Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.549 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Spychanie oświaty i nauki polskiej na boczny tor oznacza nie tylko zapaść gospodarczą, ale przede wszystkim śmierć intelektualną społeczeństwa"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Real science vs. fake science: How can you tell them apart? (11-01-2013)
Autor: Emily Willingham
Źrodło: Double X Science Zgłosił/a: Miron
Ostatnio dość często mówi się o komercjalnych pseudo-badaniach oraz ezoteryczno-spirytualno-kwantowo-pseudonaukowych "prawdach". Znam osoby które nie potrafią odróżnić pseudonaukowego bełkotu od prawdziwych naukowych artykułów i opracowań, ślepo i bezkrytycznie uznając to jako "prawdę objawioną". Stąd moje poszukiwania i znalezisko. Strona która dosyć luźno i zwięźle przedstawia na co trzeba zwracać uwagę czytając artykuły aby odróżnić naukę od fikcji. (w 10 pytaniach na które trzeba sobie odpowiedzieć) Strona jest po angielsku, ale myślę, że jako propagatorzy racjonalnego myślenia zrobicie dobry użytek tłumacząc ją na język Polski, dla ludzi naiwnych i nie doświadczonych w poszukiwaniu prawdy. Pozdrawiam
Do tekstu..
"Od 1 stycznia większość sądów działa bezprawnie". Winne rozporządzeni (10-01-2013)
Autor: Marek Wiatrak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Błąd prawny ministra sprawiedliwości może sprawić, że skazani mogą zaskarżać orzeczenia sądów, argumentując, że sąd... nie istnieje - uważa sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dodaje: - Nie wolno robić takich błędów. Tak to jest, jak się niefachowiec weźmie za prawo. Ministerstwo sprawiedliwości odrzuca zarzuty."
Do tekstu..
Wydział Fizyki UW miejscem historycznym na mapie światoej fizyki (10-01-2013)
Autor: ekr/agt, PAP
Źrodło: PAP Nauka w Polsce Zgłosił/a: Jacholek
10-ego stycznia Hoza 69 została uroczyście mianowana miejscem historycznym europejskiej fizyki. Z tej okazji, z udziałem prezydenta Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, została odsłonięta tablica pamiatkowa.
Do tekstu..
Kościół za zamkniętymi drzwiami (10-01-2013)
Autor: Paul Moreira
Źrodło: vod.pl Zgłosił/a: slik
Tysiące dzieci padło ofiarą molestowania przez księży, co skrzętnie ukrywali dostojnicy kościoła katolickiego. Dopiero w roku 2010 spadła zasłona milczenia. Dzieci molestowane niegdyś w mrocznych zaułkach kościoła są dziś dorosłe. Oskarżają o ten skandal sam Watykan, który stara się zatuszować skandal, lecz sprawą zajęli się najlepsi prawnicy. Film dokumentalny Paula Moreira.
Do tekstu..
Koniec z badaniem skandali seksualnych w niemieckim Kościele. (10-01-2013)
Autor: apa
Źrodło: gazeta.pl; Deutsche Welle Zgłosił/a: slik
Fiaskiem skończyła się próba wyjaśnienia przez ekspertów spoza Kościoła katolickiego przestępstw seksualnych, jakich latami dopuszczali się na swoich podopiecznych księża w Niemczech. Biskupi twierdzą, że kryminolog kierujący projektem "nadwyrężył ich zaufanie".
Do tekstu..
Globalne ocieplenie klimatu = gorąca prognoza dla Europy (10-01-2013)
Autor: Katarzyna Burda
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: liliac
"To może być jedna z ostatnich śnieżnych zim w Polsce. To nie żart. Europa nieodwołalnie się ociepla. Aż będziemy mieli prawdziwe tropiki i prawdziwe cyklony."
Do tekstu..
Amis, syn Amisa (10-01-2013)
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Niegdyś Anglicy go uwielbiali. Dziś uwielbiają go nienawidzić. Właśnie ukazała się nowa książka Martina Amisa."
Do tekstu..
Rzeczniczka SLD chciała zgłosić usiłowanie gwałtu. (09-01-2013)
Autor: Michał Mańkowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"- To nie może Pani przyjść jutro - takie pytanie na komisariacie usłyszała rzeczniczka mazowieckiego SLD, Anna-Maria Żukowska. Kobieta opisuje przerażającą w swym absurdzie historię, która miała miejsca podczas próby zgłoszenia usiłowania gwałtu."
Do tekstu..
Chciał zmienić imię na... Pan Bóg. Trzeba było wezwać ochronę (09-01-2013)
Autor: gal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Niecodzienny incydent w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Starszy mężczyzna chciał zmienić sobie imię na... Pan Bóg. Urzędnicy się nie zgodzili, a że mężczyzna się awanturował, wezwali służby porządkowe.
Do tekstu..
Apokalipsa after party (09-01-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: Shavo
Oficjalne podsumowanie końca świata z 21 grudnia: tłumy turystów w Meksyku, wysprzedane świece w Rosji i wykradzione kurczaki w Malezji.
Do tekstu..
Patologiczna nauka (09-01-2013)
Autor: Hubert Taler
Źrodło: Mity nauki Zgłosił/a: Shavo
Naukowcy to też ludzie. Też są podatni na samooszukiwanie się, szczególnie jeśli uparcie od lat dążą do udowodnienia jakiejś hipotezy
Do tekstu..
Zmień ubranie, zmienisz rasę! (09-01-2013)
Autor: Natalia Frankowska
Źrodło: Badania.net Zgłosił/a: Shavo
Postrzeganie rasy drugiego człowieka może zależeć od atrybutów statusu społecznego, takich jak ubrania, które nosi.
Do tekstu..
Ziemniak odporny na zarazę (09-01-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Ziemniak jest czwartą, najważniejsza rośliną użytkową znaną człowiekowi. Największą zmorą rolników uprawiających tę roślinę jest patogen Phytophthora infestans. Grzyb ten wywołuje chorobę szerzej znaną jako zaraza ziemniaka. Epidemia zarazy ziemniaka jaka nawiedziła Irlandię w latach 1845-1852 była powodem ogromnej klęski głodu, w czasie której zmarło wiele osób. W naszym kraju rocznie zaraza ziemniaka odpowiada za straty rzędu 22-57% plonu, a w skrajnych przypadkach może zniszczyć go całkowicie. Roczne straty w uprawach na całym świecie są szacowane na około 3 mld. dolarów."
Do tekstu..
Narodowa Strategia dla Onkologii (09-01-2013)
Autor: http://dolinabiotechnologiczna.pl, PTO
Źrodło: dolinabiotechnologiczna.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska onkologia potrzebuje strategii, a nie doraźnych interwencji. Strategii całościowej, opartej na rzetelnej i aktualizowanej wiedzy (evidence based health policy), odpowiadającej obecnym i przyszłym potrzebom zdrowotnym, integrującej wszystkie obszary zdrowia publicznego"
Do tekstu..
Rzeszów - W Urzędzie Stanu Cywilnego nie chcę brać ślubu pod krzyżem Cały tekst (09-01-2013)
Autor: kr
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: eli
- Nie po to decyduję się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, żebym zawierała go pod krzyżem - twierdzi pani Bożena z Rzeszowa. - Jestem ateistką, dlatego wybrałam ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, a nie w kościele - mówi kobieta
Do tekstu..
Labuda: Dlaczego prawica nie toleruje Owsiaka (09-01-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
O hegemonii prawicowego języka w kwestiach sumienia przesądza oportunizm "centrowej większości".
Do tekstu..
Sytuacja na rynku pracy w grudniu 2012 (09-01-2013)
Autor: MPiPS
Źrodło: Polskie Forum HR Zgłosił/a: szuro
"(...)Spadek liczby wolnych miejsc pracy w grudniu 2012 roku w porównaniu do listopada 2012 roku odnotowano we wszystkich województwach, a oscylował on w granicach od 7,9 proc. w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 0,2 tys. ofert) do 34,9 proc. w województwie dolnośląskim (spadek o 1,5 tys. ofert). W całym 2012 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 787,6 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 44,5 tys. więcej (o 6 proc.) niż w 2011 roku"
Do tekstu..
O rodzinie, Gierku i powstaniu, czyli absurd goni absurd (09-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od kilku tygodni życie medialne (a czyż jest jakieś inne?) partyjnych liderów polega na promowaniu patronów (lub obiektów patronujących) rokowi 2013. Donald Tusk ogłosił nadchodzący rok rokiem rodziny. Trudno powiedzieć, co to miałoby znaczyć? Czy jest to jakiś sygnał, że rządząca partia zamierza ograniczyć swoją działalność do zajmowania się wyłącznie rodzinami? Byłoby to dość wygodne stanowisko, bo przecież zaledwie połowa społeczeństwa żyje w rodzinach tradycyjnych (a przecież o takie tylko rodziny może chodzić Tuskowi, na inne nie zgodziłby się Gowin).
Do tekstu..
Hasło do Wikipedii zamiast pracy licencjackiej (09-01-2013)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Niewykluczone, że już od przyszłego roku akademickiego studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu czeka wielka rewolucja. Zamiast pracy licencjackiej będą musieli opracować hasło do internetowej encyklopedii."
Do tekstu..
94,3 mln na Fundusz Kościelny. Senat za (09-01-2013)
Autor: twis\mtom
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Senat zgłosił poprawki do budżetu na 2013 rok. Senatorowie zaproponowali m.in. przywrócenie Funduszu Kościelnego z kwotą 94,3 mln zł. Teraz zgłoszone przez senatorów poprawki trafią do Sejmu."
Do tekstu..
Takiego kościoła chce arcybiskup Sławoj Leszek Głódź (08-01-2013)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiadomo już jak ma wyglądać kościół na gdańskich Łostowicach. Według nowej koncepcji, wieża kościoła ma mieć 40 metrów, co oznacza, że jest wyższa niż zezwala na to obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego prezydent miasta chce go zmienić
Do tekstu..
Poseł mówi: kazałbym żonie rodzić. A żony nikt już nie pyta" (08-01-2013)
Autor: Joanna Berendt
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Dyskurs publiczny o aborcji w Polsce rozgrywa się na linii państwo-Kościół. Kościół wygrał w tej walce - mówi w rozmowie z TOK FM dr Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, autorka książki "Aborcja w dyskursie publicznym. Monografia zjawiska". - Wszelkie argumenty już padły. A rzeczywistymi problemami kobiet nie zajmuje się nikt - dodaje.
Do tekstu..
Proboszcz z Szonowa nawrzucał nieboszczce. "Boga nie znała" (08-01-2013)
Autor: Krzysztof Strauchmann
Źrodło: "Nowa Trybuna Opolska" Zgłosił/a: slik
Na pogrzebie proboszcz z Szonowa powiedział o zmarłej: "Jakie życie, taka śmierć", "z kim przestajesz, takim się stajesz", a jej rodzinę porównał do Kiepskich. Żałobnicy zaczęli wychodzić z kościoła.
Do tekstu..
Ludzkie wersety: Desakralizacja świętych tekstów islamu (08-01-2013)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon
Świętą księgę islamu czeka wkrótce to, co spotkało Biblię pod koniec XIX w., czyli zderzenie z rozumem. Tylko naukowa krytyka Koranu może go wyrwać z rąk fundamentalistów.
Do tekstu..
Stephen Hawking kończy 71 lat: To kobiety są dużą zagadką (08-01-2013)
Autor: ''The Times''
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: liliac
"Największy naukowiec naszych czasów Stephen Hawking żyje już od kilku dekad na kredyt, ale nie daje się śmiertelnej chorobie. I choć komunikuje się ze światem za pomocą skrzeczącego głosu, to świat go uwielbia."
Do tekstu..
Nergal znów stanie przed sądem. Uchylono uniewinniający wyrok za podarcie Biblii (08-01-2013)
Autor: jagor, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Amai
Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił dziś uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla Adama Darskiego, lidera deathmetalowego zespołu Behemoth. Sprawa Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, została przekazana do ponownego rozpatrzenia.
Do tekstu..
Kibol: nowy wzór katolika? (08-01-2013)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Jak to się stało, że wzorem dobrego katolika i patrioty dla Kościoła staje się brutalny kibic z racą w ręku, a nie młody wolontariusz, który w czasie zbliżającej się WOŚP będzie zbierał pieniądze na leczenie dzieci i seniorów?"
Do tekstu..
Nurses Fired for Refusing Flu Shot (08-01-2013)
Autor: SYDNEY LUPKIN
Źrodło: ABC News Zgłosił/a: Tohver
An Indiana hospital has fired eight employees, including at least three veteran nurses, after they refused mandatory flu shots
Do tekstu..
"To kompromitacja, a nie kompromis". Ustawa antyaborcyjna uderza w naj (08-01-2013)
Autor: Anna Pawłowska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Najbiedniejsze wstrzykują sobie Domestos, bogatsze wyjeżdżają na zabieg do Niemiec. 20 lat temu Sejm, mimo społecznych protestów, przegłosował ustawę radykalnie ograniczającą kobietom możliwość legalnego przerywania ciąży. O tym, co nowe prawo zmieniło w życiu kobiet i o polskim podziemiu aborcyjnym, rozmawiamy z Katarzyną Pabijanek z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Do tekstu..
Myths About Our Right and Left Brains (08-01-2013)
Autor: Robert Klitzman
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
When I trained as a psychiatrist, one of my wisest professors kept in his office on an old wooden filing cabinet a 19th century ceramic phrenology head. Thick black lines divided the shiny white life-sized ceramic skull into over 20 sections, each labeled with a psychological trait - intelligence, creativity, individuality, secretiveness, combativeness, benevolence, veneration, wonder and hope.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365