Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
194.413.066 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 384 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jestem przeciw religii, ale za religijnością. [...] Chodzi o to, że jestem przeciwny kultom zinstytucjonalizowanym oraz ich kapłanom. To siłą rzeczy musi się wyrodzić w biurokrację. Natomiast jestem zwolennikiem religijności, to znaczy uczucia religijnego, które jest bardzo bliskie, jeżeli nie identyczne, uczuciu artystycznemu. [...] Wiadomo zresztą z nauki, z historii, że u początków religii..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nasze biedne dzieci (02-06-2011)
Autor: pap/interia
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: PanBuk
Połowy polskich rodzin nie stać na wysłanie dziecka na przynajmniej tygodniowe wakacje poza miejsce zamieszkania, wynika z badań przeprowadzonych w tym tygodniu na zlecenie "Głosu Nauczycielskiego" przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Do tekstu..
Tamy i zbiorniki (01-06-2011)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"W powszechnej świadomości elektrownie wodne to "zielona energia" - czysta i tania. Prąd elektryczny powstaje z prądu wody, więc nie trzeba dostarczać paliwa i nie powstają spaliny. Problem jednak w tym, że prądnica poruszana samym nurtem rzeki wytwarzałaby mało prądu, więc elektrownie wodne zawsze powstają na sztucznych spiętrzeniach poprzedzanych zbiornikami. Jedno i drugie zaś to coś, co niekoniecznie jest już takie czyste i tanie w utrzymaniu."
Do tekstu..
Zarzeźbienie na Akropolu (01-06-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Poza wieloma budynkami, których ruiny możemy oglądać do dziś, na Akropolu znajdował się istny las rzeźb. Składające się nań statuy w większości nie zachowały się - ale możemy o nich przeczytać w pismach Pauzaniasza, autora pierwszego przewodnika po Grecji."
Do tekstu..
Tego w Europie jeszcze nie było - pozwali samego papieża (01-06-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: IAR, PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Kilkadziesiąt ofiar skandalu pedofilskiego w belgijskim Kościele katolickim pozwało Watykan. Pozew wysłano zarówno do Rzymu, jak i belgijskich biskupów. Według adwokatów pokrzywdzonych, to pierwszy przypadek w Europie, kiedy podjęto kroki prawne przeciwko najwyższym władzom Kościoła.
Do tekstu..
Ksiądz Piotr Natanek: Od naukowca do demiurga (01-06-2011)
Autor: po
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Kim jest człowiek, który w ciągu paru dni stał się gwiazdą? Jego kazanie "Wiedz, że coś się dzieje" szturmem zdobyło internet. Po raz drugi głośno o nim zrobiło się, gdy rzucił klątwę na dziennikarzy TVN24. Ksiądz Piotr Natanek ma życiorys, którym można by obdarzyć kilku duszpasterzy.
Do tekstu..
Obraz współczesnej kobiety i matki w oczach dzieci (01-06-2011)
Autor: NZ / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Idealna kobieta powinna być wysoka, opalona i mieć szafę pełną modnych ubrań. Z bycia piękną zostaje zwolniona, kiedy założy rodzinę; wtedy zamienia się w "kurę domową" - taki obraz kobiety wyłonił się z badań dzieci, które przeprowadzili studenci Uniwersytetu Śląskiego.
Do tekstu..
Ulubiony kawał ojca Rydzyka. O blondynce. Posłuchajcie! (01-06-2011)
Autor: GlosRydzyka.blox.pl
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy można opowiadać kawały w kościele? Tak, pod warunkiem, że to spotkanie Radia Maryja i zażyczy tego sobie ojciec Tadeusz Rydzyk. Tak było właśnie podczas spotkania słuchaczy z redemptorystami w parafii Wniebowzięcia NMP w Łebie
Do tekstu..
Strzeż się Czarnego Rycerza (01-06-2011)
Autor: GYLESW
Źrodło: http://richarddawkins.net/ Zgłosił/a: dstr
Tekst równający religijnych apologetów z czarnym rycerzem - postacią z filmu grupy Monty Python.
Do tekstu..
Duchowny bez żadnych oporów (01-06-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ks. Bortkiewicz nie jest pierwszy. Męczeńska retoryka pojawiła się w Kościele tuż po katastrofie smoleńskiej.
Do tekstu..
Ciągle za mało przedszkoli (01-06-2011)
Autor: interia.pl
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: PanBuk
"Szczyt demograficznej fali przypadnie na 2017 r., kiedy liczba dzieci w wieku przedszkolnym przekroczy milion, czyli 300 tys. więcej niż obecnie." Pewnie będziemy je trzymać na stadionach?
Do tekstu..
Polska zapłaci 60 tys. euro za odmowę badań prenatalnych. ''Lekarze wiedzieli, c (31-05-2011)
Autor: mar, TOK FM, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mamy do czynienia z uprzedzeniami i osobistymi poglądami, które wpływają na zakres świadczenia usług medycznych. Lekarze odmawiając badań prenatalnych wiedzieli, że mogą łamać prawo"
Do tekstu..
Naukowcy planują rzeź dinozaurów (31-05-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Co najmniej 50 gatunków tych słynnych gadów zniknie w najbliższych latach. Jest ich bowiem za dużo."
Do tekstu..
Szczepionka na nałóg (31-05-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Zupełnie nową drogę w walce z uzależnieniami otworzyły jednak immunoterapie: leczenia polegające na stosowaniu przeciwciał reagujących z narkotykiem, wychwytujących go, zanim dotrze do receptorów; blokujących w ten sposób ścieżki przekazywania sygnału i hamujących uzależniające działanie tych środków. Wcześniejsze badania skupiły się między innymi na szczepionce antynikotynowej oraz antykokainowej, jednak próby stworzenia szczepionki przeciw metamfetaminie do tej pory zawodziły."
Do tekstu..
Związki homoseksualne w Polsce? Zaskakujące wyniki sondażu (31-05-2011)
Źrodło: GW/PAP/dziennik.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Politycy robią, co mogą, by przed wyborami nie poruszać kontrowersyjnych spraw. Ta jest jedną z nich. Albo była, bo wyniki najnowszego sondażu na ten temat są naprawdę zaskakujące.
Do tekstu..
Czym grozi sesja w Playboy'u (31-05-2011)
Autor: Christian Koch / News of World
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Dla kobiety wywodzącej się ze społeczności muzułmańskiej pozowanie do aktów może skończyć się tragicznie. Pierwsza Niemka tureckiego pochodzenia, która zgodziła się odsłonić ciało przed obiektywem, ponosi dziś konsekwencje swego czynu.
Do tekstu..
Drag queen po polsku (31-05-2011)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Postać drag queen już dawno przestała być na Zachodzie elementem wyłącznie gejowskiego folkloru i stała się częścią kultury masowej. U nas zaistniała dopiero w latach 90. Ale ten folklor rozkwita.
Do tekstu..
Japończycy zamienią Księżyc w wielką kulę disco (31-05-2011)
Autor: gizmodo.pl
Źrodło: gizmodo.pl Zgłosił/a: PanBuk
Gigantyczna korporacja Shimizu wpadła na genialny pomysł, którego nieco zmienioną wersję mogliśmy poznać w genialnym filmie z zeszłego roku pod tytułem "Moon". Japończycy wpadli na pomysł zagospodarowania powierzchni naszego satelity i zrobienia z niego użytku poprzez wyłożenie go panelami słonecznymi.
Do tekstu..
Nie warto bronić Radia Maryja (30-05-2011)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Redaktor naczelny PiS-owskiego dziennika Rzeczpospolita postanowił jak na chrześcijanina- prawdziwego oczywiście- stanąć w obronie ojca Tadeusza Rydzyka i jego medialnego imperium. Powodem jest pomysł posła PJN Jana Filipa Lisickiego, który zakłada likwidację toruńskiej rozgłośni. Na mocy regulacji może ona stracić status nadawcy społecznego. Pytanie tylko czy rozgłośnia, która skutecznie dzieli może być w ogóle uznana za rozgłośnię społeczną?
Do tekstu..
Teologia odchodzi do lamusa (30-05-2011)
Autor: Ruth Gledhill
Źrodło: The Times; religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Młodzi ludzie nie chcą studiować teologii. Taka jest szara rzeczywistość. Dlatego żeby znów cieszyć się względami studentów, studia teologiczne na Oksfordzie mają przyjąć nową nazwę i nową formułę. Jedni się cieszą, inni są tym faktem przerażeni i wróżą koniec ponad tysiącletniej nauki.
Do tekstu..
Katolików ciągle ubywa (30-05-2011)
Autor: Stanisław Cybruch
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Tego nie da się ukryć. W Polsce coraz mniej wiernych w kościołach na niedzielnych mszach i wielkanocnych rekolekcjach. Księża proponują: zróbmy wersję rekolekcji "dla zabieganych". Nie ma jeszcze podobnych propozycji w kwestii niedzielnych mszy. Niewykluczone, że takie też padną. Zaczyna się przebąkiwać w środowiskach kościelnych o malejącej liczbie wiernych Kościoła kat. w Polsce. To nic nowego. Maleją szeregi wyznawców Chrystusa w Niemczech, Francji i Holandii. Czesi, którym zawdzięczamy dzięki urodzie księżnej Dobrawie, chrześcijaństwo w Polsce, dawno zaczęli odchodzić od wiary chrześcijańskiej.
Do tekstu..
Biskupi zapłacą ofiarom księży-pedofilów (30-05-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Belgijscy biskupi katoliccy zobowiązali się do wypłacenia odszkodowań ofiarom księży-pedofilów, deklarując, że "są świadomi odpowiedzialności moralnej" w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Hierarchowie "jednoznacznie przyznają, że takie czyny są tym bardziej karygodne, że dopuszczają się ich członkowie Kościoła cieszący się moralnym autorytetem, którzy powinni stanowić przykład" - napisano w komunikacie.
Do tekstu..
Skłodowska przywrócona Warszawie (30-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nazwisko "Skłodowska" wydaje się nudne. Bohaterka podręczników do historii. Jedna z trzech kobiet, o których pamiętają ich autorzy. Skłodowska z reguły wymieniana jest równie często jak dobrotliwa królowa Jadwiga oraz złowroga caryca Katarzyna. Ta pierwsza jest ważna, bo - jak wiadomo - umarła młodo i zostawiła fundusze, dzięki którym można było zbudować Uniwersytet Jagielloński. Skłodowska nie mogła na nim studiować, bo przez 500 lat był zamknięty dla kobiet. Pierwsza dziewczyna przekroczyła progi tej uczelni, gdy Skłodowska miała już Nobla.
Do tekstu..
Co z tą autonomią? (30-05-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez lata nasłuchałam się, że feminizm jest z matkami na bakier, że pomniejsza ich zasługi, że ignoruje. Macierzyństwo opisuje jako katastrofę, podczas gdy większość kobiet widzi w nim spełnienie. Jako feministka bezdzietna znosiłam te pretensje z irytacją, ale i z pewną pokorą. Istotnie, trochę o to w feminizmie chodzi, żeby kobiety od macierzyństwa odkleić. Żeby im horyzont życiowy poszerzyć. Wybór dać. Dopuścić do głosu bolesne, ciemne strony matkowania. I tworzyć przestrzeń dla bezdzietności. Takiej z wyboru, bez piętna, bez źle skrywanej pogardy i litości.
Do tekstu..
Zakazana wystawa o zakazanej aborcji (30-05-2011)
Autor: Katarzyna Zacharska
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Posłowie nie obejrzą wystawy o podziemiu aborcyjnym w Polsce. Marszałek Schetyna odrzucił protest klubu SLD w tej sprawie. I do końca kadencji Sejmu zdania nie zmieni, bo w okresie przedwyborczym nie chce złych emocji w Sejmie
Do tekstu..
Seks jako śmiertelna choroba (30-05-2011)
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Uczą , że seks przedmałżeński jest tak samo zły jak hazard i używki. Ponad setka nauczycieli od trzech lat wprowadza w polskich szkołach seksualną rewolucję rodem z najbardziej z konserwatywnego stanu USA.
Do tekstu..
"Komorowski powinien wstydzić się przed Obamą" (30-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Żaden cywilizowany, suwerenny kraj na świecie nie wyrzuciłby 2 milionów mieszkańców z miasta po to, aby prezydent obcego mocarstwa czuł się bezpiecznie. W żadnym kraju władza nie ma takiej pogardy dla praw i swobód obywateli - tak się dzieje tylko w Warszawie i może w Kabulu. Obama był w gorszej sytuacji niż Breżniew, bo zobaczył Warszawę wyglądającą jak wielki plac więzienny, gdzie jest czysto i pusto. Dla Breżniewa przynajmniej zganiano tłumy - pisze Magdalena Środa w Wirtualnej Polsce
Do tekstu..
Misja seksmisja (30-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
86,6 proc. tematów podejmowanych przez medialną publicystykę dotyczy spraw mających niewiele wspólnego z życiem przeciętnego obywatela.
Do tekstu..
Doktor Arłukowicz krąży (30-05-2011)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: PanBuk
Tuska nazywał królem cynizmu. Dziś uważa premiera za męża stanu. Kim jest Bartosz Arłukowicz, który na chwilę wyrwał polską politykę ze smoleńskiego letargu ?
Do tekstu..
Państwo hipokrytów (29-05-2011)
Autor: Marek Beylin
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kobiecie w ciąży lekarze odmawiali badań prenatalnych, przewlekali terminy wizyt - po to, by nie dać jej szans na zgodną z prawem aborcję ciężko uszkodzonego płodu. To historia, jakich w Polsce niemało. Na ogół kończą się one tak, że kobieta rodzi ciężko chore dziecko, zostaje bez pomocy, zaś sprawcy - lekarze, dyrektorzy szpitali, wspierający ich oficjele - triumfują moralnie. Ocalili życie i zamanifestowali oddanie wartościom. Może nie pojmują, że ich działania spowija ciężka aura hipokryzji.
Do tekstu..
Mniej niż zero. Opłakane skutki nauki pod klucz (29-05-2011)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jest gorzej, niż się państwu zdaje - alarmują egzaminatorzy, którzy skończyli właśnie oceniać testy pisane w kwietniu przez gimnazjalistów. Nawiązują do naszych publikacji, w których pisaliśmy, że edukacja zaczyna się sprowadzać do treningu w rozwiązywaniu testów. Ich zdaniem nie przygotowuje nawet do tego."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365