Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Religia pokoju? (18-09-2008)
Źrodło: http://religiapokoju.blox.pl Zgłosił/a: webmaster
1,5 roku temu ekipa Channel 4 nakręciła ukrytą kamerą autentyczne nauki wygłaszane w angielskich meczetach. Celem było porównanie oficjalnej nauki islamu z tym co muzułmanie mówią między sobą. Ogrom ujawnionej nienawiści, nietolerancji i religijnego faszyzmu wywołał spory oddźwięk w mediach. a teraz ekipa Channel 4 stworzyła "Dispatches Undercover Mosque - The Return" aby sprawdzić, czy cokolwiek się zmieniło.
Do tekstu..
Związek Socjalistycznych Stanów Ameryki Północnej (18-09-2008)
Autor: Bartłomiej Ciszewski
Źrodło: manageria.pl Zgłosił/a: waldeck77
Nacjonalizacja kluczowych rynków, statystyka "szyta" na życzenie rządu, wielkie programy robót publicznych. To nie Chiny, to USA w 2008 roku.
Do tekstu..
Dzieci coraz częściej rezygnują z lekcji religii (18-09-2008)
Autor: Magdalena Hodak
Źrodło: Polska - The Times Zgłosił/a: Pawel_L
Oficjalnie o problemie Kościół nie mówi, ale z naszych ustaleń wynika, że w szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę.
Do tekstu..
Europa wierzy w Boga (18-09-2008)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: Portal Gazeta.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Choć Europejczycy coraz rzadziej chodzą do kościoła, to wbrew obiegowym opiniom są religijni. Dotyczy to nie tylko Polaków i Włochów, ale też Niemców, Brytyjczyków, a nawet Francuzów - wynika z badań Fundacji Bertelsmanna
Do tekstu..
Stany Zjednoczone Ameryki bankrutem (17-09-2008)
Autor: Bogusław Półtorak
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: MA
Nadszedł czas płacenia rachunków. Bankructwo Lehman Brothers oraz „nacjonalizacja” agencji hipotecznych Freddie Mac i Fannie Mae wstrząsnęło rynkami, ale pokazuje również, że realizacja strat dopiero przyspiesza. Uratowany został za 85 mld dolarów budżetu federalnego AIG. W kolejce na łaskę administracji amerykańskiej czekają Washington Mutual i inni. Szybki ranking pokazuje, że w grupie ofiar są też europejscy giganci, ci jednak nie mogą liczyć na hojność Wujka Sama.
Do tekstu..
O Agnostykach (17-09-2008)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
Z Mariuszem Agnosiewiczem rozmawiała Anna Laszuk
Do tekstu..
"Potwór z Grodziska nie jest pedofilem" (17-09-2008)
Autor: Joanna Stanisławska, Monika Płatek
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
- Szumne zapowiedzi wprowadzenia farmakologicznego leczenia pedofilów i zmiany kodeksu karnego to populizm, bo tego typu możliwości są w Polsce co najmniej od roku 1970, kiedy wprowadzono nowy kodeks karny i kodeks karny wykonawczy, a już na pewno od 1997 roku, kiedy uchwalono obowiązujący kodeks karny. W przepisach nic nie trzeba zmieniać, trzeba je tylko zacząć stosować - tak o problemie pedofilii i sposobach jej przeciwdziałania mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Monika Płatek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa karnego.
Do tekstu..
Święci Ci pomogą (17-09-2008)
Źrodło: fokus.pl Zgłosił/a: Henryk_P
W starożytnych religiach bogowie byli kimś innym niż ludzie. W naszej religii Bóg Ojciec panuje nad wszystkim, ale w różnych dziedzinach specjalizują się różni święci, których jest masa. Złośliwa żona? Zgubiony portfel? Chory pies? Za każdy, nawet tak przyziemny problem, odpowiada inny święty. Warto orientować się który, bo nigdy nic nie wiadomo. A jeśli nie ma ratunku, pozostaje jeszcze św. Juda patron spraw beznadziejnych. Alkoholikom pomaga św. Mateusz Apostoł, a abstynentów wspiera św. Maksymilian Kolbe. O sprawy finansowe troszczy się św. Stefania, podobnie o gry loteryjne. Pomaga też poszukiwaczom skarbów. Gejami i lesbijkami opiekuje się św. Sebastian. Ludzi niewinnie oskarżonych wspiera św. Rajmund, prześladowanych św. Elżbieta Węgierska, a więzionych św. Wolfgang.
Do tekstu..
Przesądy to nie bzdury! One pomagają (15-09-2008)
Autor: PAP
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Darwin nigdy nie ostrzegał przed czarnymi kotami przebiegającymi przez ulicę, przechodzeniem pod drabiną ani nadepnięciem na pęknięcie między płytami chodnika. Ale jego teoria doboru naturalnego wyjaśnia, dlaczego ludzie wierzą w takie bzdury.
Do tekstu..
Dekomunizacja ulic wg PiS-u (13-09-2008)
Autor: Jarosław Osowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Uświadomiliśmy mieszkańcom, że patron ich ulicy to komunista. Teraz sami chcą nowego - cieszy się młodzieżówka PiS po akcji na Zaciszu. A chcą głównie zakonnice z sąsiedztwa, bo komunistę ma zastąpić św. Wincenty Pallotti
Do tekstu..
Pod szczęśliwą marką (13-09-2008)
Autor: Krystyna Lubelska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Jest w porzo - doszli niedawno do wniosku Polacy. Wśród powodów wzmacniających ogólnonarodowe zadowolenie rzadko dostrzega się fakt, że nad naszym poczuciem szczęśliwości usilnie pracują specjaliści od reklamy i marketingu.
Do tekstu..
Jak Polska straciła Ukrainę (13-09-2008)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Podpisana 350 lat temu ugoda hadziacka była próbą ułożenia stosunków Korony z rodzącą się kozacką Ukrainą. Jej twórcom przyszła Rzeczpospolita marzyła się jako polsko-litewsko-ruska odmiana federacji. Jakie okoliczności historyczne sprawiły, że ta wizja się nie ziściła?
Do tekstu..
Wyznanie wiary Sary Palin (12-09-2008)
Autor: Brian Snyder/REUTERS
Źrodło: Polska - The Times Zgłosił/a: Pawel_L
Od kiedy Sarah Palin uzyskała od Partii Republikańskiej nominację jako kandydatka na wiceprezydenta USA u boku Johna McCaina, jej przekonania religijne znalazły się w centrum uwagi wszystkich Amerykanów. A że Palin jest zwolenniczką kreacjonizmu, przeciwniczką aborcji (nawet w przypadku gwałtu czy kazirodztwa) i twardo opowiada się za prawem obywateli do posiadania broni, jej kandydatura niesie groźbę kolejnej rundy konfliktu tzw. wojen kulturowych, które od ćwierć wieku prześladują amerykańską politykę.
Do tekstu..
Religia czy etyka w szkole? Głos w dyskusji (11-09-2008)
Autor: Jakub Bartosiak
Źrodło: Edukacja Prawnicza Zgłosił/a: MA
Mogłoby się wydawać, że Konstytucja dość precyzyjnie i jednoznacznie określa relacje pomiędzy państwem i kościołami lub związkami wyznaniowym. Rola i pozycja Kościoła Katolickiego w życiu publicznym wciąż jednak pozostaje przedmiotem nieustannych sporów i dyskusji.
Do tekstu..
O Postulatach Laickich w Radio Luz (11-09-2008)
Zgłosił/a: MA
Nagranie półgodzinnej dyskusji o Postulatach Laickich i racjonalistach w Akademickim Radio Luz z Wrocławia http://radioluz.pwr.wroc.pl W programie "Kontrowersje polityczne" Szymona Gruszki udział wzięli członkowie PSR Wrocław, Mateusz Banasik oraz Grzegorz Roman.
Do tekstu..
"Boga nie można znaleźć przy pomocy Zderzacza Hadronów" (11-09-2008)
Autor: (ap)
Źrodło: PAP - Wirtulna Polska Zgłosił/a: Pawel_L
Boga nie można znaleźć przy pomocy eksperymentu - tak przełomowe doświadczenie w ośrodku CERN w Szwajcarii przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów skomentował były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia.
Do tekstu..
Bóg bez imienia (11-09-2008)
Autor: Joanna Brożek - Tygodnik Powszechny
Źrodło: tygodnik.onet.pl Zgłosił/a: zolv
W ostatnich latach do liturgii zakradła się praktyka wypowiadania Imienia Boga. Powinna ona zniknąć.
Do tekstu..
Esperanto - język sztuczny, ale żywy (08-09-2008)
Źrodło: GW Zgłosił/a: Mariusz Agnosiewicz
Kiedy Ludwik Zamenhof miał 19 lat, ukończył pracę nad pierwszą wersją esperanto. Nauczyło się jej wtedy kilku jego szkolnych kolegów. Po ponad 130 latach według szacunków językoznawców międzynarodowym językiem posługiwać się może około miliona osób.
Do tekstu..
Internauci WP: oddzielmy państwo od Kościoła (08-09-2008)
Autor: Anna Sztandera
Źrodło: WP Zgłosił/a: JK
Oddzielmy państwo od Kościoła! - na ten apel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów żywo zareagowali Internauci Wirtualnej Polski. Zdaniem zdecydowanej większości taki postulat "to bardzo dobry pomysł", "jedyna droga do normalności" czy też "najważniejszy cel społeczny". Oponenci uważają, że takie "zuchwałe fikanie antyklerykałów do Kościoła", przeczy "1000-letniej tradycji chreścijaństwa w Polsce". Przestrzegają przy tym zwolenników idei: "Dzisiaj pyskujesz i bluźnisz wściekle, a jutro będziesz się smażyć w piekle".
Do tekstu..
śmiech na sali (katechetycznej) (07-09-2008)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: pomagier
czego księża uczą na katechezie
Do tekstu..
Na co szkodzi rzucanie palenia? (06-09-2008)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mariusz Agnosiewicz
Na chorobę Parkinsona coraz częściej zapadają trzydziesto-czterdziestoletni ludzie. Naukowcy nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Być może jedną z przyczyn jest... rzucanie palenia
Do tekstu..
Papieskie futro na celowniku ekologów. (06-09-2008)
Zgłosił/a: Zwierzbóg

Do tekstu..
UE zdelegalizuje Kościół katolicki?! (05-09-2008)
Autor: Łukasz Medeksza
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ulotny88
Wszystko przez najnowszą rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji. Jak pisze "Nasz Dziennik", po raz pierwszy eurodeputowani skrytykowali w takim dokumencie Kościół katolicki. Za co? "Za jego stosunek względem zabijania dzieci poczętych oraz stosowania środków antykoncepcyjnych, w tym także wczesnoporonnych".
Do tekstu..
TOK FM o Postulatach Laickich (05-09-2008)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
Czy da się w Polsce zlikwidować przepisy tworzące państwo wyznaniowe? Rozmowa Mikołaja Lizuta z Mariuszem Agnosiewiczem, twórcą portalu Racjonalista.pl i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
Do tekstu..
To jest atak na istotę Kościoła (05-09-2008)
Autor: Anna Wiejak
Źrodło: Nasz Dziennik Zgłosił/a: Madman
Rozdział władzy świeckiej od kościelnej w wydaniu KK - Kościół Katolicki może krytykować Parlament Europejski, ale Parlament nie może krytykować Kościoła...
Do tekstu..
Metody i triki werbunkowe misjonarzy chrześcijańskich (05-09-2008)
Źrodło: eioba.pl Zgłosił/a: ulotny88
Misjonarze chrześcijańscy z jednej strony mówią o wartościach moralnych, ale jednocześnie stosują najpodlejsze i najniższe metody, aby nawracać ludzi na swoją religię.
Do tekstu..
Matka Boska patronką Europy? (05-09-2008)
Autor: Henryk_P
Źrodło: http://henrykp53.pardon.pl/ Zgłosił/a: Henryk_P

Do tekstu..
Szostkiewicz: Postulaty laickie (05-09-2008)
Źrodło: Blog Polityki Zgłosił/a: MA
Zaczął się nowy sezon w piekle polskiej polityki. Petardy Solidarności, buczenie przeciwko Borusewiczowi, sejmowe ,,J’accuse” Ziobry i popisy Kurskiego, enkawudzista w ripoście posła Platformy, zgrzyty w koalicji PO-PSL. To ja już wolę ,,postulaty laickie”. Zgłasza je Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
Do tekstu..
Skrawek nieba (05-09-2008)
Autor: Jacek Hugo-Bader
Źrodło: http://wyborcza.pl/ Zgłosił/a: ulotny88
Za pierwszym razem Chrystus jeździł na osiołku, jadł ryby, pił wino i żył w czystości. Teraz woli skuter śnieżny Yamahy, jest wegetarianinem, abstynentem, a jego żona znowu jest w ciąży. Ta druga...
Do tekstu..
Pamiętnik dzieciobójczyni (05-09-2008)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: http://wyborcza.pl/ Zgłosił/a: ulotny88
Mimo wszystko nie czuję się na takiego mordercę, który dostaje dożywocie
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365