Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.712.228 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkie religie są prawdziwe, ponieważ w każdej religii kryje się Prawda, ta sama, którą Natura wyryła w sercu każdego człowieka. Ale w każdej religii teologowie przesłaniają tę Prawdę swoimi dodatkami - dogmatami i obrzędami - które są źródłem niekończących się sporów, kontrowersji i wojen religijnych."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pamiętać Jaćwinga- Co wiemy o dawnych mieszkańcach Warmii i Mazur (28-12-2009)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl- Historia Zgłosił/a: liliac
Wiedza o Jaćwingach jest skąpa, bo zostawili niewiele śladów. Ale ostatnie badania pozwalają odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.
Do tekstu..
Kobiety przeciwko parytetom (28-12-2009)
Zgłosił/a: MA
Poza zasadą parytetu
http://parytety.pl
Niemier: Jestem pozytywnie zaskoczona (27-12-2009)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: Lewica Zgłosił/a: MA
Z Zuzanną Niemier, uczennicą XIV LO we Wrocławiu, jedną z inicjatorek akcji usunięcia krzyży z tej placówki rozmawia Przemysław Prekiel.
http://lewica.pl/?id=20657
Blogowiczom pod choinkę (26-12-2009)
Autor: Blog Daniela Passenta
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Podoba mi się ubrana choinka, kolędy (choć jest ich nadmiar, zwłaszcza w sklepach), pamięć o bliskich, życzenia, opłatek, wspólna kolacja, czyli wieczerza, a nawet upominki. To wielka przyjemność, także dla człowieka niewierzącego, który wyrósł w tej tradycji. Nie podoba mi się przymus - jeszcze więcej jedzenia, jeszcze więcej prezentów, jeszcze więcej konsumpcji, jeszcze mnie refleksji.
Do tekstu..
Bestseller czyli coś z niczego (26-12-2009)
Autor: Leszek K. Talko
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Duży Format Zgłosił/a: liliac
Jak wyprodukować bestseller, czyli co Polacy (i nie tylko) czytają.
Do tekstu..
Maczety Bożej Armii nad Kongiem i Sudanem (26-12-2009)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Czy zbrojna ugandyjska sekta Boża Armia Oporu znów zaatakuje kościoły podczas świątecznych nabożeństw? Rok temu jej partyzanci wymordowali w kościołach tysiąc wiernych zgromadzonych na modlitwie. Teraz też pojawiają się w pobliżu miasteczek i wiosek na pograniczu Konga i Sudanu. - Znów zaatakują - ostrzegają kongijscy posłowie z przygranicznej prowincji Orientale, a ONZ na czas świąt postawiła w stan pogotowia stacjonujące w Kongu wojska.
Do tekstu..
Obrady by mail (25-12-2009)
Autor: Monika Chrzczonowicz
Źrodło: ngo.pl Zgłosił/a: MA
Coraz częściej zdarza się, że wykorzystujemy nowoczesne formy komunikacji w formalnych procedurach związanych z podejmowaniem decyzji w stowarzyszeniach lub fundacjach. Jak mogą wyglądać związane z tym postanowienia w statucie? Czy sąd rejestrowy lub starosta mają prawo ingerować np. w to, że obrady władz danej organizacji mogą odbywać się drogą mailową?
Do tekstu..
Syndrom oblężonego Bożego Narodzenia, czyli do znudzenia o Świętach w Stanach (25-12-2009)
Autor: Sporothrix
Źrodło: blog Sporothrix Zgłosił/a: liliac
Ojejku, jejku, znowu to samo. W brzydkich szatańskich Stanach Zjednoczonych znowu prześladują chrześcijan. Czyli, bo jakby ktoś nie wiedział, że to jest synonim, łobuzy nie pozwalają na prawdziwe i przyzwoite obchody Świąt Bożego Narodzenia. "Prawdziwe i przyzwoite" czytaj - tak, jak sobie chce Nasz Dziennik i agencja KAI. Refleksje katoliczki o rzekomych prześladowaniach chrześcijan i "terrorze" politycznej poprawności.
Do tekstu..
Ryś Czarnecki o intelektualnej głębi prof. Legutki (24-12-2009)
Źrodło: Blog Czarneckiego Zgłosił/a: MA
Polskie bagienko polityczne, zagotowane petycją uczniów, bulgocze dalej. Clue repliki zawarto w jednym z komentarzów: "Rychu jesteś ŻAŁOSNY!!!!!!!!!!" Resztę temu panu niech dośpiewa Akurat:http://www.youtube.com/watch?v=tPk2H7-bq1c
Do tekstu..
Pogarda dla kolęd i opłatka; "Wigilia to koszmar" (24-12-2009)
Autor: Małgorzata Kaczmar
Źrodło: onet.pl / Polska Zgłosił/a: Antoś IMIgrant
Gardzą "Szklaną pułapką", "Kevinem samym w domu" i śpiewaniem kolęd na całe gardło. Nie dzielą się opłatkiem, nie jedzą barszczu z uszkami, karpia, kutii i nie dekorują świątecznego drzewka bombkami. O tych, którzy mają dość tradycji Świąt Bożego Narodzenia spędzanych w rodzinnym gronie.
Do tekstu..
Mamy Chorych Dzieci (moja teoria spiskowa) (24-12-2009)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Dyskusje w sieci o pseudonauce i pseudomedycynie. Między prawdą a współczuciem.
Do tekstu..
Egipski mur zdrady (24-12-2009)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Na granicy z palestyńską Strefą Gazy Egipt buduje podziemną zaporę, która ma powstrzymać przemyt tunelami. Arabowie po obu stronach granicy już nazywają ją "murem zdrady"
Do tekstu..
Szwedzkie feministki zaprzęgają seks do polityki (24-12-2009)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Feministki są lepsze w seksie. Taki slogan ma zachęcić Szwedów do pochylenia się nad ideologią partii feministek i być może - zagłosowania na nią w wyborach w przyszłym roku.
Do tekstu..
Gra w klasy: Wrocławscy rozwydrzeńcy pozywają prof. Legutkę (24-12-2009)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Blog Polityki Zgłosił/a: MA
Zaapelowali o usunięcie krzyża z sal lekcyjnych. I zostali nie tylko obrażeni, ale i upokorzeni wraz z swymi rodzicami. Skąd prof. Legutko wie, że apel licealistów jest efektem rodzicielskiego rozpieszczania? Na jakiej podstawie insynuuje, że rodzice okazali się złymi wychowawcami? Jak by zareagował, gdyby ktoś tak strepował jego dorastające dzieci?
Do tekstu..
Człowiek, który jest wilkiem (23-12-2009)
Autor: Joanna Bosakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W Europie wilcze parki - oprócz niemieckiego - są we Francji, Wielkiej Brytanii, w Holandii. W Polsce taki park mógłby powstać w Stobnicy pod Poznaniem, gdzie w stacji doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego hodowane są wilki. Zwierzęta miałyby dla siebie kilkanaście hektarów. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się pieniądze na zrealizowanie tych planów. Werner Freund i wilcze parki.
Do tekstu..
1612, czyli o husarskich skrzydłach (22-12-2009)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Film a rzeczywistość. O rosyjskiej superprodukcji "16123 i o husarii. W filmie Polacy obsadzeni są oczywiście w roli czarnych charakterów, ale za to robiących imponujące wrażenie. Nasze wojska składają się bowiem głównie z husarii, którą twórcy filmu uznali chyba za największą atrakcję swego dzieła. Nasi skrzydlaci jeźdźcy są głównym motywem plakatu, a trailer filmu pokazuje ich prawie cały czas. Niestety, w rzeczywistości husarze z dwoma białymi skrzydłami na plecach nigdy nie byli pod Moskwą. W ogóle w XVII wieku byli oni dość rzadkim widokiem.
Do tekstu..
Maryja nie była spokojną kobietką (21-12-2009)
Autor: Z Joanną Tomaszewską rozmawiała Anna Zawadzka
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Obejrzałam kościół oczami przybysza. W centrum ogromna kobieta depcze głowę węża na kuli ziemskiej. Po lewej groźna matka z dzieckiem, po prawej matka, do której modlą się pastuszkowie. Czysty matriarchat. (...)Trudno być jednocześnie katoliczką i feministką?
Do tekstu..
Dziurka w prezerwatywie (21-12-2009)
Autor: Piotr Pacewicz
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Grzesiek
Dlaczego Kościół nie godzi się nawet na "adopcję" już zamrożonych zarodków? Przecież to "życie poczęte", "dzieci, ludzie w najsłabszej fazie istnienia" Błyskotliwa analiza absurdów katolickiej logiki
Do tekstu..
Siostrom syjamskim gorzej w domu Wiekopomna rola sióstr (21-12-2009)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy cztery lata temu syjamskie bliźniaczki z Janikowa rozdzielono w Rijadzie za pieniądze saudyjskiego króla, zacieśniły się wzajemne stosunki. Złożono liczne wizyty, rewizyty, wymieniono odznaczenia. Dziś Daria i Olga nie mają na ortopedyczne buciki.
Do tekstu..
Szczęście w liczbach (21-12-2009)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Wszyscy w koło powtarzają, że wzrost PKB przekłada się na rozwój kraju i dobrobyt jego obywateli. Ale właściwie dlaczego tak uważamy?
Do tekstu..
O czym chciałem powiedzieć w XIV LO, ale nie mogłem (21-12-2009)
Autor: Klaus Bachmann, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego i
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: TerriAnna
Kilka dni przed debatą w XIV LO otrzymałem zaproszenie, aby w niej uczestniczyć. Musiałem odmówić, bo w środę mam zajęcia na Uniwersytecie. Kiedy się dowiedziałem o jej przebiegu, zastanawiałem się, co bym tam powiedział. Sprowadza się to do dwóch wątków. Po pierwsze, na pewno bym się cieszył, że dyskusja, która porusza tak wielu ludzi, została rozpoczęta przez uczniów. ............ Drugi wątek jest bardziej banalny. Gdybym był w XIV LO, to bym powiedział, że Polska jest krajem katolickim. W świetle konstytucji i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Polsce nie ma równouprawnienia między wierzącymi, niewierzącymi i innowiercami. Przestrzeń publiczna odzwierciedla dominację jednej religii nad innymi i nad tymi, którzy nie wierzą i stanowią - w świetle sondaży - mniej niż pięć procent.
Do tekstu..
"Włożyłem mu obrączkę na palec, ceremonia była piękna" (20-12-2009)
Autor: Joanna Stanisławska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: MA
Nie zapomnę tej chwili do końca życia – mówi Wirtualnej Polsce Ryszard Giersz, który poślubił swojego partnera w pierwszym ślubie humanistycznym gejów. 25-letni mieszkaniec Wolina opowiada nam, jak wyglądała uroczystość i co czuł, kiedy wkładał ukochanemu obrączkę na palec.
Do tekstu..
Kazimiera Szczuka: Nie wszyscy czują się w Polsce dobrze (20-12-2009)
Autor: Janka Werpachowska
Źrodło: www.poranny.pl Zgłosił/a: ramichael
Zawsze mnie śmieszą kochające mamusie z reklam, które z tej wielkiej miłości do dzieci i męża serwują im zupki w proszku, te barszczyki pyszne jak u babuni, sypane z torebki - mówi Kazimiera Szczuka, krytyk literacki, działaczka ruchów kobiecych, feministka.
Do tekstu..
Finki noszą w kieszeni nóż (20-12-2009)
Autor: Katarzyna Surmiak-Domańska, Antu Sorainen
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z dr Antu Sorainen - z Christina Institute. Finlandia była pierwszym krajem, w którym kobiety otrzymały pełne prawa wyborcze (1906 r.). Jak obecnie wygląda w Finlandii sytuacja kobiet? Jak wygląda fiński feminizm?
Do tekstu..
Naukowe hity 2009 (19-12-2009)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Madman
Wygrała antropologia, choć więcej odkryć w mijającym roku przyniosły astronomia i fizyka. Mocno trzyma się też medycyna. Tygodnik "Science" właśnie ogłosił naukowe hity roku 2009
Do tekstu..
Wkurzacz czeski (19-12-2009)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Duży Format Zgłosił/a: liliac
Każdy chciałby się zsikać w spodnie, ale mu kultura zabrania, czyli przewodnik po najciekawszych rzeźbach w Pradze, czytaj: rzeźbach Davida Czernego.
Do tekstu..
Czarne anioły nad kołyską- Munch i inni (19-12-2009)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
W wiedeńskim Leopold Museum otwarto ciekawą wystawę, której głównym bohaterem jest Edvard Munch. Towarzyszy mu grupa XIX-wiecznych artystów, którzy, podobnie jak i on, lubili wszystko co niesamowite, niezwykłe, dziwaczne.
Do tekstu..
Kiedy blondynka traci rozum (19-12-2009)
Autor: Joanna Piotrowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
Dziewczęta, matematyka i systemy edukacyjne. Kolejny głos w długo już trwającym dyskursie.
Do tekstu..
Ksiądz dyrektor robi „karczycho”? (19-12-2009)
Autor: H. Lewkowicz
Źrodło: Życie Podkarpackie Zgłosił/a: MA
Wychowawczynie i opiekunki zwolnione z Domu Dziecka „Moja Rodzina" w Prałkowcach twierdzą, że wypowiedzenie im pracy to wynik odwetu księdza dyrektora za to, że podczas kontroli z urzędu wojewódzkiego głośno mówiły o złym traktowaniu młodzieży przez dyrektora. Ksiądz dyrektor Józef Gibała komentować sprawy nie chce, twierdząc, że na wypowiedź nie ma zgody generała zgromadzenia zakonnego.
Do tekstu..
Krucho ze zdrowiem (18-12-2009)
Autor: Judyta Watoła
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Setki dyrektorów szpitali odmawiają podpisania kontraktów z NFZ, który obciął im budżety na przyszły rok. - Nie wystarczy na leczenie, kolejki się wydłużą - alarmują. Czy coś uzyskają? NFZ nie ma już z czego dołożyć.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365