Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.478 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Francesca Gould, David Haviland - Dlaczego mrówkojady boją się mrówek? Zbiór wybryków zwierząt
Antonio Negri - Goodbye Mr Socialism
Stanisław Lem - Opowieści o pilocie Pirxie
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Radykalna nowość nauki współczesnej polega właśnie na odrzuceniu wiary, która leży u sedna wszelkich popularnych religii, że siły poruszające gwiazdami i atomami zależą od preferencji ludzkiego serca".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Delfiny organizują gangi, by walczyć o samice. Nieznane oblicze morskich ssaków (23-04-2012)
Autor: ar/ŁUD
Źrodło: www.tvnmeteo.pl za BBC Zgłosił/a: Rafal.Poniecki
"Delfiny butlonose formują się w grupy przypominające gangi. Ich głównym zadaniem jest pilnowanie samic należących do stada. Niektóre z nich czasem zmieniają swoją przynależność do grupy – poinformowali amerykańscy naukowcy"
Do tekstu..
Vaccination Status and Health in Children and Adolescents (22-04-2012)
Autor: R.Schmitz, Ch.Poethko-Müller, S.Reiter, M.Schlaud
Źrodło: Deutsches Ärzteblatt International Zgłosił/a: liliac
"The evaluation showed that vaccinated children and unvaccinated children differed substantially only in terms of the lifetime prevalence of vaccine preventable diseases; as is to be expected the risk of such diseases is notably lower in vaccinated subjects"
Do tekstu..
Filolog i filozof mogą uczyć historii (22-04-2012)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze ciekawiej jest w przypadku przyrody. Przedmiot ten w liceum będzie obowiązkowy w klasach humanistycznych. Prawo do jego nauczania Krystyna Szumilas dała biologowi, chemikowi, fizykowi oraz geografowi. Godziny można dzielić na czterech albo dać wszystkie jednemu nauczycielowi. Znowu wszystko w rękach dyrekcji"
Do tekstu..
A new source of hope for children in Malawi (22-04-2012)
Autor: Neil French
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"Vaccination is one of the most straightforward health interventions we have. The pneumococcal vaccine introduced in Malawi on 12 November with the support of the GAVI Alliance, will have a huge impact on the lives of children, saving lives, preventing disability. We need to give the best chance to children to grow up healthy, achieve success at school, and enter the workforce as healthy and educated young adults"
Do tekstu..
Dziewięć odpowiedzi (22-04-2012)
Autor: migg
Źrodło: miggawki Zgłosił/a: liliac
"...istnieje zapotrzebowanie na notkę po polsku w odpowiedzi na tzw. 9 pytań, o które potknąć się mogą adwokaci szczepień. Zaraz tam potknąć. Prędzej pęknąć ze śmiechu... albo usnąć z nudów, robiąc copypasty z PubMedu"
Do tekstu..
Szczepienia - wspaniałe osiągnięcie nauki i medycyny (22-04-2012)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: Wszechświat - pismo Polskiego Towarzystwa Przyrodników Zgłosił/a: liliac
"Powszechne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym niewątpliwie stanowią jedno z większych i ważniejszych osiągnięć medycyny. Dzięki nim udało się (i udaje się) przez dziesiątki lat uratować bardzo wielu ludzi (naturalnie, także zwierząt) przed ciężkimi chorobami, przed zgonami na skutek tych chorób, a także przed różnymi rodzajami powikłań. Nie znaczy to, że szczepionki są panaceum i stanowią rozwiązanie wszystkich kłopotów trapiących ludzkość. Ale w świecie naukowym jednogłośnie wymieniane są jako jedno z najdonioślejszych osiągnięć myśli człowieka, które zdecydowanie poprawiło jakość bytowania gatunku ludzkiego na Ziemi"
Do tekstu..
Po co to GieEmO – drzewka cytrusowe odporne na HLB (22-04-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"HLB to skrót od nazwy choroby, którą na język polski można by przetłumaczyć jako "zielenienie cytrusów". Właściwa nazwa choroby to Huanglongbing (HLB) z chińskiego Zaraza Zielonego Smoka. Choroba ta wywoływana jest przez szczepy bakterii Candidatus Liberibacter asiaticus, a roznoszona jest przez mszyce. Bakterie powodują, że wiązki przewodzące w roślinie są blokowane, w związku z czym zaburzony lub zablokowany jest transport wody i substancji odżywczych w roślinie. Charakterystycznym objawem choroby jest to, że owoce nie dojrzewają (stąd potoczna nazwa) oraz stają się gorzkie"
Do tekstu..
Specjaliści: powszechne szczepienie niemowląt sposobem na rotawirusy (21-04-2012)
Autor: PAP/Rynek Zdrowia
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"W Polsce dochodzi rocznie do 22 tys. zakażeń rotawirusowych, wymagających pobytu w szpitalu i 172 tys. wymagających porad ambulatoryjnych. Chore dziecko może wydalać wirusa przez 2-3 tygodnie. Szczególnie ciężki przebieg ma zakażenie rotawirusami poniżej 6 miesiąca życia - łatwo dochodzi do niebezpiecznego odwodnienia. W Polsce zgony spowodowane przez rotawirusy są rzadkie (kilkanaście przypadków rocznie)"
Do tekstu..
"Tusk zabija Boga". Dlaczego biskup nie zaprotestował? (21-04-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego tu tyle flag, dlaczego pani ma flagę białą i czerwoną? - moja 4-letnia Maja uwielbia spędzać czas zadając pytania. Podchodzimy więc do pani z flagą, a pani rozpromieniona tłumaczy: - Puci, puci śliczna dziewczynko, idziemy bronić wolności. I dalej, że katolikom w Polsce chcą odebrać głos, chcą upadku telewizji TRWAM itd.
Do tekstu..
Whooping Cough Epidemic (21-04-2012)
Autor: Steven Novella
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"The evidence indicates that unvaccinated children are at higher risk of developing whooping cough than vaccinated children. Existing herd immunity is not sufficient to protect the unvaccinated, even in areas of high vaccine compliance. Further there is early evidence that whooping cough is spreading the most in counties that have a high vaccine refusal rate. The correlation between whooping cough and vaccine refusal needs to be studied in more detail, but certainly vaccine refusal is not helping and is contrary to the goal of increasing coverage to achieve herd immunity"
Do tekstu..
Nuns stunned after being ordered by the Vatican to get back on the straight (21-04-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A LEADING American organisation of Catholic nuns - the Leadership Conference of Women Religious (LCWR) - has been severely rapped following a Vatican investigation which found that it was spending too much time on trivial issues such as poverty and social justice and not enough on raising hell over gay marriage and abortion.
Do tekstu..
Ślady pierwszych psów w syberyjskiej jaskini (21-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy sugerują - dość rozsądnie zresztą - że psy prawdopodobnie pojawiły się na drodz ewolucji równoległej, wielokrotnie w różnych rejonach Eurazji i co najważniejsze, prawdopodobnie bez udziału człowieka - my odpowiadamy tylko za późniejsze zniekształcanie biednych psiaków"
Do tekstu..
Z kim na pochód 1 maja? (21-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Zawsze lubiłam święto 1 maja, tak jak lubiłam wszystkie kolejne dni tego miesiąca. Radości z kwitnienia owocowych drzew i urody tulipanów nie mogła przesłonić mi nawet wszechobecna twarz I sekretarza PZPR, Edwarda Gierka, którego zapamiętałam jako zadowolonego z siebie pana o czerwonej twarzy i grubym karku. W latach mojej młodości i studiów święciło się raczej 3 maja, co stanowiło właściwy wyraz patriotyzmu i sprzeciwu wobec dyktatury starszych facetów o grubych karkach. Święto Konstytucji miało jeszcze ten atut, że w nielegalnych manifestacjach brali udział przystojni, zbuntowani chłopcy, a ja wtedy - podobnie jak dziś Leszek Miller - lubiłam to, co młode, ładne, różnorodne, a nie stare, nudne i PRL-owskie (co Leszek Miller dziś reprezentuje).
Do tekstu..
Sierakowski: Ci ludzie są ogłupiani przez biznes ojca Rydzyka (21-04-2012)
Autor: wg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Ci ludzie są ogłupiani przez biznes ojca Rydzyka, on domaga się specjalnych praw, nie mając żadnego uzasadnienia. Nie ma żadnego powodu mówić o tym, że to środowisko jest dyskryminowane w kraju, gdzie na wsi i w mieście jest bardzo dużo kościołów, instytucji kościelnych, które jak nikt inny mają szanse dotrzeć do ludzi - oceniał w TVP Info Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej, odnosząc się do dzisiejszego marszu w obronie Telewizji Trwam.
Do tekstu..
Wypędzić demona homoseksualizmu (21-04-2012)
Autor: Robert Booth
Źrodło: religia.onet.pl; New York Times Zgłosił/a: slik
Liczne terapie "leczenia" homoseksualizmu zrujnowały temu mężczyźnie życie. Poddawał się im pod naciskiem wiernych ze swego kościoła. Dziś oskarża ich o prześladowanie, depresję i kłamstwa, że z gejostwa można się "nawrócić".
Do tekstu..
Czas na in vitro (21-04-2012)
Autor: Elżbieta Cichocka, Renata Grochal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego brakuje leków na raka, co z klauzulą sumienia dla aptekarzy, czy refundować in vitro - pytamy Bartosza Arłukowicza, najgorzej ocenianego ministra w rządzie"
Do tekstu..
Ubój rytualny zwierząt na terenie Polski (21-04-2012)
Autor: 3minuty
Źrodło: http://3minuty.wordpress.com Zgłosił/a: Piątkowski
Obecnie otwiera się szeroko rynek, ogólnie mówiąc, krajów muzułmańskich dla polskiej wołowiny. Podejrzewam, że w ciągu tego roku ten rynek będzie tak chłonny, że - nie chcę prorokować - może nam zabraknąć wołowiny na rynek polski.
Do tekstu..
Absurd z probówki (21-04-2012)
Autor: Janusz A. Majcherek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Obecne restrykcyjne i rygorystyczne prawo jest bardziej litościwe, niż zamierzają wprowadzić posłowie PO"
Do tekstu..
Być albo nie być. Ogromne długi imperium o. Rydzyka (21-04-2012)
Autor: POg/money.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"W sobotę w Warszawie odbędzie się marsz w obronie TV Trwam, do którego przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Ojciec Tadeusz Rydzyk walczy z KRRiT o umieszczenie swojej telewizji na cyfrowym multipleksie, czego mu odmówiono z powodu przekazania przejrzystych źródeł finansowania. Jak się okazuje, problem finansów jest bardzo poważny. Jak informuje portal Money.pl, imperium medialne o. Rydzyka ma 70 mln zł długów, a zyski nie wystarczają na ich pokrycie. Stąd zapewne zacięta walka o miejsce na multipleksie."
Do tekstu..
Trwają i walczą (21-04-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
O. Rydzyk, jak wiadomo, brzydzi się dyskryminacją. Pod kancelarią premiera przemówi więc Jarosław Kaczyński, a pod Belwederem Zbigniew Ziobro. Obaj liderzy walczą o względy zakonnika.
Do tekstu..
Dziś nad Polską przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Jak ją zobaczyć? (20-04-2012)
Autor: Piotr Stanisławski, Maciej Zauszkiewicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kamil1838
20 kwietnia od godziny 21:26 do 21:31 nad Polską będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podpowiadamy jak ją znaleźć.
Do tekstu..
Demokracja jak sos pomidorowy (20-04-2012)
Autor: Anthony Zacharzewski/Aleksandra Kaniewska
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: coreless
Najpierw informacja, potem dyskusja, wreszcie podjęta w otwarty sposób decyzja rządzących. Tymczasem w rzeczywistości konsultacje społeczne przeprowadza się, kiedy wiążące decyzje zostały już podjęte...
Do tekstu..
Wyhodować pacjenta w laboratorium (20-04-2012)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Na początku tego roku okazało sie, że marzenia naukowców i onkologów na temat wyhodowania sobie w laboratorium pacjenta (a przynajmniej jego kawałków) mogą się spełnić. Badacze odkryli, że kiedy pobierze się od pacjenta komórki nabłonkowe z dowolnego niemal narządu (spróbowano z prostatą, piersią, płucami, jelitem grubym), i to zarówno komórki zdrowe, jak i komórki nowotworowe, wrzuci się je następnie do butelek hodowlanych oraz zapewni specjalne środowisko, można komórki te w istocie utrzymywać w nieskończoność, a one dzielą się i mnożą, nie zmieniając swoich charakterystyk"
Do tekstu..
Irański prima aprilis, czyli jak się odciąć od internetu (20-04-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Coraz bardziej jesteśmy uzależnieni od systemów łączności działających poza naszym krajem, poza jego regulacjami prawnymi. Zdarza się, że pracownicy tej samej instytucji porozumiewają się za pomocą facebookowych "wiadomości", choć mają intranetowego maila i służbowe telefony. A ja ten felieton też do redakcji wyślę via Kalifornia, bo tak prościej"
Do tekstu..
Klauzula sumienia? W aptece nie ma na nią miejsca (20-04-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której farmaceuta zatrudniony w aptece ma poważny problem światopoglądowy wynikający ze sprzedawania określonego leku. I wtedy znajduje zatrudnienie na zapleczu, przy produkcji leków czy ich sortowaniu. Ale nie mogę wyobrazić sobie, że właściciel apteki, która jest sposobem zarabiania przez niego pieniędzy, powołuje się na klauzulę sumienia i wycofuje z apteki leki dopuszczone do handlu. Powinien wtedy zmienić biznes i zająć się np. handlem karmą i lekarstwami dla zwierząt"
Do tekstu..
"Wybitny naukowiec twierdzi, że homoseksualizm jest chory?" (20-04-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Wybitny" naukowiec, Aleksander Nalaskowski, powiedział, że homoseksualizm jest chory. Inaczej twierdzi WHO. Wybierzmy: nauka czy wiara - apelował w porannym przeglądzie prasy w TOK FM Jacek Żakowski.
Do tekstu..
Kiedy gniew oznacza panowanie nad sobą (20-04-2012)
Autor: Robert Spencer
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Istnieje wiele różnic między ludźmi wychowanymi na muzułmanów oraz tymi, którzy są wychowani w duchu cywilizacji zachodniej. Określiłem cztery główne różnice, które są istotne dla zrozumienia zachowania muzułmanów. Postrzegają oni gniew oraz pewność siebie jako tak zwane "poczucie kontroli" i tożsamości. Ludzie Zachodu wychowywani są w przeświadczeniu, że złość jest oznaką słabości, niemocy i braku samokontroli. "Duże psy nie muszą szczekać", jak mawiamy w Danii. W kulturze muzułmańskiej gniew jest postrzegany jako oznaka siły
Do tekstu..
Homeopatia - korespondencja NIL z MZ (20-04-2012)
Autor: Katarzyna Strzałkowska
Źrodło: Naczelna Izba Lekarska Zgłosił/a: ARGutowski
"Prezes NRL Maciej Hamankiewicz odpowiadając na prośbę Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia Janusza Kleinroka, wyraził opinię w sprawie pisma Prezesa Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej postulującego uznanie homeopatii za umiejętność z węższej dziedziny medycyny."
Do tekstu..
Szok: "Pasja" w 5. klasie na religii. A w USA od 18 lat (20-04-2012)
Autor: Tomasz Maciejewski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
- Mój 11-letni syn wrócił ze szkoły przybity, wstrząśnięty, z bólem głowy, brzucha i w poczuciu ohydy świata - mówi mama ucznia SP nr 7 w szczecińskiej dzielnicy Warszewo. Na lekcjach religii dzieciaki oglądały fragmenty filmu "Pasja".
Do tekstu..
Powołanie do biznesu (20-04-2012)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Tynieccy benedyktyni przeżywają ciężkie dni. Produkty sprzedawane w sklepach opactwa, które według zapewnień mnichów miały powstawać na podstawie klasztornych receptur, okazały się fabryczną masówką. A to początek kłopotów."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365