Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.970.692 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kościół Polakowi nie odpuści, nawet na emigracji... (28-06-2011)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: Moja Wyspa Zgłosił/a: Piątkowski
"Co roku, w trzy kolejne niedziele października, prowadzone są badania na tzw. dominicantes, czyli osób, które regularnie, co niedzielę uczestniczą we mszy świętej. Z najnowszych danych wynika, że jest to 45 tys. Polaków, którzy mieszkają na terenie Anglii i Walii, z czego 14 tys. przystępuje również do komunii. Nie wiadomo ilu naszych rodaków bierze udział w angielskiej mszy świętej. Jest też 30-tu polskich księży, którzy pracują dla angielskich parafii, w związku z tym ta liczba jest na pewno większa."
Do tekstu..
''Budujemy rekordzistę, najdroższy stadion świata" (28-06-2011)
Autor: Tomasz Barański, Edmund Obiała
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Muszę niestety stwierdzić, że zarówno w liczbach bezwzględnych jak i po przeliczeniu na dolary, budujemy rekordzistę - najdroższy stadion świata. A jeżeli brać pod uwagę dodatkowo koszt pracy robotników (w Polsce jest przecież znacznie niższy niż w krajach wysoko rozwiniętych), to Stadion Narodowy będzie rekordzistą jeszcze bardzo długo."
Do tekstu..
Cywilizacja zombie (27-06-2011)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Bronisław Wildstein postanowił wystąpić przeciwko niecnemu procederowi zabijania ludzi, aby pobrać od nich organy. Proceder ten odbywa się na naszych oczach. Jego narzędziem jest kategoria "śmierci mózgowej". Okazuje się, że śmierć mózgową orzeka się nie dlatego, że nastąpiła, ale dlatego, żeby można było od tak zdiagnozowanego (na śmierć) pacjenta pobrać organy.
Do tekstu..
Fiammingowe dzieci (27-06-2011)
Autor: Piotr Jamski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Historycy sztuki, szczególnie na terenie Europy Środkowej, starają się opisać charakter wyrobów materialnych na podstawie przypadkowo zachowanych artefaktów, w większości w zmienionym kontekście, nie zawsze zachowanym stanie oryginalnym oraz nieopatrzonych komentarzem autorskim"
Do tekstu..
Jest odpowiedź Watykanu ws. wypowiedzi o. Rydzyka (27-06-2011)
Autor: (tw, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że "jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła". Tak rzecznik skomentował wiadomość o nocie polskiego MSZ do Watykanu. Ksiądz Lombardi podkreślił, że dyrektor Radia Maryja "przemawia we własnym imieniu". Watykański rzecznik nie poinformował, jaki bieg zostanie nadany nocie polskiego MSZ do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w reakcji na przemówienie duchownego w Parlamencie Europejskim ani czy Watykan odpowie na nią. *** Art. 133. KK: "Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
Do tekstu..
Potwierdzenie herezji naukowej (27-06-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze trochę, a nieprzyjmujący hipotezy Chiodo i Antelmana wymrą, a sama hipoteza może w końcu wejdzie do badań klinicznych. Gdyby spełniły się oczekiwania, nie byłaby to dobra wiadomość dla firm farmaceutycznych, natomiast dla pacjentów oznaczałoby to znaczne zmniejszenie obciążenia chemikaliami nie najzdrowszego przecież organizmu, a dla służby zdrowia - istotne oszczędności."
Do tekstu..
Tusk wyjawił, jak będzie traktował o. Rydzyka (27-06-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Premier Donald Tusk powiedział, że w czasie jego rządów nikt - także o. Tadeusz Rydzyk - nie będzie ani represjonowany, ani wyróżniany przez władze. Szef rządu cenił, że wysłanie ws. Rydzyka noty dyplomatycznej do Watykanu było wyważoną decyzją szefa MSZ. Rydzyk kilka dni temu powiedział w Parlamencie Europejskim, że w Polsce "jest totalitaryzm". Rząd wysłał do Watykanu notę dyplomatyczną w tej sprawie.
Do tekstu..
O odzyskiwaniu dziewictwa (27-06-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Moc nocy kupały jest szczególna i niejednej partii udział w tym święcie by się przydał.
Do tekstu..
Chłopcze, dziewczyno, pokaż mi swój język i powiedz שָׁל (26-06-2011)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"...dopóki nie wyjdziemy z klinczu myślenia o obciachu, wstrętu do angażowania się i niechęci do bycia konferencyjnym pajacem, będzie dalej bardzo gównianie. Bo obecnie jest gównianie, Bracia i Siostry, poświadczam Wam to trzema dniami spędzonymi z Polakami, których wrażliwość na tle średniej była ponadprzeciętna, a i tak zatrzymaliśmy się na żydzeniu i pedziach."
Do tekstu..
Zdjęcia z procesji katolików w Zgorzelcu (26-06-2011)
Autor: qbanez
Źrodło: www.qbanez.wordpress.com Zgłosił/a: Kuba
Garść zdjęć z procesji - czyli jak to wygląda z perspektywy fotografa, który nie jest członkiem kościoła.
Do tekstu..
Reportaż ze skutkiem śmiertelnym (26-06-2011)
Autor: Magdalena Grochowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Tochman pyta w książce znacznie szerzej - o postawę ludzi Kościoła katolickiego wobec ludobójstwa i po nim. Czy wieloletnie faworyzowanie Hutu przez Kościół nie przygotowywało gruntu dla rzezi? Co Kościół uczynił, aby ludobójstwo zatrzymać? Tochman usiłuje dowiedzieć się od abp. Henryka Hosera, palotyna, który doskonale zna Rwandę, co hierarcha wie o ukrywaniu przez Watykan duchownych ludobójców i czy pomagał w ich ewakuacji z Rwandy. Docieka, dlaczego biali duchowni w tym kraju do dziś milczą o zbrodniach. Zdumiewa go oblicze tamtejszego Kościoła - jak mówi - triumfujące, zadowolone z siebie."
Do tekstu..
Tresowanie inteligenta (26-06-2011)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wykładowcy narzekają, że ich studenci zachowują się jak dzieci, nie rozumieją, czym jest przypis i plagiat, oraz mają elementarne braki w wiedzy. Może to oznaka kulturowej zmiany, którą przeoczyliśmy - zerwania z normami, które dla wykształconego jeszcze kilkanaście lat temu inteligenta są czymś oczywistym?"
Do tekstu..
Eradykacja księgosuszu (26-06-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Warto wspomnieć o kolejnym ogromnym sukcesie - nie medycyny tym razem, a weterynarii. Oraz szczepień na masową skalę, dzięki, tradycyjnie, międzynarodowej współpracy. Otóż z najwyższym prawdopodobieństwem udała się właśnie eradykacja księgosuszu."
Do tekstu..
Traumatyczne uszkodzenia mózgu w komiksach „Asterix” (26-06-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Uczeni nie są bandą ponuraków, potrafią pośmiać się z samych siebie, a kiedy muszą mieć chwilę odprężenia, niezłym sposobem jest publikacja pracy, w której poprawna metodologia naukowa jest wykorzystana w nieoczekiwanym kontekście."
Do tekstu..
Narodowy Spis Powszechny. Białorusini wykreśleni (26-06-2011)
Autor: Jakub Medek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Tu jest Polska, wszyscy jesteśmy Polakami - usłyszała od rachmistrza spisowego jedna z podlaskich Białorusinek. Przedstawiciele tej liczącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób mniejszości narodowej potwierdzają, że takie sytuacje nie należą do rzadkości."
Do tekstu..
"To, co powiedział o. Rydzyk jest po prostu prawdą" (26-06-2011)
Autor: (aka)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Wycofania noty dyplomatycznej do Watykanu w sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka w Parlamencie Europejskim domaga się w liście do premiera Donalda Tuska troje parlamentarzystów PiS - poinformowano na stronie internetowej Radia Maryja. Pod listem, którego fragmenty przytoczono na stronie radia, podpisali się posłowie Anna Sobecka i Bogusław Kowalski oraz senator Waldemar Kraska. Parlamentarzyści działanie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego określili jako "skandaliczny przypadek łamania norm systemu demokratycznego przez używanie aparatu państwowego, w tym wypadku dyplomacji, do tłumienia wolności słowa"
Do tekstu..
Nasze imiona (25-06-2011)
Autor: Jan Grzenia
Zgłosił/a: Jan Grzenia
Blog na temat imion Polek i Polaków, ich pochodzenia i znaczenia pierwotnego. Oprócz tego rankingi, imiennicy, zdrobnienia i mnóstwo innych ciekawych rzeczy.
http://nasze-imiona.pl/
Discamus latine! (25-06-2011)
Autor: Drakaina
Źrodło: Scribere necesse est - blog Zgłosił/a: liliac
"Oto krótka lista powodów, dla których warto się uczyć łaciny - powodów o charakterze autobiograficznym i subiektywnym, bo w różnych mediach różne osoby piszą mądrze, przekonująco i poważnie."
Do tekstu..
Malta 1565 r. - starcie islamu i chrześcijaństwa (25-06-2011)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Był rok 1564. Władca osmańskiego imperium, Sulejman, dla licznych zalet zwany Wspaniałym, zbliżał się powoli do kresu swych dni. Miał lat 69, rządził od 44. Nie tylko we własnym mniemaniu miał prawo używać tytułów "Króla Królów, Władcy Wszystkich Wiernych i Niewiernych, Cienia Bożego na Ziemi, Cesarza Wschodu i Zachodu, Pana Całego Świata..."."
Do tekstu..
Kto ma rację? (25-06-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Częściowo kryteria oceny publikacji naukowych, ich rzetelności i wiarygodności, można ustalić. Wiadomo, że wyniki, nad którymi się zastanawiamy, powinny być opublikowane jako recenzowana publikacja naukowa, a nie jakieś swobodne opowieści z mchu i paproci. Opublikowane w dobrym czasopiśmie (więc na przykład impact factor, IF, się kłania). To jest ten pierwszy próg."
Do tekstu..
W poszukiwaniu źródeł odry (25-06-2011)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Skoro już było o tym, że autyzm nie jest powodowany przez szczepionki przeciw odrze (ani żadne inne), to może tym razem kilka słów o tym, skąd najprawdopodobniej się ta odra wzięła i od kiedy nas męczy."
Do tekstu..
Gadżety z kontekstem (25-06-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy chcemy żyć w takim świecie? Gadżety z kontekstem zamienią nas przecież w armię inżynierów Mamoniów, bo znając nasze typowe zachowania, będą wiedzieć, co lubimy - i kierować nas po "więcej tego samego"."
Do tekstu..
Zwiazki partnerskie – jak to działa we Francji? (24-06-2011)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Szanse na uchwalenie w Polsce ustawy o związkach partnerskich w najbliższym czasie są niewielkie. Tym bardziej potrzebna jest debata na ten temat. Powodów do wprowadzenia takiej instytucji widać coraz więcej, a problemów do przedyskutowania - prawnych i obyczajowych - całe mnóstwo. Debatę na naszych łamach zaczynamy tekstem o tym, jak taka ustawa funkcjonuje we Francji, gdzie wkrótce zawieranych będzie zapewne więcej związków partnerskich niż małżeństw."
Do tekstu..
Ta organizacja "jest sektą" - MSWiA skreśli ją z rejestru? (24-06-2011)
Autor: (msz, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami chce delegalizacji w Polsce ruchu religijnego Moona. Jej przewodniczący Ryszard Nowak skierował w tej sprawie pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera.
Do tekstu..
Hormony miłości (24-06-2011)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik - blog Zgłosił/a: liliac
"Nabywanie wiedzy o neuroendokrynologii jest dość trudne, gdyż biją w oczy prace o fantastycznych tytułach, ale dotyczące wycinkowych zagadnień, jakby "zawieszone w powietrzu", brakuje uogólnień. Aby rozeznać się w złożoności tematu pozostaje przekartkowanie podręczników"
Do tekstu..
Lekarze w Indonezji mogą legalnie obrzezać dziewczynki (24-06-2011)
Autor: zsz, AP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Organizacje praw człowieka wzywają rząd Indonezji, by wycofał rozporządzenie, które ich zdaniem legalizuje obrzezanie kobiet w tym w większości muzułmańskim kraju.
Do tekstu..
Zasada numer 34 (24-06-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Badania prowadzą do optymistycznych wniosków - okazuje się, że jako ludzkość w swoim popędzie seksualnym jesteśmy całkiem normalni (nawet gdy możemy sobie pozwolić na nienormalność). Okazało się, że internetową pornografią rządzi nie tyle zasada nr 34, co raczej zasada Pareto, zwana także zasadą 80/20 - 20 proc. słów kluczowych opisuje 80 proc. pornografii."
Do tekstu..
Można pisać, że Koran jest faszystowski (24-06-2011)
Autor: Marcin Szymaniak
Źrodło: Rzepa Zgłosił/a: MA
Holandia. Lider Partii Wolności Geert Wilders został uniewinniony przez sąd z zarzutu znieważenia muzułmanów m.in. za słowa o "chorej ideologii Mahometa i Allaha". Wilders jako pierwszy w Holandii mówił, że polityka multikulturalizmu nic nie dała. W zeszłym tygodniu do tego samego wniosku doszedł rząd w Hadze. Odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne minister Piet Hein Donner zapowiedział, że imigranci będą musieli nie tylko uczyć się języka holenderskiego ale także szacunku dla holenderskiej kultury i wartości.
Do tekstu..
Rzeczpospolita. Ostoja tolerancji. (23-06-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Natan (ben Moses) Hannower z Zasławia opublikował swą przerażającą kronikę w Wenecji w 1663. Zatytułował ją Yeven Mezulah ("Czarna otchłań"). Przedtem wegetował w Pradze, mieście do tego stopnia przepełnionym masami uciekających przed panującą w Rzeczpospolitej tolerancją, że (jak twierdzi w swej monografii Jaroslav Miller) "na ulicach miasta nie można było w 1650 roku usłyszeć innego języka poza jidysz"."
Do tekstu..
Sikorski odpowiada na słowa Rydzyka: przekroczył granice - państwo polskie... (23-06-2011)
Autor: -
Źrodło: wp.pl, PAP, TVN24 Zgłosił/a: slik
Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że państwo polskie zareaguje na wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka w PE, w których określił on Polskę jako kraj totalitarny i niecywilizowany. W środę europosłowie PO i PSL zaprotestowali w liście do szefa europejskich konserwatystów przeciwko wtorkowym wypowiedziom redemptorysty. Od wizyty ojca Rydzyka w PE odciął się brytyjski konserwatysta, wiceszef frakcji EKR, do której należą europosłowie PiS i PJN, Timothy Kirkhope. Dziś przed południem - w reakcji na to, co powiedział o. Rydzyk w Brukseli - szef MSZ napisał na Twitterze: "Kościół ma zasługi dla Polski, ale Ojciec Dyrektor przekracza granice. Zakony podlegają bezpośrednio Rzymowi. Państwo polskie zareaguje".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365