Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.597 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Dzisiejszemu światu jest potrzebna nie tyle energia termojądrowa, ile raczej energia zamknięta w ludzkim sercu, którą trzeba wyzwolić."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nowicka: Kościół chce, by rodzina była razem. Bez względu na patologie (04-01-2013)
Autor: dt
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jak najbardziej uzasadnione jest twierdzenie, że Kościół katolicki toleruje zjawisko przemocy seksualnej - mówiła Wanda Nowicka na antenie Radia ZET. Wicemarszałek Sejmu stwierdziła, że Kościół za wszelką cenę chce dążyć do tego, by rodzina była razem. - Bez względu na patologie - powiedziała.
Do tekstu..
KŁAMSTWO TORUŃSKIE (04-01-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Dla polskich biskupów dzień bez kłamstwa to dzień stracony. Toteż łżą na potęgę, bez żadnych hamulców i ograniczeń. Prawdę mają za nic. Poniekąd słusznie. Wszak prawda wyzwala, a oni nie chcą się wyzwolić ani z bogactwa, ani z mitu o swojej wiekopomnej roli w utrzymywaniu polskości i odzyskiwaniu niepodległości. Bardzo sprytnie przeliczyli swoje rzekome zasługi na konkretną forsę, którą bez najmniejszych skrupułów wyrywają z państwowej i samorządowej kasy oraz od wiernych.
Do tekstu..
Minister: Polska wolna od GMO od 28 stycznia (04-01-2013)
Autor: kcz//kdj
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Z chwilą wejścia w życie ustawy i rozporządzeń, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO - zapewnił w czwartek minister rolnictwa, Stanisław Kalemba (PSL). Te będą obowiązywać od 28 stycznia. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy."
Do tekstu..
Gadające głowy-przypisy do Platona (03-01-2013)
Autor: Daria Gosek, Joanna Hańderek
Źrodło: radiofonia.pl Zgłosił/a: jarekland
"Daria Gosek i dr hab. Joanna Hańderek w święta, choć niekoniecznie w świątecznym temacie. O ateizmie, wierze, religii, rycerzach i filozofach."
Do tekstu..
W końcu jakiś sukces! (03-01-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Mnie martwi tylko jedna rzecz. Jeśli nasi politycy tak łatwo dają się manipulować grupom osób, które w swych działaniach wykorzystują ludzki strach przed nowymi technologiami oraz żerują na niewiedzy społeczeństwa, to naprawdę nie wróży to niczego dobrego dla polskiego przemysłu biotechnologicznego, przynajmniej tego związanego z rolnictwem. Jaka polska spółka hodowlana zdecyduje się na inwestowanie w rozwój genetycznie modyfikowanych odmian, wiedząc że niemal natychmiast stanie się celem bezpardonowych ataków kilku niewielkich organizacji? Jak to przełoży się na konkurencyjność tego typu podmiotów, gdy myślimy o rywalizacji na międzynarodowym i globalnym rynku?"
Do tekstu..
Za istnieniem Boga argument szósty (03-01-2013)
Autor: Eliasz
Źrodło: tylemwspak.blogspot.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Jednym z korzystających z dobrodziejstw niezależności jest blogger Ewidentny Oszust, który na co dzień zajmuje się zwalczaniem Donalda Tuska, propagandy gejowskiej i izraelskich spisków. Tym razem - ze świetnym rezultatem - wziął na warsztat tematykę naukową. Pretekstem przemilczane przez mainstreamową naukę badania "rosyjskiego biofizyka i biologa molekularnego" Piotra Garjajewa, który zadał "potworny choć dobroduszny cios ateistom". Cios jest tak potworny choć dobroduszny, że blogger wszystkim bezbożnikom współczuje już na samym wstępie.
Do tekstu..
Ateista kontra miasto. Trzej Królowie nielegalni? (03-01-2013)
Autor: Kosma Zatorski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Zielona Góra od dwóch lat finansuje obchody święta Trzech Króli. - To niezgodne z prawem - twierdzi ateista Marcin Targowicki, który uważa, że miasto łamie prawo, dokładając do kościelnej imprezy. Regionalna Izba Obrachunkowa nadużyć nie widzi. - To bardziej historyczno-kulturalne święto - tłumaczy prezes izby. Tymczasem radni PiS w tegorocznym budżecie na organizację orszaku zapisali 20 tys. zł."
Do tekstu..
Religia w szkole - edukacyjna wartość ujemna [list] (03-01-2013)
Autor: Adam Kalbarczyk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Nie czyni uczniów lepszymi ludźmi ani bardziej świadomymi obywatelami, nie czyni ich także ludźmi lepiej rozumiejącymi otaczającą nas rzeczywistość czy lepiej przygotowanymi do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. W dwóch ostatnich zakresach wydaje się nawet przynosić szkody, podważając zaufanie do nauki oraz zamykając uczniów na inność i różnorodność kulturową."
Do tekstu..
How a quarter of the cow genome came from snakes (03-01-2013)
Autor: Ed Yong
Źrodło: phenomena.nationalgeographic.com Zgłosił/a: JK
"Genomes are often described as recipe books for living things. If that's the case, many of them badly need an editor. For example, around half of the human genome is made up of bits of DNA that have copied themselves and jumped around, creating vast tracts of repetitive sequences. The same is true for the cow genome, where one particular piece of DNA, known as BovB, has run amok. It's there in its thousands. Around a quarter of a cow's DNA is made of BovB sequences or their descendants."
Do tekstu..
Asking Lawrence Krauss: How was the universe created? (03-01-2013)
Autor: Lawrence Krauss, Joseph F. Cotto
Źrodło: communities.washingtontimes.com Zgłosił/a: JK
"Lawrence Krauss is a theoretical physicist and bestselling author. His most recent book, A Universe from Nothing, is a response from the cutting edge of theoretical physics to that all-important question of how our universe burst into existence. Here Dr. Krauss explains why so many scientific breakthroughs have occurred over the last several years, whether or not faith is compatible with modern science, how the universe might have been created, whether science supports the idea of an all-powerful creator, and much more."
Do tekstu..
Does violence make you nicer? (03-01-2013)
Autor: Douglas T. Kenrick
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
Who would you guess is more agreeable, warm, and trusting? Is it someone living in a peaceful pastoral village in Switzerland, or someone living in a war torn country in the Middle East? Common sense might suggest that chronic exposure to violence and hostility would lead people to become more hostile themselves and, ultimately, less agreeable and trusting of others. But a new series of studies by Andrew White and his colleagues at Arizona State University suggests that common sense might be wrong in this case.
Do tekstu..
Think Like a Man: Effects of Gender Priming on Cognition (03-01-2013)
Autor: Scott A. McGreal
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
As noted in a previous posting, a number of studies have found that males outperform females on tests of general knowledge. The reasons for this are not yet clear. Women's lower test performance could be because they actually have acquired less knowledge than men, or it could be that they are not accessing all the knowledge they have.
Do tekstu..
Ksiądz z zarzutem pedofilii. Kuria czeka na wyrok sądu (03-01-2013)
Autor: ansa//kv
Źrodło: tvn24.pl, TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska Zgłosił/a: JK
"Ksiądz Paweł K. oskarżony o pedofilię i dziecięcą pornografię przebywa w areszcie. W środę prokuratura przyznała, że podejrzany jest o kontakty seksualne z chłopcem, który ma mniej niż 15 lat. Kuria z konsekwencjami wobec księdza czeka na decyzję sądu."
Do tekstu..
100 lat temu umarł Bolesław Prus. Kogo to obchodzi? (02-01-2013)
Autor: Marek Górlikowski, Józef Bachórz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rocznica śmierci Prusa rzeczywiście przeszła w naszych mediach publicznych bez śladu. Sejm na wniosek Komisji Kultury i Środków Przekazu ustanowił rok 2012 rokiem Piotra Skargi - 400-lecie śmierci, Kraszewskiego - 200-lecie urodzin, i Janusza Korczaka - 100-lecie założenia przezeń Domu Sierot i 70-lecie śmierci w Treblince, ale nie wiem, dlaczego brakło miejsca na 100-lecie śmierci Prusa, i nie rozumiem, dlaczego przemilczano tę rocznicę w gazetach i telewizji. Pamiętali ją organizatorzy Olimpiady Polonistycznej i nie przeoczyły środowiska uczelniane."
Do tekstu..
KRRiT: Media związane z o. Rydzykiem przekroczyły granice pomówienia (02-01-2013)
Autor: PAP
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: maniek1
Artykuły na temat nowego konkursu na miejsca na multipleksie, które ukazały się w mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, przekroczyły granice pomówienia - poinformował w środę szef KRRiT Jan Dworak. Jak dodał, KRRiT rozważy podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
Do tekstu..
Przedsiębiorczość na polskich uczelniach (02-01-2013)
Autor: Mikołaj Morzy
Źrodło: data mining a la polonaise Zgłosił/a: liliac
"W chwili obecnej tylko 6% badanych prowadzi własną firmę (9% kadry i 2% studentów). Tylko 8% badanych jest zainteresowanych założeniem własnej firmy w najbliższej przyszłości, przy czym zdecydowanie częściej to studenci chcieliby mieć swoją firmę. Dlaczego nie chcą się angażować w działalność gospodarczą? 76% kadry akademickiej jest zadowolone z obecnego status quo i tylko 10% deklaruje obawy czy posiadają wystarczającą wiedzę i umiejętności. Dość smutnie wygląda też katalog powodów zakładania firmy: 49% naukowców chce to zrobić tylko dla większego zysku, 19% deklaruje chęć uniezależnienia się od przełożonych, tylko 26% naukowców widzi we własnej firmie możliwość rozwijania swoich umiejętności czy poszerzania badań."
Do tekstu..
Alik, mój sąsiad (02-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - pisał ks. Twardowski. Dodam: gadajmy z nimi, póki żyją, znajdźmy czas na rozmowę, bo to głównie dzięki niej istnieje nasz prawdziwy świat.
Do tekstu..
Co nas wyzwala, co nas zniewala (02-01-2013)
Autor: Marcin Fabjański
Źrodło: Coaching Zgłosił/a: szuro
Nie spotkałem jeszcze coacha, który miałby wątpliwości co do swojej metody i słuszności założeń, jakie kryją się za jego wiedzą. Tym różni się coach od filozofów.
Do tekstu..
Why It’s Hard To Stop Believing In Santa Claus (02-01-2013)
Autor: Joshua Gowin
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
Cognitive dissonance has since been confirmed in laboratory experiments. It's not a phenomenon restricted to prophesizing fringe groups, but is in fact a mechanism we all use to cope with the heart-sinking feeling we get from inconsistencies between our actions, attitudes and experiences with the world around us. When our ideas don't fit the mold, we change them until they do. It's a mental way of making lemonade when life hands our psyche lemons.
Do tekstu..
Disbelief Is Not A Choice (02-01-2013)
Autor: David Niose
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
If Richard Dawkins, perhaps the world's best-known atheist, had been born in the thirteenth century, chances are he would have been theistic, believing in one kind of god or another. But, having been born in the twentieth century, having experienced his life as he has, can it really be said that Dawkins chooses to be an atheist?
Do tekstu..
Mały księże! (01-01-2013)
Autor: dzikowy
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Książęta Kościoła powinni się przemianować na "małe książęta" - tupną nóżką, pomachają grzechotką lub pastorałem, a wszyscy naokoło mają stanąć na uszach i zawrócić czas, bo tak. Bo książątko chce. A ja ze złośliwym uśmieszkiem patrzę na rosnące liczby apostazji i konwersji. Książęta, róbcie tak dalej. Antyklerykałowie nie mogli sobie wymarzyć lepszej piątej kolumny.
Do tekstu..
Trudno o konsekwentnego ateistę. Bywają tacy, którzy wierzą w zbawienie (01-01-2013)
Zgłosił/a: eli
O ateistach, którzy uważają, że po śmierci "coś jest", o religii, która kiedyś była "baldachimem", a teraz przypomina "parasolkę", o tym czy chrześcijaństwo jest "za stare", i o Europie, która zachowuje się jak dziecko, odcinając się od swoich chrześcijańskich korzeni - rozmowa z socjologiem religii, prof. Ireną Borowik.
Do tekstu..
Most Żelazny w Coalbrookdale (01-01-2013)
Autor: Dawid Kisała
Źrodło: knkmpk.blogspot.com Zgłosił/a: liliac
1 stycznia 1781 otwarto pierwszy most żelazny na świecie.
Do tekstu..
Jak „cywilizowano” Indian (01-01-2013)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: liliac
"Kevin Annett, były pastor protestancki ze Zjednoczonego Kościoła Kanady, od lat opowiada o zbrodniach popełnianych na kanadyjskich Indianach w chrześcijańskich szkołach z internatem. Informuje międzynarodową opinię publiczną o systematycznej przemocy fizycznej i seksualnej wobec indiańskich dzieci, elektrowstrząsach, eksperymentach medycznych, masowej sterylizacji i morderstwach. W ciągu ponad 100 lat przez te szkoły przeszło ok. 150 tys. dzieci. Według Annetta zginęło 50 tys. Ostatnie siedem placówek działało jeszcze w 1993 r."
Do tekstu..
Olympus BioScapes International Digital Imaging Competition (31-12-2012)
Źrodło: Olympus Zgłosił/a: wanderer
Zwyczajni-niezwyczajni spod mikroskopu. Konkurs na najpiękniejsze zdjęcie z mikroświata. "Olympus America Inc. is in the tenth year of sponsoring a dynamic international photo competition that honors the world's most extraordinary microscope images of life science subjects. Entry deadline is September 30, 2013, and First Prize is the winner's choice of Olympus microscope or camera equipment valued at $5,000. Nine additional winners will also receive valuable prizes from Olympus, and many more will receive recognition as honorable mentions."
Do tekstu..
Polish move to protect women against violence will ‘promote homosexuality& (31-12-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THIS week Poland became the 26th country to sign the Council of Europe's convention on preventing violence against women - and the Catholic Church is furious. According to this report, the Church believes that the move would: Promote non-stereotypical gender roles such as homosexuality and transsexualism. Polish Catholic bishops added in a statement that : Religion, tradition and culture should not been seen as the root of violence against women. Oh, but it should!
Do tekstu..
GMO Box Office – Grudzień (31-12-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
GMO w grudniu - co się działo w Polsce i na świecie? M.in.: "Grupa naukowców z Oregon State University zamierza uzyskać ryż o zwiększonej zawartości witaminy B1. Rośliny takie są nie tylko bardziej odżywcze, ale zwiększa się ich odporność na dwie groźne choroby powodujące znaczne straty w plonie." i "Naukowcy zajmujący się badaniem mechanizmów związanych z chorobą Alzheimera oraz innymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi mają nowe narzędzie. Transgeniczna, przejrzysta rybka Danio nazwana „MitoFish”, pozwala na obserwację zaburzeń transportu mitochondriów w pojedynczyc
Do tekstu..
A Natural History of Mistletoe (31-12-2012)
Autor: Hannah Waters
Źrodło: Scientific American - blogs Zgłosił/a: liliac
"Mistletoe is frequently spotted hanging above lovers' heads in terrible holiday specials-but only during one month of the year. That makes it easy to forget that more than 1,300 species hang in forests year-round, parasitizing thousands of tree species around the world. Or, rather, hemiparasitizing, which means the plant is partially self-sufficient: it has its own leaves to collect sunlight to convert into energy, but feeds off of a host tree for water and nutrients."
Do tekstu..
Prof. Środa ku pokrzepieniu serc. W 2013 można stworzyć program "fajnej (31-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Najbliższy rok powinien być lepszy. Nie ma co bać się kryzysu. Strach przed kryzysem jest czasem bardziej dotkliwy niż sam kryzys. Poza tym "kryzys" to doskonałe narzędzie manipulacji również politycznej, a trzymanie ludzi w strachu jest stałym elementem rządzenia - pisze prof. Magdalena Środa w ostatnim felietonie dla tokfm.pl. Dodaje jednak, że 2013 powinien być spokojniejszy.
Do tekstu..
Prawo w Iranie - system (nie)sprawiedliwości (31-12-2012)
Autor: Aneta Wawrzyńczak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Nessy
Ameneh Bahrami była młodą, piękną i świetnie wykształconą Iranką. Jej życie wywrócił do góry nogami "adorator", jednak nie w taki sposób, w jaki mogłaby tego oczekiwać. Mężczyzna oślepił ją i oszpecił, oblewając twarz żrącym kwasem. Za brutalne okaleczenie wyjdzie na wolność nawet po trzech latach. Równocześnie kara śmierci czeka w tym kraju za takie "przestępstwa" jak cudzołóstwo, picie alkoholu, czy wystąpienie przeciw wierze. O niesprawiedliwościach irańskiego systemu prawnego pisze dla Wirtualnej Polski Aneta Wawrzyńczak.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365