Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.137.800 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Złota myśl Racjonalisty:
"Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
„BUM!”, czyli Nobel z chemii za potężne receptory (14-10-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Receptory sprzężone z białkami G - tzw. GPCRs (ang. G protein coupled receptors) - to rodzina białek siedzących w błonach komórkowych i odpowiedzialnych za komórek kontakt ze światem. Dosłownie, bowiem jako receptory sygnałów pozakomórkowych GPCRs są niesamowicie wszechstronne: reagują z ligandami (cząsteczkami wiążącymi się z nimi) tak małymi jak adrenalina, dopamina i serotonina, poprzez średniego rozmiaru leki, aż po olbrzymie białka."
Do tekstu..
Requiem dla szkoły (14-10-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Nauczyciele są jak snycerze i płatnerze - zawód to niedzisiejszy i niereformowalny. Tylko że nie wiadomo, czym zastąpić szkołę, przeto brniemy uparcie w ten anachronizm. Reformujemy i reformujemy coś, czego zreformować się po prostu nie da."
Do tekstu..
Procent i ambona. Kościół dostanie pieniądze z naszych podatków? (14-10-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rząd znowu pokazuje, że może przed księżmi nie klęka, ale i podskakiwać za wysoko nie zamierza. Zrzucił na Sejm galimatias z odpisem od podatku, który miałby zastąpić Fundusz Kościelny."
Do tekstu..
Rodzice mają prawo ochronić swoje dziecko przed życiem w cierpieniu (14-10-2012)
Autor: Ewa Siedlecka, Joanną Różyńska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawo do aborcji w takiej sytuacji chroni dwie wartości. Pierwszą jest wolność rodziców do zdecydowania, czy są w stanie podjąć się rodzicielstwa w tak skrajnej sytuacji. Utrzymać dziecko, pielęgnować, wspierać w cierpieniu przez te miesiące albo lata choroby czy powolnej agonii. (...) Druga wartość chroniona prawem do aborcji takiego płodu to dobro dziecka. Zostawiamy rodzicom prawo do zdecydowania, co będzie dla niego lepsze. Czy jakość życia, które je czeka, jest do zaakceptowania. To wiąże się, oczywiście, także z tym, jak oceniają swoje możliwości uczynienia jego życia znośnym."
Do tekstu..
Scientists, journalists challenge claim that GM crops harm the environment (14-10-2012)
Autor: Jon Entine
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: coreless
Czy uprawy GMO rzeczywiście przyczniają się do wzrostu wykorzystania pestycydów w rolnictwie?
Do tekstu..
Darwin, That Genius, Was Responsible for Hitler, Stalin, and Pol Pot (14-10-2012)
Autor: Mark Joseph Stern
Źrodło: Slate Zgłosił/a: coreless
"The latest effort to smear evolution by natural selection..."
Do tekstu..
Studia tracą wartość. Dyplom dziś jak kiedyś matura (13-10-2012)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W amerykańskim senacie zasiada 90 senatorów. Wymagana większość to dwie trzecie. Pytam, ilu musi głosować, by decyzja została podjęta. - Nie wiem. I w ogóle co za pytanie! Będę przecież prawnikiem, nie matematykiem - złości się studentka"
Do tekstu..
Ksiądz - pedofil i kość słoniowa (13-10-2012)
Autor: Rakoczy
Źrodło: wielebneglupstwo.salon24.pl Zgłosił/a: ramichael
Nazywa się prałat Cristobal Garcia, jest księdzem katolickim i jednym z prominentów kościoła w jednym z największych katolickich krajów świata - Filipinach. Jest pedofilem, a ostatnio zamieszany także w przemyt kości słoniowej.
Do tekstu..
Turcja broni swoich granic (13-10-2012)
Autor: Erec Israel
Źrodło: Portal Erec Israel Zgłosił/a: Koraszewski
Czy nie jest hipokryzja potępianie Izraela za obronę swoich granic i aprobata zmasowanego ostrzału tureckiego po jednym pocisku moździerzowym?
Do tekstu..
Ziobro, nowoczesny barbarzyńca (13-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Poseł Ziobro po wielu latach młodzieńczych niepowodzeń i ciągłych kompromitacji wreszcie spoważniał, dojrzał i wpadł na fenomenalny pomysł, który może okazać się prawdziwym wehikułem jego politycznej kariery. Nie ulega bowiem wątpliwości, że propozycja nowelizacji ustawy antyaborcyjnej zmuszająca kobiety do urodzenia chorych lub martwych płodów, która właśnie przeszła do dalszych pracy w sejmowych komisjach, przejdzie również do annałów najnowszej historii politycznej i zagwarantuje w niej miejsce twórcy tego projektu.
Do tekstu..
Obywatelki drugiej kategorii (13-10-2012)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Agata Lamczak miała pecha. Zaszła w ciążę w kraju, w którym jedna z najbardziej skrajnych ustaw antyaborcyjnych jest nazywana kompromisem. Gdy zachorowała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, lekarze robili wszystko, żeby tylko jej nie leczyć. W końcu leczenie kobiety mogłoby wywołać poronienie. Po wielu tygodniach symulowania przez lekarzy terapii (m.in. "uśmierzania" potwornego bólu Apapem) i ich radach, by lepiej "martwiła się o brzuch, a nie o d**ę", Agata Lamczak zmarła. A może raczej: organizm nosicielki płodu stał się niezdolny do podtrzymywania ciąży. Kobieta już dawno przestała być człowiekiem"
Do tekstu..
This Must Be Heaven (12-10-2012)
Autor: Sam Harris
Źrodło: samharris.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Once upon a time, a neurosurgeon named Eben Alexander contracted a bad case of bacterial meningitis and fell into a coma.
Do tekstu..
Wielkie Aborcyjne Kłamstwo (12-10-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasi polscy namaszczeni przez Rzym barbarzyńcy, którzy zawsze mają rację, przekroczyli właśnie pewną granicę. Nie wiem jeszcze, jak ją nazwać: granica cierpliwości? Wytrzymałości? Sejm przyjął do rozpatrzenia projekt zaostrzenia tak zwanej ustawy antyaborcyjnej, według którego kobieta byłaby zmuszona donosić ciążę z uszkodzonym płodem. Za tym projektem głosowali nie tylko pisowcy i ziobryści, ale także 40 posłów Platformy Obywatelskiej. "Gazeta Wyborcza" alarmuje, że kompromis aborcyjny jest zagrożony. No cóż, ja też alarmuję, chociaż nie uważam kompromisu aborcyjnego za jakąś wartość. Jak się stopniuje kompromis? Kompromis, zgniły kompromis, kompromis aborcyjny. Niekatolicy znosili go do tej pory z rezygnacją, jako coś nieuniknionego w kraju katolickiej hegemonii. Znosili go d
Do tekstu..
Ekspert: Dłuższy macierzyński nie oznacza większej liczby dzieci (12-10-2012)
Autor: mw
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Rowan
Po roku w domu kobiecie może być trudniej wrócić na rynek pracy - o projekcie dłuższych urlopów macierzyńskich mówi dr Małgorzata Sikorska, socjolog rodziny z Uniwersytetu Warszawskiego
Do tekstu..
Premier: Sejm może zdecydować ws. wysokości odpisu na Kościół (12-10-2012)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Premier Donald Tusk powtórzył, że mimo braku porozumienia ze stroną kościelną, rządowy projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. może w przyszłym miesiącu trafić do Sejmu.
Do tekstu..
Opinia EFSA w sprawie kontrowersyjnych badań (12-10-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"...media, które tak chętnie informowały wszem i wobec o tym, że GMO powoduje powstawanie raka, wspierając się przy tym zmanipulowanymi zdjęciami z publikacji prof. Seraliniego, obecnie całkowicie milczą odnośnie opinii EFSA, FSANZ oraz Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka w Niemczech, że już o opiniach wielu ekspertów nie wspomnę."
Do tekstu..
Jak krytycznie czytać dane medyczne, na przykład: grypowe? (12-10-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Temat szczepionek grypowych wywołał dodatkową, ważną dyskusję. Poza (prawie) hamletowskim: "szczepić się, czy nie szczepić?", wywiązała się dosyć gorąca dysputa na temat rzetelności danych, będących podstawą do odpowiedzi na to ważkie pytanie. Odpowiadając na te właśnie komentarze pozwolę sobie na kilka sugestii dotyczących analizy informacji , które różne źródła próbują nam w kwestii zdrowia przekazać."
Do tekstu..
Mały czarny - Ford T (12-10-2012)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Sam Model T, "dostępny w każdym kolorze, jeśli był to kolor czarny", niezwykle popularny w Ameryce i eksportowany na cały świat, okazał się największym sukcesem zakładów Forda. Do 1927 roku, kiedy zakończono jego produkcję, zbudowano ponad 15 milionów egzemplarzy - rekord pobity dopiero przez niemieckiego "Garbusa".
Do tekstu..
Propozycja dla Solidarnej Polski (12-10-2012)
Autor: Ewa Wanat
Źrodło: blog-ewy-wanat Zgłosił/a: liliac
"Aby nowa, zaostrzona ustawa antyaborcyjne była skuteczna należy wprowadzić do niej szereg przepisów, które uniemożliwią jej obchodzenie. Kobieta, ledwo zajdzie w ciążę, powinna być ubezwłasnowolniona, należy natychmiast zablokować jej konto w banku i dostęp do internetu, może nawet należałoby zastosować wobec niej areszt domowy, choć może jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu internowanie na okres 9 miesięcy."
Do tekstu..
Oburzenie w Kościele. Biskupi pójdą do sądu? (12-10-2012)
Autor: -
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Jeżeli Sejm przegłosuje wysokość odpisu od podatku na Kościół bez porozumienia z nim, ten złoży skargę konstytucyjną - donosi "Rzeczpospolita". Sekretarza generalnego episkopatu bp. Wojciecha Polaka zdziwiła wtorkowa wypowiedź Donalda Tuska. Premier mówił, że w związku z tym, że Kościół i rząd nie mogą się porozumieć ws. wysokości odpisu od podatku, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, sprawę powinien rozstrzygnąć Sejm.
Do tekstu..
"Wzięliśmy ślub humanistyczny. Rodzice nie mogli uwierzyć" (11-10-2012)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
- Nasi rodzice przyjęli tę decyzję z niedowierzaniem, ponieważ do tej pory myśleli, że nasze "niewierzenie" to przejściowy kaprys. Cierpliwie i spokojnie wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości rodziny - pisze Agata.
Do tekstu..
Kolejny proces zakon kontra państwo o nieruchomość (11-10-2012)
Autor: (kdp)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Zakon Sióstr Franciszkanek od Cierpiących procesuje się z państwem o przyznanie dodatkowej nieruchomości lub ok. 400 tys. zł odszkodowania. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa chce oddalenia pozwu zakonu. Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował proces cywilny w jednej ze spraw, których nie zdążyła rozpatrzeć Komisja Majątkowa przed likwidacją w 2011 r.[]Reprezentujący stronę powodową mec. Krzysztof Wąsowski (b. współprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony kościelnej) powiedział, że następstwo prawne wynika z sytuacji zakonów w XIX wieku pod zaborem rosyjskim. Car Aleksander II ...
Do tekstu..
Starczy już tych kompromisów z biskupami (11-10-2012)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Wojciech Maziarski pisze o kompromisach polityków, które nieodmiennie kończą się pełnym zwycięstwem biskupów i żadnymi kompromisami nie są.
Do tekstu..
Literacki Nobel 2012: Wywiad z Mo Yan (11-10-2012)
Autor: Mo Yan, Tygodnik Forum
Źrodło: Polityka, Tygodnik Forum Zgłosił/a: liliac
"Czy możliwe jest istnienie komunistycznego społeczeństwa? Sądzę, że nie, gdyż takie społeczeństwo jest sprzeczne z ludzką naturą - twierdzi chiński pisarz Mo Yan, laureat Nagrody Nobla 2012 w dziedzinie literatury."
Do tekstu..
Olsztyńskie środowiska katolickie oburzone plakatem Andrzeja Pągowskiego (11-10-2012)
Autor: (aka, ap)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Olsztyńskie środowiska katolickie oburzył plakat Andrzeja Pągowskiego, zapowiadający premierę w Teatrze Jaracza. Plakat wisi m.in. na budynku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Reklamuje sztukę wystawianą w Teatrze im Stefana Jaracza. - To jest najzwyklejsza cenzura - twierdzi Pągowski. W środę plakat zdjęto
Do tekstu..
Burza po decyzji Sejmu. Palikot: to katolickie piekło (11-10-2012)
Autor: żg
Źrodło: onet.pl; PAP/palikot.blog.onet.pl/Polsat News Zgłosił/a: slik
Wczorajsza dyskusja w Sejmie nt. zmiany ustawy aborcyjnej wywołała burzliwą dyskusję. Głos w tej sprawie zabrał Janusz Palikot, który ocenił, że to już "nie średniowiecze, a katolickie piekło na ziemi". Dyskusję w Sejmie podsumował również Leszek Miller, który stwierdził, że "to głos polskich talibów, który musi wywołać oburzenie".
Do tekstu..
9 Ways People Used Radium Before We Understood the Risks (10-10-2012)
Autor: Adrienne Crezo
Źrodło: mental_floss Zgłosił/a: coreless
B"efore the effects of radiation exposure were well understood, radium ended up in a lot of crazy places for its purported magical healing properties and its glow-in-the-dark novelty..."
Do tekstu..
Kreatywni statystycy retuszują prawdziwy wzrost cen (10-10-2012)
Autor: Aleksander Piński
Źrodło: Obserwator Finansowy Zgłosił/a: coreless
"Najciekawszy w zmianach statystycznych metodologii jest fakt, że wszystkie są bardzo korzystne dla rządzących polityków..."
Do tekstu..
Ci agresywni ateisci cz.2 (10-10-2012)
Autor: Z kazdej strony
Źrodło: zkazdejstrony.blogspot.com Zgłosił/a: majki
Zawsze powtarzam, że to co powoduje, u mnie niechęć do religii to leżący u jej podstaw dogmatyzm. Jeżeli miałbym powiedzieć, że źródłem wszelkiego zła jest jakakolwiek postawa - to bez zastanowienia powiedziałbym, że to postawa dogmatyczna.
Do tekstu..
Domagam się wyjaśnień! (10-10-2012)
Autor: michal39a7
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W takim razie, jak panowie posłowie używają takich argumentów, to ja, jako obywatel i wyborca korzystając z konstytucyjnej gwarancji jawności życia publicznego domagam się od panów posłów jawnej wypowiedzi w mediach, co konkretnie panowie zrobili, jako politycy dla osób niepełnosprawnyc
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365