Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.887 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Aby być niepospolicie uczonym, trzeba zacząć od pospolitego uczenia się."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Emerytura (07-10-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Przewidywana wysokość emerytury powinna skłaniać kobiety do rodzenia jak największej liczby dzieci, bo jeśli one na starość nie pomogą, to głód zajrzy w oczy. Może na tym właśnie ma polegać polityka pronatalistyczna państwa?
Do tekstu..
Nagroda Nobla z chemii za sposób na nowe lekarstwa i tworzywa (06-10-2010)
Autor: Paweł Górecki
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii podzieli między siebie trzech laureatów Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki. Zostali nagrodzeni za opracowanie metody polegającej na tworzeniu związków chemicznych na bazie węgla przy wykorzystaniu palladu, tak skomplikowanych jak te powstające w naturze.
Do tekstu..
Abp Nycz: Zapowiedź prac nad in vitro to dobra wiadomość (06-10-2010)
Autor: luk
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Abp Nycz twierdzi, że sejmowe prace nad in-vitro to dobra wiadomość. W dalszej części wypowiedzi twierdzi dla odmiany, że metoda ta jest "uboczną aborcją" i "niezgodna z naturą"...
Do tekstu..
Straszne zgorszenie (06-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W naszym kraju katolikiem musi być nie tylko prezydent, lecz także każdy obywatel, a tym bardziej jego wzorzec.
Do tekstu..
Krytyka działań Palikota. "Ksiądz to nie okupant" (06-10-2010)
Autor: MK
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: E-Day
Dwa cytaty: "Kościół katolicki jest religią dobra i miłości" oraz "Byli tacy, co próbowali (walki z Kościołem - red.), kości i trupów szukamy do tej pory."
Do tekstu..
Dinosaur origins pushed further back in time (06-10-2010)
Autor: Pallab Ghosh
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: KarolG
Odnalezione w Polsce tropy wskazują, że pierwsze dinozaury pojawiły się już dwa miliony lat po wielkim wymieraniu w permie.
Do tekstu..
Jak Lasy w składzie porcelany (05-10-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Lasy Państwowe mają poważny kłopot. Rząd, a szczególnie minister finansów z coraz większym zainteresowaniem spogląda na ich zasoby finansowe. A jest na co."
Do tekstu..
Skarb z Eginy (05-10-2010)
Autor: Agnieszka Fulińska
Źrodło: Hellenika- blog Zgłosił/a: liliac
"Pochodzenie tego skarbu, który z niewiadomych powodów nie uzyskał sławy równej innym znaleziskom z XIX i początku XX w., jest niejasne zarówno jeśli chodzi o kontekst oryginalny, jak i odnalezienia. Pod koniec XIX w. ten zbiór artefaktów, składający się z wspaniałej złotej biżuterii oraz złotej czarki, znalazł się w British Museum z adnotacją, iż został odnaleziony na Eginie - wyspie położonej niedaleko od południowego wybrzeża Attyki."
Do tekstu..
Bez patentu ani rusz (05-10-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Grzesiek
Koncerny farmaceutyczne nie są zainteresowane badaniami nad potencjalnie wybitnymi właściwościami antynowotworowymi Metforminy- popularnego leku przeciw cukrzycy. Pies pogrzebany jest w grobie z napisem "patent" - ten na metforminę wygasł już bowiem dawno temu. Która firma wyłoży miliony dolarów na badania skuteczności leku tylko po to, by na drugi dzień po ogłoszeniu, że lek - i owszem - jest skuteczny, trzydzieści innych firm, które nie dały ani centa, zaczęło go produkować i sprzedawać?
Do tekstu..
Nobel z fizyki za najdroższą substancję na świecie (05-10-2010)
Autor: sand, pioc
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nobla z fizyki dostali Andre Geim i Konstantin Novoselov z Uniwersytetu w Manchesterze za odkrycie grafenu - materiału, który wkrótce może w elektronice zdetronizować i zastąpić krzem"
Do tekstu..
To będzie "największa afera korupcyjna w Polsce"? (05-10-2010)
Autor: (db) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył do prokuratury wniosek w sprawie zbadania działalności Kościelnej Komisji Majątkowej. W jego opinii, członkowie Komisji - orzekając w sprawie zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali swe uprawnienia i poświadczali nieprawdę. Jego zdaniem, skala tego procederu pozwala postawić tezę, że "mamy do czynienia z największą aferą korupcyjną w historii Polski".
Do tekstu..
Prasa: za każdym naukowcem czai się Szatan (05-10-2010)
Autor: RZ / PAP / wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Publicystka dziennika "La Repubblica" w bardzo ostry sposób oceniła reakcję Stolicy Apostolskiej. Podsumowała ją następująco: "Niech zamknie się laboratoria. Za każdym naukowcem, pochylonym nad probówką można rozpoznać Szatana, zwłaszcza kiedy badacz pozwala sobie dociekać w sprawie tego, co przez tysiąclecia było niezgłębioną tajemnicą, tajemnicą prokreacji". Największe włoskie gazety wiele miejsca w komentarzach poświęcają sprzeciwowi Watykanu wobec werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. "Położył ręce na życiu. I za to dają Nobla" - tak katolicki włoski dziennik "Avvenire" podsumował, nie kryjąc oburzenia, przyznanie nagrody w dziedzinie medycyny Brytyjczykowi Robertowi G. Edwardsowi, twórcy metody in vitro.
Do tekstu..
Sąsiadom trzeba pomagać (04-10-2010)
Autor: Lidia Ostałowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Rozmowa z dr. Januszem Rudzińskim, ordynatorem oddziału ginekologicznego szpitala w Schwedt o aborcjach wykonywanych przez Polski tuż za polską granicą: "polskich pacjentek przybywa. Orientują się już, że w Niemczech mogą przerwać ciążę zgodnie z prawem, bezpiecznie. A w polskim podziemiu ceny poszybowały nawet do 5, 6 tys. Przez działalność PiS i CBA."
Do tekstu..
"To restrykcyjne prawo jest winne rozwojowi dopalaczy". Balicki w TOK (04-10-2010)
Autor: ko
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
- Musimy zastanowić się, czy tak restrykcyjne przepisy nie wywołują zjawiska dopalaczy - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia. - Wielu ekspertów, również ci, którzy obserwują nas z innych krajów europejskich, w tym upatrują przyczyny, że restrykcyjne prawo powoduje, że niebezpieczne substancje są coraz powszechniej stosowane - dodał.
Do tekstu..
Zbiory Julii (04-10-2010)
Autor: Feliks Przytycki
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"W 1904 roku szwedzki matematyk Helge von Koch opisał niezwykłą figurę geometryczną o "samopodobnym" brzegu, którą nazwał "płatkiem śniegu". Dziś takie "samopodobne", ale "niegładkie" zbiory nazywane fraktalami, znane z niezwykłej urody, są obiektem intensywnych badań naukowych"
Do tekstu..
"Papież powinien odejść" (04-10-2010)
Autor: zew
Źrodło: Wprost 24 (wprost.pl) Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
W wywiadzie dla flamandzkiego dziennika "De Morgen" belgijski psychiatra dziecięcy uznał, że Kościół w Belgii zaczyna uświadamiać sobie wagę problemu nadużyć, ale "w niewystarczający sposób". Wskazując na różnicę między "uznaniem odpowiedzialności" a "poniesieniem odpowiedzialności", psychiatra mówi w wywiadzie, że problem nie dotyczy wyłącznie Belgii, lecz całego świata. Dlatego też - twierdzi - "papież powinien podać się do dymisji", zamiast "zadowolić się wyrażeniem bólu" z tego powodu.
Do tekstu..
Efekt Palikota (04-10-2010)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
Janusz Palikot chce powtórzyć manewr PO, która też zaczynała jako ruch obywatelski. Na jego sobotni kongres przyjechało ponad 3 tys. osób
Do tekstu..
Kalendarium Konkursu Chopinowskiego: Emocje od 1927 r. (03-10-2010)
Autor: Anna S. Dębowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"1937 - jury pomija grającą w kimonie Japonkę Chieco Hara. Oburzona publiczność funduje jej własną nagrodę. 1970 - publiczność zirytowana niepowodzeniami swoich amerykańskich faworytów dokonuje linczu na jednej z polskich uczestniczek. 1980 - Ivo Pogorelic doprowadza słuchaczy do histerycznych wyrazów uwielbienia. Konkurs Chopinowski od lat budzi ogromne emocje."
Do tekstu..
State of the Climate in 2009 (03-10-2010)
Autor: Bulletin of the American Meteorological Society
Źrodło: NCDC Zgłosił/a: coreless
Stan klimatu na Ziemi w roku 2009. Raport opublikowany w lipcu 2010.
Do tekstu..
Pajęczy orzech do zgryzienia (03-10-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Poszukiwania najmocniejszego materiału biologicznego na Ziemi można, zdaniem grupy badaczy ze Stanów Zjednoczonych oraz Słowenii, uznać za zakończone. I tutaj spodziewana niespodziewajka: materiałem tym jest oczywiście sieć pajęcza."
Do tekstu..
W ciągłej równowadze (03-10-2010)
Autor: Ryszard Jerzy Gryglewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Prostacyklina i wolny rodnik tlenku azotu to nasi główni obrońcy tętnic przed zakrzepicą i miażdżycą. To nie przypadek, że są związkami bardzo nietrwałymi. Po "robocie" muszą jak najszybciej znikać, aby nie rozsadzić chronionego systemu"
Do tekstu..
Burka to nie islam (03-10-2010)
Autor: Dounia Bouzar, Szymon Łucyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Francuska antropolożka religii, specjalistka od islamu i autorka książki "Republika czy burka" opowiada o tym, czym się różni nikab od burki oraz o fałszywym obrazie islamu w Europie."
Do tekstu..
Plamy na „tęczy Franków” (03-10-2010)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Stosunki Polski z odległą terytorialnie Francją przebiegały głównie na dwóch płaszczyznach: politycznej i kulturalnej." Prof. Tazbir o Walezym, Napoleonie, de Gaulle'u. O historii, literaturze i stereotypach.
Do tekstu..
Początek końca. Zaczeło się od ustaw norymberskich (02-10-2010)
Autor: Piotr Osęka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Antyżydowskie nastroje w Niemczech były obecne już od momentu dojścia Hitlera do władzy. Jednak to ustawy norymberskie dały antysemickiej histerii prawną legitymację"
Do tekstu..
In the long run, all that ash can be a good thing (02-10-2010)
Autor: By Amina Khan
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: coreless
Niedawna erupcja Eyjafjallajokull mogła przynieść pewne korzyści dla oceanów.
Do tekstu..
Nowa data końca świata. "Ogień nas zniszczy" (01-10-2010)
Autor: MK
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Na ulicach Krakowa pojawili się wolontariusze z chrześcijańskiej organizacji Family Radio. Działacze ubrani w białe koszulki wręczali przechodniom ulotki i broszury informacyjne, które ostrzegają przed dniem Sądu Ostatecznego. Według ich obliczeń dzień ten ma nadejść 21 maja 2011 roku. Family Radio twierdzi, że Bóg zniszczy świat przy pomocy ognia.
Do tekstu..
Latynoski za prawem do aborcji (01-10-2010)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Tysiące kobiet z różnych krajów Ameryki Łacińskiej żądało swobodnego prawa do przerywania ciąży. Rocznie na tym kontynencie ciążę przerywa 4 mln kobiet. Niemal wszystkie robią to nielegalnie
Do tekstu..
Cień Sedanu (01-10-2010)
Autor: Adam Kożuchowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wojnę francusko-pruską w 1870 r. wywołano, aby przypodobać się opinii publicznej, rozgniewanej pewną sprytnie zmanipulowaną depeszą prasową."
Do tekstu..
Zapotrzebowanie na czary (01-10-2010)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Vilcacora, szczaw, a nawet cieciorka - podobno można nimi wyleczyć raka. Podobno, bo dowodów nikt nie ma. Są za to - znane każdemu onkologowi - dramatyczne historie pacjentów odstawiających chemię na rzecz leczenia niekonwencjonalnego, którzy wracali na oddział za późno"
Do tekstu..
Największa porażka Jana III. Szach królowi (01-10-2010)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Niezwykłe osiągnięcie ustrojowe, jakim była demokracja szlachecka, za Jana III Sobieskiego wpadło w pułapkę. By rozerwać gorset złotej wolności, ukochanej zarówno przez szlachtę, magnatów, jak i przez państwa ościenne, trzeba by użyć siły."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365