Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.056.058 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Platforma budowy biurokracji (07-12-2008)
Źrodło: nczas.com Zgłosił/a: Liss
Prawo budowlane należy w Polsce do najbardziej skomplikowanych. Budowa domu, czy nawet remont letniej daczy to uzbieranie pokaźnej ilości dokumentów, a i tak to co możemy wybudować na naszej ziemi bądź, jak wyremontować naszą własność zależy tylko i wyłącznie od decyzji urzędników.
Do tekstu..
Kto zarobił na zakonie (06-12-2008)
Autor: Dominika Olszewska, Adam zadworny
Źrodło: gzeta.pl Zgłosił/a: zet
Elżbietanki sprzedały odzyskany właśnie od państwa grunt biznesmenowi, który miał kontakty z "Nikosiem" i"Pershingiem". Chodzi o słynne 47 hektarów w warszawskiej dzielnicy Białołęka, o których wiele razy pisaliśmy. W czerwcu kościelno-rządowa Komisja Majątkowa przyznała je elżbietankom jako rekompensatę za grunty utracone w Poznaniu w czasach PRL.
Do tekstu..
Religijny mózg (06-12-2008)
Autor: Rafał Garpiel
Źrodło: www.supermozg.pl Zgłosił/a: zet
W religioznawstwie funkcjonuje wiele koncepcji wyjaśniających skłonność człowieka do kultu religijnego. Tylko nieliczne jednak opierają się na analizie ludzkiego mózgu. Zwykle, gdy mówimy o przyczynach ludzkiej religijności, wskazujemy na jej kulturowe źródła. Wówczas w centrum uwagi jest, przykładowo, dążność do zażegnania lęku egzystencjalnego - wedle tej koncepcji człowiek wierzy w Boga, bo woli wyobrazić sobie, że istnieje jakiś byt stojący ponad nim i decydujący o nim, niż żyć ze świadomością braku takiego bytu. Inne koncepcje traktują religijność jako mentalną odpowiedź prymitywnego człowieka na pytania, na które odpowiedzi nie znał. Wschód i zachód słońca, zmiany pór roku, ogień, deszcz etc.
Do tekstu..
Wiara w Latającego Potwora Spaghetti (06-12-2008)
Autor: Rafał Garpiel
Źrodło: www.supermozg.pl Zgłosił/a: zet
Większość zaangażowanych religijnie ludzi traktuje kult religijny bardzo poważnie. Nie oznacza to jednak, że warunkiem religijności jest poważne podejście do przedmiotu kultu. Nie każdy wie, co to właściwie jest Latający Potwór Spaghetti (LPS). Nie jest to zwierzę, dawne ani obecne, nie jest to też produkt wyobraźni dziecka odzwierciedlony przez plastelinkowe dzieło. To bóstwo - przedmiot kultu. A Kościół LPS, inaczej - pastafarianizm - to najszybciej rozwijający się kościół XXI wieku!
Do tekstu..
Watykan: Meczety – tak, ale... (05-12-2008)
Źrodło: ekai Zgłosił/a: Henryk_P
Watykan opowiada się za budową we Włoszech nowych meczetów, ale zgadza się, że nie mogą one służyć działalności konspiracyjnej czy terroryzmowi - powiedział abp Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury ustosunkował się w ten sposób do przygotowanego przez separatystyczną Ligę Północną projektu ustawy w sprawie miejsc kultu muzułmanów. Przewiduje on, że na ich budowę musi się zgodzić miejscowa społeczność, meczet nie może stać bliżej niż kilometr od kościoła katolickiego ani być wzniesiony za publiczne pieniądze, ponadto można będzie natychmiast zamknąć świątynię, jeśli okaże się, że prowadzona w niej działalność nie ma nic wspólnego z religią. Liga zaproponowała też, by do chwili wejścia w życie tej ustawy wstrzymać budowę nowych meczetów. Abp Ravasi stwierd
Do tekstu..
Rydzyk walczy z telewizją kablową UPC (05-12-2008)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Toruń Zgłosił/a: Henryk_P
Ojciec Rydzyk wypowiada wojnę kablówce UPC. Powód? Operator usuwa ze swojej oferty TV Trwam, a w jej miejsce wstawia kanał Religia.tv, należący do grupy ITI - Podejrzewam, że to jest sprawa ideologiczna - mówił o. Rydzyk w środę w nocy w Radio Maryja. - Tu nie chodzi wcale o pieniądze, ale o to, żeby rozwalać. A cóż to jest za religijna telewizja, która jest z ITI? Od kiedy to ITI i "Gazeta Wyborcza" ewangelizuje? Jakie to patriotyczne media? Od kiedy one dla Polski pracują? Oni są wszyscy powiązani. Ten kanał Religia wchodzi po to, żeby wyrugować Telewizję Trwam. Telewizja Trwam im nie odpowiada, bo jest katolicka i polska. UPC to jeden z największych operatorów telewizji kablowej w Polsce. Zatrudnia ponad tysiąc osób, dostarcza sygnał do miliona abonentów, m.in. w Warszawie,
Do tekstu..
In vitro – rzeź niewiniątek? Blogerzy kontra biskupi (05-12-2008)
Autor: Marcin Turkot
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
"Kontrowersyjne jajeczka" - tak zatytułowała swoją blogową notkę Skalia. Pisze w nim: "Naszym dostojnikom w sutannach nie podoba się, że wiele embrionów ginie, co przyrównują do zbrodni. Co jest większą zbrodnią: ilość zgonów czy niedopuszczenie do urodzenia się dziecka?"
Do tekstu..
USA i Kanada tworzą własny Kościół (04-12-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Konserwatywni członkowie Kościoła Episkopalnego Stanów Zjednoczonych i Kanady mają formalnie ogłosić utworzenie konkurencyjnego Kościoła Anglikańskiego Ameryki Północnej. Przywódcy Partnerstwa dla Wspólnej Sprawy (Common Cause Partnership), organizacji zrzeszającej ponad sto tysięcy wyznawców Anglikanizmu z Ameryki Północnej, mają ujawnić wstępny projekt konstytucji dla nowej kościelnej prowincji terytorialnej. Liderzy zebrali się wczoraj na specjalnej uroczystości w Wolnym Kościele Ewangelicznym w Wheaton w stanie Illinois i wydali pisemne oświadczenie zapowiadające to wydarzenie. - Podanie do wiadomości publicznej naszej wstępnej wersji konstytucji jest ważnym, znaczącym krokiem na drodze do wyznaczonego celu, jakim jest biblijny, misyjny i zjednoczony Kościół Anglikański w Ameryce P
Do tekstu..
Europa bez uczonych? (03-12-2008)
Autor: Brigitte Perucca
Źrodło: onet.pl/Le Monde Zgłosił/a: zet
Jeśli Unia Europejska nie zachęci młodych do studiowania przedmiotów ścisłych, pod względem innowacyjności pozostanie w tyle za wschodzącymi mocarstwami Azji
Do tekstu..
Apostołowie niewiary (02-12-2008)
Autor: Marek Zając
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: MA
Wśród Polaków liczba ateistów i agnostyków może sięgać sześciu procent. Nie ulega jednak wątpliwości, że obserwujemy ożywienie ateistycznych postaw. W przeciwieństwie do ateistów praktycznych, którzy niewiarę ukrywają pod korcem, którym brak zaangażowania i świadomości – ci ludzie publicznie głoszą ateistyczny pogląd na świat, piszą blogi, publikują artykuły i książki, łączą się w stowarzyszenia.
Do tekstu..
Czy PiS dotrwa do końca 2009 roku? (02-12-2008)
Autor: Predator vel L.L.Leming
Źrodło: Kontrowersje.net Zgłosił/a: MA
Z tego co widac, co się dzieje, to mało prawdopodobne by PiS pociągnął więcej niż jeszcze kilka, no może z dziesięć, miesięcy. Partia się właśnie wypala, a im bardziej gaśnie tym głośniej skwierczy
Do tekstu..
Wywiad z Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski (01-12-2008)
Autor: Krzysztof Różycki
Źrodło: Angora Zgłosił/a: MA
W Irlandii do masonerii należy podobno kilku biskupów. Dziś ekskomunika nie grozi już za przynależność do loży. I trudno się dziwić, bo przecież my nie walczymy z Kościołem, co najwyżej przeciwstawiamy się klerykalizmowi. Zresztą kilka z przykazań Dekalogu jest także ważnych dla masonerii: nie kradnij, nie zabijaj, nie wystawiaj fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu.
Do tekstu..
Kiedy odłączyć respirator? Koniec ratowania na siłę (30-11-2008)
Autor: Katarzyna Wężyk
Źrodło: www.tvn24.pl/ Zgłosił/a: zet
Nie życzę sobie, żeby ratowano mnie na siłę lub bez końca utrzymywano w śpiączce - deklarację tej treści będzie można nosić w portfelu. To tak zwany testament życia, który PO chce wprowadzić do polskiego prawa. - Dziś ratuje się do oporu, a my chcemy dać prawo do godnej śmierci - mówi portalowi tvn24.pl poseł Jarosław Gowin.
Do tekstu..
Watykan: komórki i internet odbierają nam duszę (30-11-2008)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Świat pędzi, ale jedno pozostaje niezmienne. Że Watykanowi się to nie podoba.
Do tekstu..
Gej klerykiem? (29-11-2008)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Rozmowa z o. Józefem Augustynem, redaktorem naczelnym jezuickiego kwartalnika "Życie Duchowe", autorem książek z zakresu duchowości i psychologii.
Do tekstu..
Szatan mieszka w Ikei (29-11-2008)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Rozmowa z Markiem Horodniczym, redaktorem naczelnym kwartalnika "44/Czterdzieści i cztery", podtytuł: "Magazyn Apokaliptyczny". Intelektualiści, poeci, publicyści - w większości wcześniej związani z "Frondą" - zaczynają wydawać pismo o apokalipsie i mesjanizmie, utrzymane w poetyce wojennej.
Do tekstu..
Najpiękniejsza para - wideo (28-11-2008)
Autor: GALA/TVP2
Źrodło: tvp.pl Zgłosił/a: youzwiak
Kazimiera Szczuka wręcza na antenie TVP2 nagrodę dla Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego. Początek od minuty 22:30. Ludzie LPR i PiS związani z TVP na pewno się do dziś nerwowo trzęsą, a Jan "Chrzciciel" Pospieszalski już szykuje swoje "Warto "rozmawiać"" na ten temat ;p
Do tekstu..
Watykan przed sądem za pedofilię? (27-11-2008)
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl/ Zgłosił/a: Henryk_P
Państwo Watykan może odpowiedzieć przed amerykańskim sądem za tuszowanie skandali pedofilskich w Kościele - orzekł wczoraj sąd apelacyjny w Chicago. Jeśli przegra, ofiary zażądają wysokich odszkodowań. A te zrujnowały już kilka amerykańskich diecezji. Orzeczenie sędzi Julii Smith Gibbons nie rozstrzyga o winie lub niewinności Watykanu, ale może zapoczątkować nową falę procesów przeciwko Kościołowi w USA. Pomimo zastrzeżeń nuncjatury w Waszyngtonie sąd apelacyjny postanowił, że immunitet przysługujący w USA państwom obcym nie daje Watykanowi pełnej ochrony w procesach związanych z przestępstwami seksualnymi księży. Dotychczas odpowiadali za nie wyłącznie ich bezpośredni sprawcy i - poprzez odszkodowania - poszczególne diecezje. Watykan nie będzie sądzony za molestowanie pr
Do tekstu..
Reklama: Ksiądz gej też ma prawo do szczęścia (ZOBACZ) (26-11-2008)
Autor: MW
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: KS
Spotu trudno nie zapamiętać. Prosta, choć zaskakująca historia, czytelne przesłanie i nieprzeciętna dawka akceptacji (nawet ksiądz ma prawo do inności) - wszystko to sprawia, że jeszcze trudniej podejść do niego obojętnie. Już zatem sobie wyobrażam protesty, gdyby znienacka pojawił się na naszych "tolerancyjnych" ekranach.
Do tekstu..
Turecki wraca (26-11-2008)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: wp.pl/Przeglad Zgłosił/a: zet
Z Olgą Lipińską rozmawia Przemysław Szubartowicz - Pani Kabaret przeżywa renesans popularności, bo właśnie ukazują się na płytach DVD jego archiwalne odcinki. Oglądając je dziś, zastanawiam się, czy Turecki wrócił, czy też może nigdy nie odszedł... - Myślę, że nigdy nie odszedł. Jest to przecież postać, która posiada wszystkie polskie cechy, czyli jest to ciekawostka przyrodnicza. To taki hiper-Polak. Chamowaty, warcholski, arogancki, ma jednak jakąś swoją mądrość i godność. Wprawdzie kombinuje, robi lewe interesy z koksem, ale jest patriotą swojej małej ojczyzny, czyli teatru, gdzie pracuje jako woźny. Okrada ten teatr, ale jak chcą go zamknąć, pierwszy będzie go bronił, pierwszy pójdzie na barykady. Ma pogardę dla władzy i jednocześnie się jej boi. Jest przekonany, że be
Do tekstu..
Papież wybacza Lennonowi (24-11-2008)
Autor: Maurice Chittenden
Źrodło: POLSKA The Times Zgłosił/a: Madman
"Długo to trwało, w końcu jednak papież wybaczył Johnowi Lennonowi jego słynną wypowiedź sprzed 42 lat: że Beatlesi są więksi od Jezusa Chrystusa. [...] W swoim czasie uwaga Lennona spowodowała masowe palenie płyt Beatlesów w wielu amerykańskich stanach. Pojawiły się też pogróżki pod adresem Lennona i innych członków zespołu The Beatles ze strony Ku Klux Klanu."
Do tekstu..
Miał nawracać tubylców, a to oni zmienili jego (24-11-2008)
Autor: Patrick Barkham
Źrodło: wiadomosci.gazeta.p/The Guardian Zgłosił/a: zet
Kiedy Daniel Everett zdecydował się zamieszkać z amazońskim plemieniem Piraha w późnych latach 70., jego intencją było nawracanie tubylców na chrześcijaństwo. Zamiast tego nauczył się mówić ich językiem i w rezultacie - odrzucił swoją wiarę, stracił rodzinę i wdał się w spór z Noamem Chomskym.
Do tekstu..
Szpitale na kościoły! (22-11-2008)
Źrodło: FiM Zgłosił/a: Henryk_P
Procesja w szpitalu? A może ślub lub pogrzebowe egzekwie? Wszystko jest możliwe, bo jeśli chodzi o kasę, to wyobraźnia biskupów nie zna granic... Kościołowi wiernych systematycznie ubywa, ale ekspansja w kierunku erygowania nowych parafii i budowy kolejnych świątyń przybiera na sile. Standardowo wygląda to tak: Najpierw wielebni wyłudzają od władz samorządowych możliwie największy kawał atrakcyjnie zlokalizowanego gruntu, który dostają całkiem za darmo lub kupują w promocji z 99,9-procentową bonifikatą; Biskup eryguje na wyodrębnionym terytorium nową parafię, ustanawiając jej proboszczem wszechstronnego specjalistę, który potrafi obłaskawiać sponsorów i odróżnia gips od cementu; Na rzeczonej działce szybko wznosi się wypasioną plebanię,
Do tekstu..
Mój dziwny kraj i jego dziwna religia (21-11-2008)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Liberté! Zgłosił/a: MA
Spróbuję spojrzeć na Polskę i jej religię oczami kogoś zupełnie bezstronnego – nie będącego Polakiem, nie będącego katolikiem, ale nie uprzedzonego, choć i nie szczególnie życzliwego – ani Polsce, ani katolicyzmowi. Jeśli sprzeniewierzę się temu, czyli napiszę tu coś stronniczego – przegrałem. Proszę jednak nie mylić stronniczości z brakiem życzliwości. Życzliwość nie jest moim obowiązkiem (bo mogę być obojętny, jakkolwiek powinienem doszukiwać się u ludzi raczej dobrej niż złej woli); bezstronność zaś – owszem.
Do tekstu..
Liberalizm jest grzechem? – konflikt i symbioza religii z ideą wolności (21-11-2008)
Autor: Piotr Beniuszys
Źrodło: Liberté! Zgłosił/a: MA
Jako nieuchronna jawi się konstatacja, że równoczesne zadowolenie postulatów liberalizmu i chrześcijaństwa w życiu publicznym i społecznym nie jest możliwe
Do tekstu..
Państwo Kościelne (21-11-2008)
Autor: Adrian Kret
Źrodło: Liberté! Zgłosił/a: MA
W listopadzie 1997 roku Aleksander Kwaśniewski odwiedził w Maisons-Laffitte Jerzego Giedroycia. Jak dowiadujemy się z relacji ówczesnego polskiego ambasadora we Francji, głowę państwa spotkała wówczas sroga reprymenda ze strony twórcy paryskiej „Kultury”, ponieważ „kredyt zaufania dla młodego reformatora postkomunistycznego, do którego miał ewidentną słabość, skończył się ... chodziło przede wszystkim o zbytnią, zdaniem Redaktora, ustępliwość Kwaśniewskiego wobec Kościoła. To był szczególny rys osobowości Redaktora: wojowniczy, republikański antyklerykalizm. Rozjuszała go każ
Do tekstu..
Tańcząc z gwiazdami czy z szatanem? (21-11-2008)
Autor: savonarola.pl
Źrodło: savonarola.pl Zgłosił/a: Madman
Kolejna "ambitna" publikacja. A w niej między innymi: Dlaczego powinniśmy się wystrzegać tańców damsko-męskich? Czy władze cywilne powinny karać za grzechy? Dlaczego mieszane płciowo plaże i kąpieliska to miejsca zdecydowanie nieodpowiednie dla chrześcijan? "W oparciu o wielowiekową naukę Kościoła katolickiego, znajdziesz tam odpowiedź na powyższe i jeszcze wiele innych kontrowersyjnych zagadnień." Ubaw gwarantowany...
Do tekstu..
Sprzedaż kościołów w USA idzie świetnie! (21-11-2008)
Źrodło: http://www.bibula.com/?p=3268 Zgłosił/a: Henryk_P
"Jak do tej pory wszystko idzie świetnie. Biskup jest bardzo zadowolony ze sprzedanej liczby nieruchomości. Przerasta to nawet nasze oczekiwania." - powiedział rzecznik biskupa Edwarda U. Kmiec z Diecezji Buffalo, Kevin A. Keenan wypowiadając się na temat sprzedanych w diecezji kościołów. Od czasu tzw. restrukturalizacji diecezji rozpoczętej przed trzema laty, sprzedano około 1/4 wszystkich z 77 kościołów diecezji przeznaczonych bądź na sprzedaż bądź do likwidacji. Radość posoborowych hierarchów cieszących się ze sprzedanych kościołów jest tym większa, że część z nich będzie używana przez inne grupy religijne - czytaj protestanckich heretyków, a nawet jeszcze gorzej - część przemieniona zostanie na muzea, a reszta dokona żywota jako budynki mieszkalne. Jak do tej pory sprzedan
Do tekstu..
HGW: Nad Warszawą czuwa Duch Święty! (21-11-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
Mija druga rocznica obrania Hanny Gronkiewicz-Waltz prezydentem Warszawy. Gazeta.pl pisze, że korki w stolicy wciąż wściekłe. A sama HGW w wywiadzie dla KAI zdradza, że jej priorytety są... całkiem inne. Duchowe.
Do tekstu..
Duńsko-żydowska wojna o napletek (20-11-2008)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Duńczycy nie umieją sobie radzić z wielkimi religiami. Ledwie ucichła burza o kreskówki, które miały obrażać Mahometa, a już władze w Kopenhadze wdały się w wojnę ze społecznością żydowską. Organizacje broniące praw dzieci chcą, by Dania zakazała obrzezania chłopców młodszych niż 15 lat. A to kłóci się całkowicie z żydowską tradycją. "Obrzezanie to nieodwracalne uszkodzenie ciała dziecka, zanim może mieć ono własne zdanie w tej sprawie. Powinno się go zakazać, tak jak zakazaliśmy obrzezania kobiet" - tak twierdzi duńska Narodowa Rada dla Dzieci a jej zdanie przytacza izraelski portal ynetnews.com. Propozycja już trafiła do duńskiego parlamentu i teraz wszystko w rękach posłów. Oczywiście dla ortodoksyjnych Żydów taki zakaz to uderzenie w podstawy religii. "Jeśli ten
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365