Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.908 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Życie można zrozumieć patrząc nań wstecz. Żyć jednak trzeba naprzód."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Katolicki ksiądz wciąż ponad prawem, a wszyscy milczą (30-07-2012)
Autor: Konrad Szymon Rywacki
Źrodło: Blog TokFM Zgłosił/a: Klapaucjusz
"Poród na poznańskiej plebanii! Urodziło się martwe dziecko. Ojcem był ksiądz. Po tym, jak jego kochanka dostała pierwszych skurczy, wyszedł do drugiego pokoju słuchać muzyki. W czasie porodu zapytała czy wezwie karetkę. Nie zrobił tego. Dziecko urodziło się martwe". Dalej mogliśmy się dowiedzieć, że ksiądz za własny czyn odbędzie wyłącznie pobyt pokutny w klasztorze (sic!). I chyba na tym się skończy, bo jest umorzenie, a Prokuratura Okręgowa nie widzi żadnego błędu w rozumowaniu Prokuratury Rejonowej. Może sama popełnia błąd? Warto się przyjrzeć pracy prokuratorów, żeby zobaczyć do jak nieprzeciętnie kuriozalnych wniosków udało się im dobrnąć. Mnie aż rozbolała głowa z przerażenia.
Do tekstu..
Tata w sutannie na okładce. Hołownia odchodzi z Newsweeka (30-07-2012)
Autor: media2.pl
Źrodło: Łukasz Szewczyk Zgłosił/a: slik
Tata w sutannie na okładce nowego numeru tygodnika Newsweek Polska. Szymon Hołownia ma już dość komentowania kontrowersyjnych okładek tygodnika i rezygnuje z pisania felietonów dla Newsweek Polska.
Do tekstu..
Marek P. od Komisji Majątkowej pozwał dziennikarza, który opisał jego działalnoś (30-07-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia domaga się na drodze sądowej Marek P. - oskarżony o korupcję były pełnomocnik instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej - za stwierdzenia "Polityki" m.in., że dorobił się na handlu majątkiem Kościoła.
Do tekstu..
„Nie” dla obrzezania (30-07-2012)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant Zgłosił/a: liliac
"Niedawno niemiecki sąd uznał rytuał obrzezania za zabroniony, ponieważ powoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. To orzeczenie - moim zdaniem - jak najbardziej słuszne, wzbudziło niepokój Piotra Semki z "Rz." (2.VII). Jest to jego zdaniem groźne memento dla wierzących"
Do tekstu..
Alicja Tysiąc pozwała Tomasza Terlikowskiego za porównanie z hitlerowskim ... (30-07-2012)
Autor: toch, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Tomasz Terlikowski ma "nadmierną łatwość w operowaniu porównaniami z Holocaustem". Nie zgadzamy się na taki język debaty publicznej - mówi mecenas Marcin Górski, pełnomocnik Alicji Tysiąc, która domaga się od znanego katolickiego publicysty (m.in. redaktora naczelnego Fronda.pl) przeprosin w ogólnopolskich dziennikach, 100 tysięcy zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i wpłaty 30 tys. zł na fundację Feminoteka.
Do tekstu..
Storms may speed ozone loss above the United States (30-07-2012)
Autor: Jeff Tollefson
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Summer thunderstorms across the United States inject water vapour far higher into the atmosphere than was previously believed, promoting a cascade of chemical reactions that could pose an increased threat to Earth's protective ozone layer as the climate warms"
Do tekstu..
Ekskomunika za głosowanie w Sejmie byłaby irracjonalna (30-07-2012)
Autor: rozmawiała Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Razem z posłami Kościół musiałby ekskomunikować 70 proc. Polaków, którzy popierają in vitro - mówi w naszej ROZMOWIE TYGODNIA, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania
Do tekstu..
Genomowe zatrzęsienie (30-07-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Doniesienia o opisaniu genomów różnych organizmów nachalnie w mediach zaczęły pojawiać się w ciągu ostatniej dekady. Genom człowieka, genom szympansa, genom taki, genom śmaki, geny to i tamto. O genach i genomach słyszymy dzisiaj tyle, że możnaby pomyśleć, że ich opisywaniem zaczęliśmy się zajmować dopiero w XXI wieku. Chciałbym to sprostować - i oddać sprawiedliwość badaczom pracującym nad tematem w czasach, gdy sekwencjonowanie genomu było znacznie trudniejsze"
Do tekstu..
"L'Osservatore Romano" krytykuje Gatesów za badania nad antykoncepcją (29-07-2012)
Autor: (KK)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" skrytykował fundację miliardera Billa Gatesa i jego żony Melindy za zapowiedź wyasygnowania 450 milionów euro na badania dotyczące antykoncepcji, poprawę wiedzy na jej temat i dostęp do niej w krajach najuboższych. "W rzeczywistości amerykańska filantropka jest nieco w błędzie, oszołomiona przez złe informacje i stereotypy utrzymujące się w tej kwestii" - pisze dziennik.
Do tekstu..
Sztuka w sądzie (29-07-2012)
Autor: Roman Pawłowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W ciągu 24 godzin Kuszej z krytyka pedofilii stał się jej sprawcą, w dodatku publicznie napiętnowanym. Nie pomogły opinie, że jego twórczość ma charakter krytyczny, formułowane przez takich znawców sztuki jak prof. Maria Poprzęcka czy dr Izabela Kowalczyk. Nie pomógł dokumentalny charakter prac, które były inspirowane konkretnymi przypadkami pedofilii: w tytułach obrazów były autentyczne nazwy miejscowości i inicjały księży podejrzanych o molestowanie seksualne dzieci"
Do tekstu..
Beware of the Global Muslim (29-07-2012)
Autor: Nicholas G. Hahn III
Źrodło: RealClearReligion Zgłosił/a: coreless
W deklaracje dżihadystów warto wierzyć już za pierwszym razem.
Do tekstu..
Tata w sutannie (29-07-2012)
Autor: Renata Kim, Małgorzata Święchowicz
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Prokuratura ponownie przyjrzy się sprawie noworodka który zmarł w trakcie porodu w jednej z poznańskich parafii. Ojcem dziecka był ksiądz który nie zdecydował się zadzwonić po pogotowie. W najnowszym Newsweeku raport - jak Kościół radzi sobie z podobnymi przypadkami.
Do tekstu..
Świat jest pełen głupków - prof. Richard Dawkins w wywiadzie dla Newsweek Polska (29-07-2012)
Autor: Marcin Jamkowski, Richard Dawkins
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Reshca
"Nie tłumaczymy na czym polega nasza praca. Ludzie odrzucają więc naukę, ponieważ jej nie rozumieją - mówi w wywiadzie dla Newsweek Polska prof. Richard Dawikins. Jego zdaniem to własnie tłumaczy sukces ruchów antyszczepionkowych. "
Do tekstu..
Surfer pofarbował włosy, minister wstała. Izrael wbrew MKOl upamiętnił zabitych (28-07-2012)
Autor: kcz
Źrodło: tvn24.pl/Reuters, tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Zgodnie z zapowiedziami Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie upamiętnił podczas ceremonii otwarcia IO ofiar zamachu terrorystycznego z Monachium. Izraelczycy znaleźli jednak sposób, by oddać hołd zabitym 40 lat temu sportowcom."
Do tekstu..
Klient nasz pan (28-07-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"óżnice kulturowe są teraz popularnym zagadnieniem w świecie biznesu; pisze się na ten temat artykuły, organizuje konferencje. Menedżerowie wielkich spółek przechodzą szkolenia, jak nie obrazić klientów z otwierających się właśnie rynków; produkty dostosowywane są do lokalnych potrzeb. Wszystko to wydaje się być nowe i ekscytujące (globalna wioska! wielokulturowe korporacje!), choć, jak zaraz Państwo zobaczycie, temat jest stary jak świat"
Do tekstu..
Honor a sprawa polska (28-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Najwyższa więc pora powiedzieć sobie, że nie ma w Polsce czegoś takiego jak honor. To pojęcie nie zawiera już żadnego desygnatu, żadne z zachowań polityków czy osób publicznych mu nie odpowiada, żadne do niego nie pretenduje; honor stracił na znaczeniu, umarł wraz z II Rzecząpospolitą, pojedynkami i marszałkiem Piłsudskim, który jako ostatni z polskich polityków pracował dla kraju honorowo, nie pobierając nawet należnej mu pensji. Ciepła posadka w spółkach? Członkowstwo w radach nadzorczych? Sławoj Składkowski za taką propozycję wyzwałby na pojedynek.
Do tekstu..
Spider-Man kontra ZUS (28-07-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W science fiction bardzo lubię ten pierwszy człon, zwykle nie mogę się więc powstrzymać przed zastanawianiem się, czy taki lub inny element opowiadanej mi fantastycznej historii ma zaczepienie w rzeczywistej nauce. Nie spodziewałem się znaleźć takich w "Spider-Manie", bo przecież opowieści o superbohaterach w trykotach zwykle są pozbawione krzty sensu"
Do tekstu..
Centrum Medycyny Inwazyjnej ma supersprzęt medyczny. I co z tego? (28-07-2012)
Autor: Alicja Katarzyńska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Wg dyrektorki NFZ w Gdańsku, Barbary Kawińskiej, w województwie jest za dużo sprzętu do TK i MRI, więc kontrakt na ten najnowszy z nowych budynków Akademii się nie należy. To ciekawa konstatacja w obliczu faktu, że na rezonans czeka się po kilka miesięcy"
Do tekstu..
United Nation Library (28-07-2012)
Źrodło: UN Dag Hammarskjold Library Zgłosił/a: gaga
zbior dokumentow Organizacji Narodow Zjednoczonych: uchwal, rezolucji i innych, od 1946 roku. "Catalogue of United Nations(UN) documents and publications indexed by the UN Dag Hammarskjöld Library and the Library of the UN Office at Geneva."
http://www.un.org/Depts/dhl/
Prominent Antigay Evangelical Blogger Outed as Gay (28-07-2012)
Autor: Diane Anderson-Minshall
Źrodło: advocate.com Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Znany ewangelicki antygejowski blogger został wyautowany jako gej.
Do tekstu..
Żądają potwierdzenia legalności obrzezania (27-07-2012)
Autor: Autor: jak\mtom / Źródło: PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Austriaccy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi zgodnie wezwali w piątek rząd Austrii do potwierdzenia legalności obrzezania chłopców z pobudek religijnych. Zastrzeżenia do wykonywania zabiegów zgłosił gubernator kraju związkowego Vorarlberg Markus Wallner."
Do tekstu..
Egzorcyści: niech awarią prądu Pan Bóg przerwie koncert Madonny (27-07-2012)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: Reshca
"Trzech znanych egzorcystów wystosowało apel ws. koncertu Madonny, który ma się 1 sierpnia odbyć w Warszawie. Apelują - jeśli do koncertu Madonny na Stadionie Narodowym dojdzie do skutku - by "Pan Bóg go przerwał - np. awaria prądu zawsze jest możliwa". - Ostatecznie Pan Bóg może zrobić z naszą modlitwą co uzna za stosowne, ale prosić możemy - stwierdzili."
Do tekstu..
Bojkot za "szatańską" promocję z Nergalem (27-07-2012)
Autor: Sebastian Kucharski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Grupa internautów nawołuje do bojkotu produktów firmy, która wypuściła na rynek nową markę napoju energetycznego "Demon". Ich zdaniem kampania napoju "promuje zło, potworność i zepsucie". Powód? Jego twarzą został lider zespołu metalowego i celebryta Adam "Nergal" Darski.
Do tekstu..
Drought devastates US crops (27-07-2012)
Autor: Natasha Gilbert
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Scorching temperatures and scarce rainfall has left large swathes of the United States in drought, with the 'breadbasket states', such as Iowa and Indiana, among the worst affected. The extreme weather conditions have wreaked havoc with the nation's crop production, particularly maize (corn) and soya beans. Given that the country is the world's top exporter of maize and one of the largest growers of soya beans, Nature explains how the drought could have ramifications for global food supplies, and what science is doing to help"
Do tekstu..
Kościół głuchy, bo nie słucha (27-07-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół ponad 20 lat temu stał się w państwie modny. Wreszcie oficjalnie, nikt go nie spychał do kruchty, przeciwnie, każdy chciał Kościołowi coś wynagrodzić, za coś podziękować. Szybko zatracono miarę. Kościół zyskiwał przywileje, odrabiał stracone lata.
Do tekstu..
SUTANNA, CZYLI OKOLICZNOŚĆ ŁAGODZĄCA (27-07-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.p Zgłosił/a: ramichael
W Polsce ksiądz może bezkarnie, albo prawie bezkarnie kraść, wyłudzać, powodować wypadki w stanie wskazującym, zabijać, gwałcić, molestować, takze dzieci. Okolicznością łagodzącą jest sutanna.
Do tekstu..
Dlaczego niewierzący to dla katolików podludzie? (27-07-2012)
Autor: Attonn
Źrodło: attonn.nowyekran.pl Zgłosił/a: slik
Kościół i katolicy stosują wiele różnych manipulacji. Jedną z najobrzydliwszych jest kreowanie niewierzących na podludzi, albo zwierzęta.
Do tekstu..
Naprawdę duuuży kot (27-07-2012)
Autor: Jerry Coyne
Źrodło: Why Evolution Is True Zgłosił/a: Maddy
Ciekawostki - poznaj największego żyjącego kota na świecie.
Do tekstu..
Artificial jellyfish engineered from rat heart cells (27-07-2012)
Autor: Ceri Perkins
Źrodło: physicsworld.com Zgłosił/a: JK
"Scientists in the US have created an artificial jellyfish out of silicon and rat heart muscle cells. The creature, dubbed "Medusoid", swims just like its living analogue by pumping water in and out of its dome-shaped body in rhythmic pulses. Ultimately, the researchers hope to apply the same reverse-bioengineering techniques to design better artificial hearts for medical implant."
Do tekstu..
The Known Universe by AMNH (26-07-2012)
Autor: American Museum of Natural History
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Ciekawa 6-minutowa podróż od Himalajów do krańców znanego nam Wszechświata - i z powrotem. Magiczne.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365