Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.700.318 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Tak jak to uczyniono w Irlandii, na całym świecie powinno się zakazać pracownikom Kościoła prowadzenia ośrodków wychowawczych, ponieważ człowiek, który nie chce być ojcem własnych dzieci, nie może być ojcem innych.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Niegrzeczni książęta (28-06-2007)
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Bogaci Saudyjczycy, którzy w domu są muzułmanami, za granicą zamieniają się w rozpustników
Do tekstu..
Pała z wiary (26-06-2007)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: Duży Format Zgłosił/a: Mamut
Ojciec Marek potrafi wejść do sali, popatrzeć i powiedzieć: "Wyglądacie mi dzisiaj na totalnie zjebanych. Chyba mieliście jakiś ciężki sprawdzian... Dajmy spokój z programem. Pogadajmy o życiu". I gadają.
Do tekstu..
Stolica dżihadu (26-06-2007)
Autor: Javier Espinosa
Źrodło: onet.pl El Mundo Zgłosił/a: Mamut
Symbole widoczne w Ain al-Hilwa nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości co do ideologii wyznawanej przez część mieszkańców obozu. Liczne transparenty oddają cześć pamięci szahidów (męczenników) poległych na wojnie w Iraku, gdzie walczyli po stronie Al-Kaidy. Obok wiszą zdjęcia Osamy bin Ladena, a nawet portrety Saddama Husajna, którego podobizna pojawia się już przy obozowej bramie, obok zmarłego Jasera Arafata.
Do tekstu..
Wyznanie wiary irlandzkiej buntowniczki (25-06-2007)
Autor: Lesław Dutkowski
Źrodło: muzyka.onet.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Kilkanaście lat temu ściągnęła na siebie gromy, targając zdjęcie Jana Pawła II w transmitowanym na żywo programie stacji NBC. Wcześniej osiągnęła ogólnoświatowy sukces, jakiego udało się doświadczyć nielicznym artystom z Irlandii.
Do tekstu..
Donos nauczycielski (24-06-2007)
Autor: Beata Łabutin
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Szanowny Panie Ministrze, pragnę złożyć donos na samą siebie. Ucząc w liceum, przekazuję moim uczniom informacje i poglądy o równości osób homoseksualnych pod każdym względem. Staram się prostować stereotypy i krzywdzące poglądy dotyczące tych osób. Na swoje nieusprawiedliwienie dodam, że zgadzam się też z teorią Karola Darwina, o czym również informuję swoich uczniów
Do tekstu..
Wielki powrót wielkich zwierząt? (23-06-2007)
Autor: C. Josh Donlan
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Kilkanaście tysięcy lat temu, w plejstocenie, po preriach Ameryki Północnej biegały gepardy, lwy i wielbłądy. Naukowcy przedstawiają plan przywrócenia tych wielkich zwierząt na kontynent.
Do tekstu..
Towarzysz Puśpa "Groźny" obala króla Nepalu (21-06-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Następny w kolejce do tronu okazał się młodszy brat Birendry Gjanendra, którego w feralny wieczór akurat nie było w pałacu. Podejrzliwi Nepalczycy widzący dotąd w swoim monarsze nie tylko władcę, ale ziemskie wcielenie hinduskiego boga Wisznu podejrzewają Gjanendrę o makabryczny spisek.
Do tekstu..
Allah jest wielki! (21-06-2007)
Autor: Ilija Trojanow
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Wiele budowli wzbudza niesamowite wrażenia, ale niewiele aż tak oddziałuje na ludzki umysł. Jeśli prawdziwa architektura jest materią wypełnioną duchem, to Haram al-Sharif, czyli wielki meczet w Mekce, z pewnością jest jednym z najpiękniejszych budynków, jakie stworzył człowiek.
Do tekstu..
Jak wypędzić szatana z fantastyki (21-06-2007)
Autor: Jarosław Grzędowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: G.K.
Może to być plotka. Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki powołuje się na dobrze poinformowane koła, co czyni się zawsze, gdy mamy do czynienia z przeciekiem i nie można wskazać źródła, żeby nie narobić mu kłopotów, albo kiedy cytujemy wiadomość zasłyszaną. Otóż Ministerstwo Edukacji ma ponoć zamiar oczyścić spis lektur szkolnych z wszelkiej fantastyki, jako literatury z gruntu szkodliwej i mogącej wypaczyć młode umysły.
Do tekstu..
Oszustwo doskonałe (21-06-2007)
Autor: Ima Sanchis
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: makak
Samooszukiwanie się to wyższa forma kłamstwa.Ukrywanie prawdy przed samym sobą gwarantuje, że inni też się nie zorientują. Mechanizm ów powstał na drodze ewolucji.
Do tekstu..
Pokolenie JP2 to bujda! (21-06-2007)
Autor: Karol M. Szymkowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: G.K.
Mit pokolenia JP2 pękł jak bańka mydlana. Kościół traci wiernych, przede wszystkim tych, którzy mieli być jego nadzieją.
Do tekstu..
Lepiej czytać Woltera niż Biblię (21-06-2007)
Autor: Rafaela von Bredow, Stefa
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: makak
Rozmowa z francuskim filozofem, Michealem Onfrey'em
Do tekstu..
Bóg w promocji (21-06-2007)
Autor: Agnieszka Chądzyńska
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: jarekland
Bóg wysyła ludziom SMS-y, Jezus zamienia się w Che Guevarę, a roznegliżowane kobiety zapraszają na nabożeństwo. W pogoni za wiernymi chrześcijańskie Kościoły coraz częściej sięgają po marketingowe chwyty.
Do tekstu..
Laptop za 50 dolarów (20-06-2007)
Autor: Simon Usborne
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
W 2005 roku, gdy Nicholas Negroponte z Massachusetts Institute of Technology przedstawił swą wizję, eksperci zgodnym chórem twierdzili, że to się nie może udać. Plany profesora nazywano marzeniem wynikającym z dobrych chęci. A przecież Negroponte nie proponował zorganizowania załogowej wyprawy na Marsa ani też nowej teorii fuzji nuklearnej. Chciał jedynie stworzyć laptopy, które byłyby dostępne dla dzieci z biednych krajów.
Do tekstu..
Dyskryminacja, ostentacja i obsesja (20-06-2007)
Autor: Janusz A. Majcherek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mamut
Ostentacyjna seksualność jest dla sfery publicznej równie niebezpieczna, jak ostentacyjna religijność. Niestety sfera publiczna staje się polem walki o to, co powinno się realizować w sferze prywatnej
Do tekstu..
Skura: Religia, statystyka, czyli fotografia (20-06-2007)
Autor: Piotr Skura
Źrodło: Trybuna/lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Polską religijność można przyrównać do papieskiej kremówki - jest równie słodka, w nadmiarze mdła, a w praktyce pusta.
http://lewica.pl/?id=14055
Świątynie kipiące od seksu (19-06-2007)
Autor: Nicolai Spiess
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Fakt, że tyle hałasu robi się z powodu tych erotycznych wizerunków, nie dziwi w kraju, w którym temat seksu jest zakazany, a okazywanie uczuć w miejscach publicznych piętnowane. Żeby zobaczyć kobietę w krótkiej spódniczce, trzeba zadowolić się bollywoodzkimi filmami, w których młode wschodzące gwiazdki ochoczo prezentują swoje wdzięki. Na ulicy nie uświadczy się bowiem tego rodzaju atrakcji.
Do tekstu..
Śmiech nie szkodzi (19-06-2007)
Autor: Rozmowa z Szymonem Hołownia
Źrodło: Gloria24.pl Zgłosił/a: Mamut
Tu nie chodzi o żartowanie z wiary, czy, mówiąc zupełnie dosłownie, żeby robić sobie jaja z Pana Boga, czy bluźnić. Szyderstwo jest czymś innym niż śmiech czy poczucie humoru. Chodzi o to, żeby będąc w Kościele, umieć się uśmiechnąć. Trzeba obudzić w sobie ten pierwiastek, który często usypiamy udając, że jesteśmy aniołami, jakimiś tworami z kosmosu, czy nie wiadomo kim.
Do tekstu..
Etykieta dżihadu, czyli zasady zabijania (19-06-2007)
Autor: Michael Moss i Souad Mekhennet
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Etykieta dżihadu nie jest spisana i nie bez przyczyny. Jej interpretacja i praktyka jest tak samo zróżnicowana jak różne są cele grup ekstremistycznych. Jednak zasady te mają pewne wspólne elementy, które leżą u podstaw takich działań jak niedawny wysyp samobójczych zamachów bombowych w Algierii i Somalii, czy też zabójstwa poprzez ścięcie oraz podłożenia bomb dokonywane przez separatystyczne ugrupowania muzułmańskie w Tajlandii.
Do tekstu..
Dlaczego sekty są takie groźne (19-06-2007)
Autor: Rozmawiała Małgorzta Szamocka
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
W sekcie jest tworzona iluzja doskonałości. Często uczestnicy wprowadzani są w stany euforyczne, przyjemne. I podparte fizjologią - choćby hiperwentylacją (szybkim oddychaniem, prowadzącym do natlenienia organizmu), podczas której wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Powoduje ona zmiany stanu świadomości.
Do tekstu..
Bóg filozofów i biologów (17-06-2007)
Autor: Abp Józef Życiński
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Gdy fundamentaliści religijni usiłują odrzucać teorię ewolucji jako niezgodną z wiarą religijną, fundamentaliści ateistyczni wykluczają z góry wszelką próbę połączenia wierzeń religijnych z ewolucyjną wizją przyrody.
Do tekstu..
Szlakiem praprzodków (17-06-2007)
Autor: Rosa M. Tristan
Źrodło: El Mundo Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Poszukiwanie korzeni Homo sapiens poprzez badanie genów to fascynująca podróż. Podjął ją amerykański naukowiec Spencer Wells realizując projekt, który ma pomóc w ustaleniu szlaków przemieszczania się gatunku ludzkiego po wywędrowaniu z Afryki i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jesteśmy tak bardzo różni, choć wszyscy pochodzimy z jednej rodziny.
Do tekstu..
Na watykańskim indeksie (16-06-2007)
Autor: Lluis Amiguet
Źrodło: Lavanguardia Zgłosił/a: zet
Żaden Kościół nie ma na własność jedynej prawdy. Wszystkie religie zawierają tylko jej cząstkę. To idiotyczne zabijać lub dać się zabić po to, by innym narzucić własną wiarę - mówi Boff, który porzucił stan kapłański i rozstał się z Watykanem.
Do tekstu..
Tandetne, bo katolickie? (16-06-2007)
Autor: Michał Radoryski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Ludzie, szczególnie młodzi, z upodobaniem szydzą z powierzchownej wiary katolików, a najbardziej z różnych religijnych gadżetów, które sprzedaje się w sanktuariach, na odpustach i na pielgrzymkach. Przedmiotem drwin są obrazki, butelki na "cudowną wodę" w kształcie Matki Bożej i temu podobne dewocjonalia.
Do tekstu..
Bóg, czyli wielkie zło (14-06-2007)
Autor: Marcin Fabjański/Richard Dawkins
Źrodło: onet.pl/Przekrój Zgłosił/a: enfant
O szkodliwości wiary w Boga, o wyższości krowy nad ludzkim embrionem i o tym, dlaczego należy współczuć religijnym Polakom - z Richardem Dawkinsem, profesorem uniwersytetu w Oksfordzie i autorem kontrowersyjnego bestsellera "Bóg urojony" - rozmawia Marcin Fabjański.
Do tekstu..
Po prostu seks (13-06-2007)
Autor: Karolina Korwin-Piotrowska
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Żyjemy w wybitnie ciekawych czasach i dobrze nam tak. Człowiek budzi się rano i nie wie, co go czeka. A tam, jak w bajce przesyconej czarnym humorem. Monty Python niech się schowa. Człowiek rano czyta gazety (albo tylko same nagłówki), włącza telewizję (bo każdy ma to pudło i włącza, jeśli je ma...), słucha radia i budzi się w nim natychmiast marzenie, by stąd wyjechać, najlepiej jak najdalej, do jakiejś głuszy, gdzie parę osób straszyć już nas nie będzie...
Do tekstu..
Pierwszy ruchomy wieżowiec na świecie (12-06-2007)
Autor: Jan Kowalak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Dynamiczne wysokościowce staną się wkrótce symbolem nowej filozofii architektury, która zmieni oblicze współczesnych miast i samą koncepcję budownictwa. Już niedługo budynki będą posiadały czwarty wymiar - czas. Nie będą ograniczone formą, konstrukcje stale będą w ruchu, a miasta będą zmieniać się szybciej niż kiedykolwiek.
Do tekstu..
Więzienie za obrazę uczuć religijnych? (12-06-2007)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: waldmarc
Za umieszczenie w internecie fotomontażu 33 -letni nauczyciel angielskiego dostanie najprawdopodobniej pół roku więzienia w zawieszeniu, bo obraził uczucia religijne. Gdzie się to zdarzyło? A tu, w Polsce.
Do tekstu..
Niebieska jak dziewiątka (07-06-2007)
Autor: Manfred Dworschak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Autystyczny Brytyjczyk, Daniel Tammet, mówi dziesięcioma językami i bez wysiłku dokonuje obliczeń matematycznych na trzydziestocyfrowych liczbach. W książce odsłania tajemnicę swojego nadzwyczajnego talentu.
Do tekstu..
Rozum przegrywa, gdy gadają sami oświeceni (07-06-2007)
Autor: Andrian Kreye / Suddeutsche Zeitung
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: endrju91
Czy religia jest siłą destruktywną? Debata wokół fundamentalizmu i nowych ateistów zniekształca sposób widzenia religioznawstwa.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365