Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.138 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Tylko ludzie intelektualnie rozwinięci są wolni."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
26 I 1919. Rozkaz - opuścić Cieszyn! (29-01-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"To już czwarty dzień czeskiego najazdu. Spór o Śląsk Cieszyński rozpoczął się pod koniec I wojny światowej"
Do tekstu..
Badanie: wyborcom PiS i Samoobrony podoba się nowomowa (28-01-2012)
Autor: Urszula Rybicka
Źrodło: PAP - Nauka w Polsce Zgłosił/a: szemrany robert
"Elementy języka, charakterystyczne dla propagandy PRL podobają się części współczesnego społeczeństwa - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Najbardziej pozytywnie odbierają taki język osoby deklarujące sympatię dla PiS i Samoobrony."
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – gdy sarin się nie umywa (28-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Gazy bojowe paralityczno-drgawkowe (z ang. nerve agents) odkryte zostały - jak wiele innych mniej lub bardziej przydatnych związków - przypadkowo. W latach 30. XX wieku poszukujący dla niemieckiego koncernu IG Farben nowego insektycydu Gerhard Schrader odkrył związek z niezwykle potentnej rodziny związków fosfoorganicznych. Wkrótce na własnej skórze zapoznał się z efektami ubocznymi, które substancja ta wywołuje u ludzi, gdy rozchlapał niewielką jego odrobinę w laboratorium. Zarówno Schrader jak i jego asystent zostali wystawieni na działanie tabunu - morderczego gazu, który jest zasadniczo zakany przez Konwencję o Zakazie Broni Chemicznej z 1993 roku, niemniej wraz z iperytem był stosowany przez irakijczyków w wojnie iracko-irańskiej w 1988 roku."
Do tekstu..
Dziecko po szwedzku (28-01-2012)
Autor: Agnieszka Jucewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Szwecji żyje 9,5 mln ludzi, z tego 2 mln to dzieci w wieku 0-17 lat. W zeszłym roku rząd szwedzki wydał 70 mld koron na politykę rodzinną - na urlopy rodzicielskie, -zasiłki chorobowe, rozmaite dodatki na dzieci, bonusy równościowe i inne. Większość Szwedów ze zrozumieniem płaci astronomiczne podatki, bo wiedzą, czego mogą spodziewać się w zamian. Instytucje publiczne cieszą się ogromnym zaufaniem - Szwedzi wierzą, że ich pieniądze zostaną dobrze spożytkowane."
Do tekstu..
Egyptian tomb holds singer Nehmes Bastet's remains (28-01-2012)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
"Archaeologists working in Egypt have discovered the tomb of a female singer in the Valley of the Kings (...) The discovery was important because it shows that the Valley of the Kings was also used for the burial of ordinary individuals and priests of the 22nd Dynasty"
Do tekstu..
Boko Haram vows to fight until Nigeria establishes sharia law (27-01-2012)
Autor: Monica Mark
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The Islamist group Boko Haram, which has killed almost 1,000 people in Nigeria, will continue its campaign of violence until the country is ruled by sharia law, a senior member has told the Guardian.
Do tekstu..
USA: Szkoła musi usunąć tablicę z modlitwą przez 16-latkę. (27-01-2012)
Autor: jb
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Madman
"Ma 16 lat, jest córką strażaka, samozwańczą kujonką oraz wielbicielką Harry'ego Pottera i Facebooka" - pisze o ostatnio najbardziej znienawidzonej mieszkance amerykańskiego miasteczka Cranston "New York Times". Jessica Ahlquist jest ateistką, której udało się wygrać w sądzie sprawę o usunięcie ze szkolnego audytorium tablicy z modlitwą. Mieszkańcy Cranston nie docenili gestu.
Do tekstu..
O. Rydzyk: Tyle procent mediów katolickich, ile katolików (27-01-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Szef Radia Maryja mówił w czwartek wieczorem o smoleńskiej zbrodni. I o swoich mediach. Dla o. Tadeusza Rydzyka jedno miejsce na multipleksie dla TV Trwam to za mało. - Tyle procent mediów katolickich, ile procent jest katolików. Tyle mediów polskich, ile procent jest Polaków - ogłosił w Radio Maryja
Do tekstu..
Jak syn ministra Sawickiego weterynarzem został (27-01-2012)
Autor: Krystyna Naszkowska, Grzegorz Sroczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Przemek J.
Kolejny rozdział Folwarku Zwierzęcego, podyktowany przez równiejszych przy polskim korycie.
Do tekstu..
Do czego prowadzi piractwo, czyli: dlaczego nie chcecie moich pieniędzy? (27-01-2012)
Autor: blackbox
Źrodło: czarnaskrzynka Zgłosił/a: liliac
"Potrzebujemy dyskusji o tym, dlaczego ludzie sciągają filmy i seriale z internetu. Potrzebujemy nowych kanałów dystrybucji, pozwalających nam łatwo i szybko płacić i otrzymywać content."
Do tekstu..
Kulturę ratują cyfrowi piraci? (27-01-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Osoby najaktywniej korzystające z Internetu to jednocześnie najaktywniejsi uczestnicy kultury, we wszystkich jej obiegach, komercyjnym legalnym, komercyjnym nielegalnym, niekomercyjnym nielegalnym i niekomercyjnym legalnym. Po prostu, to kulturowi wielożercy korzystający z kultury dużo, a Internet jest doskonałym narzędziem, by kulturalne życie organizować. Wniosek z tej części badania taki, że - ujmując rzecz w pewnym uproszczeniu - piraci (nie wszyscy) także zostawiają najwięcej kasy za płyty DVD, w kasach teatrów i kin, księgarniach."
Do tekstu..
Eurodeputowany rezygnuje z pracy nad raportem o ACTA. "To maskarada" (27-01-2012)
Autor: Paweł Chełchowski
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: rysiek
"- Ta umowa może mieć wielki wpływ na życie obywateli, a ciągle robione jest wszystko, żeby Parlament Europejski nie mógł mieć swojego zdania w tej kwestii. Dlatego dziś, zdając raport, który miałem przygotować, chcę wysłać sygnał i zaalarmować opinię publiczną w tej, sytuacji, która jest nie do zaakceptowania. Nie wezmę udziału w tej maskaradzie - pisze Kader Arif."
Do tekstu..
Nagroda dla TVTrwam za krzewienie prawdy (27-01-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Komandarm Tuchaczewski gazuje chłopów (27-01-2012)
Autor: Wacław Radziwinowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
"12 czerwca Tuchaczewski i jego szef sztabu Giennadij Kakurin wydali rozkaz: "Lasy, w których kryją się bandyci, oczyścić gazami trującymi, starając się, by obłok gazów duszących rozprzestrzenił się na cały las, likwidując wszystko, co się w nim znajduje". Komandarm polecił jeszcze, by "dowódcy odcinków bojowych wytrwale i energicznie wypełniali ten rozkaz".
Do tekstu..
Oskarżam prawo szariatu (27-01-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
"Aby zabezpieczyć nasze swobody musimy mieć jedno prawo dla wszystkich i nie mogą działać żadne sądy religijne."
Do tekstu..
Sąd uważa, że homoseksulaizm mozna przyrównac do zoofilii (27-01-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Niemcy: ksiądz skazany za molestowanie dzieci (27-01-2012)
Autor: dn
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Niemiecki sąd skazał dzisiaj katolickiego księdza na sześć lat więzienia za wykorzystywanie dzieci na tle seksualnym. Przez kilka lat duchowny ok. 250 razy dopuścił się molestowania na trzech nieletnich chłopcach. Sąd w Brunszwiku w Dolnej Saksonii uznał księdza za winnego wykorzystywania na tle seksualnym trzech chłopców w wieku od 9 do 15 lat w latach 2004-2011.
Do tekstu..
Aż tu nagle… (26-01-2012)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant Zgłosił/a: liliac
"W bajkach dla dzieci bywa tak, że wszystko jest pięknie, krasnoludki robią swoje, królewna jest śliczna, Księżyc się uśmiecha, panuje pełna sielanka, aż tu nagle...I tak zdarzyło się w Polsce. Aptekarze już nie strajkują, Macierewicz na marginesie, gospodarka się trzyma, prezydencja zakończona bez ani jednej wpadki, aż tu nagle pojawiły się ACTA."
Do tekstu..
Kłopotliwe Święto Wiosny (26-01-2012)
Autor: Katarzyna Sarek
Źrodło: kulturaliberalna.pl Zgłosił/a: liliac
"Dom dla Chińczyka nie oznacza miejsca, w którym mieszka, choćby nawet od trzydziestu lat. Prawdziwym domem jest guxiang - miejsce, skąd pochodzi ród, gdzie mieszkają rodzice i krewni; miejsce, do którego pielgrzymuje się przynajmniej raz w roku, wypełniając synowski obowiązek. Niby nic takiego - wyjazd do domu rodziców. Ale biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny Wang wyrusza w podróż dokładnie w tym samym czasie co kilkaset milionów równie zdesperowanych rodaków i że odległości do przebycia to nie setki, ale tysiące kilometrów, sytuacja nabiera powagi. I dla milionów Wangów, i dla całego kraju."
Do tekstu..
Student pierwszą ofiarą międzynarodowych porozumień antypirackich (26-01-2012)
Autor: jg/gb/gb
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"W świetle brytyjskiego prawa student nie popełniał żadnego wykroczenia. Nie udostępniał nielegalnych plików, nie trzymał ich na własnych serwerach, co więcej - sam z nich nie korzystał. Niestety, według prawa amerykańskiego, stał się groźnym przestępcą i USA wystąpiły o jego ekstradycję. Sąd w Wielkiej Brytanii stwierdził, że nie ma prawa odmówić, w związku z czym w najbliższym czasie Richard uda się na wycieczkę do Stanów. Może zostać tam dłużej, niż przeciętny turysta - za "piracką" działalność grozi mu 10 lat więzienia."
Do tekstu..
Abp Głódź nie stawił się w sądzie - sąd nałożył grzywnę (26-01-2012)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
1 tys. zł grzywny nałożył na Archidiecezję Gdańską Sąd Rejonowy w Gdańsku. Na rozprawę o ujawnienie majątku archidiecezji nie stawił się bowiem metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. O ujawnienie majątku Archidiecezji Gdańskiej wystąpił do sądu II Urząd Skarbowy w Gdańsku - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski. - Toczy się bowiem postępowanie egzekucyjne administracyjne wobec archidiecezji. W takiej sytuacji można zażądać od dłużnika ujawnienia majątku
Do tekstu..
Reforma w liceach. Pogrom nauczycieli przedmiotów ścisłych! (26-01-2012)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Reforma w liceach. Pogrom na nauczycielach przedmiotów ścisłych! Będzie dla nich za mało pracy po wprowadzeniu nowego programu. Dyrektorzy szkół zapowiadają zwolnienia"
Do tekstu..
Broń się sama (26-01-2012)
Autor: Anna Dobiecka
Źrodło: http://www.emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
"Brytyjskie sądy skazują w ciągu roku kilka tysięcy polskich obywateli. Za co? W prasie pojawiają się informacje o najcięższych przestępstwach - morderstwach, przemycie narkotyków czy gwałtach. Jednak to nie one windują Polaków na szczyty statystyk. Pierwszym "polskim" grzechem jest przemoc domowa. Cierpią kobiety."
Do tekstu..
Wolność słowa w Europie ustępuje przed islamem (26-01-2012)
Autor: Clifford D. May
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Fakt, że w Europie jak grzyby po deszczu pojawiają się wojujące ugrupowania o pretensjonalnych nazwach w rodzaju "Sharia4Belgium" czy "Sharia4Holland" jest zabawny w orwellowskim stylu. "
Do tekstu..
Muzułmanie przeciwko laickości opieki nad dziećmi (26-01-2012)
Autor: Euroislam
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"17 stycznia 2012 roku francuski senat zatwierdził propozycję ustawy o zasadzie laickości w żłobkach, dziecięcych centrach rozrywki oraz wobec opiekunek do dzieci. "
Do tekstu..
The Muslim Brotherhood is not the Taliban (25-01-2012)
Autor: Shashank Joshi
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A year on from Egypt's revolution, a historic change of guard is taking place. The Muslims are coming.
Do tekstu..
Iraq's journalist protection law doesn't protect them (25-01-2012)
Autor: cpj.org
Źrodło: cpj.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
New York, January 24, 2012--Iraq's Journalist Protection Law falls short of international standards of freedom of expression and should immediately be repealed, the Committee to Protect Journalists said today.
Do tekstu..
Dlaczego prawica nie może znieść Owsiaka (25-01-2012)
Autor: prof. Krystyna Skarżyńska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dzieciak, który cieszy się, dzieląc się tygodniówką z innymi, czy przedsiębiorca, który daje innym pieniądze, to nie są bohaterowie polskiej prawicy. Bo charytatywność musi boleć pomagającego
Do tekstu..
Góra cukierków w ciemnym pokoju. Nie skosztujesz? (25-01-2012)
Autor: Grzegorz Kramar
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mądre głowy w Brukseli czy w Warszawie łamią się nad planami ograniczenia piractwa. Żadna z tych głów jednak nie dostrzegła tego, czym w istocie jest sieć. Wymianę plików traktują jak zagrożenie, nie zaś jak szansę. Najstarsze demokracje robią wszystko, żeby ograniczyć wolność - czy to nie ironia? Nie ograniczajmy wolności - wykorzystajmy ją. Nie wydawajmy milionów na kolejne wysublimowane zabezpieczenia i kolejne policyjne akcje. Przeznaczmy je na stworzenie systemu, na którym wszyscy zyskamy. Tak narzekamy, że Europa nie może być liderem w świecie, że Polska nie może być liderem w Europie. Otóż może. Musi się tylko odważyć."
Do tekstu..
Sensacyjny list do papieża. "Trzęsienie ziemi w Watykanie" (25-01-2012)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W Watykanie panują nieprzejrzyste zasady finansowe, oparte na niejasnych powiązaniach, dochodzi do korupcji przy przetargach, zawyżania kosztów i ogromnych strat - taki obraz sytuacji przedstawił arcybiskup Carlo Maria Vigano w liście do papieża Benedykta XVI.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365