Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.108 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Doświadczenie - nazwa jaką nadajemy naszym błędom.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Varga o "Rudym" i "Zośce": Święci z Mokotowa (08-04-2013)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pytanie drugie ważniejsze jest, otwiera bowiem dyskusję o miejscu "Kamieni na szaniec" w lekturach szkolnych. Czy ta książka napisana przez harcmistrza dla harcerzy i o harcerzach nie powinna być już może tylko lekturą dla harcerzy, a nie dla wszystkich uczniów? Czy mistyczna wizja patriotyzmu, gdzie rozkoszą jest umieranie i radością cierpienie, przystaje nam do czasów dzisiejszych? Zwłaszcza że podana w cieniutkim literacko sosie? Dyskusja nad kanonem lektur zawsze jest ważna, bo dotyczy całych pokoleń."
Do tekstu..
O pluskwach i karaluchach z warmińsko-mazurskich pociągów, lasów i rzek (08-04-2013)
Autor: Stanisław Czachorowski
Źrodło: profesorskie gadanie Zgłosił/a: liliac
"Może warto - korzystając z medialnego zainteresowania - zrobić na naszych dworcach kolejowych wystawę (np. fotograficzną) z naszymi, rodzimymi karaczanami i "pluskwami", chwaląc się naszą bioróżnorodnością. Niech turyści przyjeżdżają do nas pociągami zobaczyć nasze plukswiaki i karaczany co wcale nie są synonimem brudu i zaniedbania"
Do tekstu..
Flassbeck: Europejski sen i koszmarne przebudzenie. (08-04-2013)
Autor: Heiner Flassbeck
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Skąd ten wstrząs, który na nas dzisiaj spada? Wszystkie odpowiedzi są związane z porażką ekonomii.
Do tekstu..
GIODO: dane osobowe gromadzone przez kościoły mogą być kontrolowane (07-04-2013)
Autor: Krzysztof Sobczak
Źrodło: lex.pl Zgłosił/a: Sznajper
Jeżeli z najnowszego orzeczenia NSA wynika, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma kontrolować dane osobowe gromadzone przez kościoły i związki wyznaniowe, to mój urząd podejmie ten obowiązek - mówi dr Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Ale zastrzega, że będą z tym problemy.
Do tekstu..
Pierwszy na świecie endoskopowy przeszczep wysp trzustkowych (07-04-2013)
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
Źrodło: PAP Zgłosił/a: liliac
" Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. "Uzyskaliśmy pełen sukces kliniczny - przeszczepione wyspy podjęły czynność, o czym świadczy fakt, że pacjent, któremu usunięto całą trzustkę nie wymaga podawania insuliny i ma prawidłowy poziom glukozy we krwi" - powiedział PAP kierujący operacją prof. Andrzej Chmura, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Jak dodał, obecnie mężczyzna jest już w domu i czuje się dobrze."
Do tekstu..
Badania kliniczne. Czas na ujawnianie negatywnych wyników! (07-04-2013)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/ Zgłosił/a: Marcin Waligóra
Od wielu lat mówi się o niepokojących skutkach nieujawniania wszystkich (w szczególności negatywych) wyników badań klinicznych.Temat dawno wykroczył poza czysto akademickie dywagacje i wzbudza coraz większe zainteresowanie.Od pewnego czasu kwestia rejestracji i publikacji wyników badań klinicznych jest przedmiotem bardziej sformalizowanych działań. Stało się tak za sprawą kampanii i petycji +All Trials. All Trials Registered | All Results Reported.
Do tekstu..
Peru: słynne rysunki z Nazca niszczone przez ciężką maszynerię (07-04-2013)
Autor: wg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Wpisane na listę UNESCO rysunki w Nazca, zostały częściowo zniszczone przez ciężki sprzęt firmy wydobywającej wapień - podaje peruwiański dziennik "El Comercio"(...) Przez ostatnich 30 lat słynne rysunki z płaskowyżu Nazca zniszczyły się bardziej, niż przez poprzedzające je 1,5 tys. lat - alarmowali już kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu."
Do tekstu..
Wolność religijna vs ochrona konsumenta (07-04-2013)
Autor: Steven Novella
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeden z chrześcijańskich kościołów w Nowej Zelandii umieścił na swojej siedzibie plakat z napisem: "Jezus leczy raka". Wzbudziło to sporą sensację. Natychmiast rozpoczęła się dyskusja na temat granic wolności religijnej - zwłaszcza w kontekście potencjalnych zagrożeń dla społeczeństwa, wynikających z rozpowszechniania rozmaitych fałszywych przekonań
Do tekstu..
Tysiące Hiszpanów odebranych rodzicom (07-04-2013)
Autor: Maciej Okraszewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: mirek
"Co najmniej 60 tys. Hiszpanów zostało w dzieciństwie porwanych i sprzedanych. Kościół katolicki przez lata skutecznie tuszował tę zbrodnię."
Do tekstu..
Pytanie w sprawie odliczeń podatkowych na kościół (07-04-2013)
Autor: Roman Kotliński
Źrodło: JonaszSejmTv Zgłosił/a: maniek1
Odpisów na kościół - (okradania Polski) ciąg dalszy
http://youtu.be/Ggr7cJKDm1Q
What's Next for Stem Cells and Regenerative Medicine? (06-04-2013)
Autor: Christine Groman.
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Researchers are now experimenting with stem cells-progenitor cells that can develop into many different types of tissue-to coax the bodies of a few individuals to heal themselves.
Do tekstu..
Polacy, czyli zakompleksieni średniacy (06-04-2013)
Autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Nasze aspiracje są na wyrost. Zbyt wiele oczekujemy od innych, ale i sobie stawiamy wysoko poprzeczkę. Nie widzimy stadiów pośrednich i odcieni szarości".
Do tekstu..
Konsultacje Kancelarii Prezydenta RP z przedstawicielami PAN (06-04-2013)
Autor: Polska Akademia Nauk
Źrodło: Komitet Biotechnologii, PAN Zgłosił/a: liliac
"Będąc specjalistami w dziedzinach genetyki, biologii molekularnej, rolnictwa, żywności i zdrowia chcielibyśmy zapewnić Pana, Panie Prezydencie, że z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że GMO nie są czymś szkodliwym i niebezpiecznym, lecz odwrotnie: są niezwykle pożytecznym narzędziem w walce z chorobami i głodem. Deklarujemy naszą gotowość do współpracy w procesie tworzenia przepisów regulujących stosowanie GMO, a także zobowiązujemy się do zwracania bacznej uwagi na wszelkie potencjalne, nawet najmniejsze zagrożenia związane z ich wykorzystywaniem. Sądzimy też, że w obliczu tak poważnych obaw naszego społeczeństwa, powinny być w Polsce prowadzone intensywne badania poświęcone opracowaniu nowych odmian roślin GM i monitorowania wpływu GMO na zdrowie i środowisko. Taki progra
Do tekstu..
Prątki są wszędzie. Gruźlica w XXI w. - wciąż groźna (06-04-2013)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ciągle nie potrafimy uporać się z gruźlicą, bo nie wyłapujemy chorych, którzy - często nieświadomie - są zagrożeniem dla innych."
Do tekstu..
WIMP, MACHO i RAMBO (06-04-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"...Piotr Cieśliński pisze o możliwym potwierdzeniu hipotezy ciemnej materii w modelu WIMP. Mam sporo słabości do tego tematu, bo ciemna materia była gorąco debatowana gdy studiowałem. Vera Rubin, twórczyni tej hipotezy, powiedziała ponoć w 1980 na pierwszym sympozjum o ciemnej materii, że zagadka powinna zostać rozwiązana w ciągu dekady. Nie została, choć było kilka fałszywych alarmów."
Do tekstu..
Czechy: Marihuana w aptekach. (06-04-2013)
Autor: Tomasz Larczyński
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
W życie właśnie weszła tam ustawa, która w Polsce wywołałaby medialną i polityczną burzę.
Do tekstu..
Niemiecki problem z uchodźcami. (06-04-2013)
Autor: Igor Stokfiszewski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Nowak
Niemcy od lat zaostrzają politykę imigracyjną. Generuje to coraz większy opór uchodźców.
Do tekstu..
Gdy brakuje zaufania do banków (06-04-2013)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Skoro wszyscy inni zwariowali, to trzeba ich w pewnej mierze naśladować - radził na początku 1720 r. w liście do przyjaciela pewien paryski bankier".
Do tekstu..
Antysemityzm dziś (06-04-2013)
Autor: Prekiel
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: boniek
Od czasu do czasu budzą się ludzkie demony. Uwidaczniają się w momencie, gdy na światło dzienne wychodzą publikacje dotyczące Żydów bądź Izraela. Wówczas hamulce puszczają. Ale nie jest to wcale domena ludzi prostych i ułomnych. Słowa prof. Krzysztofa Jasiewicza w kontekście zbliżającej się okrągłej, 70-tej rocznicy wybuchu Powstania w getcie, potwierdzają, że choroba antysemityzmu dotyka nawet największe, zdawałoby się umysły.
Do tekstu..
Ile jest "Układu zamkniętego" w Polsce? (06-04-2013)
Autor: Kamil Sikora
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego to bezwzględny obraz państwa urzędniczego. Lokalna klika używa skrawków państwa, którymi rządzi, by osiągać korzyści. Prokurator myje ręce urzędnikowi, pomaga im w tym sędzia, a kibicuje bogaty biznesmen - to niestety ciemna rzeczywistość wielu miast i powiatów.
Do tekstu..
Prezydent ukarał szefową teatru za wpis o papieżu (05-04-2013)
Autor: (op)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ryszard Grobelny podjął dziś decyzję o udzieleniu nagany dyrektor Teatru Ósmego Dnia, która na swoim facebookowym profilu ubliżyła niedawno papieżowi. Zdaniem prezydenta miasta, zachowanie Ewy Wójciak negatywnie wpłynęło na wizerunek Poznania."
Do tekstu..
Czy polski Kościół wypełnia zalecenia Watykanu ws. pedofilii? (05-04-2013)
Autor: Redakcja TOK FM
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
Czy polski Kościół wywiązuje się z zaleceń Watykanu ws. pedofilii? O informacje w tej sprawie bardzo trudno. Wysłaliśmy listy z pytaniami do wszystkich diecezji i do Konferencji Episkopatu Polski. Pytamy m.in. o dwie zasadnicze sprawy: czy - zgodnie z zaleceniami Watykanu - istnieją dane o przypadkach pedofilii wśród księży? Czy polski episkopat zgodnie z obietnicą ustalił wytyczne ws. postępowania z duchownymi-pedofilami?
Do tekstu..
Kult apolitycznego idioty. (05-04-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Od jakiegoś czasu zadaję się z politykami i partiami politycznymi. Traf chciał, że równolegle zadaję się też z rządem. Jak to bywa z profesorami, "zasiadam" to tu, to tam.
Do tekstu..
Mówiono, że jesteśmy antychrystami, zdrajcami" - zdradza szefowa największe (05-04-2013)
Autor: Agnieszka Lichnerowicz, Barbara Blaine
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
"Jak z problemem pedofilii w Kościele poradziły sobie USA? - Zaczęło się w 2002 roku. Wtedy "Boston Globe" otrzymał pozwolenie na odtajnienie wielu dokumentów. W ciągu roku opisali kilkaset spraw. Ofiary nabrały odwagi, poszły do sądów. Niemal każda parafia odkrywała, że co najmniej jeden ksiądz był oskarżony - opowiada w TOK FM Barbara Blaine, szefowa pierwszej amerykańskiej organizacji zrzeszającej ofiary księży SNAP."
Do tekstu..
NSA: generalny inspektor musi badać skuteczność wystąpienia z Kościoła (05-04-2013)
Autor: PAP
Źrodło: Onet Zgłosił/a: KarolG
A jednak GIODO musi coś robić w sprawie apostazji :)
Do tekstu..
SP i PiS chcą uchwały apelującej do RP o zaprzestanie obrażania Kościoła (04-04-2013)
Autor: (db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Solidarna Polska z poparciem PiS chce sejmowej uchwały apelującej do Ruchu Palikota o "zaprzestanie obrażania Kościoła Katolickiego". Komisja sprawiedliwości zarekomendowała odrzucenie projektu. Według posła RP Roberta Biedronia uchwała jest "nieuzasadniona i absurdalna w swoich założeniach".
Do tekstu..
Jak gasić stosy? (04-04-2013)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Konfederacja była jak płaszcz szyty na jeden sezon, którego później chciano używać latami. Jak często w Polsce, zrobiono więc rzecz połowicznie. Niemniej jednak ta "wielka karta polskiej tolerancji" (jak ją po latach nazwano) weszła na trwałe do polskich tradycji narodowych. Jedna z sal Zamku Warszawskiego powinna zostać poświęcona właśnie konfederacji warszawskiej. Zasłużyła na to ustawa, której twórcom przyświecała piękna myśl, sformułowana w początkach XVII wieku przez ariańskiego historyka, Andrzeja Lubienieckiego: "Jako myślą trudno strzelbę albo miecz zahamować, tak strzelbą albo mieczem myśli nikt nie zahamuje"."
Do tekstu..
Have you ever seen an atom? (04-04-2013)
Autor: NatureVideoChannel
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: liliac
"Scientists at the University of California Los Angeles have found a way to create stunningly detailed 3D reconstructing of platinum nanoparticles at an atomic scale. These are being used to study tiny structural irregularities called dislocations."
Do tekstu..
The long and winding helix (04-04-2013)
Autor: Howy Jacobs
Źrodło: EMBO reports Zgłosił/a: liliac
"This year marks the 60th anniversary of the publication of Watson and Crick's paper on the structure of DNA, which is held by most people to represent the birth of molecular biology. Although such landmarks are in many ways spurious, 60 years is the upper limit of a working lifetime for most people, so perhaps it's a good moment to look back at what molecular biologists have achieved and where we are headed."
Do tekstu..
Dark matter as elusive as ever – despite space station results. (04-04-2013)
Autor: Stuart Clark
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
New observations from experiment on space station confirm a strange antimatter signal but take us no closer to an explanation.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365