzo silne, a czasem jedynym sposobem na to jest idealizowanie przeszłości. Dlatego pokonani, wspomagając się nieskrępowaną wyobraźnią, często hołubią pamięć o męstwie rodaków w przegranych wojnach. Bywa, że stworzeni przez nich herosi zdobywają tak znaczące miejsce w kulturze, że stają się bohaterami także dla przeciwników. Stało się tak z Herewardem, pierwowzorem Robina Hooda."
Do tekstu..
Bats 'become feature of properties' in Cornwall (03-11-2012)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: liliac
"Bats or barn owls in properties in Cornwall are increasingly a feature or selling point, conservationists claim."
Do tekstu..
Płody niezgody (03-11-2012)
Autor: Marta Bratkowska, Agata Jankowska
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie będzie porozumienia w sprawie aborcji. Linia podziału na jej przeciwników i zwolenników dzieli społeczeństwo prawie po połowie. Czy kolejne debaty mogą to zmienić? Czy zmiana w prawie załatwi jeden z najbardziej bolesnych problemów społecznych?"
Do tekstu..
Obcy z lasu (03-11-2012)
Autor: Marek Oramus / Wiedza i Życie
Źrodło: ciekawe.onet.pl Zgłosił/a: AndrzejPluta
Widząc w lesie grzyby, zawsze mam wrażenie, że to przybysze z kosmosu, spoza naszego świata. Całkiem słusznie. W niektórych podręcznikach grzyby określa się jako rośliny bez chlorofilu, co jest oczywistą bzdurą. W tej chwili uważa się je za osobne królestwo organizmów żywych o bardzo specyficznym metabolizmie i swoistych strategiach życiowych
Do tekstu..
Romney: Chrystus będzie rządził światem z Jerozolimy i Missouri (02-11-2012)
Zgłosił/a: MA
Chrystus pojawi się na Górze Oliwnej w Jerozolimie, a potem, przez tysiąc następnych lat, będzie rządził światem z dwóch miejsc: Jerozolimy i Missouri. Tak uczy nasz Kościół - opowiadał siedząc w studiu w rozgłośni radiowej w Iowa Mitt Romney, kandydat Republikanów na prezydenta USA. Wypowiedź została nagrana ukrytą kamerą.
Do tekstu..
Komisja Europejska w obronie Nergala (02-11-2012)
Autor: Andrew Rettman
Źrodło: EUobserver Zgłosił/a: MA
Ważny głosu z UE przeciwko ekscesom religijnym w Polsce: "Oskarżenie grupy rockowej o bluźnierstwo jest niezgodne z europejskimi wartościami" - uznała Komisja Europejska, odnosząc się do sprawy Nergala. Komisja powołuje się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, która stoi na straży wolności słowa, a Polska jest jej sygnatariuszem. "Prawo to chroni również tych, którzy obrażają lub szokują", podkreśla KE.
Do tekstu..
Seks z niepełnosprawnym (02-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Seks to nadal temat tabu, a zwłaszcza seks u niepełnosprawnych. Ludzie z niepełnosprawnością postrzegani i traktowani są jak osoby pozbawione popędu. A przecież to ich ciało jest "popsute", a nie umysł. Brak bliskości, jak również seksu jest dla nich dużym problemem.
Do tekstu..
Biskup Ryczan: Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić (02-11-2012)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: boniek
Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan, bo o nim tu mowa, stwierdził -"Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić i zarobiła". Mówił o zgwałconej nastolatce z Lublina, której cztery lata temu lekarze odmówili prawa do wykonania aborcji.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365