Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.937 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Postawa eksperymentalna różni się znacząco od postawy 'zdroworozsądkowej'. Zakłada bowiem, że w każdej chwili możemy odkryć nowe informacje, które znacząco zmienią nasz model świata. Tymczasem tzw. 'zdrowy rozsądek' opiera się na założeniu, że już wiemy wystarczająco dużo na temat natury świata, by tylko w ostateczności delikatnie modyfikować naszą wiedzę."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kardynał Dziwisz ocalił sferę sacrum (26-02-2011)
Autor: Michał Zadara
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kardynał Dziwisz odważnie zaatakował kult papieża w Polsce. Przekazując Robertowi Kubicy fiolkę z krwią papieża Jana Pawła II, unaocznił związek, jaki w polskim życiu społecznym istnieje już od dawna - faktyczną identyczność zawodów sportowych i kultu papieża.
Do tekstu..
Przed rocznicą katastrofy - Zmowa Obywatelska apeluje o umiar i rzeczowość (26-02-2011)
Autor: Zmowa Obywatelska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Osoby związane ze Zmową Obywatelską, m.in. reżyserka Agnieszka Holland i prof. Andrzej Zoll, wystosowały apel, m.in. do posłów, senatorów i mediów, o "umiar i rzeczowość" w wypowiedziach dotyczących katastrofy smoleńskiej i o szacunek dla osób wyrażających odmienne poglądy w tej sprawie.
Do tekstu..
Papież: "Lekarze muszą bronić kobiety przed aborcją" (26-02-2011)
Autor: ps, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Papież Benedykt XVI powiedział dziś, że lekarze muszą "bronić" kobiety przed "oszustwem" aborcji. Nigdy ona nie jest zabiegiem "terapeutycznym" - podkreślił papież.
Do tekstu..
Kydryński na safari (26-02-2011)
Autor: Magdalena Żakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Trzy powody - żona Marcina Kydryńskiego, dzieci Marcina Kydryńskiego, głupota Marcina Kydryńskiego - sprawiły, że nie napisałam tego tekstu kilka dni temu, świeżo po wybuchu afery z fragmentami jego książki. Przecież każdemu, kto pisze, zdarzyło się choć raz w życiu palnąć bzdurę. Ale potem Kydryński opublikował wyjaśnienie..."
Do tekstu..
Minister pisze do episkopatu w sprawie gejów (26-02-2011)
Autor: RZ / PAP
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
"Rzeczpospolita": W piśmie do episkopatu, do którego dotarli dziennikarze gazety minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przekonuje duchownych, że "nie ma furtki dla małżeństw gejowskich". List został wysłany w tym tygodniu. Jak tłumaczy minister, napisał go, ponieważ na lutowym posiedzeniu komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu padło pytanie dotyczące skutków nowelizacji ustawy - Prawo prywatne międzynarodowe.
Do tekstu..
Dramat wg Wakefielda (25-02-2011)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Dramatyczny spadek szczepień dzieci spowodowany został pogonią za sensacją lekarza, który systematycznie łamał zasady etyki zawodowej. Lekarz stracił uprawnienia, setki dzieci straciło życie.
Do tekstu..
Brunon jedzie do stoczni (25-02-2011)
Autor: Tadeusz Sobolewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
"Czarny czwartek" Antoniego Krauzego to najlepszy spośród historycznych filmów o PRL powstałych po 1989 roku. Dziś premiera
Do tekstu..
Australijski antyczny klops, czyli o bakteriach, których nie było (25-02-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Blisko 25 lat temu świat obiegła, dzięki tygodnikowi Science, niezwykła wieść: w australijskiej prowincji Pilbara, siedzącej na szczycie kratonu o tej samej nazwie, odkryto najstarsze znane skamieniałości! Czyli po ludzku, nastarsze ślady życia na Ziemi. Dwójka kalifornijskich geologów, William Schopf i Bonnie Packer, opisała coś, co uznała za skamieniałości mikroorganizmów znalezione we fragmentach czertów pochodzących z tak zwanej grupy Warrawoona. Badacze ocenili wiek skamieniałości na 3,3-3,5 miliarda lat."
Do tekstu..
Ludzie religijni produkuja wiecej dzieci niz ateisci (25-02-2011)
Zgłosił/a: psychobobas
Czy niewierzacy sa skazani na wymarcie? ;)
Do tekstu..
Katolicki aptekarz nie sprzeda ci pigułek antykoncepcyjnych (24-02-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich domaga się prawa do klauzuli sumienia dla aptekarzy. Prezes Stowarzyszenia mgr Barbara Fiklewicz-Dreszczyk powołuje się przy tym na rezolucję Rady Europy: Rada Europy pod koniec 2010 r. przyjęła rezolucję wzywającą do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Na razie mają je tylko lekarze. - Farmaceuci także powinni je posiadać. Wprowadzenie tej klauzuli oznaczałoby, że farmaceuta w aptece miałby prawo odmówić sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych, prezerwatyw czy środków antykoncepcji postkoitalnej.
Do tekstu..
Narkomanom szkodzi Monar? (24-02-2011)
Autor: Maciej Jarkowiec, Anna Szulc
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Poniżające terapie dla narkomanów w ośrodkach Monaru to relikt przeszłości. Świat stosuje już lepsze metody, ale reformatorzy są usuwani ze stowarzyszenia. Państwo zaś nie ma pomysłu, jak wyciągnąć osoby uzależnione z ośrodków przypominających obozy. Zresztą Monar to państwo w państwie
Do tekstu..
Sens i przyjemności (24-02-2011)
Autor: rozmawia Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
O tym, dlaczego milion złotych nikogo nie zadowoli, o uniwersalnym wzorze na szczęście oraz sprytnych sposobach wywierania wpływu na bliźnich mówi profesor Krystyna Skarżyńska
Do tekstu..
Kto da radę somalijskim piratom (24-02-2011)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W rękach piratów znajduje się czterdzieści statków i tysiąc wziętych do niewoli marynarzy. Jest ich tylko tysiąc pięciuset, a zagrażają głównym szlakom handlowym świata"
Do tekstu..
Ile Kościoła, ile państwa a ile Państwa (24-02-2011)
Autor: Cezary Łazarkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: jarekland
Rozmowa z dr Pawłem Boreckim o tym, jak do tej pory państwo coraz bardziej ulegało Kościołowi, a teraz społeczeństwo coraz bardziej się od niego oddala.
Do tekstu..
Gej straszy we mnie (24-02-2011)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawie wszyscy wychowaliśmy się w kulturze wstrętu. Tylko najbardziej wyzwoleni spośród nas brzydzą się wyłącznie brudu - inni cierpią na liczne awersje kulturowe. Jedną z nich jest wyuczony wstręt do homoseksualizmu. Wyuczony, bo jest cechą naszej kultury, echem archaicznego systemu "grzechów" podbudowującego porządek społeczny pustynnych plemion, które przekazały nam swe idee religijne i moralne."
Do tekstu..
Roztocza kurzu domowego. Jak z nimi żyć, by przeżyć ? (24-02-2011)
Autor: mathmed
Źrodło: MathMed : blog studenta medycyny Zgłosił/a: liliac
"Poznaj skórojadka : Roztocza kurzu domowego to pajęczaki o wielkości 0.3-0.5 mm, zamieszkujące wszędzie tam, gdzie znajdą martwą materię organiczną. Kurz w naszym domu w ponad 70% składa się ze złuszczonego naskórka. Zawiera białka i cukrowce. Jest więc dość energetycznym pokarmem i niczego tam nie brakuje. W zasadzie, gdyby mieć go odpowiednią ilość, to nawet człowiek mógłby na nim przeżyć."
Do tekstu..
900 godzin (24-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwa słowa są mi jakoś szczególnie drogie: "etyka", z racji moich kompetencji, i "moralność" - z racji wymogów, jakie stawia się życiu społecznemu
Do tekstu..
Homeopaci walczą z Naczelną Izbą Lekarską. UOKiK im pomoże (24-02-2011)
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Alicja Duda
Producenci leków homeopatycznych wypowiedzieli wojnę Naczelnej Izbie Lekarskiej. Oskarżają ją o naruszenie zasad wolnej konkurencji na rynku leków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Do tekstu..
Kłamstwa, w które wierzysz (23-02-2011)
Autor: Przekrój
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: webmaster
Pij dużo wody, nie korzystaj z mikrofalówki i słuchaj Mozarta. Wierzymy w różne rzeczy, które mają uczynić z nas zdrowszych, mądrzejszych i sprawniejszych ludzi. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile jest prawdy w tego typu stwierdzeniach?
Do tekstu..
Szkoła cyborgów (23-02-2011)
Autor: Drakaina
Źrodło: Scribere necesse est - blog Zgłosił/a: liliac
"Polska szkoła nie kładzie nacisku na związki pomiędzy zakresem poszczególnych przedmiotów. Nie będę się szerzej wypowiadać na temat tego, jak można by połączyć biologię z fizyką (choć wiem z rodzinnego kontekstu, że łączy się i to bardzo ciekawie), ale mogę spokojnie powiedzieć, że traktowanie polskiego, historii i np. historii sztuki jako odrębnych dziedzin, które trzeba osobno wykuć i zdać, jest straszliwym błędem i czyni nieodwracalne spustoszenie w umysłach uczniów, którzy nie uczą się syntez, ale wyłącznie drobiazgowych analiz, a nierzadko nie są w stanie udzielić odpowiedzi (którą mają zapisaną w bitach pamięci swojego mózgu), jeśli pytanie pada choćby nieco obok wyuczonej ścieżki."
Do tekstu..
Medycyna energetyczna, wibracje, rezonans, hologramy; znane i nieznane (...) (23-02-2011)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny śmietnik- blog Zgłosił/a: liliac
"Wiele "na internecie" piszą o energii życia i jej uzupełnianiu, co ma się dokonywać poprzez naenergetyzowanie, zjawiska wibracji, rezonansu, i wspomaganie przepływu energii dzięki dyskom holograficznym. Entuzjaści tych metod mają jednak głęboko w ... poważaniu szkołę. Zapominają, że nie żyjemy w temperaturze zera absolutnego, zatem każda cząsteczka podlega spontanicznym i chaotycznym drganiom związanym z temperaturą i każde ciało ma swoją energię wewnętrzną związaną z temperaturą."
Do tekstu..
Kinder niespodzianka. Jak się robi dzieci? (23-02-2011)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy mężczyzna bez plemników w nasieniu może zostać ojcem? A matką kobieta, której komórki jajowe zniszczyła chemioterapia? Specjaliści od rozmnażania ludzi nie mają wątpliwości: w tej dziedzinie coraz więcej rzeczy niemożliwych staje się faktem."
Do tekstu..
Uroczystość kościelna. Reklama z miejskiego budżetu? (23-02-2011)
Autor: Grzegorz Lisicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gigantyczny portret Jana Pawła II zawiśnie w dniu beatyfikacji na Świątyni Opatrzności Bożej. Organizatorzy uroczystości proszą urzędy dzielnic o wydrukowanie i dystrybucję plakatów reklamujących to wydarzenie. - Czy za publiczne pieniądze mamy sponsorować religijną uroczystość? - pytają urzędnicy.
Do tekstu..
Terlikowski u Lisa: Mogłem nie mieć dzieci. Wiara pomogła (22-02-2011)
Autor: AGKO
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
U mojej żony zdiagnozowano niepłodność, wymagającą wieloletniego leczenia. Wtedy postanowiliśmy powiedzieć Panu Bogu, że my już nic nie możemy zrobić, lekarze na razie też nie, ty nam pomóż. Modliliśmy się przed relikwiami. I mamy czwórkę dzieci. Proszę mi nie mówić, że to jest magia, że to jest głupota ludzi wierzących. Ja tego doświadczyłem - Tomasz Terlikowski opowiedział swoją historię w programie "Tomasz Lis na żywo".
Do tekstu..
Po prostu mów (22-02-2011)
Autor: rozmawia Olga Woźniak
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
O tym, dlaczego gramatyki już nie ma, kiedy lepiej znać kilka języków po trochu niż jeden perfekcyjnie i o szpiegowskich wpadkach, opowiada metodyk języka angielskiego doktor Grzegorz Śpiewak.
Do tekstu..
Prawo dekady (22-02-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Według prawa dekady, osiągnięcie poziomu mistrzostwa w dowolnej dziedzinie wymaga średnio dziesięciu lat intensywnego strategicznie zaplanowanego treningu. Nie ma znaczenia czy przedmiotem badań są szachy, sport, naukowcy, kompozytorzy, sztuki walki... intensywne badania dowiodły, że w każdym przypadku rekordowe wyniki, historyczne dzieła, najwspanialsze partie... wszystko to zaczęło się pojawiać po mniej więcej dziesięciu latach intensywnych ćwiczeń."
Do tekstu..
Akcja apostazja czyli jak nie być niewierzącym-praktykującym (22-02-2011)
Autor: Robert Leszczyński
Źrodło: http://palikot.blog.onet.pl/ Zgłosił/a: Rafaela
'Odchodzę z Kościoła Katolickiego, bo nie jestem katolikiem ani w ogóle osobą wierzącą. Dobry powód?'
Do tekstu..
To nie jest lekarstwo na raka (22-02-2011)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
Lekarstwo na raka istnieje - donosi strona internetowa "Rzeczpospolitej". I może byłoby się nawet z czego cieszyć, gdyby nie to, że niemal każda zawarta w tekście informacja jest wierutną bzdurą.
Do tekstu..
Nikt z duchownych nie odpowie za korupcję? (22-02-2011)
Autor: -
Źrodło: biznes.onet.pl Zgłosił/a: slik
"Dziennik Gazeta Prawna": Księży z Komisji Majątkowej nie można oskarżyć o korupcję, nawet gdyby prokuratura zebrała na to dowody - twierdzi gazeta, powołując się na opinie ekspertów. Dziesiątki milionów złotych straciły Skarb Państwa i samorządy w wyniku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, która zwracała mienie Kościołowi katolickiemu - doniósł szef CBA do prokuratora generalnego. W zawiadomieniu nie ma jednak mowy o korupcji, bo z analiz prawnych Biura wynika, że takich zarzutów nie da się postawić osobom duchownym
Do tekstu..
Fatwa na Kadafiego, armia ma go zabić aby uwolnić Libię (22-02-2011)
Autor: (bk)
Źrodło: http://www.wp.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Wpływowy duchowny egipski, mieszkający w Katarze wydał w poniedziałek fatwę (religijne zalecenie) nakazującą żołnierzom armii libijskiej zabić pułkownika Muammara Kadafiego - jego wystąpienie zostało pokazane przez telewizję Al Dżazira.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365