Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.370 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Autorytety umacniają władzę. Ich zniewalająca siła zmniejsza krytycyzm na tyle, że niektórzy uznają czyjś autorytet wbrew racjom swojego rozumu, przystosowując się do opinii otaczających ludzi. Są to autorytety - nazwałabym urzędowe."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Odkryto praprzyczynę pojawienia się życia we Wszechświecie (25-02-2014)
Autor: Alona Rakitina
Źrodło: Głos Rosji Zgłosił/a: MA
Rosyjscy i włoscy naukowcy przedstawili wyniki wspólnych badań poświęconych mechanizmowi narodzin życia we Wszechświecie na konferencji, która odbyła się 19 lutego w Ambasadzie Włoch w Moskwie.
Do tekstu..
Reich: Miliardy dla garstki, praca dla nikogo. (25-02-2014)
Autor: Robert Reich
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Jeśli zastanawiacie się czasem, co napędza nierówności Ameryce - rzućcie okiem na najnowszą transakcję Facebooka.
Do tekstu..
Ból to cena sukcesu. (25-02-2014)
Autor: Rafał Brzoska
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Ja mówię, że mamy 400 zgłoszeń na 5 mln przesyłek w styczniu, ale eksperci i tak nie wierzą. Choć InPost obsłużył 240 mln przesyłek w 2013 roku, musi teraz przedstawić dowody, że obsłuży kolejne 40 milionów.
Do tekstu..
Neanderthals Faced Extinction Before Humans Appeared. (25-02-2014)
Autor: Sheila M. Eldred
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Western Europe may have undergone a population crisis during a cold stretch of the Neanderthal era, a new study of mitochondrial DNA sequences suggests.
Do tekstu..
Sensacyjne odkrycie z bieguna południowego. Neutrina Nerona (24-02-2014)
Autor: Przemysław Berg
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Po wielu latach prób i starań zarejestrowano wreszcie wysokoenergetyczne neutrina pochodzące z kosmosu. To bardzo ważne odkrycie i wiąże się w nieoczekiwany sposób z historią starożytnego Rzymu.
Do tekstu..
Jak żyć w okupowanej Warszawie? (24-02-2014)
Autor: Witold Kieżun
Źrodło: histmag.org Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
We wrześniu 1939 roku Witold Kieżun miał siedemnaście lat. Gdy zaczęła się II wojna światowa, jego uporządkowany świat runął w gruzy...
Do tekstu..
Recepta na zwalczenie kryzysu jest prosta. (24-02-2014)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Jeśli rząd chce pobudzać gospodarkę, pieniądze powinny trafiać nie do wielkiego biznesu, lecz do kieszeni pracowników. Bo zarobki są szybciej konsumowane i nakręcają koniunkturę - mówi w wywiadzie uczeń Michała Kaleckiego, profesor Julio Lopez Gallardo.
Do tekstu..
Polaków w pień wycinać (24-02-2014)
Autor: Monika Śladewska
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
23 lutego 1944 r. wieś Huta Pieniacka zaatakowało ok. 60 ukraińskich esesmanów w mundurach Wehrmachtu. Gdy zaczęli strzelać, komendant wydał rozkaz obrony. Walka trwała trzy godziny, poległo pięciu esesmanów. 28 lutego wyposażony w broń ciężką 4. pułk Dywizji SS Galizien w sile ok. 1,5 tys. żołnierzy zaatakował bezbronnych mieszkańców. Za esesmanami podjechały bojówki UPA z benzyną w kanistrach. Mieszkańców spędzono do kościoła, zaganiano grupami do budynków; budynki podpalono, a zgromadzonych w kościele bestialsko wymordowano. W ciągu dnia wieś zniknęła z powierzchni ziemi, zginęło ponad 1,1 tys. osób. Podobny los spotkał mieszkańców Podkamienia - w marcu 1944 r. zamordowano tam 605 osób. Współdziałające z tzw. UPA pułki policyjne SS Galizien spacyfikowały 40 polskich miejscowości.
Do tekstu..
Przekręty na reprywatyzacji (24-02-2014)
Autor: Ryszard Ślązak, Paweł Dybicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
W relacjach międzynarodowych sprawy odszkodowań za znacjonalizowane mienie zostały generalnie uregulowane. I to zaraz po zakończeniu wojny. Kiedy bowiem tylko władze polskie wydały dekrety nacjonalizacyjne, to zaraz państwa zachodnie, najpierw Wielka Brytania i Francja, a w ślad za nimi i inne, upomniały się o swoje mienie przedwojenne objęte nacjonalizacją. I Polska te odszkodowania zapłaciła. Sama Wielka Brytania otrzymała niemal 6 mln funtów, USA - 40 mln dolarów, Francja - 65,5 mln dolarów, Szwecja - 22,6 mln dolarów. Tzw. umowy indemnizacyjne podpisane zostały z 12 państwami. Na ich mocy zostały ostatecznie zapłacone także wszelkie odszkodowania za mienie pożydowskie. Żądania zwrotu mienia objętego umowami odszkodowawczymi to przestępstwo - mówi dr Ryszard Śląz
Do tekstu..
11,000-Year-Old Settlement Found Under Baltic Sea. (23-02-2014)
Autor: Rosella Lorenzi
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Evidence of a Stone-Age settlement that may have been swallowed whole by the Baltic Sea has resurfaced near Sweden, revealing a collection of well preserved artifacts left by nomads some 11,000 years ago.
Do tekstu..
The future of particle physics? (23-02-2014)
Autor: Jon Butterworth
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
If we want to continue to probe the structure of matter, to understand what the smallest constituents of nature are and how they interact, we have to think big and plan for the long term. Possibilities include machines that would dwarf the Large Hadron Collider, and neutrino beams crossing half a continent.
Do tekstu..
Kto zarobił na pośpiechu MEN (23-02-2014)
Autor: Artur Grabek
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
Katarzyna Hall dopuściła do konfliktu interesów przy wprowadzaniu podstawy programowej dla szkół. Nową podstawę programową wprowadzano w 2009 r. w ogromnym pośpiechu. Prace nad nią rozpoczęły się od zera zaledwie rok wcześniej. A przecież zmiana podstawy pociąga za sobą konieczność wymiany wszystkich podręczników używanych przez uczniów. Wśród ekspertów Ministerstwa Edukacji byli i tacy, którzy podręczniki pisali potem dla Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (GWO) należącego do znajomej Katarzyny Hall. Spośród pięciu ekspertów zespołu pracującego nad nową podstawą z matematyki, dwóch napisało potem podręczniki dla GWO (podobnie było ze specjalistami od fizyki, historii i nauczania początkowego). Warto dodać, że wydawnictwo to jest liderem sprzedaży podręczników do nauczania matematyki w sz
Do tekstu..
Gdyby politycy i media mówiły prawdę... (23-02-2014)
Źrodło: AbstrachujeTV Zgłosił/a: Arsamene
"Wygląda na to, że ktoś tu słodko kłamie..."
http://youtu.be/9O10qPHFiOA
Bombardowanie pulsara (22-02-2014)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Australijscy naukowcy z CSIRO zdobyli dowody, że niewielka gwiazda PSR J0738-4042 jest bombardowana przez asteroidy. Jedna z tych skał wydaje się mieć masę około miliarda ton - mówi doktor Ryan Shannon. Jeśli mogą się tam formować tak duże skaliste obiekty, to znaczy, że planety mogą powstawać wokół każdej gwiazdy - dodaje uczony
Do tekstu..
Liberalny ksiądz i liberalna dziennikarka (22-02-2014)
Autor: Ray Grant
Źrodło: miloscpo30.net Zgłosił/a: ramichael
Dominika Wielowieyska znów mnie irytuje, na tyle, że musiałem o niej napisać. Oczywiście wiem, że dla pani Wielowieyskiej moja opinia warta jest tyle, co dla mnie opinia księdza Oko i posła Pawłowicz, ale cóż poradzę. Moim problemem jest to, że pani Wielowieyska za dużo mówi i pisze, a za mało, na ten przykład, się dokształca. Tak więc Wyborcza regularnie serwuje nam poglądy pani Dominiki na tematy kontrowersyjne, a jak wiemy, ostatnio takim tematem jest gęger. Czy pani dziennikarka rozmawia na ten temat z osobami, które się na gęger znają? Oczywiście! Na przykład z księdzem.
Do tekstu..
Biologist Explains How THC Kills Cancer Cells (22-02-2014)
Źrodło: hightimes.com Zgłosił/a: ramichael
Dr. Christina Sanchez -- a molecular biologist at Compultense University in Madrid, Spain -- explains how THC kills cancer cells.
Do tekstu..
Racjonaliści w ucieczce od rozumu (22-02-2014)
Autor: Paweł Olwert
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: MA
Rekonstrukcja historyczna ostatniej egzekucji ateisty w Polsce – taką atrakcję szykują na marzec polscy racjonaliści. Ferment w mediach może i się uda, ale pozostanie po nim brzydki zapach.
Do tekstu..
Pieprzyć Unię? (22-02-2014)
Autor: Agata Bielik-Robson
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Z całego serca kibicuję Ukrainie, by przyłączyła się do Unii - zgodnie z tym, czego, jak się zdaje, chce większość protestujących na Majdanie. Piszę - jak się zdaje - bo w istocie nie mam pewności, czy wszyscy tam tej Unii chcą.
Do tekstu..
Kruszejąca monarchia (22-02-2014)
Autor: Marta de Zuniga
Źrodło: kulturaliberalna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Hiszpańska monarchia przeżywa wyjątkowo trudne chwile. 8 lutego księżna Cristina, najmłodsza córka króla Juana Carlosa, jako pierwszy w historii Hiszpanii członek rodziny królewskiej zeznawała przed sądem w sprawie korupcyjnej działalności swojego męża, baskijskiego gracza piłki ręcznej Ińakiego Urdangarina.
Do tekstu..
Szpieg, który mnie znudził. O „Jacku Strongu” Władysława Pasikowskie (22-02-2014)
Autor: Łukasz Bertram
Źrodło: kulturaliberalna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Manichejska poetyka Pasikowskiego uwodziła swoją prostotą w opowieściach o policjantach, bandytach i dezerterach. Jednak w przypadku obrazowania Wielkiego Polskiego Tematu należy przypatrywać się jej z dużą dozą ostrożności. Co gorsza, powody do narzekań wcale się na niej nie kończą.
Do tekstu..
Cena ludzkiej głupoty w ZUS-ie. (22-02-2014)
Autor: Aleksander Lesz
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Po co Asseco Poland miałoby ustawiać przetarg na konserwację systemu informatycznego dla ZUS, którego jest autorem i który tylko rzeszowska firma potrafi konserwować - zastanawia się Aleksander Lesz. I krytykuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych za głupotę, za którą wszyscy musimy teraz płacić.
Do tekstu..
Najniebezpieczniejsza Kobieta w Świecie Gier Wideo: Anita Sarkeesian (21-02-2014)
Autor: Bob „MovieBob” Chipman
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
[...]Zdążyłem przywyknąć do myśli, że mówienie i pisanie o grach wideo może przydać komuś pewnej aury pseudo-celebryty/ki. Może nie celebryty/ki typu "czerwony dywan", ale na pewno typu "pełna po brzegi sala wykładowa".
Do tekstu..
Closing the 'free will' loophole: Using distant quasars to test Bell's theorem (21-02-2014)
Autor: Jennifer Chu
Źrodło: Massachusetts Institute of Technology; sciencedaily.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
In a paper published this week in the journal Physical Review Letters, MIT researchers propose an experiment that may close the last major loophole of Bell's inequality -- a 50-year-old theorem that, if violated by experiments, would mean that our universe is based not on the textbook laws of classical physics, but on the less-tangible probabilities of quantum mechanics.
Do tekstu..
7 stacji wspomagania GLONASS poza Rosją (21-02-2014)
Autor: Hubert Bartkowiak
Źrodło: kosmonauta.net Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
W tym roku Rosja ma otworzyć poza własnym terytorium 6-7 naziemnych stacji wspomagających działanie systemu globalnej nawigacji satelitarnej GLONASS. Stacje będą też monitorowały działanie systemu. Informację przekazał Władimir Klimow, dyrektor Stowarzyszenia Forum GLONASS/GNSS.
Do tekstu..
Are Green Buildings Creating Dangerous Icicles? (21-02-2014)
Autor: Sheila M. Eldred
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
As the freezing weather begins to thaw, energy efficient buildings and skyscrapers can make the conditions riper for more, and larger, icicles.
Do tekstu..
Finger Computer Reads Books Aloud. (21-02-2014)
Autor: Nic Halverson
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
The finger-mounted computer reads text aloud as users run their finger across each word.
Do tekstu..
Polska „sztuczna kość”... (20-02-2014)
Autor: Kamil Maciąg
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Polska "sztuczna kość" - innowacyjne odkrycie nagradzane w kraju i w Europie, rozmowa z pro Obecnie "sztuczna kość" z Lublina otrzymuje wiele nagród. Natomiast blisko dwa lata temu rozmawialiśmy z prof. Grażyną Ginalską o opracowanym przez jej zespół materiale kościozastępczym. Dzisiaj informujemy o losach tego innowacyjnego produktu na drodze do komercjalizacji.
Do tekstu..
Naukowcy wyhodowali ludzkie płuca (20-02-2014)
Autor: ooo/ krf/
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Badacze z Uniwersytetu w Teksasie (USA) ogłosili, że udało im się uzyskać w laboratorium zdrowe ludzkie płuca dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu uszkodzonych tkanek.
Do tekstu..
Wyspy i raje (20-02-2014)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Nasi różnopartyjni politycy z koalicją rządową na czele prężą firany, prasują spodnie w kant i maglują, ile wlezie, ozdobne obrusy. Szykują się do Brukseli.
Do tekstu..
Polska mała apokalipsa. (20-02-2014)
Autor: Aleksandra Kaniewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
W wyścigu o władzę inni nie są rywalami czy konkurentami, ale wrogami. A skoro nie zasługują na nasze zaufanie, uznajemy, że albo są idiotami, albo kierują się złą wolą - mówi prof. Edmund Wnuk-Lipiński.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365