Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.427 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jako katolik dziękuję Bogu za heretyków. Herezja to tylko inne określenie wolności myśli.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Milczenie i wstyd Kościoła (03-04-2012)
Autor: Rozmawiali Piotr Bojarski i Tomasz Cylka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Irlandii głośno domagano się kar dla przestępców seksualnych. U nas żaden z molestowanych kleryków nawet nie złożył pozwu, a wierni wcale nie wychodzą z uroczystości na widok abp. Paetza - mówi prof. Krzysztof Podemski"
Do tekstu..
Jesteś gejem? A zaświadczenie? Uchodźca z Ugandy w Polsce (03-04-2012)
Autor: Dionis Sturis, Wawrzyniec Zakrzewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"John z Ugandy starał się w Polsce o status uchodźcy. Twierdzi, że jest gejem i z tego powodu w ojczyźnie grożą mu prześladowania. Polscy urzędnicy najpierw kazali mu przynieść zaświadczenie, że jest homoseksualistą. Kiedy je pokazał, stwierdzili, że w Ugandzie sytuacja gejów nie jest wcale taka zła, więc ochrona międzynarodowa mu nie przysługuje"
Do tekstu..
Kościół kupi budynek warty 0,9 miliona za... 9 tysięcy (03-04-2012)
Źrodło: mmgrudziadz.pl Zgłosił/a: JK
"Za jeden procent wartości miasto chce sprzedać Kościołowi warty prawie milion budynek."
Do tekstu..
"Jan Paweł II jest krytykowany na całym świecie" (03-04-2012)
Autor: RC
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Poseł Robert Biedroń w komentarzu dla Onetu ocenił, że "papież Jan Paweł II jest krytykowany na całym świecie za tuszowanie skandali pedofilskich, wspieranie dyskryminacji kobiet i mniejszości, walkę z innymi kościołami i ruchami religijnymi, współpracę z reżimami i oszustwa finansowe". - Wyobraźmy sobie jakiegokolwiek innego światowego przywódcę, którego półżywego pokazywano by publicznie i nie krytykowano za wspomniane przeze mnie czyny
Do tekstu..
Radio Maryja znowu ma kłopoty. Musi zapłacić karę (03-04-2012)
Autor: Krzysztof Zacharuk
Źrodło: hotmoney.pl Zgłosił/a: slik
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest wściekły. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nakazała Radiu Maryja zapłacić 4 tys. zł za emisję "ukrytych reklam na antenie". Dziennik przypomina, że Radio Maryja ma status nadawcy społecznego, dzięki czemu jest zwolnione z corocznej opłaty koncesyjnej (7 mln zł rocznie). Pod jednym warunkiem: nie może nadawać reklam. Ale Radio Maryja nic sobie z tego nie robiło. Na antenie regularnie reklamowano m.in. "Nasz Dziennik", czasopismo "Rodzina Radia Maryja", Telewizję Trwam, SKOK-i czy tygodnik "Niedziela"
Do tekstu..
„Londyn będzie światłem przewodnim islamu” (03-04-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Ken Livingstone, kandydat Partii Pracy na stanowisko burmistrza Londynu, twierdzi, że zamierza uczynić stolicę Wielkiej Brytanii "światłem przewodnim" Islamu.
Do tekstu..
Erntefest w Rwandzie (02-04-2012)
Autor: Łukasz Najder
Źrodło: Pocztówki z paranoi Zgłosił/a: liliac
"Jean Hatz­feld w "Sezo­nie maczet" udziela głosu osa­dzo­nym w wię­zie­niu katom. Po książ­kach Arendt, Brow­ninga i Dra­ku­lić już chyba nikogo nie powinno dzi­wić, że oka­zują się oni nie potwo­rami o ośmiu mac­kach czy uro­dzo­nymi sady­stami, ale zwy­kłymi ludźmi, któ­rych w pew­nym momen­cie zacu­go­wała nie­na­wiść i bez­kar­ność. To o czym opo­wiada ta paczka z Kibungo, dzie­się­ciu kum­pli, który ramię w ramię od ponie­działku do nie­dzieli wyci­nali w pień Tutsi, jest prze­ra­ża­jące, kosz­marne i nie do wyobra­że­nia"
Do tekstu..
Question over theory of lunar formation (02-04-2012)
Autor: Ron Cowen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A chemical analysis of lunar rocks may force scientists to revise the leading theory for the Moon's formation: that the satellite was born when a Mars-sized body smacked into the infant Earth some 4.5 billion years ago"
Do tekstu..
Nieubezpieczeni pacjenci w szpitalu - pieniądze za ich leczenie trudno odzyskać (02-04-2012)
Autor: Katarzyna Rożko
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"Kwoty za leczenie nieubezpieczonych pacjentów w szpitalach powiatowych sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale w lecznicach działających w dużych miastach dochodzą nawet do miliona złotych. Najgorzej wygląda sytuacja placówek prowadzących szpitalne oddziały ratunkowe oraz działających w regionach przygranicznych"
Do tekstu..
Polacy a kryzys – w której grupie jesteś? (02-04-2012)
Autor: Piotr Stasiak
Źrodło: Pieniądze to nie wszystko - blog Piotra Stasiaka Zgłosił/a: liliac
"Większość rodaków postrzega kryzys jako problem praktyczny - podwyżki i groźbę utraty pracy. Zaś aż 28 proc. twierdzi, że w ogóle ich ten temat nie dotyczy. Do takich wniosków prowadzi ciekawe badanie, przygotowane przez sopocką PBS"
Do tekstu..
Walka o lekcje etyki w szkołach (02-04-2012)
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źrodło: http://dziendobry.tvn.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Mamy w Polsce 13 tysięcy szkół, a tylko w 277 organizowane są lekcje etyki. Jeżeli jest siedmioro dzieci w szkole, które nie chcą i nie chodzą na lekcje religii, szkoła ma obowiązek zorganizować lekcje etyki. Dlaczego szkoły tego nie robią? Nasi goście chcą posyłać dzieci na lekcje etyki, ale nie mogą. Dlaczego?"
Do tekstu..
Brudne sekrety watykańskiego banku (02-04-2012)
Autor: Łukasz Bugajski
Źrodło: interia 360 Zgłosił/a: maniek1
Prał pieniądze mafii, pomagał finansować reżimy w Argentynie i Nikaragui, a CIA wspierała Solidarność. Gdy wybuchła afera, watykański bankier skończył na stryczku. Okazało się, że nie był samobójcą. Padł ofiarą morderstwa.
Do tekstu..
Karczmy na Bałtyku! (01-04-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Podobnie zatem jak w przypadku rolnictwa Wikingów na Grenlandii, w legendach o karczmach na Bałtyku i przeprawach przez morze po lodzie jest ziarno prawdy. Tak, w okresie Małej Epoki Lodowej było w Europie zimniej, ale nie na tyle zimno, by Morze Bałtyckie regularnie zamarzało całkowicie; tak, źródła potwierdzają zwyczaj stawiania karczm na lodzie, ale stawiano je blisko brzegu, na lodzie stałym, który zimą pojawiał się szybko; tak, możliwa była piesza czy konna przeprawa przez zamarznięty Bałtyk, ale tylko w kilku punktach, gdzie trasa była krótka, a lód solidny. Przejażdżki saniami z Polski do Szwecji można jednak włożyć między bajki"
Do tekstu..
Klątwa Klossa, czyli ofiary adoracji (01-04-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Z konfrontacji z miłością narodu wyjść zwycięsko po prostu się nie da"
Do tekstu..
„Obywatelu, nie pieprz bez sensu!” (01-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
"Polskiej szkole potrzeba otwartości, nowoczesności, różnorodności. Młodzi ludzie powinni w niej nabywać umiejętności budowania społeczeństwa opartego na zaufaniu i dobrobycie i bycia obywatelami Europy, a nie umierania za ojczyznę, podziwiania narodowych klęsk i ich wątpliwych bohaterów czy modlenia się"
Do tekstu..
Laicyzacja jest faktem. Kościół sam wypycha wiernych (01-04-2012)
Autor: Rozmawiała Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Fakt, że można kupić alkohol, nie znaczy, że musimy się nim upijać. Gdy prawo pozwala na in vitro czy aborcję, to nie znaczy, że kogokolwiek się do tego zmusza. Wiązanie Kościoła z państwem jest drogą donikąd. Mamy tak głosić Ewangelię, by człowieka do niej przekonać, a nie zmusić. Nie powinno się zamykać połowy miasta, bo Kościół organizuje procesję - mówi ks. Lemański.
Do tekstu..
GMO Box Office – Marzec (31-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Najważniejsze wydarzenia marca - naukowe i polityczne - w temacie GMO.
Do tekstu..
104 proc. głosów, czyli o tajnikach amerykańskich wyborów (31-03-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wybory w 1936 roku wygrał ponownie Franklin Delano Roosevelt. Nigdzie jednak nie miał wyniku tak dobrego jak w okręgu First Ward w Kansas City. Na 19 tys. 923 uprawnionych Roosevelta poparło tam aż 20 tys. 687 głosujących. Prawie 104 proc.! W porównaniu z niektórymi demokratami komuniści to naprawdę amatorzy"
Do tekstu..
Pożegnanie z łaciną (31-03-2012)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Licea wycofują się z nauczania łaciny, gdyż jest to sztuka dla sztuki. Znajomość podstaw tego języka nie jest wymagana podczas rekrutacji na jakikolwiek kierunek studiów, ani na medycynę, ani na prawo, ani nawet na filologię klasyczną"
Do tekstu..
Multiple Groups Claim to Create First Atom-Thick Silicon Sheets (31-03-2012)
Autor: Brian Jacobsmeyer
Źrodło: insidescience.org Zgłosił/a: JK
"Since its discovery in 2004, graphene -- sheets of carbon an atom thick -- has sparked a flurry of research into the nanomaterial's potential applications for blazing fast, tiny electronics. Now, several research groups claim to have created analogous thin sheets of silicon called silicene, igniting a controversy over who won the race to synthesize this promising new material."
Do tekstu..
Prywatne czy publiczne, czyli nuda powściągliwości (30-03-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kiedy słyszę "Madzia z Sosnowca", trochę mnie mdli. I od tej Madzi, aniołka, i od wysłuchiwania w kółko tego samego. Sentymentalny kicz, podbechtywanie najprostszych emocji, cyniczne podgrzewanie atmosfery. Niesmaczny spektakl, do którego używamy żywych ludzi. Naruszenie granicy między prywatnym a publicznym. Najkrócej mówiąc, historia, która powstaje w mediach, nie spełnia moich oczekiwań intelektualnych, estetycznych oraz budzi wątpliwości natury etycznej. I wszystko jedno, czy są to tabloidy, które walą po oczach sensacyjnymi tytułami i zdjęciami, czy coś z wyższej półki, gdzie próbuje się utrzymać ton obiektywizmu.
Do tekstu..
Tyche Ustki (30-03-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Ładnych parę lat temu radni Ustki postanowili pochylić się nad szczególnie palącą kwestią - rozmiarem biustu syrenki z miejskiego godła. Panowie - nie mam wątpliwości, że była to inicjatywa osobników płci męskiej - unzali, że piersi morskiej piękności są zbyt małe i należy je jakąś specjalną uchwałą powiększyć"
Do tekstu..
30 marca 1282r. Zbawienna chuć (30-03-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nikomu nie mieści się w głowie, że chuć podrzędnego oficera francuskiego Droueta i poczucie męskiego honoru bezimiennego Sycylijczyka okażą się końcem imperialnych marzeń Andegawena. A co ważniejsze, ocalą cesarstwo bizantyjskie i przedłużą jego trwanie o bez mała dwa wieki"
Do tekstu..
Can polio be eradicated or will it flare again? (30-03-2012)
Autor: Richard Smith
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"In 1988 the World Health Assembly passed a resolution calling for the eradication of polio by 2000. There were 350 000 cases in 1988, and by 2000 the number had been reduced by 99%-to around 600. Since then the number has stuck at around 600, and there is anxiety that the last 1% of cases will not be eradicated. Worse, if that 1% cannot be eradicated then the number is likely to climb again to tens or hundreds of thousands of cases"
Do tekstu..
Musimy pracować dłużej? Bzdura (30-03-2012)
Autor: mm
Źrodło: tok.fm Zgłosił/a: waldeck77
Ludzie będą pracować krócej, wykonywać tylko te prace, które przynoszą realne korzyści i mają sens. Każdy będzie miał więcej wolnego czasu, będzie mógł cieszyć się życiem i rozwijać w inny sposób, niż pracując zarobkowo. To wizja szwedzkiego socjologa, który głośno sprzeciwia się podnoszeniu wieku emerytalnego. O demagogach, "azjatyckich straszakach" i pracy przyszłości opowiedział w rozmowie z TOK FM.
Do tekstu..
Świadoma zgoda na przeprowadzenie procedury medycznej (30-03-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/ Zgłosił/a: Marcin Waligóra
Zasada autonomii i idea świadomej zgody na przeprowadzenie procedury medycznej.
Do tekstu..
Bilety na spotkanie z Rydzykiem do kupienia w Cepelii (30-03-2012)
Autor: mg
Źrodło: politykier.pl Zgłosił/a: slik
codzienność. Już za dwa tygodnie w kanadyjskiej Mississaudze ojciec Tadeusz Rydzyk pojawi się na bankiecie Radia Maryja. Bilety na spotkanie z redemptorystą można kupić między innymi w Cepelii. Podobno chętnych nie brakuje.
Do tekstu..
A Poet of Unswerving Vision at the Forefront of Feminism (29-03-2012)
Autor: Margalit Fox
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"Widely read, widely anthologized, widely interviewed and widely taught, Ms. Rich was for decades among the most influential writers of the feminist movement and one of the best-known American public intellectuals"
Do tekstu..
Kościelni mandaryni (z)jednoczą prawicę (29-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W analizach politycznych dotyczących przyszłości prawicy warto zwrócić uwagę na dwóch ważnych politycznych graczy, kościelnych mandarynów. Jednym z nich jest ojciec Rydzyk, drugim biskup Michalik.
Do tekstu..
James Cameron returns from the deep (29-03-2012)
Autor: Mark Schrope
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Canadian film-maker James Cameron has become the first person to venture alone to the deepest spot in the ocean. Although technical problems prevented the collection of most of the planned scientific samples, researchers are excited about the accomplishment, which is igniting public interest in deep-sea exploration"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365