Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.700.224 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Data Hints at Elusive Particle, but the Wait Continues (15-12-2011)
Autor: Dennis Overbye
Źrodło: www.nytimes.com Zgłosił/a: JK
"Two teams of scientists sifting debris from high-energy proton collisions in the Large Hadron Collider at CERN, the European Organization for Nuclear Research outside Geneva, said Tuesday that they had recorded tantalizing hints - but only hints - of a long-sought subatomic particle known as the Higgs boson, whose existence is a key to explaining why there is mass in the universe. By next summer, they said, they will have enough data to say finally whether the elusive particle really exists."
Do tekstu..
Rocznicowy lot nad kukułczym gniazdem (15-12-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl/ Zgłosił/a: Artur@R
"Opowiadałem wam już wiele bajek o moim pokoleniu („Talkin’ ‘bout my generation”, cyt. za grupa The Who). Ale zapomniałem opowiedzieć jeszcze jednej. O tym mianowicie, dlaczego kultowym filmem mojego pokolenia był Lot nad kukułczym gniazdem. Dlaczego był albo dlaczego powinien."
Do tekstu..
'They are trying to silence me' (14-12-2011)
Autor: Steven Morris
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A 17-year-old schoolboy from Cardiff is proving an unlikely but effective opponent of powerful organisations pushing miracle cures for serious diseases
Do tekstu..
"Kobiety-resztki" – życie singielek w Chinach (14-12-2011)
Autor: Anna Dąbkowska
Źrodło: kobieta.wp.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Jeśli nie wzięłaś jeszcze ślubu albo nie masz stałego partnera i martwisz się, że rodzina będzie cię męczyć przy świątecznym stole, ciesz się, że nie mieszkasz w Chinach.
Do tekstu..
Poland sees praise for EU presidency in turbulent times (14-12-2011)
Autor: Philip Ebels
Źrodło: euobserver.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
BRUSSELS - EU politicians praised Poland on Wednesday (14 December) for the way it has handled the six-month rotating presidency during what is considered the biggest crisis in European Union history.
Do tekstu..
Pacjencie, ucz się! Bo lekarz niewiele ci powie (14-12-2011)
Autor: Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Faith
Połowa chorych nie usłyszała od lekarza żadnej informacji na temat swojej choroby, ponad 70 proc. nie dowiedziało się w gabinecie, jak ma brać leki. Efekt: pacjenci przerywają leczenie już po przeczytaniu ulotki i ich choroba się zaostrza. By to zmienić, ruszają szkolenia dla chorych.
Do tekstu..
To ‘hell’ with gay aid; Parliament resolute against gay rights (14-12-2011)
Autor: Isaac Essel
Źrodło: myjoyonline.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"When it (gay) became a topical issue, we made one of our members to make a statement condemning it and unanimously, across both divides, we said never shall we ever pass a law in the Parliament of Ghana [promoting gay rights]," Gershon Gbediame, Majority Chief Whip has told
Do tekstu..
STOP mordowaniu psów na EURO 2012 (14-12-2011)
Autor: asmodai
Źrodło: petycje.pl Zgłosił/a: asmodai
Nie wolno nam, milczeć i biernie się przyglądać.
http://www.petycje.pl/5633
Skuli małe dzieci łańcuchami i więzili w piwnicy - zdjęcia (14-12-2011)
Autor: wp.pl
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Pakistańska policja uratowała 45 uczniów medresy (islamskiej szkoły teologicznej) znajdującej się w Karaczi, największym mieście kraju. Chłopcy i młodzi mężczyźni byli przetrzymywani w piwnicy placówki. Ich ciała były skrępowane ciężkimi łańcuchami."
Do tekstu..
Nie pracujesz? Czytaj (14-12-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
13 grudnia, dzień wspomnień i refleksji, głównie o tym, jaka straszna była komuna. Gdzieś w tv natrafiam na zwykłych obywateli, którzy dzielą się z nami swoją i nie swoją martyrologią. Komuna była straszna, bo brakowało produktów do skonsumowania oraz zabijano na ulicach. Teraz jest dobrze, bo nie zabijają i jest dużo gadżetów. Zgoda, zgoda, jest to jakieś minimum potrzebne do życia - życie po to, żeby kupować rozmaite gadżety. Zastanowiło mnie coś innego, nikt z dotkniętych reżimem nie wspomniał o niedogodności, jaką była niedostępność książek, niektórych książek.
Do tekstu..
Why is Facebook Protecting Pro Rape Language and Abuse of Women? (13-12-2011)
Autor: Melissa Gira Grant
Źrodło: alternet.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Since August, tens of thousands of Internet activists have taken to social media to protest a social media giant - Facebook - for its apparent tolerance of user-created pages that make sexual violence into a punchline.
Do tekstu..
Możliwości i granice neurobiologii (13-12-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Jakież możliwości stoją przed neurobiologią? Wydaje się, że olbrzymie, ale trudno przewidzieć te, których jeszcze nie znamy. Polem badania nauki nie są bowiem poszczególne dziedziny wiedzy. PRZEDMIOTEM NAUKI JEST NIEWIADOME. Poważne odkrycia naukowe to często dzieło przypadku, trafiającego na wykształcony umysł badacza. Pewno po dziś dzień nie wiedzielibyśmy nic o neuronach lustrzanych i nie podejrzewali ich istnienia, gdyby w laboratorium Giacomo Rizolattiego pewien uczony odwiedzający kolegę nie chwycił machinalnie w palce orzeszka, który miała chwytać właśnie badana małpa."
Do tekstu..
Tantalizing Hints of Elusive Higgs Particle Announced (13-12-2011)
Autor: scientificamerican
Źrodło: www.scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
"Two international teams of physicists have found subtle hints of what could be the Higgs boson, a particle whose existence would help explain why other particles have mass. "
Do tekstu..
Early Black Holes Grew Big Eating Cold, Fast Food (13-12-2011)
Autor: www.cmu.edu
Źrodło: www.cmu.edu Zgłosił/a: JK
"Largest Cosmological Simulation To-Date Explains How Supermassive Black Holes Came Into Existence Shortly After the Big Bang"
Do tekstu..
Stracona za "zbrodnię" czarów (13-12-2011)
Autor: TVN24/gak
Źrodło: TVN24.pl Zgłosił/a: Rafał Poniecki
Są kraje, gdzie irracjonalni mają rację. Formalnie i w praktyce.
Do tekstu..
Darwin censored by the Turkish government's porn filter (12-12-2011)
Autor: Tom Chivers
Źrodło: blogs.telegraph.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Worrying news from Turkey, where a government body has moved to block sites that mention evolution or Charles Darwin.
Do tekstu..
Richard Dawkins attacks David Cameron over faith schools (12-12-2011)
Autor: New Statesman
Źrodło: newstatesman.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
In his leading article in the 19 December issue of the New Statesman, which he has guest-edited, the evolutionary biologist and bestselling author Richard Dawkins launches a scathing attack on David Cameron and his government's imposition of religious tradition on society in the form of faith schools.
Do tekstu..
‘A la Carte’ Catholics not wanted (12-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A DOCUMENTARY scheduled to be screened on RTE One tonight features Irish Catholic priests complaining they have the hump with Catholics of Convenience using the Church simply for hatches, matches and despatches.
Do tekstu..
Polacy wobec niektórych poglądów z kręgu New Age (12-12-2011)
Autor: CBOS, Rafał Boguszewski
Źrodło: cbos.pl Zgłosił/a: zolv
We wrześniowym sondażu sprawdzaliśmy, jak silna w polskim społeczeństwie jest wiara w magię, astrologię, ezoterykę, kultyzm czy też - uogólniając - występowanie nadnaturalnych zjawisk i doświadczeń wymykających się poznaniu naukowemu.
Do tekstu..
Turcja zamrozi stosunki z Unią Europejską (12-12-2011)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
"Zapowiadane ochłodzenie stosunków Turcji z Unią Europejską ma nastąpić z rozpoczęciem nowego roku. Jest to spowodowane zbliżającą się unijną prezydencją Cypru. Turecki dziennik Turkiya przekazał tę informację po tym, gdy wysoki rangą deputowany z Ankary oficjalnie ogłosił stanowisko władz. Gazeta podkreśla długi czas planowanego bojkotu Rady Europejskiej - ma on potrwać aż 18 miesięcy. Ten długi czas jest związany z udziałem Cypru w "trójkach", którym przewodniczy kraj sprawujący w danym okresie prezydencję."
Do tekstu..
O. Rydzyk w slipkach od twojej babci (12-12-2011)
Autor: Stanisław Kania
Źrodło: wprost.pl/blogi Zgłosił/a: ramichael
Muszę przyznać, że ostatnio coraz częściej nie mogę oprzeć się wrażeniu, że każda wypowiedź i każda kolejna cegiełka dokładana do imperium dyrektora Radia Maryja to test wytrzymałości słuchaczy na głos zdrowego rozsądku. Głos, który pyta ich dlaczego oddają spory kawał swojej renty lub emerytury zakonnikowi budującemu hotele i pływalnie. Bo z o. Rydzyka taki sam zakonnik, jak z bohaterów książki Umberto Eco, którzy kłócili się z ubogimi franciszkanami o rzekomo posiadaną przez Chrystusa sakiewkę. Redemptorysta stworzył już swoją własną, wypaczoną wersję chrześcijaństwa, w której nie ma miejsca dla bezwarunkowej miłości wobec bliźniego i krytyki bezbożnych "świątyń z kamienia", a która pozwala do woli mieszać ewangelię z polityką i dużą kasą.
Do tekstu..
Starsza o 30 lat (12-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Zdobyta w czasie stanu wojennego zaradność przełożyła się na przedsiębiorczość czasów transformacji i nasz dzisiejszy dobrobyt.
Do tekstu..
Na własność? A po co? (11-12-2011)
Autor: Donald Hebert, Le Nouvel Observateur
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Wypożyczaj - to dobry obyczaj. Francuzi rozumują tak samo jak cała reszta rozwiniętego świata: liczy się każdy pomysł, który pozwala nam zaoszczędzić pieniądze. Mówi się, że nastały czasy alterkonsumpcji. Czy święta własność wychodzi z mody?
Do tekstu..
Dziwny naród (11-12-2011)
Autor: Ralf Hoppe, Jan Puhl
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Prawie nie mają długów, oszczędzają bez szemrania, zachwycają się Europą - Estończycy to w dobie kryzysu wzorowy naród. Żyją w cyfrowej republice, w której każdy ma dostęp do internetu, a na dodatek odkryli jak za darmo rozmawiać przez telefon z całym światem.
Do tekstu..
Gay rights: Africa, the new frontier (11-12-2011)
Autor: Farouk Chothia
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Gay rights appear to have become a new frontier in diplomatic relations between Western powers and African governments, with the US and UK warning they would use foreign aid to push for homosexuality to be decriminalised on the socially conservative continent.
Do tekstu..
Walka o szacunek dla czeskiego knedlika (11-12-2011)
Autor: Leszek Mazan
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wzorem XIX-wiecznych Budzicieli Narodu w Czechach podjęto walkę o ocalenie bułczanego knedlika, symbolu sławy i chwały Ziem Korony św. Wacława, nieodłącznego atrybutu czeskości."
Do tekstu..
Zobacz, co masz myśleć (11-12-2011)
Autor: Aneta Kyzioł
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Telewizyjnym serialom od niedawna towarzyszy pomarańczowa plansza informująca, że zawierają one "lokowanie produktu". Jednak lokowane, czyli sponsorowane, są nie tylko produkty, ale także idee i postawy."
Do tekstu..
Orientacja seksualna (11-12-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Georg Joachim primo voto Iserin, secundo voto von Lauchen, tertio voto Rheticus, matematyk, lekarz, astronom, człowiek wielu talentów i częstych gwałtownych przeprowadzek pod osłoną nocy, umiera w Koszycach, 31 lat po śmierci swego mentora z którym łączyło go uczucie oddania oraz serdeczna, męska przyjaźń. Polskim czytelnikom zapadł Georg Joachim w pamięć jako Jerzy Joachim Retyk. Jedyny uczeń, powiernik i najbliższy przyjaciel lat schyłkowych Mikołaja Kopernika z Torunia."
Do tekstu..
150 lat temu (11-12-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"John Tyndall był naukowcem, opublikował 17 książek, i dzięki temu drobił się dużej forsy. Czego nie można powiedzieć o wszystkich naukowcach. W jednej, z nich (koło 1861) opisuje aparaturę do pomiaru efektu absorpcji energii cieplnej przez gazy."
Do tekstu..
Relikwie, czyli jak zdobyć papieża (11-12-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Krew, włosy, prześcieradło - relikwie Jana Pawła II rozprzestrzeniają się bardzo szybko
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365