Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.918.820 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pruderyjna TVP krytykuje reżyserkę (18-05-2008)
Autor: Dorota Wodecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Golizna, wulgaryzmy, ostre obyczajowe sceny, a do tego Jan Paweł II w papamobilu - tak w "Teleexpressie" zapowiedziano najnowszy spektakl Mai Kleczewskiej w teatrze opolskim. Po czym TVP wycofała się z robienia filmu o tej sztuce
Do tekstu..
Wyobraźnia po prawej stronie cz.3 (18-05-2008)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
Autorzy prawicowej fantastyki polskiej - świadomie lub nieświadomie - forsują koncepcję człowieka jako istoty absolutnie samowystarczalnej: jednostki, która niesie w sobie całą cywilizację.
Do tekstu..
Nabożeństwo majowe z pieczątką sołtysa (18-05-2008)
Autor: Janusz Kędracki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Dzieci ze Świniar i Jasienicy chodzą na nabożeństwa majowe, co żona lub wnuczka sołtysa potwierdzają pieczątką. Za 20 takich pieczątek mają dostać szóstkę z religii. - Po jasną cholerę się tym zajmujecie, normalna ubecja jesteście - zganił nas ksiądz kanonik Stanisław Zaręba, proboszcz z Łoniowa.
Do tekstu..
Bukowski: Słowa Gorbaczowa to sowiecka solidarność (17-05-2008)
Autor: Justyna Prus
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Polakowski

Do tekstu..
Jeszcze dziwniejszy, niż się wydawało (15-05-2008)
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: jarekland
Kiedy zbadano sekwencję kodu genetycznego tego zwierzęcia, uważanego za jednego z najdziwniejszych ssaków świata, okazało się, że jest ono osobliwą mieszanką ssaka, ptaka i gada z bardzo skomplikowaną płciowością. Podczas gdy ludzie mają dwa chromosomy płci, X i Y, dziobak ma ich 10, po pięć każdego rodzaju
Do tekstu..
Tak dla tak, nie dla nie (13-05-2008)
Autor: Anna Thol
Źrodło: Czasopismo EGO Zgłosił/a: Bartek W
Wywiad z Grzegorzem Lepianką - polemika z wywiadem udzielonym EGO przez Mariusza Agnosiewicza i zatytułowanym "Bezpożnie..." z 28.04.2008
Do tekstu..
12.3.08: Naga prawda... (13-05-2008)
Autor: debergerac
Źrodło: debergerac.blox.pl Zgłosił/a: ellubis
Wybory przez Internet w bezpośrednim sąsiedztwie z piwem i porno? Argumenty za: 1. bliskość jednoczy; 2. nagie fakty post factum przeciągnięte przez długie procesy kosztują chudą kieszeń podatnika grube odszkodowania; 3. członkinie stron doskonale pasują do członków z wyboru; 4. członek z wyborów wybiera strony członkiń (to argument dla PK)...
Do tekstu..
Czerwona latarnia, bunty antykartoflane i biotechnologie (13-05-2008)
Autor: Hilary Koprowski, Zenon Steplewski, Maxim Golovkin
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Kiedy w ubiegłym stuleciu na ulicach Londynu pojawiły się pierwsze samochody, prawo nakazywało, by goniec z czerwoną latarnią biegł przed pojazdem i ostrzegał pieszych przed tym nowym wynalazkiem.
Do tekstu..
Ni to ptak, ni gad, trochę ssak (13-05-2008)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Dziób i łapy jak u kaczki, ogon bobra, futro wydry, chód gadzi... Tak wygląda dziobak, kuriozalne zwierzę żyjące na drugiej półkuli. Naukowcy właśnie odczytali jego DNA - donosi dzisiejsze "Nature"
Do tekstu..
Rowerowy ślub humanistyczny (12-05-2008)
Autor: Pan Cygaro
Zgłosił/a: MA
W sobotę braliśmy udział w wyjątkowej uroczystości - rowerowym ślubie humanistycznym Agni i Adriana, naszych przyjaciół z Nocnego Roweru. Państwo Młodzi spotkali się z gośćmi pod ZUS-em przy Czerniakowskiej - w miejscu, w którym poznali się ponad trzy lata temu. Oczywiście wszyscy byli na kołach - dwóch, jak należy. Kół była w sumie chyba ponad setka.
Do tekstu..
Magdalena Środa szkaluje naród polski? (12-05-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Oto europarlamentarzystka, doktor nauk medycznych, Urszula Krupa pochyliła się nad moim ostatnim tekstem ("Grzechy polskiego katolicyzmu"), tekst poruszył ją do głębi, i tak poruszona, prosto z Brukseli napisała "zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa".
Do tekstu..
Watykan a istoty pozaziemskie (12-05-2008)
Autor: Wojciech Szyda
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zolv
Kilka miesięcy temu świat obiegły słowa nowo mianowanego szefa Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ks. Jose Gabriela Funesa: Możliwe, że w innych układach słonecznych rozwinęło się życie. Jeżeli gdzieś znajdują się istoty pozaziemskie, należy je uznać za naszych braci.
Do tekstu..
Rozmowa z Huraganem (08-05-2008)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: MA
Legnicki grajek uliczny, realizacja: Kamil Szymański
Do tekstu..
Cyniczni szarlatani czy uzdrowiciele (07-05-2008)
Autor: Iza Michalewicz
Źrodło: Polska Zgłosił/a: MA
Czy są ludzie, którzy potrafią wyleczyć z autyzmu?
Do tekstu..
Lekarze boją się pobierać narządy do przeszczepu (07-05-2008)
Źrodło: Metro/wp.pl Zgłosił/a: jarekland
Polska transplantologia jest w zapaści. Do początku 2007 r. udawało nam się pomóc połowie oczekujących na przeszczep. Teraz przeszczepiamy narządy tylko co czwartemu choremu - alarmuje Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia Życie po Przeszczepie
Do tekstu..
JP II pokawałkują i roześlą. Są już zamówienia na kości (06-05-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: xyz
Jan Paweł II wyraźnie zażyczył sobie w testamencie, by pochować go w ziemi, bez sarkofagu. A więc, chciał po prostu obrócić się w proch - jak każdy człowiek. Jednak Kościół katolicki ma wobec niego inne plany. Papież ma być użyteczny również po śmierci. Jego wola okazała się wobec woli Kościoła mało istotna. Jana Pawła II zmiele po śmierci machina, której budowie poświęcił życie.
Do tekstu..
Kabaret Neo-nówka - Ksiądz (06-05-2008)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: MA

Do tekstu..
Kabaret Neo-nówka - Moherowy kapturek (06-05-2008)
Zgłosił/a: MA

Do tekstu..
Natura polskiego katolicyzmu (05-05-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Maj - miesiącem komunii, a w związku z tym, idealnym polem do obserwacji natury polskiego katolicyzmu. I jego grzechów. Po pierwsze: pycha. Kościół ma absolutną, niekwestionowalną władzę nad wsią i miastem. I wykorzystuje ją bez ograniczeń.
Do tekstu..
Bp Ryczan: Blida a nienarodzone (04-05-2008)
Autor: marc, kai
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: ellubis
- Chciałbym, aby którekolwiek nienarodzone dziecko otoczono chociaż taką troską, jak panią Blidę, która przecież dobrowolnie popełniła samobójstwo - stwierdził biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas obchodów Święta Konstytucji.
Do tekstu..
Seks sam na sam (04-05-2008)
Autor: Martin Spiewak pyta Thomasa Laqueur
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: ellubis
Kulturoznawca Thomas Laqueur: Napisana przeze mnie książka "Solitary Sex" ("Seks sam na sam") jest pierwszą pozycją, która obszernie przedstawia historię masturbacji. Byłem szczerze zaskoczony, że nikt przede mną nie podjął tego tematu. Nasza seksualność jest przecież jedną z najważniejszych form wyrażania własnego "ja". Jednak wyraźnie widać, że ludzie po dziś dzień niechętnie piszą i rozmawiają o masturbacji.
Do tekstu..
"Palić pedałów", mówi polski ksiądz (04-05-2008)
Źrodło: youtube Zgłosił/a: ellubis

Do tekstu..
Brian Greene: The universe on a string (02-05-2008)
Autor: ted.com
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: krutki
Krótka, 19-minutowa, anglojęzyczna prezentacja, w której fizyk Brian Greene przystępnym językiem treściwie przedstawia ewolucję poglądów o Wszechświecie od czasów Einsteina i opowiada o teorii strun, którą być może uda się udowodnić w niedługo startujących badaniach w CERN.
Do tekstu..
Aborcja w PL? Wolna amerykanka (02-05-2008)
Autor: Małgorzata T. Załoga, Agnieszka Jędrzejczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ellubis
Niechęć przeciwników (zgodnej z naukową wiedzą) edukacji seksualnej, stosowania wypracowanych przez medycynę środków antykoncepcyjnych i prawa do aborcji jest bezpośrednią przyczyną działania w najlepsze czarnego rynku handlu środkami wczesnoporonnymi (np. RU486) - głównie przez Internet. Stosowane bez należnej wiedzy i lekarskiej kontroli mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Kościół blokując edukację otwiera przestrzeń dla wołającej o pomstę do nieba hipokryzji.
Do tekstu..
Traktaty unijne zbyt trudne dla europosła (30-04-2008)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
Nawet posłowi do Parlamentu Europejskiego trudno czasami zrozumieć zasady funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej... a co z przeciętnym Europejczykiem?
Do tekstu..
Religia - komu to przeszkadza? (28-04-2008)
Autor: Katarzyna Szumlewicz i Jakub Majmurek
Źrodło: Blog Krytyka Kultury Zgłosił/a: KSz
Blog lewica.pl
Do tekstu..
Niebieskoocy w Kinie Racjonalistów (28-04-2008)
Autor: barb.
Źrodło: krakoff.info Zgłosił/a: AK
Film został pokazany w niedzielę o g. 19 w Klubie RE w ramach cyklu Kino Racjonalistów. Gościem spotkania była dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ, specjalizująca się w socjologii kultury oraz socjologii płci.
Do tekstu..
Mirosław Raźniak - eksmisja na śmierć (27-04-2008)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: MA
Kiedy go wynoszono z mieszkania przypiętego pasami do fotela, bo ciało jego było bezwładne i ciągle spadał, ważył 38 kilogramów. Widać było, że przegrał walkę z rakiem. Lekarka pogotowia prosiła, żeby go nie eksmitować, bo ten człowiek umiera.
Do tekstu..
Witajcie w Gileadzie (27-04-2008)
Autor: Kazimiera Szczuka
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Atwood, porównywana w swym mistrzowskim pomyśle do Orwella, opisała wojskowo-policyjny reżim fikcyjnego państwa Gilead, leżącego na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. (...) Gilead, urzeczywistniony w Afganistanie po rządami Talibów, przywodzą nam na myśl dzisiejsze mowy narodowo-katolickich polityków, piętnujących liberalne swobody i sławiących święte posłannictwo kobiety-rodzicielki.
Do tekstu..
Co tam, panie Boże, w TVP? I za co? (27-04-2008)
Autor: marcin.anglista
Źrodło: blog Marcina Zgłosił/a: ellubis
Marcin, "nauczyciel, który lubi szkołę", jak sam o sobie mówi, robi przegląd tego, co telewizja publiczna pokazuje i skąd ma brać na to pieniądze. Zgodnie z tym, co, brać trzeba by z tacy.
http://mmaly.blox.pl/html/

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365