Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.634.515 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Biskupi nie zawsze chętnie patrzą na księży-społeczników. Modlitwa przez pracę ich obraża, domagają się dni wolnych na modlitwę."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Skarb w kruchym naczyniu (24-03-2008)
Autor: Maciej Müller
Źrodło: onet.pl/TP Zgłosił/a: youzwiak
Księża zaczynają traktować swoje powołanie jako zwykłą pracę - alarmują biskupi. Przyczyn kryzysu upatrują w zerwaniu Kościoła z Chrystusem.
Do tekstu..
Oswoić Wielkanoc (22-03-2008)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Strach przed rajską wiecznością jest nie mniejszy niż przed ogniem piekielnym. Nie tylko ze względu na małą atrakcyjność chrześcijańskiego nieba, oferującego głównie śpiewy w chórach anielskich i grę na harfach. Nie chcemy zamieniać życia, w którym jesteśmy kowalami własnego losu, na nieznane i niepewne jutro.
Do tekstu..
Wiwisekcja wiary (22-03-2008)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: enfant
Trzynaście sakramentów, nieomylność papieża jako nowinka i niepokalane poczęcie zatwierdzone większością głosów - oto krótka historia dogmatów kościelnych.
Do tekstu..
Ayaam Hirsi Ali, Mahomet i Europa (22-03-2008)
Autor: Stefan Rieger
Źrodło: RFI Zgłosił/a: mamut
Dopóki nie zrozumiemy, że najmniejsze ustępstwo wobec dowolnej formy obskurantyzmu, jest ustępstwem na rzecz irracjonalizmu w ogólności - czyli abdykacją ze standardów uczciwości umysłowej i wolności myśli, wywalczonych w pocie czoła przez Demokryta, Sokratesa i Spinozę, ich kontynuatorów z czasów Oświecenia, przez Karola Darwina i jego współczesnych epigonów - dopóty w obliczu groźby nowej inwazji barbarzyńców pozostaniemy bezbronni.
Do tekstu..
Kanonik Sarkozy i świecka republika (22-03-2008)
Autor: Stefan Rieger
Źrodło: RFI Zgłosił/a: MA
Żaden z jego poprzedników nie poważył się wspomnieć o Bogu w jakimkolwiek kontekście politycznym. Nawet de Gaulle, katolik nieporównanie bardziej tradycyjny i praktykujący, dyskretnie chodził na mszę w swoim Colombey i religii nigdy nie wyprowadzał ze sfery prywatnej. W jednym tylko przemówieniu Sarkozy’ego, wygłoszonym w Rijadzie, stolicy światowego fanatyzmu, Bóg pojawił się dwanaście razy. A podczas wcześniejszego wystąpienia na Lateranie, świeżo upieczony kanonik łamał wszelkie republikańskie tabu z większym jeszcze gruchotem.
Do tekstu..
Rok w zgodzie z Biblią (22-03-2008)
Autor: Tom Leonard
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: jarekland
Żyd, agnostyk, liberał i jednocześnie dziennikarz pisma dla mężczyzn starał się przez rok żyć zgodnie z zaleceniami Pisma Świętego. Okazało się to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Ale eksperyment przyniósł też zaskakujące rezultaty.
Do tekstu..
Życie i śmierć bez Boga? (21-03-2008)
Autor: Jacek MOJKOWSKI – redaktor naczelny tygodnik
Źrodło: tygodnikforum.pl Zgłosił/a: mamut
Richard Dawkins, autor książki "Bóg urojony", który bardzo wierzy w świat bez Boga uważa, że jeśli jedna osoba ma urojenia, wtedy mówimy o chorobie psychicznej, ale gdy już wielu ludzi ma takie urojenia, mówimy wówczas o religii. Z kolei Michel Onfray, autor "Traktatu ateologicznego" potępia religię i popiera hedonistyczny ateizm. Czy ofensywa ateistów oznacza, że stare religie się wyczerpały i nadchodzi epoka postreligijna?
Do tekstu..
Anneliese Michel - ofiara kabotynizmu kościelnego! (21-03-2008)
Autor: Lech Pycz
Źrodło: Lechart Zgłosił/a: MA
Ofiara egzorcyzmów; Anneliese Michel, (ur. 21 września 1952 w Leiblfing w Bawarii, zm. 1 lipca 1976 w Klingenbergu nad Menem) - młoda Niemka, która zmarła w kontrowersyjnych okolicznościach.
Do tekstu..
W co wierzy Europa ? --pdf. (21-03-2008)
Autor: DAVID MOLLER.
Źrodło: Reader’s Digest Zgłosił/a: mamut
Międzynarodowy sondaż Reader's Digest potwierdza, że Polska to bastion katolicyzmu. Reader's Digest przeprowadził ankietę wśród 8 657 osób w Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Szwajcarii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii drogą telefoniczną lub osobiście między 24 listopada 2004 a 7 stycznia 2005 roku.
Do tekstu..
Dowód za dwa miliony (21-03-2008)
Autor: Piotr Skura
Źrodło: Trybuna, onet.pl Zgłosił/a: mamut
Za pieniądze Fundacji Templetona przez trzy lata naukowcy z Oxfordu będą badać religijność społeczeństw Chcą udowodnić, że wiara w Boga jest zjawiskiem oczywistym dla wszystkich kultur i cywilizacji, a ateizm - czymś nienormalnym, by nie powiedzieć "zboczonym''. Ogłosił to jeszcze przed przystąpieniem do "badań'' szef "badaczy'' Roger Trigg. Jego zdaniem, wiara w Boga jest kwestią jednoczącą wszystkich ludzi na świecie. W przeciwieństwie rzecz jasna do ateizmu.
Do tekstu..
Chłosta na pokutę (21-03-2008)
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: jarekland
Do najbardziej niezwykłych i drastycznych zwyczajów wielkanocnych należy pokutniczy rytuał samobiczowania, z jakim można się spotkać m.in. w Hiszpanii, Filipinach i Meksyku. Pokutnicy idą boso, z zasłoniętą twarzą, uderzając się biczem tak długo, aż z ran wycieknie krew
Do tekstu..
Fizyka życia wiecznego (20-03-2008)
Autor: Karol Jałochowsk
Źrodło: Polityka/wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Książka "Fizyka chrześcijaństwa" Franka Tiplera powinna stać się przestrogą dla tych, którzy do Teorii Wszystkiego chcieliby dojść na skróty. Amerykański fizyk Frank Tipler mógłby zostać zapamiętany jako autor dwóch kontrowersyjnych, ale pobudzających do dyskusji książek. Ale nie zostanie.
Do tekstu..
Biskup Pieronek radzi: nie walczyć z pedofilią w Kościele? (19-03-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
W wywiadzie dla "Dziennika" hierarcha Kościoła najbardziej w Polsce uprzywilejowanego skarży się na... dyskryminację. Oraz wyraża pogląd, że z pedofilią wśród księży... nie należy walczyć.
Do tekstu..
Od kiedy Maryja była zawsze dziewicą (19-03-2008)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: wujekb
Krótka historia dogmatów kościelnych
Do tekstu..
Jezus, Bóg i/lub człowiek (18-03-2008)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldmarc
Spór o boskość Jezusa do dziś rozpala umysły i wyobraźnię. Świadczy o tym przypadek wybitnego teologa i byłego księdza prof. Tomasza Węcławskiego, który - powodowany wątpliwościami w tej kwestii - wystąpił z Kościoła i wyrzekł się wiary katolickiej. Jaki jest Teologiczny i filozoficzny sens tego sporu?
Do tekstu..
Dokąd idą dusze ateistów (17-03-2008)
Autor: Forum
Źrodło: wirtualna polska Zgłosił/a: the_uau
Pytanie o to, co się z nami dzieje po śmierci, nie jest bynajmniej zarezerwowane dla ludzi religijnych. Niewierzący tak samo zastanawiają się nad tym, czy pusty grób Jezusa to naprawdę tylko symbol.
Do tekstu..
Prezydent funduje nam państwo wyznaniowe! (17-03-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: waldmarc
Awantura z traktatem, której nikt już nie rozumie, weszła w szczytową fazę. Żeby wytłumaczyć ludziom coś, co jest nie do wytłumaczenia, PiS wytoczył swe najosobliwsze działo - pana prezydenta. A ten nie zawiódł.
Do tekstu..
LEARNING BIBLE TODAY. From Creation to the Conquest of Canaan. E-book, pdf. (16-03-2008)
Autor: Michael J. Prival.
Źrodło: Bible stories and Humanistic Judaism. Zgłosił/a: mamut
We know today many of the stories in the Torah did not really happen. Other stories may have some historical facts in them, but in many cases archaeologists have been unable figure out how accurate they are. The Torah also contains the hundreds of commandments from Yahweh telling the Israelites how to behave. Some Jews, called Orthodox Jews, still try to follow many of these rules even today. This work is copyrighted by Michael J. Prival. Permission is hereby given for use of any portion or all of this book, with acknowledgment of the source, for educational purposes only.
Do tekstu..
O tym nie uczą w szkółkach niedzielnych (15-03-2008)
Autor: Andy McSmith
Źrodło: onet.pl/the independent Zgłosił/a: youzwiak
Stary Testament zawiera wiele odniesień do seksu, często drastycznych, ale jest to na ogół przemilczane
Do tekstu..
Dancewicz: Jestem racjonalistką (13-03-2008)
Autor: Daniel Ptaszek
Źrodło: "Fakty i Mity"/lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Z aktorką Renatą Dancewicz rozmawia Daniel Ptaszek.
http://lewica.pl/?id=16004
Z szatana śmieją się ignoranci (12-03-2008)
Autor: Robert Małolepszy
Źrodło: Dziennik Polski Zgłosił/a: MO
Prawda o złu i szatanie jest zakłamywana. Dzieje się tak od poziomu ulicznych reklam do uniwersytetów – powiedział ojciec Aleksander Posacki w czasie spotkania w Windsor Hall przy kościele na Ealingu w Londynie.
Do tekstu..
Zdolna małpa (12-03-2008)
Źrodło: Forum/wp.pl Zgłosił/a: jarekland
Szympans Ayumu potrafi w mgnieniu oka rozpoznać, zapamiętać i uporządkować cyfry pojawiające się na ekranie. W tej zabawie bije na głowę przeszkolonych studentów. I kto powiedział, że małpy są od nas głupsze?
Do tekstu..
Ukryty grzech Kościoła (09-03-2008)
Autor: Roman Daszczyński/Paweł Wiejas
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: jarekland
Wiedziało o tym wielu księży, trzech biskupów. Latami straszna prawda nie mogła zostać ujawniona - reportaż o tym jak kościół katolicki ukrywał aferę pedofilską w Szczecinie
Do tekstu..
The Creed of a Secular Jew (09-03-2008)
Autor: Egon Friedler
Źrodło: The Hagshama Department•Zionist Movement Zgłosił/a: mamut
I believe firmly in Jewish continuity. And I'm convinced that we will be able to maintain it if we remain a nation, rather than becoming a mere religious sect. I believe in pluralism. It is a basic precondition for Jewish survival, basing itself on the peaceful interchange of conflicting opinions and ideas, and on mutual respect accorded all of the varied strains of Judaism. We must cherish the worth of our Biblical and Talmudic sources, and study them with a creative and self-critical outlook, freed of the fetters of primitivism.
Do tekstu..
Wejherowo broni czołgu przed księdzem! (08-03-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
W okolicach Trójmiasta leży miejscowość Wejherowo. W Wejherowie zaś, przy trasie przelotowej na Hel, stoi w charakterze pomnika czołg T-34, będący kością niezgody między ludem a plebanem.
Do tekstu..
Na brunatną nutę (07-03-2008)
Autor: Jan Kowalski
Źrodło: muzyka.onet.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Trudno racjonalnie wytłumaczyć fakt, że polska scena muzyczna spod znaku krzyża celtyckiego i falangi rozwija się prężniej niż w innych krajach. Sprawy mają się jednak zgoła inaczej i wkład naszej sceny naziskinheadowskiej w jej światowe dziedzictwo jest więcej niż zauważalny.
Do tekstu..
Kto zaprowadzi uczniów na rekolekcje? (07-03-2008)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: savorth <małpa> yahoo
Nauczyciele buntują się przeciw odprowadzaniu uczniów na rekolekcje...
Do tekstu..
Effective Anti-Self Delusion Antidote (06-03-2008)
Autor: Egon Friedler
Źrodło: The Hagshama Department of the World Zionist Organization Zgłosił/a: mamut
In the second part of his book, the leader of secular Judaism provides us with 10 guidelines to maintain our mental sanity: discount metaphysical illusions, reject desperation and the negation of life, see the pursuit of happiness as a vital imperative, suit expectations to realistically attainable prospects, learn to get fears and insecurities under control, retain the ability to become genuinely indignant (positive anger), utilize guilt and remorse as a means to mature the human personality, learn how to grow and develop by employing our own strength of will and our own energy, learning the parameters of our own strength, and granting a basic place in our own lives to the search for beauty and esthetic values. Each point is minutely explained: with real-life examples and disarming simpli
Do tekstu..
Pigułka z refundacją (06-03-2008)
Autor: trybuna
Źrodło: onet.pl/trybuna Zgłosił/a: youzwiak
Lewica i Demokraci złożą w Sejmie projekt ustawy o refundowaniu leków antykoncepcyjnych. Chodzi o to, żeby "pigułki" były tańsze, a dzięki temu dostępne dla przeciętnej Polki. Obecnie barierą w dostępie do antykoncepcji jest wysoka cena tych specyfików.
Do tekstu..
Warszawa upamiętni papieża. Najdroższym krzyżem świata (04-03-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: G.K.
Władze Warszawy zamierzają pobić kilka rekordów Guinessa naraz. Oprócz krzyża za 2,5 mln złotych wchodzi w grę rekord czci dla Jana Pawła II. Złośliwi twierdzą, że padnie też inny.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365