Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.224 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Gdzie może pracować katolik by nie musiał grzeszyć? (18-08-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
"Dwie pielęgniarki katoliczki w Wielkiej Brytanii nie będą musiały asystować przy przerywaniu ciąży po tym, jak oskarżyły publiczną służbę zdrowia o dyskryminację z powodu przekonań. To pierwszy przypadek zastosowania ustawy antydyskryminacyjnej w takiej sytuacji."[onet.pl] Jak zwykle dyskryminacja może istnieć tylko po jednej stronie - katolików. Fakt, że dyskryminowany jest pracodawca, bo musi zatrudniać osoby, które wykręcają się od pracy, już nie jest dyskryminacją.
Do tekstu..
Twój syn jest kobietą (18-08-2011)
Autor: Monika Kokoszyńska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Żeby zmienić płeć, trzeba pozwać do sądu rodziców", czyli co polskie prawo robi osobom transseksualnym.
Do tekstu..
Lanca pod tuniką czyli jak obalić patriarchalizm (18-08-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Grecka komedia w Kolumbii: nie będzie seksu, chcemy drogi"
Do tekstu..
Państwo zawłaszcza brzuch. Znowu (18-08-2011)
Autor: Lidia Ostałowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od 1 stycznia, jeśli nie dostarczysz kwitu, że od 10. tygodnia ciąży chodzisz do ginekologa, zapomnij o becikowym.
Do tekstu..
Nergal niewinny. Sąd kończy sprawę darcia Biblii (18-08-2011)
Autor: MJ/PAP
Źrodło: newsweek.pl; PAP Zgłosił/a: slik
dam Darski "Nergal" nie znieważył uczuć religijnych drąc Biblię na koncercie - uznał Sąd Rejonowy w Gdyni i uniewinnił lidera grupy Behemoth Sprawa dotyczy koncertu z września 2007 roku w klubie "Ucho" w Gdyni, podczas którego Nergal podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności, nazywając ją przy tym m.in. "kłamliwą księgą". Potem jej kartki miały zostać spalone przez fanów zespołu.
Do tekstu..
Gdyby Hitler został malarzem, a Stalin księdzem... (18-08-2011)
Autor: Marcin Łukasz Makowski
Źrodło: onet.pl; Portal Wiedzy Zgłosił/a: slik
Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest rok 1908, wczesne lato. Młody malarz, świeżo upieczony student prestiżowej Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych wystawia swoje akwarele na sprzedaż. Zaciekawiony realizmem obrazów 30-letni kapłan prawosławny, który z Rosji wysłany został do objęcia posługi w jednej z wiedeńskich cerkwi, podchodzi i pyta o cenę. Po krótkiej wymianie zdań i ubitej transakcji artysta rzuca na odchodne: "Nazywam się Hitler, proszę zapamiętać to nazwisko, kiedyś ten obraz będzie wart fortunę". Z wyraźnym rosyjskim akcentem w głosie kapłan odpowiada: "Dziękuję, drogi panie, ja nazywam się Iosif Dżugaszwili i nie sądzę, aby jeszcze pan o mnie usłyszał".
Do tekstu..
Radni PiS przeciwko koncertowi R.U.T.A. Powód? "Wyśmiewają się z księży (17-08-2011)
Zgłosił/a: ras

Do tekstu..
Kwestia rozmiaru (17-08-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Po pierwsze bowiem, ilość DNA sama w sobie nijak się ma do ilości genów danego organizmu. Dla przykładu: ludzki genom zawiera około trzech i pół miliarda par zasad. Za to genom paprotki: 20 razy więcej. A istnieją nawet gatunki ameb, które mają ich od ludzi dwustukrotnie więcej! Jak widać więc ilość DNA w komórce nie przekłada się bynajmniej na stopień skomplikowania organizmu."
Do tekstu..
Zły Dotyk Kościoła (17-08-2011)
Autor: Beata Dżon
Źrodło: http://www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: slik
W samym Wiedniu od początku roku ujawniono 566 przypadków molestowania seksualnego w instytucjach kościelnych Austriacy szybko zareagowali na wyłaniające się zza murów klasztorów i przykościelnych ośrodków przypadki molestowania seksualnego. Ujawniono ich ostatnio w samym Wiedniu ponad pół tysiąca. By uniezależnić się od powolnych reakcji Kościoła, tworzą się obywatelskie inicjatywy, wspierające ofiary terapeutycznie i prawnie. Kościół też zmienia stosunek do ofiar.
Do tekstu..
Droga do zła (17-08-2011)
Autor: Marek Samotyj
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: mikeus
Niewielkie ogłoszenie w gazecie sprawiło, że powszedni zjadacze chleba przemienili się w demony zła. I potrzebowali na to zaledwie sześciu dni. Eksperyment Philipa Zimbardo
Do tekstu..
Ks. Natanek: Już ja was nauczę miłości do Jezusa (17-08-2011)
Autor: Michał Tracz
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Spowiada wiernych i odprawa msze, mimo że kard. Stanisław Dziwisz mu tego zabronił. Mowa o niepokornym ks. Piotrze Natanku, na którego mszę w "Pustelni Niepokalanów" wybrał się reporter TVN24. Duchowny w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawował obrzędy, odprawił mszę, udzielił chrztu. I znów mówił o diabelskim planie zniszczenia Kościoła i koronowaniu Chrystusa na Króla Polski.
Do tekstu..
Stawiam na "honor" (17-08-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Według moich obserwacji dużą szansę na karierę w czasie najbliższych wyborów ma słowo "honor". Już jest on bohaterem jednego ze spotów wyborczych, a i politycy, nim rozjechali się na wakacje, nader często go wykorzystywali propagandowo
Do tekstu..
Stronnicza troska hierarchy (17-08-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, pochylił się na Jasnej Górze nad raportem komisji Jerzego Millera o przyczynach katastrofy smoleńskiej.
Do tekstu..
Czy ludzie nauki powinni tolerować głupotę? (17-08-2011)
Autor: Zbigniew Szawarski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Twierdzę, że istotna w świecie nauki polskiej tolerancja dla głupoty jest być może najistotniejszą przyczyną postępującego kryzysu moralnego w nauce. Twierdzę też, że ludzie nauki nie powinni tolerować głupoty, bo głupota jest groźna - głupota rodzi głupotę, głupota rodzi zło."
Do tekstu..
Dutch rethink Christianity for a doubtful world (17-08-2011)
Autor: Robert Pigott
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: AI
The Rev Klaas Hendrikse can offer his congregation little hope of life after death, and he's not the sort of man to sugar the pill. [...] "God is not a being at all... it's a word for experience, or human experience."
Do tekstu..
Awantura o krzyż. Czy musi wisieć w szpitalnej sali? (16-08-2011)
Autor: red.
Źrodło: waldeck77 Zgłosił/a: waldeck77
Niewierzący pacjent zdjął krucyfiks w szpitalnej sali. Salowa z pielęgniarką krzyż ponownie powiesiły, a pacjenta zrugały. - Czy w szpitalu nie powinien być najważniejszy komfort pacjenta, także duchowy? - pyta kobieta, która była świadkiem nerwowej wymiany zdań. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza".
Do tekstu..
Lustracja życia wiecznego (16-08-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dobrzy katolicy pochylili się nad samobójcą Andrzejem Lepperem.
Do tekstu..
Przepis na pozwanie Kościoła (16-08-2011)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: maruda
Ewa Łętowska wskazuje drogę prawną pozwalającą gminie odzyskać majątek przekazany KRK przez Komisję Majątkową.
Do tekstu..
Księgarnia w ... kościele (16-08-2011)
Autor: Basia
Źrodło: www.decobloog.com Zgłosił/a: JK
"Holenderska grupa projektowa Merkx + Girod wkomponowała nowoczesną księgarnię we wnętrza zabytkowego kościoła w Maastricht. Elementy typowe dla księgarni, takie jak półki, pozornie kłócą się z tłem, ale dzięki ostremu kontrastowi jeszcze bardziej podkreślają majestatyczność i klasyczny charakter budynku."
Do tekstu..
Spięcia kard. Dziwisza z katolickim publicystą. Poszło o rodzinę (15-08-2011)
Autor: Jacek Gądek / Onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Spięcie kardynała Stanisława Dziwisza i Tomasza Terlikowskiego. Metropolita krakowski tuż przed świętem Wniebowzięcia NMP wystosował oświadczenie, w którym zaatakował dziennikarza. - Niedorzecznością i krzywdzącym posądzeniem są słowa publicysty "Rzeczpospolitej" o upolitycznieniu krakowskiej kurii - stwierdził kard. Dziwisz. Wcześniej Terlikowski napisał o rodzinnych powiązaniach kurii z Platformą. Oświadczeniem kardynała dotknięty poczuł się też - sympatyzujący z PiS - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski."
Do tekstu..
Wiec i banicja. Z porównawczych studiów nad ustrojem plemiennym (15-08-2011)
Autor: Karol Modzelewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Przedpaństwowy archetyp banicji wyglądał nieco inaczej. Dobytku zbrodniarza nie zagarniał król ani królewscy urzędnicy; rozgrabiali go ci sami ludzie, którzy do tej pory byli współplemieńcami i sąsiadami banity. Po wyroku sądu wiecowego drzwi wszystkich domów były przed nim zamknięte, ale ten społeczny niebyt, stan wykluczenia z ludzkiej wspólnoty, zaczynał się od spalenia własnego domu nieszczęśnika. Akt podpalenia był integralną częścią, a właściwie inauguracją represji karnej. Tak było u Sasów przed karolińskim podbojem i jeszcze w pierwszych latach po podboju, tak samo u pogańskich Luciców, Wagrów i Prusów. Mamy do czynienia z regułą charakterystyczną dla ustroju plemion germańskich, słowiańskich i bałtyjskich."
Do tekstu..
Kontrowersje wokół Bitwy Warszawskiej 1920 roku (15-08-2011)
Autor: Janusz Szczepański
Źrodło: Portal Magazynu Historyczneo "Mówią Wieki" Zgłosił/a: liliac
"Już pod koniec sierpnia 1920 r. rozpoczęła się zażarta dyskusja nad zasługami Naczelnego Wodza i innych generałów w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. W Polsce, bitwę zaczęto nazywać "Cudem nad Wisłą". Określenie to upowszechniło się zwłaszcza w środowiskach kościelnych oraz w obozie prawicy politycznej, który od samego początku odmawiał zasług Józefowi Piłsudskiemu."
Do tekstu..
Religious tolerance in Pakistan (15-08-2011)
Autor: Murtaza Haider
Źrodło: dawn.com Zgłosił/a: coreless
Imagine first the bustling streets of Anarkali in Lahore or Qissa Khawani Bazaar in Peshawar. Now imagine a Hindu or a Jewish person praying on the roadside...
Do tekstu..
Hiszpania: Zgoda na antypapieską manifestację (15-08-2011)
Źrodło: Religia DEON.pl Zgłosił/a: maniek1
Manifestacja w Madrycie przeciwko wizycie papieża, o której w polskich mediach (jak dotąd) ani słowa.
Do tekstu..
Powtórka z rozrywki? (15-08-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Mimo ustawy kwotowej - jedynego novum w tych wyborach - wszystko pozostanie takie samo
Do tekstu..
The Body on Somerton Beach (15-08-2011)
Autor: Mike Dash
Źrodło: Smithsonian.com Zgłosił/a: coreless
Most murders aren't that difficult to solve. The husband did it. The wife did it. The boyfriend did it, or the ex-boyfriend did. The crimes fit a pattern, the motives are generally clear.
Do tekstu..
The Saddest Movie in the World (15-08-2011)
Autor: Richard Chin
Źrodło: Smithsonian.com Zgłosił/a: coreless
How do you make someone cry for the sake of science? The answer lies in a young Ricky Schroder...
Do tekstu..
A Glimpse into Ai Weiwei's 81 Days of Detention (15-08-2011)
Autor: Austin Ramzy
Źrodło: The Times Zgłosił/a: coreless
"The conditions were extremely tough," said the source, who asked not to be identified because of the sensitivity of Ai's situation. "It was psychological abuse. It was mental abuse."
Do tekstu..
Edukacja receptą na upadek (15-08-2011)
Autor: Piotr Czarnowski
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: coreless
Największą przeszkodą w rozwoju każdej firmy jest brak wykształconych pracowników - uważa szef Qualcommu Irwin Jacobs. Dlatego sporą część zysków przeznaczał na dokształcanie załogi.
Do tekstu..
The Age of Outrage (14-08-2011)
Autor: Roger Cohen
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: coreless
The United States and Western Europe saved Germany. Perhaps it's time to return a little of the favor - not with money alone, but ideas...
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365